Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#818923 H μόνη λύση αυτή την στιγμή δυστυχώς είναι το κυμαινόμενο, γιατί αν πας σε σταθερό, θα πληρώνεις χωρίς λόγο διπλή τιμή σε αυτή την φάση. Επειδή η συντριπτική πλειοψηφία είναι σε κυμαινόμενο, εγώ εκεί θα πήγαινα προς το παρόν και θα ήμουν σε επιφυλακή για να το γυρίσω σε σταθερό αν υπάρξει πιο συμφέρον πρόγραμμα μετά το καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#818945 Πάντως μια χαρά το κόστος παγιώθηκε στα 15 cents (από 10) και δεν άνοιξε μύτη. Είμαστε κι ανακουφισμένοι. Που μου θύμισε αυτό:

Ένας φτωχός οικογενειάρχης, που ζούσε σε ένα δωμάτιο με την πολυμελή οικογένειά του, πήγε στον Χότζα και του παραπονέθηκε:. «Αγαπητέ μου Χότζα, τι να κάνουμε, δεν μπορούμε να ζούμε η γυναίκα μου και εγώ, τα τόσα μας παιδιά και οι συγγενείς όλοι μαζί σ΄ ένα δωμάτιο, συμβούλεψέ μας τι να κάνουμε». Τότε ο Χότζας τον ρώτησε αν έχει ζώα στην αυλή του. «Έχω», του απάντησε. «Τότε απόψε βάλε και τις όρνιθες μαζί σας μέσα στο σπίτι», τον συμβούλεψε ο Χότζας.
Τις βάζει ο άνθρωπος και πάει το επόμενο πρωί στον Χότζα. «Αγαπητέ μου Χότζα, είμαστε χειρότερα τώρα, σκάσαμε όλοι μαζί και με τα ζώα».
«Έχεις και άλλα ζώα;», τον ρώτησε ο Χότζας. «Έχω», είπε ο άνθρωπος, «σκύλο και γάτο». Τότε «Απόψε βάλε και αυτά μαζί σας». Τα βάζει ο καημένος και το επόμενο πρωί πάει ξανά στο Χότζα κλαίγοντας απαρηγόρητα. Ο Χότζας όμως τον ρωτάει και πάλι, μήπως «έχεις και κανένα γάιδαρο στην αυλή»; «Ναι», του απαντά ο άνθρωπος. «Απόψε βάλε και αυτόν και έλα πάλι αύριο».
Την επομένη ο φτωχός άνθρωπος τον επισκέπτεται πάλι περισσότερο απαρηγόρητος. Τότε ο Χότζας του λέει: «Απόψε βγάλε το γάιδαρο έξω και έλα αύριο». Την επομένη ο άνθρωπος πάει χαρούμενος και του λέει: «Ευχαριστούμε Χότζα μου, είμαστε λίγο καλύτερα». «Απόψε βγάλε λοιπόν, και τις όρνιθες, αύριο το σκύλο και μεθαύριο τη γάτα». Έτσι κάνει ο άνθρωπος και πάει χαζοχαρούμενος στον Χότζα και τον ευχαριστεί θερμά για τη βοήθειά του και του λέει: «Να ‘σαι καλά Χότζα μου, τώρα ανασάναμε, σε ευχαριστούμε πολύ, πολύχρονος να ‘σαι»!


:s_biggrin

Παλιά 5% αύξηση να σου λέγανε, γινόταν χαμός :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#818947 Ναι, αλλά παλιά πλήρωνες για τα σάντουιτς του Φωτόπουλου, τώρα όχι, τα λεφτά πιάνουν τόπο γιατί γίνονται μερίσματα, περισσότεροι άνθρωποι γίνονται πιο πλούσιοι, 10άδες, 100άδες, 1000άδες επιχειρήσεις και άνθρωποι έχουν δουλειά, για 5 λεπτά παραπάνω στην kWh για σένα, δεν πρέπει να γκρινιάζεις μόλις 50% αύξηση είναι.
Να, αυτή την αχαριστία και γκρίνια δεν μπορώ.
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#818972
Asimov έγραψε:Πάντως μια χαρά το κόστος παγιώθηκε στα 15 cents (από 10) και δεν άνοιξε μύτη. Είμαστε κι ανακουφισμένοι. Που μου θύμισε αυτό:

Ένας φτωχός οικογενειάρχης, που ζούσε σε ένα δωμάτιο με την πολυμελή οικογένειά του, πήγε στον Χότζα και του παραπονέθηκε:. «Αγαπητέ μου Χότζα, τι να κάνουμε, δεν μπορούμε να ζούμε η γυναίκα μου και εγώ, τα τόσα μας παιδιά και οι συγγενείς όλοι μαζί σ΄ ένα δωμάτιο, συμβούλεψέ μας τι να κάνουμε». Τότε ο Χότζας τον ρώτησε αν έχει ζώα στην αυλή του. «Έχω», του απάντησε. «Τότε απόψε βάλε και τις όρνιθες μαζί σας μέσα στο σπίτι», τον συμβούλεψε ο Χότζας.
Τις βάζει ο άνθρωπος και πάει το επόμενο πρωί στον Χότζα. «Αγαπητέ μου Χότζα, είμαστε χειρότερα τώρα, σκάσαμε όλοι μαζί και με τα ζώα».
«Έχεις και άλλα ζώα;», τον ρώτησε ο Χότζας. «Έχω», είπε ο άνθρωπος, «σκύλο και γάτο». Τότε «Απόψε βάλε και αυτά μαζί σας». Τα βάζει ο καημένος και το επόμενο πρωί πάει ξανά στο Χότζα κλαίγοντας απαρηγόρητα. Ο Χότζας όμως τον ρωτάει και πάλι, μήπως «έχεις και κανένα γάιδαρο στην αυλή»; «Ναι», του απαντά ο άνθρωπος. «Απόψε βάλε και αυτόν και έλα πάλι αύριο».
Την επομένη ο φτωχός άνθρωπος τον επισκέπτεται πάλι περισσότερο απαρηγόρητος. Τότε ο Χότζας του λέει: «Απόψε βγάλε το γάιδαρο έξω και έλα αύριο». Την επομένη ο άνθρωπος πάει χαρούμενος και του λέει: «Ευχαριστούμε Χότζα μου, είμαστε λίγο καλύτερα». «Απόψε βγάλε λοιπόν, και τις όρνιθες, αύριο το σκύλο και μεθαύριο τη γάτα». Έτσι κάνει ο άνθρωπος και πάει χαζοχαρούμενος στον Χότζα και τον ευχαριστεί θερμά για τη βοήθειά του και του λέει: «Να ‘σαι καλά Χότζα μου, τώρα ανασάναμε, σε ευχαριστούμε πολύ, πολύχρονος να ‘σαι»!


:s_biggrin

Παλιά 5% αύξηση να σου λέγανε, γινόταν χαμός :whistlink:


Ναι αλλά στην Δανία έχει 0,5€ kWh οπότε εδώ είμαστε μια χαρά. Μην σου πω ότι χρειάζεται και μια ακόμα αύξηση.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#819001
mousatos έγραψε:ναι αλλά στη Δανία ο μέσος μισθός είναι 3 χιλιάρικα.
Ναι σλλα για δες την φορολογία εισοδήματος εκεί??? Τι μένει καθαρό στη τσέπη???

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#819004
Anonymous Founder έγραψε:H μόνη λύση αυτή την στιγμή δυστυχώς είναι το κυμαινόμενο, γιατί αν πας σε σταθερό, θα πληρώνεις χωρίς λόγο διπλή τιμή σε αυτή την φάση. Επειδή η συντριπτική πλειοψηφία είναι σε κυμαινόμενο, εγώ εκεί θα πήγαινα προς το παρόν και θα ήμουν σε επιφυλακή για να το γυρίσω σε σταθερό αν υπάρξει πιο συμφέρον πρόγραμμα μετά το καλοκαίρι.

https://www.capital.gr/oikonomia/371751 ... xeiriseis/
Εδώ θα πρέπει να επισημανθούν δύο πράγματα: πρώτον η Ελληνική κυβέρνηση έχει ήδη εξασφαλίσει από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή το πράσινο φως για την επέκταση των έκτακτων μέτρων μέχρι το Σεπτέμβριο, που σημαίνει ότι συζητάμε για πιθανές αλλαγές από τον Οκτώβριο και μετά.

Δεύτερον ότι τα έκτακτα μέτρα δεν αφορούν μόνο στις επιδοτήσεις των λογαριασμών ρεύματος αλλά επιπλέον το σύστημα ανακοίνωσης των τιμών του ρεύματος εκ των προτέρων στις 20 κάθε μήνα για τον επόμενο καθώς επίσης και την επιβολή πλαφόν στη χονδρεμπορική αγορά του ηλεκτρισμού.

Σε κάθε περίπτωση, το προηγούμενο διάστημα είχαν δοθεί εκτεταμένες επιδοτήσεις και είναι χαρακτηριστικό ότι από το Σεπτέμβριο του 2021 μέχρι σήμερα δόθηκαν πάνω από 9,4 δις. ευρώ για τον περιορισμό των επιπτώσεων της ενεργειακής κρίσης στους λογαριασμούς ρεύματος και φυσικού αερίου. Και εάν το 2022 το συνολικό ύψος των επιδοτήσεων έφτασε τα 7,71 δις. ευρώ, εντούτοις το τελευταίο διάστημα η εξομάλυνση των τιμών της ηλεκτρικής ενέργειας και του φυσικού αερίου έχει περιορίσει σημαντικά το κόστος.

Η τελευταία επιδότηση που ανακοινώθηκε για τους μήνες Μάιο και Ιούνιο ανήρθε σε κόστος στα 47 εκατ. ευρώ και είχε ως εξής:
- Επιδότηση 15 ευρώ/MWh για μηνιαίες καταναλώσεις έως 500 KWh
- Επιδότηση 15 ευρώ/MWh για μηνιαίες καταναλώσεις άνω των 500KWh υπό την προϋπόθεση της μείωσης της κατανάλωσης κατά 15% σε σχέση με πέρυσι
- Επιδότηση 15 ευρω/MWh για τους αγρότες

Πρακτικά δηλαδή ένα νοικοκυριό με κατανάλωση 500 κιλοβατώρες χωρίς την επιδότηση θα επιβαρυνθεί με 7,5 ευρώ στο μηνιαίο λογαριασμό του. Υπενθυμίζεται ότι στο αποκορύφωμα της κρίσης οι επιδοτήσεις για τις πρώτες 150 κιλοβατώρες είχαν φτάσει έως και τα 205 ευρώ/MWh, τα 160 ευρώ για τις επόμενες 150 κιλοβατώρες και τα 100 ευρώ/MWh για το σύνολο της υπόλοιπης κατανάλωσης. Δηλαδή ένα νοικοκυριό με κατανάλωση 500 κιλοβατώρες το μήνα είχε φτάσει να επιδοτείται με 75 ευρώ το μήνα ή αλλιώς με 300 ευρώ για τον τετραμηνιαίο λογαριασμό με 2 μεγαβατώρες κατανάλωση.
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#819021
mousatos έγραψε:ναι αλλά στη Δανία ο μέσος μισθός είναι 3 χιλιάρικα.


Και στην Σουηδία (δίπλα είναι) παίρνουν 3 χιλιάρικα τον μήνα αλλά είναι στα 20 λεπτά. Περίεργα πράματα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#819049
224v έγραψε:
mousatos έγραψε:ναι αλλά στη Δανία ο μέσος μισθός είναι 3 χιλιάρικα.
Ναι σλλα για δες την φορολογία εισοδήματος εκεί??? Τι μένει καθαρό στη τσέπη???

.


Βάσει αυτού εδώ ο μέσος ΚΑΘΑΡΟΣ μισθός στη Δανία είναι € 4.159, ενώ στην Ελλάδα είναι € 1.092. Τα νούμερα αυτά είναι το ετήσιο ΚΑΘΑΡΟ εισόδημα (μετά από φόρους, εισφορές, κτλ. δηλαδή) διά 12.

Το κόστος ζωής στη Δανία σε καμία περίπτωση δεν είναι 4πλάσιο από την Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#819051 Φαν φακτ, πριν κάποιες βδομάδες πήρε μπρος ο νέος πυρηνικός αντιδραστήρας στην Φινλανδία, έφτιαξε και ο καιρός εκεί στον βορρά και μειώθηκε κάπως και η ζήτηση ρεύματος, που έφτασε η χονδρική τιμή στις χώρες εκεί τριγύρω μερικές ώρες να είναι 0. 0 €/kWh
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#819053 Εδώ αντιθέτως είμαστε προσανατολισμένοι στο να βγάζουν λεφτά μερικές 10άδες εταιρείες, μερικές 100άδες υπεργολάβοι του και μερικές 1000άδες υπάλληλοί τους. Και να τους πληρώνουμε οι υπόλοιποι.
Και να είστε βέβαιοι, πως στο μέλλον αυτό θα γίνει πιο έντονο, με την ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ (στα πρότυπα του ΟΤΕ) που την θεωρώ περίπου δεδομένη στην επόμενη 4ετία.
Όλη η φάση θα είναι πώς θα βγάλουν λεφτά κάποιοι, στις πλάτες του συνόλου των Ελλήνων. Θα συνεχίσουμε να είμαστε οι πρωταθλητές στην τιμή kWh μιας και αυτός είναι και ο στόχος.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#819055
Anonymous Founder έγραψε:Εδώ αντιθέτως είμαστε προσανατολισμένοι στο να βγάζουν λεφτά μερικές 10άδες εταιρείες, μερικές 100άδες υπεργολάβοι του και μερικές 1000άδες υπάλληλοί τους. Και να τους πληρώνουμε οι υπόλοιποι.
Και να είστε βέβαιοι, πως στο μέλλον αυτό θα γίνει πιο έντονο, με την ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ (στα πρότυπα του ΟΤΕ) που την θεωρώ περίπου δεδομένη στην επόμενη 4ετία.
Όλη η φάση θα είναι πώς θα βγάλουν λεφτά κάποιοι, στις πλάτες του συνόλου των Ελλήνων. Θα συνεχίσουμε να είμαστε οι πρωταθλητές στην τιμή kWh μιας και αυτός είναι και ο στόχος.
Ραγιαδιστάν.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#819061
Vagnar έγραψε:Φαν φακτ, πριν κάποιες βδομάδες πήρε μπρος ο νέος πυρηνικός αντιδραστήρας στην Φινλανδία, έφτιαξε και ο καιρός εκεί στον βορρά και μειώθηκε κάπως και η ζήτηση ρεύματος, που έφτασε η χονδρική τιμή στις χώρες εκεί τριγύρω μερικές ώρες να είναι 0. 0 €/kWh

Φάν φάκτ, πόσο καιρό τους πήρε να τελειώσει το πρότζεκτ, και πόσο κόστισε;
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#819069
mirage έγραψε:
Vagnar έγραψε:Φαν φακτ, πριν κάποιες βδομάδες πήρε μπρος ο νέος πυρηνικός αντιδραστήρας στην Φινλανδία, έφτιαξε και ο καιρός εκεί στον βορρά και μειώθηκε κάπως και η ζήτηση ρεύματος, που έφτασε η χονδρική τιμή στις χώρες εκεί τριγύρω μερικές ώρες να είναι 0. 0 €/kWh

Φάν φάκτ, πόσο καιρό τους πήρε να τελειώσει το πρότζεκτ, και πόσο κόστισε;


18 χρόνια και 11 δις €.
Επόμενη ερώτηση;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#819070
mirage έγραψε:
Vagnar έγραψε:Φαν φακτ, πριν κάποιες βδομάδες πήρε μπρος ο νέος πυρηνικός αντιδραστήρας στην Φινλανδία, έφτιαξε και ο καιρός εκεί στον βορρά και μειώθηκε κάπως και η ζήτηση ρεύματος, που έφτασε η χονδρική τιμή στις χώρες εκεί τριγύρω μερικές ώρες να είναι 0. 0 €/kWh

Φάν φάκτ, πόσο καιρό τους πήρε να τελειώσει το πρότζεκτ, και πόσο κόστισε;

https://en.wikipedia.org/wiki/Olkiluoto ... ower_Plant
The Olkiluoto Nuclear Power Plant (Finnish: Olkiluodon ydinvoimalaitos, Swedish: Olkiluoto kärnkraftverk) is one of Finland's two nuclear power plants, the other being the two-unit Loviisa Nuclear Power Plant. The plant is owned and operated by Teollisuuden Voima, and is located on Olkiluoto Island, on the shore of the Gulf of Bothnia, in the municipality of Eurajoki in western Finland, about 20 kilometres (12 mi) from the town of Rauma and about 50 kilometres (31 mi) from the city of Pori.

The Olkiluoto plant consists of two boiling water reactors (BWRs), each with a capacity of 890 MW, and one EPR type reactor (unit 3) with a capacity of 1,600 MW.[1] This makes unit 3 currently the most powerful nuclear power plant unit in Europe and the third most powerful globally.[2][3] Construction of unit 3 began in 2005. Commercial operation began on 1 May 2023,[4] after being originally scheduled for May 2009.[5][6]

Αντί για 4 χρόνια, τους πήρε λίιιιιιγοοοοο παραπάνω βλέπω! :lol:
18 εντάξει, νομίζω και η Πτολεμαϊδα 5 κάπου τόσο δεν έκανε;
Ο λόγος για την καθυστέρηση:
The delays have been due to various problems with planning, supervision, and workmanship,[17] and have been the subject of an inquiry by STUK, the Finnish nuclear safety regulator.[50] The first problems that surfaced were irregularities in the foundation concrete, and caused a delay of months. Later, it was found that subcontractors had provided heavy forgings that were not up to project standards and which had to be re-cast. An apparent problem constructing the reactor's unique double-containment structure also caused delays, as the welders had not been given proper instructions.[50]

In 2009, Petteri Tiippana, the director of STUK's nuclear power plant division, told the BBC that it was difficult to deliver nuclear power plant projects on schedule because builders were not used to working to the exacting standards required on nuclear construction sites, since so few new reactors had been built in recent years.[51]

και
In 2010, Jukka Laaksonen, Director General of STUK at that time, analyzed reasons for the delay:[52]

Many nuclear power plants were constructed in Europe in the 1970s and 1980s. After that there was a long break in the construction, and experienced experts retired.
Areva did not have experience in construction of nuclear power plants. In all the earlier projects in which Areva supplied the reactor, Électricité de France was responsible for the construction management. Many experienced subcontractors had left the business, and Areva had to find new subcontractors and to coach them in nuclear manufacturing.
The original schedule, four years from construction start to grid connection, was too ambitious for a first-of-a-kind plant that is larger than any earlier reactor.
The project started very slowly because Areva was not adequately prepared. When the construction permit was given in 2005, parts of the detailed design were not yet available. Areva did not recognize how much additional work was needed to complete it. The construction started to proceed in a controlled manner two years later.
Areva was not used to STUK's regulatory approach with an early focus on the quality of structures and components. Manufacturing information and a quality control plan must be approved by both the licensee and STUK before manufacturing of the most important components is allowed to start. Inspections with hold points are made during the manufacturing.
The large size of the reactor and the application of new technologies brought major challenges. Some manufacturing technologies had not been used before. For instance, new welding techniques were used in the reactor pressure vessel. Many large components, such as pressurizer forgings and some reactor internal parts, had to be re-manufactured once or twice to achieve the specified quality.
TVO's key persons did not have experience from management of a large construction project.
Construction of the turbine succeeded better under the responsibility of Siemens. Installations of the main turbine equipment were completed about one year behind the original schedule.[52]

Κόστος:
The main contractor, Areva, is building the unit for a fixed price of €3 billion, so in principle, any construction costs above that price fall on Areva. In July 2012, those overruns were estimated at more than €2 billion,[44] and in December 2012, Areva estimated that the full cost of building the reactor would be about €8.5 billion, well over the previous estimate of €6.4 billion.[56][57] Because of the delays, TVO and Areva both sought compensation from each other through the International Court of Arbitration.

In October 2013, TVO's demand for compensation from Areva had risen to €1.8 billion, and Areva's from TVO to €2.6 billion.[58] In December 2013, Areva increased its demand to €2.7 billion.[59] On 10 March 2018 French newspaper Le Monde announced that Areva and TVO had reached an agreement.[60] A day later, TVO confirmed that Areva would pay it €450 million in compensation over the delays and lost income.[61] The agreement would settle all legal actions between the two companies. With the settlement, TVO disclosed its total investment to be around €5.5 billion. Areva had accumulated losses of €5.5 billion. The total cost of the project, therefore, is estimated to be €11 billion.[62]


Το εντυπωσιακό είναι πως ο εργολάβος (Aveva) πλήρωσε ένα τεράστιο κόστος και δεν πληρώθηκε από την κυβέρνηση, ό,τι ακριβώς γίνεται και στην Ελλάδα (ΝΟΤ).
:lol:
Άρα, έχεις 11δις για 1600MW. Πρέπει να υπολογίσεις βέβαια την διάρκεια ζωής του έργου, το κόστος παραγωγής, κλπ κλπ.
Πολύ ή λίγο, δεν έχω ιδέα. Αλλά σε κάθε περίπτωση, δεν κρίνεται ένα τέτοιο έργο μέσα σε λίγα χρόνια.

Οι εναλλακτικές ποιες θα ήταν για την Φινλανδία; ΦΑ συνδυασμένου κύκλου; Είδαμε πόσο καλά πήγε αυτό στην Ελλάδα πάντως.