Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#857695 Πηρα απο περιεργεια το Φυσικο Αεριο τηλεφωνο να ρωτησω τι παιζει με τις τιμες κι αν βγηκα κερδισμενος ή χαμενος που ακολουθησα τη συμβουλη τους για το κιτρινο τιμολογιο.

Απο οτι μου ειπαν, μαζι με την εξτρα εκπτωση που ειχαν σε αυτο το προγραμμα (επειδη εχω ρευμα + αεριο στην εταιρια τους) βγηκα αρκετα κερδισμενος μεχρι τωρα.

Ρε τους κεραταδες... Μου φαγανε 250 Ευρα και με κανανε να αισθανομαι και κερδισμενος :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#857725 Για να δούμε αν λένε αλήθεια ή ψέματα. Εγώ έμεινα στο πράσινο, που λογικά θα είναι ακριβότερο, σύμφωνα με τα λεγόμενά τους. Αν μπορείς, βάλε λίγο το αντίστοιχο κομμάτι από τον λογαριασμό σου να τρέξω σε ένα Excel για να δούμε αν στα είπαν καλά. Για λόγους ισότητας, βάζω το δικό μου:
Εικόνα
Λογαριασμός Φεβρουαρίου (16/2)
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#857748 Για πες ωρε ΧαιΦαι γιατι εγω δεν ειμαι καλος σε αυτα... Ημερομηνια εκδοσης 07/02/2024 και συνολο λογαριασμου 230€

Εικόνα

Τελικα με δουλευει ψιλο γαζι η Φυσικο Αεριο ή ειμαι και μεγαλη αλεπουδιαρα? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#857749 Στην χρέωση είναι σαφές πως είσαι φθηνότερος 2-3 λεπτά για κάθε αντίστοιχο μήνα. Άρα ναι, το κίτρινο είναι φθηνότερο από το πράσινο. Βέβαια και πάλι μιλάμε για χρεώσεις 50% πάνω περίπου από τις περσινές, να δούμε πού θα πάει αυτό.
Βέβαια, αν δεις, η έκπτωση συνέπειας είναι πολύ μικρή, γιατί αν και σε ποσοστό το διαφήμιζαν πως είναι μεγάλη, την κάνουν όχι σε όλο το ποσό, αλλά σε ένα κλάσμα του ποσού. Βασικά είχαν ένα σταθερό όρο βάλει γι'αυτό ακριβώς, διαφήμιζαν μεγάλη έκπτωση, αλλά τρίχες τελικά.
Θα κάνω τον κόπο να υπολογίσω τα δικά μου με την δική σου χρεώση, αλλά νομίζω πως θα βγουν περίπου τα ίδια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#857760 Εικόνα
Αν τα έχω κάνει καλά, μέσα σε 2 μήνες, 5€ κερδισμένος θα ήμουν, αν είχα κίτρινο αντί για πράσινο τιμολόγιο. Δηλαδή το κέρδος είναι περίπου 2.5€ το μήνα. Βλέποντας και τις χρεώσεις άλλων παρόχων, οι διαφορές παίζουν κάπου εκεί, επομένως:
-Η δική μου πρόταση είναι να επιλέξει κάποιος κάποιον αξιόπιστο πάροχο και όχι κάποιον κατσαπλιά. Το ποιος είναι αξιόπιστος, το κρίνει ο καθένας μόνος του.
-Το πράσινο από το κίτρινο, έχουν μικρή διαφορά. Θεωρώ επίσης πως ο πάροχος ακόμη και αν μπει -θεωρητικά- μέσα έναν μήνα με το πράσινο, τον επόμενο θα το αυξήσει λίγο για να ρεφάρει την χασούρα. Μέχρι να το πάρεις χαμπάρι, την έφαγες, δεν υπάρχει σωτηρία.
-Επί αυτού, νομίζω πως η επιλογή του κίτρινου, είναι σωστή. Όχι γιατί έχει το χαμηλότερο ρίσκο, αλλά γιατί θεωρητικά καρπώνεσαι πάντα την μέγιστη έκπτωση. Από τις αυξήσεις, μόνον όσοι είναι σε σταθερό είναι ήσυχοι.
-Θα περιμένω λίγο ακόμη, και ίσως το αλλάξω και εγώ σε κίτρινο. Από την ΦΑΕ δεν θα φύγω, γιατί πληρώνουμε με κάρτα Bonus και κατόπιν κάνουμε την εξαργύρωση στο ΦΑ που βγάζει προσφορές x4 2 φορές το χρόνο. Αυτή την στιγμή με αυτή την μέθοδο τρέχω με πίστωση 200€, ουσιαστικά το ΦΑ μου βγαίνει δωρεάν κάθε χρόνο δηλαδή. Υπογραμμίζω βέβαια πως έχουμε χαμηλή κατανάλωση λόγω νέου διαμερίσματος με καλή μόνωση και ηλιακού (και φυσικά ως κάτοικοι της περιοχής των Αθηνών με το καλό κλίμα).
Άβαταρ μέλους
By otso
#860796 Ρε παιδια εχω μπερδευτει μ αυτην την :rant: :rant: :rant: elpedison
4ος μηνας που στελνουν εναντι
χρεωνουν οτι ναναι κιλοβατωρες
και εντελως αυθαιρετα καθε μηνα τοσες kwh με μεγαλη τιμη
αλλες περισσοτερες με μεσαια τιμη
και αλλες λιγοτερες με μικρη τιμη
Ολα συμφωνα με το τι παιζει καθε μηνα

ασ πουμε οτι βαζουν 500 kwh αυθερετα καθε μηνα
αν αποφασισουν να μετρησουν τον πεμπτο μηνα και αντι 2000 + KWH
η πραγματικη καταναλωση ειναι 1000 kwh
Tι στο διαολο θα αφαιρεσουν και τι θα τιμολογησουν ; αφου καθε μηνα οι kwh εχουν διαφορετικη τιμη
Δεν θα επρεπε να ελεγχουν ρολογια καθε μηνα και να μην υπαρχει εναντι;
και οχι καμμια δουλεια δεν εχω να κανω τον υπαλληλο τους και να περνω μετρησεις τηλεφωνα .
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#860807
otso έγραψε:Ρε παιδια εχω μπερδευτει μ αυτην την :rant: :rant: :rant: elpedison
4ος μηνας που στελνουν εναντι
χρεωνουν οτι ναναι κιλοβατωρες
και εντελως αυθαιρετα καθε μηνα τοσες kwh με μεγαλη τιμη
αλλες περισσοτερες με μεσαια τιμη
και αλλες λιγοτερες με μικρη τιμη
Ολα συμφωνα με το τι παιζει καθε μηνα

ασ πουμε οτι βαζουν 500 kwh αυθερετα καθε μηνα
αν αποφασισουν να μετρησουν τον πεμπτο μηνα και αντι 2000 + KWH
η πραγματικη καταναλωση ειναι 1000 kwh
Tι στο διαολο θα αφαιρεσουν και τι θα τιμολογησουν ; αφου καθε μηνα οι kwh εχουν διαφορετικη τιμη
Δεν θα επρεπε να ελεγχουν ρολογια καθε μηνα και να μην υπαρχει εναντι;
και οχι καμμια δουλεια δεν εχω να κανω τον υπαλληλο τους και να περνω μετρησεις τηλεφωνα .

Θες να σου πω τι νομιζω;

Θα αφαιρεσουν τις φθηνοτερες ανα κατηγορια συμφωνα με τα μηνιαια κοστη

Εσυ οπως και να εχει χαμενος θα βγεις. Εκτος αν γινεις υπαλληλος τους να τους δινεις καθε μηνα τις καταναλωσεις
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#860809 Τα έναντι βγαίνουν σύμφωνα με την κατανάλωση του προηγούμενου έτους ή ετών . Δεν είναι κάτι δύσκολο να βλέπεις το ρολόϊ και να ενημερώνεις. Στη ΔΕΗ γίνεται και μέσω internet στην προσωπική ιστοσελίδα που αντιστοιχεί στην παροχή σου. Θυμάμαι οτι έχει και η Elpedison.
login , πληκτρολογείς 4-5 νούμερα και τέλος. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By GTS
#860812
mousatos έγραψε:Τα έναντι βγαίνουν σύμφωνα με την κατανάλωση του προηγούμενου έτους ή ετών . Δεν είναι κάτι δύσκολο να βλέπεις το ρολόϊ και να ενημερώνεις. Στη ΔΕΗ γίνεται και μέσω internet στην προσωπική ιστοσελίδα που αντιστοιχεί στην παροχή σου. Θυμάμαι οτι έχει και η Elpedison.
login , πληκτρολογείς 4-5 νούμερα και τέλος. :s_dunno


Πανευκολο, το εκανα και στην Αγγλια 12 χρονια πισω. Το κανεις ακριβως για να μην περασεις κλιμακα χωρις λογο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#860813 Οτσο τσιμπησε το 100κακι δωρο απο Ελπε γκρινιαζει κιολα. :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By otso
#860816 50αρι ηταν ζηλιαρη , το σπιτι νοικιαστηκε περσι , φοιτητικο , οποτε δεν εχω ιδεα τι καταναλωσεις ειχαν οι προηγουμενοι . Θα το ψαξω για το σαιτ ευχαριστω , αν γινεται θα δωσω εντολη να κοιτανε το ρολοι και να βαζουν kwh ,αν και χλωμο μου φαινεται να το θυμουνται.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#860822
otso έγραψε:50αρι ηταν ζηλιαρη , το σπιτι νοικιαστηκε περσι , φοιτητικο , οποτε δεν εχω ιδεα τι καταναλωσεις ειχαν οι προηγουμενοι . Θα το ψαξω για το σαιτ ευχαριστω , αν γινεται θα δωσω εντολη να κοιτανε το ρολοι και να βαζουν kwh ,αν και χλωμο μου φαινεται να το θυμουνται.


Ενα απο τα καλα της εταιριας Φυσικο Αεριο ειναι οτι σου στελνουνε στο βαιμπερ ειδοποιηση και σου λενε "μεσα στις επομενες 3 μερες αν θελετε πατηστε σε αυτο το λινκ και καταχωρηστε τις ωρες σας". Και για το αεριο και για το ρευμα.

Πολυ βολικο γιατι αποκλειεται να θυμομουνα μονος μου να παρω τις ωρες.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#860823 Και η ΔΕΗ το κάνει αυτό με sms και email