Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#498858 Έχω να σου δείξω παπούτσια της τελευταίας 3ετίας με λιωμένη σόλα, από περπάτημα.
Για το ύφασμα τώρα. Δεν ξέρω πως τα καταφέρνει ο καλλιτέχνης με τα κομμένα πλαϊνά, αλλά έτσι εγώ δεν έτρεχα.
Και αν δεν έχουν ανακαλύψει κανένα διαπλανητικό υλικό για ύφασμα, ΥΠΟΘΕΤΩ, ότι δεν παρέχει το απαραίτητο μακροχρόνιο κράτημα. Θα γίνει χαχόλικο σύντομα. Πόσο να σφίξεις τα κορδόνια; Και σε αυτήν την γλώσσα την πάνινη; Αυτή και να μην κοπεί, το πόδι σου θα είναι σαν κοκορέτσι από πάνω. Το ύφασμα γύρω από τον αστράγαλο; Χωρίς καθόλου αφρολέξ; Σαν σταράκια είναι.
Τέσπα, κρίνω από φωτογραφίες και το λάθος είναι πιθανό. Αν η nike δεν ταξίδεψε στον πλανήτη Άρη, τότε δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι τα 40χλμ αντοχής έγιναν 400χλμ. για ένα racing flat παπούτσι.

Διάβασα και τα σχόλια κάποιων στη σελίδα που μπήκε. Δύσπιστους τους είδα και τους περισσότερους εκεί.

Στο φινάλε, κοντός ψαλμός. Ας τα πάρει κάποιος, να τα τρέξει 400χλμ και να μας πει. Μέχρι τότε και ο "guru" Tom Caughlan(ο οποίος δεν φαίνεται κάπου ότι έχει τρέξει μαραθώνιο), και εγώ, και εσύ κάνουμε απλά υποθέσεις.

Το σκεπτικό που έχω γενικά, είναι "ομάδα που κερδίζει, δεν αλλάζει". Εδώ αγόρασα 4-5 ζευγάρια mizuno που βγήκαν φόλα, μέχρι να τα αφήσω στην άκρη. Δεν τα γείωσα με την πρώτη(όπως έπρεπε). Θέλω το παπούτσι με δεσίματα, μαλακά υλικά να αγκαλιάζουν το πόδι και μεγάλη προστασία. Όλα αυτά έχουν αντίκτυπο στο θέμα βάρος του παπουτσιού. Όσες φορές δοκίμασα κάτι πιο light, κατέληξαν είτε στην ντουλάπα είτε για περπάτημα.
Με λες και ξεροκέφαλο βέβαια. Τέσπα, για παπούτσια μιλάμε, όχι για πύραυλο της nasa. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#498859 Το nimbus εμένα μου έκατσε περίφημα με την πρώτη, κάθε φορά που τα φοράω είναι απόλαυση.
Μπορεί να υπάρχουν και καλυτέρα, αλλά δύσκολα θα δοκιμάσω οτιδήποτε άλλο.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#498862 Τα οποία nimbus, τα τελευταία 20ρια, είναι λέει πιο σκληρά από τα προηγούμενα.
Γενικά αρκετές φορές οι εταιρείες μαλακιζονται. Επειδή κάθε χρόνο θέλουν να βγάλουν καινούριο μοντέλο, με κάποιες αλλαγές. Και έχει βγει μοντέλο χειρότερο από το προηγούμενο.
Προσωπική εμπειρία το wave rider 14. To 13 γ@μουσε. Και πήρα και το 14 με κλειστά μάτια το 2011 ή 2012. Και τα έχω ακόμη σχεδόν καινούρια. Γιατί είναι ψηλά στον αστράγαλο, και τον χτυπάει. Τα wave rider 15 ήταν πάλι πολύ καλά.
Παρακάτω φωτογραφία από παπούτσι φορεμένο από το 2012. Για το μουσείο σε λίγο. Γιατί για τρέξιμο δεν ΕικόναΕικόναΕικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#499556 Ήρθε σήμερα και το δεξί ζευγάρι... Η διχρωμία, ανάλογα από που τα κοιτάς γαμ@ει. Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#499809 Για πες μας κάτι παραπάνω γι'αυτά kyr. Ποια είναι, για ποιο σκοπό, κλπ.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#499810 Υποτίθεται ότι είναι το παπούτσι της asics με την μεγαλύτερη προστασία. Πήρα το 2ο ζευγάρι χωρίς να έχω φορέσει ούτε το πρώτο. Λόγο τιμής και ποιότητας υλικών. Αυτή που φαίνεται. Γιατί η αντοχή στο χρόνο είναι άγνωστη. Έχει πολύ μαλακό ύφασμα μέσα και στη σόλα. Στο πάτημα μου θύμισαν τα mizuno prophecy. Δεν τα πήρα για να τα τρέξω. Όχι ότι δε θα τα τεστάρω. Αλλά είναι πιο βαριά από τα kayano, και πιο χαμηλά στον αστράγαλο.
Θα μου πεις, "γιατί τα πήρες;". Φοράω σχεδόν μόνο αθλητικά. Και μου κάθισαν πάρα πολύ καλά σαν φόρμα. Ας πούμε τα kinsei μου βαρκίζουν λίγο. Αλλά θα συνεχίσω να τρέχω με αυτά.
Τέσπα, τα πρώτα τα πήρα απλά για να τα δοκιμάσω, και γιατί το σχέδιο απλά γαμ@ει. Τα δεύτερα γιατί τα βρήκα σε τιμή χώμα
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#510282 Μετά από προτροπή μέλους, δοκίμασα τα Nike Free RN Flyknit (2017).
Εικόνα
Παρ' ότι για lifestyle χρήση με πίεσε να τα πάρω, σατη δοκιμή μου φάνηκαν αρκετά ενδιαφέροντα.
Πάρα πολύ εύκαμπτη σόλα, πολύ ελαφρύ και δροσερό ύφασμα. Και έχει και κάποια ενδοτικότητα η σόλα, δεν νιώθεις πετραδάκια.
Θα τα δοκίμαζα και σε κανά τρέξιμο, χωρίς να είμαι fan της φάσης barefoot ή minimal ή κάτι τέτοιο, μοιάζει ενδιαφέρουσα η αίσθηση.

Πόσο αντέχουν πριν σκορπίσουν.... δεν θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά, ούτε για τη σόλα (και τα "κοψίματά" της που μοιάζουν πολύ βαθειά) ούτε για το ύφασμα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#510388 Τι παίζει με την εσωτερική σόλα, κοινώς πάτο, στα αθλητικά παπούτσια; Γιατί καθάριζα τα παπούτσια και όπως έβγαλα τους πάτους για επιθεώρηση είδα ότι είναι απλός αφρός και μου φάνηκαν πατημένοι, τελειωμένοι, ότι δεν προσφέρουν πια τίποτα. Αυτό στα 150χλμ χρήσης με βαρύ χρήστη. Έβαλα κάποιους άλλους πάτους που είχα (όχι από αφρό αλλά λάστιχο/ζελέ) και ένιωσα πολύ καλύτερο το παπούτσι/πάτημα.
Γενικά τι προβλέπεται με τους πάτους;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#510390 κατάλαβα και ποια παππούτσια ένας Θεσσαλονικιώτ'ς αποκαλούσε φλήκνυτ κ λέω κανα νέο σουηδικό brand name θα είναι.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#513114 Από τον περασμένο Αύγουστο χρησιμοποιώ το ποδήλατο σχεδόν καθημερινά για το σπίτι-δουλειά. Έχω πάρει ένα ελαφρύ ποδηλατικό αδιάβροχο για τις βροχερές μέρες (κυρίως για τις περίπου βροχερές, τις ύποπτες, στις τελείως χάλια βροχερές πάω με ΜΜΜ μια και τα γυαλιά γίνονται χάλια και δεν βλέπω καλά) αλλά και φουσκώνει και με φρενάρει (έχει εισόδους αέρα και εξόδους αλλά δεν...) και ζεσταίνομαι και ιδρώνω. Ένας στη δουλειά μου πρότεινε άλλο είδος, αντιανεμικό-αδιάβροχο-ζεστό ζακετάκι (αν μπορώ να το πω έτσι) ποδηλασίας. Μου έδειξε το δικό του και μου είπε ότι ναι μεν το πλήρωσε αλλά δεν μετάνιωσε γιατί τον έχει καλύψει πλήρως. Αυτά σε καλύπτουν για πολύ μεγάλο μέρος του χρόνου, αερίζονται και κόβοντας τον αέρα σε κρατάνε ζεστό χωρίς να σε πολυζεσταίνουν και αντέχουν για για κάμποση ώρα σε βροχή χωρίς να χρειάζεσαι αδιάβροχο.
Μια και το είχε σε πολύ καλή προσφορά αγόρασα το Endura Windchill II jacket και περιμένω να μου έρθει.
http://www.chainreactioncycles.com/endu ... -prod91341
Δεν πρόλαβα να σας ρωτήσω για να μη χάσω την προσφορά αλλά είναι γνωστή μάρκα του χώρου, έχει λάβει πολύ καλά σχόλια και από sites και από πελάτες, καλή κατασκευή, ανθεκτικό, με όλα τα προβλεπόμενα καλά κόλπα (τσεπούλες, φερμουάρ αερισμού κλπ κλπ). ... θα δούμε.

Για την παρακάτω ερώτησή μου καμιά ιδέα;
sknipper έγραψε:Τι παίζει με την εσωτερική σόλα, κοινώς πάτο, στα αθλητικά παπούτσια; Γιατί καθάριζα τα παπούτσια και όπως έβγαλα τους πάτους για επιθεώρηση είδα ότι είναι απλός αφρός και μου φάνηκαν πατημένοι, τελειωμένοι, ότι δεν προσφέρουν πια τίποτα. Αυτό στα 150χλμ χρήσης με βαρύ χρήστη. Έβαλα κάποιους άλλους πάτους που είχα (όχι από αφρό αλλά λάστιχο/ζελέ) και ένιωσα πολύ καλύτερο το παπούτσι/πάτημα.
Γενικά τι προβλέπεται με τους πάτους;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#516134 Για πειτε μια γνωμη
θελω να παρω κανα ζευγαρι παπουτσια για περπατημα , καμια βολτα για καφε με βερμουδα κτλ
θα ηθελα να ειναι τοσο ανετα οσο τα nimbus τα οποια τα φοραω αλλα θα ηθελα ενα δευτερο ζευγαρι

ειδα κατι asics patriot 9 που εχουνε και gel λεει αρα θα ειναι |λογοκρισία| (ή κατι pulse)
καμια εμπειρια; απο νουμερα ειναι το ιδιο σφιχτα με τα nimbus αραγε;
χρωματακι δε με πειραζει αν ειναι εντονο, κανω λαζο-ντυσιμο ανετα, no worries :lol:
Τελευταία επεξεργασία από KiloMeater και 12 Ιουν 2018, 07:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#516179
KiloMeater έγραψε:Για πειτε μια γνωμη
θελω να παρω κανα ζευγαρι παπουτσια για περπατημα , καμια βολτα για καφε με βερμουδα κτλ
θα ηθελα να ειναι τοσο ανετα οσο τα nimbus τα οποια τα φοραω αλλα θα ηθελα ενα δευτερο ζευγαρι

Πιο άνετο-μαλακό παπούτσι από το asics ultra boost δεν έχω δοκιμάσει. Ακριβό ωστόσο, αν και βρίσκονται κομμάτια σε στοκάδικα. Θα μου πεις είναι running shoe, αλλά την αφορμή την παίρνω από τα nimbus που λες ότι φοράς για τέτοια χρήση.
Παρόμοια αίσθηση, διαφορετικό παπούτσι, μου έδωσε το NB fresh foam cruz
https://www.cosmossport.gr/el/product/new-balance-fresh-foam-cruz-%7C-andrika-running-papoutsia/mcruzhb/?code=90000042181469