Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#656912 http://www.greekfinanceforum.com/athexfiles/athex.html

Alpha Bank
"Βέβαια τη χειρότερη εικόνα από τις αρχές του 2020, συνεχίζει να έχει η ΑΛΦΑ, με κλείσιμο χθες στα 0,564 ευρώ (-2,08%) και ytd στο εντυπωσιακό -70,67%. Και δεν κρύβουμε πως αυτή η συμπεριφορά της ΑΛΦΑ μας έχει κάνει εντύπωση, αν και δε μπορεί να πει κανείς πως η εικόνα στις υπόλοιπες τράπεζες είναι πολύ καλύτερη. Προσωπικά σχεδόν το αποκλείουμε να ισχύουνε οι πληροφορίες που υπάρχουνε στην αγορά πως η τράπεζα κατά τους επόμενους μήνες θα πάει σε ΑΜΚ. Ωστόσο τα κρατάει κάνεις όλα ….."

Περίεργο, τέτοιες πληροφορίες δε δίνονται τζάμπα . Ο ίδιος έγραφε πέρσι μή παίρνεται ΔΕΗ πάει για φούντο - κρατικοποίηση και οι μέτοχοι θα χάσετε τα λεφτά σας και όμως η μετοχή της ΔΕΗ συνέχισε να κάνει διαρκή άλματα.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#669461
mousatos έγραψε:https://finance.yahoo.com/quote/JKS?p=JKS

3 φορές πάνω σε 1 μήνα :lipsealed: solar


trailing P/E 52.86. Τρέξε να αγοράσεις τώρα, πριν πέσει. :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#669465 https://finance.yahoo.com/quote/ZM?p=ZM&.tsrc=fin-srch

Zoom Video Communications, Inc. (ZM)

PE Ratio (TTM) 650.38 :s_tongue
=================================
Tesla PE Ratio (TTM) 1,195.08
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#669466 Ρε μουσατε ειλικρινα δεν εχω καταλαβει γιατι το κανεις αυτο το κακο στον εαυτο σου...

Για να επενδυσεις καπου, χλωμο. Δε νομιζω οτι πιστευεις πραγματικα καμια μετοχη/αγορα. Συνεχεια καταστροφολογια εισαι. Πολεμος, κορονοιος, κοκκινα δανεια, ανακεφαλαιοποιηση, αντικρουομενα συμφεροντα, θεωριες που διαβασες στον νετ, κατι αρνητικο που ειπε σε μια συνεντευξη του ο ταδε και καμποσα τετοια ακομα, σε κανουν να μην το πιστευεις πραγματικα.

Εφοσον δεν το πιστευεις, τι καθεσαι και σου τρεχουν τα σαλια με την καθε τυχαρπαστη μετοχη που ανεβηκε (και φυσικα δεν υπηρχε ουδεμια περιπτωση να εχεις αγορασει)? Τσαμπα βασανιζεσαι φιλε!
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#669467
George_Prix έγραψε:Για να επενδυσεις καπου, χλωμο. Δε νομιζω οτι πιστευεις πραγματικα καμια μετοχη/αγορα. Συνεχεια καταστροφολογια εισαι.

you are wrong

εσύ έλεγες οτι λεφτά έξω δε μπορεί κάποιος να κάνει επειδή είναι ακριβές οι μετοχές , και μόνο Ελλάδα πρέπει να επενδύσει κανείς.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#669469
mousatos έγραψε:
George_Prix έγραψε:Για να επενδυσεις καπου, χλωμο. Δε νομιζω οτι πιστευεις πραγματικα καμια μετοχη/αγορα. Συνεχεια καταστροφολογια εισαι.

you are wrong


Αφου ειμαι λαθος, ας αλλαξω την ερωτηση!

Γιατι μιλας συνεχως για μετοχες που ηδη ανεβηκαν (και φυσικα δεν ειχες αγορασει) αντι να μας πεις για μετοχες που πιστευεις οτι ΘΑ ανεβουν?
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#669470 Θ ανέβουν οι τράπεζες,
πες κι εσύ

και δεν είναι μια μετοχή . Είναι όλες οι solar.
έβαλα μια για παράδειγμα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#669471
mousatos έγραψε:εσύ έλεγες οτι λεφτά έξω δε μπορεί κάποιος να κάνει επειδή είναι ακριβές οι μετοχές , και μόνο Ελλάδα πρέπει να επενδύσει κανείς.


Μην παραποιεις τα λεγομενα μου μουσατε. Για την ακριβεια ποτε δεν ειπα κατι τετοιο...

Ειπα οτι θεωρω καλυτερη/ασφαλεστερη επενδυση την Ελληνικη αγορα που πεφτει 20 χρονια και βρισκεται στα χαμηλοτερα της, σε σχεση με την Αμερικανικη που ανεβαινει 30 χρονια και βρισκεται στα υψηλοτερα της. Και ολα αυτα φυσικα σε βαθος χρονου. Ποτε δεν ειπα "σημερα τελος του Αμερικανικου παρτυ και αρχη του Ελληνικου".

Απο εκει και περα, ακομα και στην Ελληνικη αγορα που πεφτει εδω και 20 χρονια, υπαρχουν μετοχες που πανε αντιθετα στο ρευμα και ανεβαινουν. Δε θα υπηρχαν ανοδικες μετοχες στην Αμερικη που βρισκεται ακομα εν μεσω παρτυ? Τετοια ανοδικα παραδειγματα θα εχουμε ακομα κι αν αρχισει να πεφτει χωρις αλεξιπτωτο η Αμερικη τα προσεχη χρονια!

Οποτε αν ολα αυτα τα ποσταρεις για να μου αποδειξεις κατι, χανεις το χρονο σου γιατι το συγκεκριμενο το ξερω ηδη. Το μονο που καταφερνεις ειναι να δειχνεις ποσο χαλαστηκες που ανεβηκε μια ακομα εταιρια στην οποια φυσικα ΔΕΝ ησουν μετοχος! Οπως ειπα ξανα, κακο στον εαυτο σου κανεις...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#669472
mousatos έγραψε:Θ ανέβουν οι τράπεζες,
πες κι εσύ

και δεν είναι μια μετοχή . Είναι όλες οι solar.
έβαλα μια για παράδειγμα.


Τι να πω εγω ρε φιλε? Την εχω πει τη γνωμη μου και στο τοπικο, στην εχω πει και μεσω ΠΜ στο παρελθον. Πιστευω τις Ελληνικες τραπεζες οσο τιποτα αλλο στον κοσμο.

Απο εκει και περα τιθεται το ερωτημα "ποσο τις πιστευει ο καθενας". Γιατι σε θυμαμαι και αλλες φορες που εγραφες υμνους για τις τραπεζες, μετα απο 2 μερες να γραφεις "ας πουλησω μετα απο το 20% που ανεβηκαν" ή "χαμος στο Αιγαιο, ας πουλησω πριν γινει πολεμος".

Δεν παμε καμια κοντρα μεταξυ μας μουσατε. Σου ευχομαι με ολη μου την καρδια να βγαλεις καλο μεροκαματακι. Και δεν κρινω αν ειναι σωστα ή λαθος οσα λες. Απλα σε διαβαζω προσεκτικα τοσο καιρο και δε μπορω να καταλαβω καν τι εχεις στο μυαλο σου. Μια ετσι, μια γιουβετσι και μια κοκορετσι μας τα λες τα πραγματα :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#669478 Τότε πούλησα με +20% Εθνική όταν πήγε στα 3 ευρώ , για να αγοράσω κάτι άλλο. Εδώ ποστάρω μερικές που μου κάνουν εντύπωση , δεν το κάνω για να σπάσω τα νεύρα κανενός .
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#669481
mousatos έγραψε:Τότε πούλησα με +20% Εθνική όταν πήγε στα 3 ευρώ , για να αγοράσω κάτι άλλο. Εδώ ποστάρω μερικές που μου κάνουν εντύπωση , δεν το κάνω για να σπάσω τα νεύρα κανενός .


Αυτο το 20% κατα τυχη το ειπα με βαση την εικονα που εχω σχηματισει απο τα λεγομενα σου!!! Ουτε που θυμομουνα οτι εχει γινει πραγματικα αυτο το σκηνικο :lol:

Και ειλικρινα φιλε δεν πιστεψα ποτε μεχρι τωρα οτι πας να μου σπασεις τα νευρα (ή σε καποιον αλλον). Δε εχεις δωσει δικαιωμα ωστε να σε θωρω τοσο κακιασμενο! Για αυτο αλλωστε απλα σου ειπα οτι βασανιζεσαι να βλεπεις μετοχες που ανεβηκαν και δεν ησουν μεσα. Και το ιδιο θα σου ελεγα αν ποσταριζες για τη ΔΕΗ που σε μικρο διαστημα πηγε απο το 1.5€ στα 5.5€ και επισης δεν ειμασταν μεσα. Δεν εχουμε κανενα πολεμο Ελλαδα-Αμερικη μουσατε μου. Παντου υπαρχουν διαμαντια, τα οποια πρεπει να πουλησεις στην ωρα τους φυσικα, πριν μετατραπουν παλι σε κολοκυθες :s_tongue

Μετα ομως που σαν απαντηση μου εδωσες "στα δειχνω γιατι εσυ μας ελεγες οτι μονο στην Ελλαδα, μπλα μπλα μπλα", με εβαλες σε περιεργες σκεψεις για το λογο που ποσταρεις ολα αυτα τα αμερικανικα διαμαντια καθε τοσο :hmmm: