Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#776994
egobrain έγραψε:
Hellenic tifosi έγραψε:Ωστόσο, αν τελικά το σηκώσω, απλά αρνούμαι ευγενικά, όπως προείπαν κι άλλοι. Δε χρειάζεται να μπινελικώνεις τους υπαλλήλους που παλεύουν για το μεροκάματο.


δεν ξέρω αν έχει διαβαθμίσεις ανά εταιρεία αλλά πρόσφατα είχα 2 περίπτωσεις από Ζενίθ με σπαστική επιμονή που δεν παίρναν από "δεν ενδιαφέρομαι".
δεν δικαιολογώ τον θυμό αλλά υπάρχουν και όρια


Τι σημαινει δεν παιρναν ομως? Μια αρνηση αρκει, αν συνεχισουν απλα κλειστο κι αστους να επιμενουν μονοι τους

Πως φαινεται πως δε σας καλουν ινδοι απο βρετανικα νουμερα για "επενδυσεις" :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#776996 Όποιος παίρνει σε ώρες κοινής ησυχίας πάει γυρεύοντας . Υποτίθεται μάλιστα οτι έχω δηλώσει και τα δυο τηλέφωνα, σταθερό-κινητό , σε κάποια λίστα κρατικού φορέα (πριν κάμποσα χρόνια ώστε να μη θυμάμαι πλέον που) οτι δεν επιθυμώ να δεχομαι τηλ. που προωθούν τηλεπωλήσεις. Κι υποτίθεται οτι είναι υποχρεωμένοι να συμβουλεύονται αυτή τη λίστα πριν σε πάρουν τηλέφωνο. Αλλά είπαμε , μπανανία.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#777001
Chris έγραψε:
egobrain έγραψε:
Hellenic tifosi έγραψε:Ωστόσο, αν τελικά το σηκώσω, απλά αρνούμαι ευγενικά, όπως προείπαν κι άλλοι. Δε χρειάζεται να μπινελικώνεις τους υπαλλήλους που παλεύουν για το μεροκάματο.


δεν ξέρω αν έχει διαβαθμίσεις ανά εταιρεία αλλά πρόσφατα είχα 2 περίπτωσεις από Ζενίθ με σπαστική επιμονή που δεν παίρναν από "δεν ενδιαφέρομαι".
δεν δικαιολογώ τον θυμό αλλά υπάρχουν και όρια


Τι σημαινει δεν παιρναν ομως? Μια αρνηση αρκει, αν συνεχισουν απλα κλειστο κι αστους να επιμενουν μονοι τους

είπα να απαντήσω γιατί πρήζαν με τηλέφωνο κάθε μέρα. μπας και καταχωρήσουν ότι δεν ενδιαφέρομαι και τελειώσω. στην αρχή έκανα μπλοκ τα νούμερα και μετά από μέρες παίρναν από άλλο. και όταν απάντησα είπα να μιλήσω με υπομονή αλλά δεν έβγαινε συνεννόηση..

kubiak έγραψε:Θα έλεγα ότι το άρθρο 11 μειώνει ικανοποιητικά τα ενοχλητικά τηλέφωνα...

όταν το πρωτοδήλωσα είχε πράγματι δουλέψει. κάποτε ξανάρχισαν, ζήτησα εξηγήσεις απ' τον πάροχο και λέγαν ότι υπάρχει δυνατότητα overwrite από κάποια αίτηση/συμβόλαιο. που πάντα προσέχω τέτοιες σημειώσεις. τέλος πάντων, ξανάκανα αίτηση για το άρθρο 11. πίπες! τηλεποικοινωνιακές και αέριο-ρεύμα συνεχίζουν το μαρκάρισμα :s_hang
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#777007 Οι άνθρωποι που σας παίρνουν δουλεύουν σε γαλέρες για 4- 6 ώρες και μισθό 300-400€ τον μήνα.

Οι αριθμοί που καλούν βγαίνουν από τον υπολογιστή μπροστά τους.

Οι συνομιλίες τους καταγράφονται και ελέγχονται για το πόσο πολύ επιμένουν.

Αν τους βρισετε δεν θα αλλάξει τίποτα σε αυτούς. Τα νεύρα σας μόνο.

Κλείστε το απλά. Δεν θα ξανακαλεσει ο ίδιος έτσι κι αλλιώς.

Το να βρίζεις άνθρωπο που κάνει μια δουλειά είναι άσχημο. Αν είχε άλλη επιλογή να είστε βέβαιοι ότι δεν θα δούλευε εκεί.


Τα περί ωρών κοινής ησυχίας είναι αστεία αφού ισχύουν μόνο στους άνω των 70.

.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#777008
Νίκος Παππάς έγραψε:Οι άνθρωποι που σας παίρνουν δουλεύουν σε γαλέρες για 4- 6 ώρες και μισθό 300-400€ τον μήνα.

Οι αριθμοί που καλούν βγαίνουν από τον υπολογιστή μπροστά τους.

Οι συνομιλίες τους καταγράφονται και ελέγχονται για το πόσο πολύ επιμένουν.

Αν τους βρισετε δεν θα αλλάξει τίποτα σε αυτούς. Τα νεύρα σας μόνο.

Κλείστε το απλά. Δεν θα ξανακαλεσει ο ίδιος έτσι κι αλλιώς.

Το να βρίζεις άνθρωπο που κάνει μια δουλειά είναι άσχημο. Αν είχε άλλη επιλογή να είστε βέβαιοι ότι δεν θα δούλευε εκεί.


Τα περί ωρών κοινής ησυχίας είναι αστεία αφού ισχύουν μόνο στους άνω των 70.

.


σε ολα σωστος ο Νικος παιδες.
Ειχε δουλεψει ο γιος μου σε μια τετοια εταιρια για 6 μηνες(πρωτη του δουλεια),και ηταν πραγματικη γαλερα.
Μπονους που δεν ηταν δυνατον να πιαστουν,οταν τα πλησιαζες,εκαναν πουστιτσες για να μην περαστουν στον μηνα ωστε να παρεις αυτα τα 100 επιπλεον ευρω,απιστευτη πιεση σε παιδια που ως επι το πλειστον ηταν η πρωτη τους δουλεια κλπ.
Και εγω εκνευριζομουν οταν με επαιρναν τηλεφωνο,αλλα οταν τα ειδα μεσω του γιου μου απο μεσα,αλλαξα γνωμη και συμπεριφορα στις κλησεις τους.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#777018
Νίκος Παππάς έγραψε:Οι άνθρωποι που σας παίρνουν δουλεύουν σε γαλέρες για 4- 6 ώρες και μισθό 300-400€ τον μήνα.

Οι αριθμοί που καλούν βγαίνουν από τον υπολογιστή μπροστά τους.

Οι συνομιλίες τους καταγράφονται και ελέγχονται για το πόσο πολύ επιμένουν.

Αν τους βρισετε δεν θα αλλάξει τίποτα σε αυτούς. Τα νεύρα σας μόνο.

Κλείστε το απλά. Δεν θα ξανακαλεσει ο ίδιος έτσι κι αλλιώς.

Το να βρίζεις άνθρωπο που κάνει μια δουλειά είναι άσχημο. Αν είχε άλλη επιλογή να είστε βέβαιοι ότι δεν θα δούλευε εκεί.


Τα περί ωρών κοινής ησυχίας είναι αστεία αφού ισχύουν μόνο στους άνω των 70.

.
Το τελευταίο δεν ισχύει : άπειρα νοικοκυριά έχουν μωρά και μικρά παιδιά, εργαζόμενους που δουλεύουν βάρδιες κλπ. και είναι η ώρα που ξεκουραζονται - κοιμούνται πριν πάνε στη δουλειά κοκ
Και τα υπόλοιπα δεν είναι έτσι ακριβώς αλλά τέλος πάντων.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777020 Στο μητρωο του αρθρου 11 ειχα γραφτει τουλαχιστον 10-15 χρονια πριν και ποτε δε σταματησαν τα τηλεφωνα απο διαφορες εταιριες. Καπου στα ενδιαμεσα μαλιστα ειχα ξαναψαχτει αν ειμαι γραμμενος, γιατι δεν το πιστευα οτι ετσι θα επρεπε να λειτουργει στην πραξη, αυτη η τοσο καλη (τουλαχιστον στη θεωρια) ιδεα.

Εκτοτε οπως ειπαν κι αλλοι εχω κανει μπλοκ δεκαδες τηλεφωνα. Ακομα κι αναπαντητες οταν βλεπω ποτε δεν παιρνω πισω. Ψαχνω για τυχον καταγγελιες του συγκεκριμενου αριθμου κι αν ειναι μαυρισμενος τον μπλοκαρω με τη μια.

Η απαντηση μου οτι και να πουλανε ειναι "φιλε δεν ενδιαφερομαι καθολου, μη σου τρωω το χρονο σου, καλη συνεχεια". 7 στους 10 παρα την ξεκαθαρη κι ευγενικη απαντηση, συνεχιζουν να τρεκλιζουν κατι σαν "μα πως δεν ενδιαφερεστε να γλυτωσετε χρηματα" ή "μα δε βλεπετε καθολου τηλεοραση". Απανταω δευτερη φορα ευγενικα "δεν ενδιαφερομαι καθολου, καλη συνεχεια". Οποιος συνεχισε την προσπαθεια, δεν ακουσε βρισιες, αλλα σιγουρα ακουσε μια σχετικα αγενη απαντηση, οπως του επρεπε.

Τωρα θα μου πειτε "τοτε πως την πατησες ωρε Γιωργη" και θα εχετε και δικιο! Επειδη ημουν ηδη στη Ζενιθ για αεριο, επειδη ως τοτε την ειχα για σοβαρη εταιρια στο μυαλο μου, σκεφτηκα "ας τον ακουσω μπας και εχουν καμια καλη προσφορα αν τα εχεις ολα στην ιδια εταιρια". Επειδη εδω και καμια 15αρια χρονια δεν εχω κανει καμια αλλαγη σε παροχο (σταθερο, κινητο, ρευμα, αεριο), δεν ειχα παρει χαμπαρι οτι παιζει τοση αλητεια πλεον. Επισης με την Κοσμοτε που σκιζομαστε στα τηλεφωνικα παζαρια οποτε ληγει το συμβολαιο, παντα προσεχα στα τελευταια ηχογραφημενα λεπτα συνομιλιας που κλεινει το συμβολαιο, να ειπωθουν οι οροι που συμφωνησαμε νωριτερα. Και η Κοσμοτε ηταν κυριοι, αυτα που λεγαμε, αυτα κανανε.

Τεσπα, εγινε τωρα. Στερνη μου γνωση να σ' ειχα πρωτα που λενε :s_sad
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#777023
Asimov έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Οι άνθρωποι που σας παίρνουν δουλεύουν σε γαλέρες για 4- 6 ώρες και μισθό 300-400€ τον μήνα.

Οι αριθμοί που καλούν βγαίνουν από τον υπολογιστή μπροστά τους.

Οι συνομιλίες τους καταγράφονται και ελέγχονται για το πόσο πολύ επιμένουν.

Αν τους βρισετε δεν θα αλλάξει τίποτα σε αυτούς. Τα νεύρα σας μόνο.

Κλείστε το απλά. Δεν θα ξανακαλεσει ο ίδιος έτσι κι αλλιώς.

Το να βρίζεις άνθρωπο που κάνει μια δουλειά είναι άσχημο. Αν είχε άλλη επιλογή να είστε βέβαιοι ότι δεν θα δούλευε εκεί.


Τα περί ωρών κοινής ησυχίας είναι αστεία αφού ισχύουν μόνο στους άνω των 70.

.
Το τελευταίο δεν ισχύει : άπειρα νοικοκυριά έχουν μωρά και μικρά παιδιά, εργαζόμενους που δουλεύουν βάρδιες κλπ. και είναι η ώρα που ξεκουραζονται - κοιμούνται πριν πάνε στη δουλειά κοκ
Και τα υπόλοιπα δεν είναι έτσι ακριβώς αλλά τέλος πάντων.
Αυτοί που δουλεύουν βάρδιες ξεκουράζονται όποτε έχουν κενό και όχι 3-5 το μεσημέρι.

Για τα μωρά έχεις δίκιο μεν αλλά μεγάλωσα το δικό μου χωρίς να κάνω ησυχία και έμαθε να μην ξυπνάει ούτε με κανόνια..
Τώρα πια δεν κοιμάται για άλλους λόγους.

.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#777029 Μπράβο σου, αλλά το τι έκανες ειδικά εσύ είναι άσχετο.
Αυτοί που δουλεύουν βάρδιες ή περίεργα ωράρια (σπαστό πχ) και όχι το τυπικό 9-5 είναι πολύ πιθανό να χρειάζονται ξεκούραση το μεσημέρι και γι αυτό άλλωστε υπάρχει και η σχετική πρόβλεψη περί ωρών κοινής ησυχίας.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#777055 Κάποτε είχα ανάγκη να δουλέψω και απασχολήθηκα πλασάροντας ναρκωτικά σε παιδιά...

ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΕΝΤΙΜΟ ΟΧΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ...

ΑΛΛΑ ΣΤΑ @@@@@@@ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΟΣΟ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#777057
kubiak έγραψε:Κάποτε είχα ανάγκη να δουλέψω και απασχολήθηκα πλασάροντας ναρκωτικά σε παιδιά...

ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΕΝΤΙΜΟ ΟΧΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ...

ΑΛΛΑ ΣΤΑ @@@@@@@ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΟΣΟ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ...


μηπως εφαγες χθες μακαρονια με μπαμιες? :x
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#777060 Ντίμη, η ανάγκη για εργασία δεν δικαιολογεί τα πάντα, αυτό λέω...
Γιατί κάποτε μου είχαν πει "Αν έχεις τόσο ανάγκη να δουλέψεις να πας να μαζεύεις λεμόνια" και είχαν δίκιο.

Μην το παίρνεις προσωπικά...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#777061
kubiak έγραψε:Κάποτε είχα ανάγκη να δουλέψω και απασχολήθηκα πλασάροντας ναρκωτικά σε παιδιά...

ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΕΝΤΙΜΟ ΟΧΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ...

ΑΛΛΑ ΣΤΑ @@@@@@@ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΟΣΟ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ...
Σου έπεσε βαρύ το ιμαμ;