Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#849485 Αυτό το κειμενάκι τριγυρνάει έδω και πόσο καιρό copy-paste σα το φτερό στον άνεμο. Καλά θα τα λέει.
Άβαταρ μέλους
By skous
#849491 Άρα, έχεις 3 χρόνια χωρίς εκπομπές ρύπων. Που και αυτό λάθος είναι αν δεν έχεις ΑΠΕ… αλλά τέλος πάντων….

Ενώ με τα θερμικά έχεις 0 χρόνια. Και επειδή δεν φτάνουν πότε σε net zero, έχεις μια καμπύλη που ολοένα και παράγει περισσότερους ρύπους.

Άρα…. Τα ηλεκτρικά είναι εστία περιβαλλοντικής μόλυνσης….

Μάλλον κάτι του ξεφεύγει.

< >
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#849572 https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revm ... 2582,16303

Για το σπίτι, σύγκριση τριών προγράμματων ΔΕΗ, αναλόγως χρώματος.

Έψαξα στην Ελπέντισον , σου λένε άφησε στοιχεία για να πάρεις προσφορά.

Είμαι στο χαοτικό site της Protergia , που τουλάχιστον έχει πολλές επιλογές για επαγγελματίες όπου και ανήκω,
δεν βρίσκω κάτι τόσο πρακτικό.

Αρχίζει να ξεκαθαρίζει η κατάσταση πάντως , για εμένα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#849578 Πάνω που άρχισε να ξεκαθαρίζει η κατάσταση :)

Σαν την φυσικό αέριο που δίνει τιμή για ΟΛΟ το 2023 (ουαου 15 μέρες έμειναν)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#849584 Νομίζω εννοούσε πως ήταν η φθηνότερη για όλο το 2023, που νομίζω πως ήταν. Προς το παρόν βέβαια, τους βλέπω λίγο χλωμούς, αλλά θα δούμε σε λίγες μέρες.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
Dimitris_P έγραψε:Αυτά αφορούν το 23, όχι το 24

δεν έχει τελειώσει ακόμα το '23 , τα χρώματα αφορούν το '24....
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#849604 Εγώ προσανατολίζομαι είτε στο πράσινο που είμαστε και τώρα πρακτικά και κάθε μήνα ανακοινώνουν είτε το δυναμικό (πορτοκάλι) γιατί έχω έξυπνο μετρητή. Το ότι δεν παίρνουν μετρήσεις από απόσταση βέβαια είναι αλλουνου παπά ευαγγέλιο
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#849642 "Με πρόταση για σταθερό τιμολόγιο στα 16,9 ευρώ η κιλοβατώρα απαντά η Elpedison στον ανταγωνισμό που ξεκίνησε προ ημερών η ΔΕΗ στην αγορά ηλεκτρικής ενέργειας με πακέτο 17,5 ευρώ ανά κιλοβατώρα."
https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oiko ... ilovatora/
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#849652 Άμα έχει 17 ευρώ η kWh ζήτω που καήκαμε, προφανώς εννοεί 17 € η MWh; Αλλά αυτό θα ήταν 0,017/kWh, που μου φαίνεται λίγο...
Δυστυχώς η μπίλια έχει κάτσει ακριβά στο ρεύμα...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#849656 Μαλλον 16,9 λεπτα του € θελει να πει ο ποιητης, αλλα ειναι αγραμματος κι αυτος και οι διορθωτες κειμενου
Άβαταρ μέλους
By Govus
#849950 Mousate, η ΔΕΗ έστειλε συμπληρωματικό memo για τον Γενάρη:

Αγαπητή/έ Πελάτη,
Πριν λίγες μέρες σας στείλαμε μια επιστολή με την οποία σας ενημερώσαμε για τα εξής:
τα είδη των προϊόντων που θα είναι διαθέσιμα από 1.1.2024
τη χρωματική τους σήμανση
το είδος στο οποίο ανήκει το δικό σας προϊόν
τα τιμολογιακά χαρακτηριστικά του προϊόντος
τι θα συμβεί την 1.1.2024 με το δικό σας προϊόν (συγκεκριμένα, ότι το προϊόν σας είναι το Γ1/Γ1Ν και την 1.1.2024, αν δεν επιλέξετε άλλο προϊόν, θα παραμείνετε στο τιμολόγιο αυτό, το οποίο θα είναι πλέον το Ειδικό Τιμολόγιο της ΔΕΗ για οικιακή χρήση)
Σε συνέχεια αυτής της επικοινωνίας και ακολουθώντας σχετική οδηγία της Ρυθμιστικής Αρχής (ΡΑΑΕΥ), θέλουμε με το σημερινό email να σας επισημάνουμε τις τιμές των τιμολογιακών παραμέτρων που θα ισχύσουν για το προϊόν σας από 1.1.2024, οι οποίες είναι ανακοινωμένες στο site μας dei.gr ήδη από την 1.12.2023.
Πάγια Χρέωση : 5€/μήνα
Βασική χρέωση για την κατανάλωσή σας : 0,160 €/kWh ή 0,172 €/kWh αν η κατανάλωσή σας ξεπερνάει τις 500kWh το μήνα ή 0,129 €/kWh, εφόσον έχετε νυχτερινό μετρητή, για την κατανάλωση σας στη ζώνη «νυχτερινού» ρεύματος
Έκπτωση στην παραπάνω Βασική χρέωση : 20% για τον Ιαν’24 (η έκπτωση αυτή ορίζεται από τη ΔΕΗ, ανακοινώνεται κάθε 1η του μήνα και ισχύει για το συγκεκριμένο μήνα κατανάλωσης. Επομένως για τον Ιαν’24 η βασική χρέωση διαμορφώνεται ως εξής: 0,1280 €/kWh ή 0,13760 €/kWh αν η κατανάλωσή σας ξεπερνάει τις 500 kWh τον μήνα ή 0,1032 €/kWh αν καταναλώνετε στις ζώνες νυχτερινού ρεύματος)
Παράμετροι του μηχανισμού διακύμανσης (ο οποίος περιγράφεται αναλυτικά στην επιστολή που παραλάβατε) : α=1,16. L_u=0,095, L_d=0,085.
(οι μεταβλητές του μηχανισμού είναι τα κόστη ενέργειας του προηγούμενου μήνα και του προπροηγούμενου μήνα και προκύπτουν την 1η μέρα κάθε μήνα κατανάλωσης, οπότε κι ανακοινώνονται στο site της ΔΕΗ).
Οι παραπάνω τιμές μπορούν να αλλάζουν σύμφωνα με το καθορισμένο νομικό πλαίσιο, όπως μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικά στην ιστοσελίδα μας στην ενότητα υποστήριξη και επικοινωνία/απαντήσεις για την ενέργεια (https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypos ... -energeia/.
Σε κάθε περίπτωση η συνολική τελική τιμή του προϊόντος Γ1/Γ1Ν για κάθε μήνα, όπως προκύπτει από τα παραπάνω, θα ανακοινώνεται στο site μας (https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/g1-g1n/) την 1η μέρα κάθε μήνα.
Κατά τα λοιπά ισχύει η ενημέρωση που περιέχεται στην προ λίγων ημερών επιστολή μας.

Γενική Διεύθυνση Marketing & Προϊόντων
ΔΕΗ Α.Ε.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
Govus έγραψε:Mousate, η ΔΕΗ έστειλε συμπληρωματικό memo για τον Γενάρη

σε εμένα δεν ήρθε τίποτε
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#850027 Συγκεκριμένα, προχωρά σε μια σημαντική μείωση στην τιμή του «μπλε» τιμολογίου και από τις 15 Δεκεμβρίου προσφέρει το Power On! Blue Day στους καταναλωτές με τιμή 14,9 λεπτά ανά κιλοβατώρα για έναν ολόκληρο χρόνο.

https://www.protothema.gr/economy/artic ... utm_id=any