Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#455108 Εγώ από north face με goretex ευχαριστημενος είμαι

< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#455111
belgarion έγραψε:Εγώ από north face με goretex ευχαριστημενος είμαι

< >



+1
Otso κοιτα κ τα adidas
https://www.skroutz.gr/c/379/athlitika- ... tocomplete
Άβαταρ μέλους
By otso
#455114 adidas ειναι μια απο τις εταιρειες που δεν εχουμε δωσει ποτε λεφτα και ουτε σκοπευουμε .
β) εγω παιδι φθινοπωρο και χειμωνα με τις καλτσες δεν στελνω στο σχολειο . Τα παπουτσια πρεπει να ειναι δερματινα αδιαβροχα .
Άβαταρ μέλους
By mirage
#455119 Τα Karimor ειναι γενικα καλα παππουτσια για την τιμη τους. Τπτ φοβερο σε ολα τα επίπεδα αλλα γενικα ΟΚ. Παρε κατι με Goretex ή αντιστοιχη μεμβρανη και θα εισαι μια χαρα. Τα Salomon ειναι εξαιρετικα αλλα ξεφευγουν σε τιμη. Πολυ καλα ειναι τα Scarpa αλλα παιζουν σε επιπεδα τιμης Salomon.

< >
Άβαταρ μέλους
By otso
#455121 Πως διαολο μια μετρια μαρκα (οταν καναμε σκι) εγινε παγκοσμια πρωτη σε παπουτσια αδυνατο να καταλαβω . Ειναι σαν να μου πουν η scoda κατεβαινει φορμουλα ενα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#455134
otso έγραψε:adidas ειναι μια απο τις εταιρειες που δεν εχουμε δωσει ποτε λεφτα και ουτε σκοπευουμε .
β) εγω παιδι φθινοπωρο και χειμωνα με τις καλτσες δεν στελνω στο σχολειο . Τα παπουτσια πρεπει να ειναι δερματινα αδιαβροχα .
Όχι δεν πρέπει. Η τεχνολογία προχωράει. Τα καλά συνθετικά έχουν υπεροχή σε πολλούς τομείς. Κόστος, βάρος, ανάγκη συντήρησης κλπ
Εκτός αν τα παπούτσια δερμάτινα, τα ski Salomon, το αυτοκίνητο γερμανικό, και η οδοντόκρεμα Kolynos.... οπότε πάσο!
Και δεν θυμάμαι τι έκανε η Salomon στο σκί ή τι κάνει πια αλλά στα εκδρομικά παπούτσια είναι εξαιρετική.
Αν δεν έχεις δώσει λεφτά στην adidas ίσως θα ήταν καλό να την δοκιμάσεις. Μπορεί να βρεις ότι κακώς δεν τα έπαιρνες.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#455135 Otsο, άκου. Δε στα είπε και ο Τζι, πού να ξερες.

Για Σάλομον θα ρωτάς εμένα. Και μόνο. Είμαι και Γκεάκος αλλά ΚΑΙ χρήστης. Fanboy δηλωμένος. :lol: Μέχρι και modular βρακί έχω. :lol:

Εικόνα

Αυτό που κάνει τη salomon κορυφαία είναι οτι συνεχίζει να βγάζει target-oriented προϊόντα για συγκεκριμένες χρήσεις τα οποία βγάζουν νόημα κυρίως στην εφαρμογή. Και έχουν μια πρόταση για όλα τα γούστα / απαιτήσεις / συνθήκες. Πόσες φορές θυμάμαι να δοκίμασα πρώτη φορά ρούχο / παπούτσι salomon κ να ειπα, πω παπαριά έκανα, είναι άβολο, και μόλις τα φόρεσα σε τρεξιμο, ανάβαση, τρέξιμο με καντάρια βροχή, εκεί όχι μόνο έβγαζε νόημα η φάση, αλλά έρωτας._

Εικόνα
Από εδώ.

Λεπόν, στα των παπουτσιών.

Για παπούτσια ενδιαφέρεσαι; Χρήση; Πέτρες κατσάβραχα βουνά ρεματιές κτλ κλασσικά; Για καθαρό mountaineering / approach δε σε έχω. Χαμηλό, ημίμποτο ή μποτάκι; Έχει από όλα.

Δέρμα η salomon καθαρό δε χρησιμοποιεί σχεδόν πουθενά, παρά μόνο στην Quest origins που πάλι είναι leather look και στα αντίστοιχα γάντια της (σειρά quest).

Γνώμη μου, nubuck leather, εξίσου ανθεκτικό με το δέρμα + καλύτερη συμπεριφορά στο βρέχομαι στεγνώνω, καλύτερη διαπνοή, απλά με τον καιρό αλλάζει κάπως η απόχρωσή του (αν σε χαλάει αυτό).

Σε ψηλό με goretex πας εδώ, διατίθεται και σε έκδοση βαρυχειμωνιάς, αλλά όχι goretex, που με κράτησε μια χαρά πέρυσι με -15 για συνεχόμενο 3ωρο με μια λεπτή κάλτσα, διατίθεται και σε κοντό με goretex το οποίο το φοράω σε κάθε εξόρμηση που δεν έχει πολλά χιόνια (με βολεύει απίστευτα το κοντό ύψος, στα λίγα χιόνια βάζω γκέτες). Βγάζει και σε mid

Για το κοντό ειδικά, ήδη κυκλοφορεί η 2η και η 3η γενιά παράλληλα, παρόλα αυτά έχουν πιο σπορ "προδιάθεση" και ο κατασκευαστής ακόμα συνεχίζει παραγωγή της πρώτης γενιάς.

Το κοντό το βρίσκεις άνετα στα 110 με λίγο ψάξιμο, το ψηλό από ένα 15άρι πάνω.

Τέλος, golden oldies που ακόμα κυκλοφορούν, τα Ήλιος. Έρωτας τρελός.

Φουλ δέρμα, σε απλή και αδιάβροχη έκδοση. Τις έχω και τις 2. Τα μη αδιάβροχα έχουν το 3d fit feature που όταν μπαίνει μέσα το πόδι κ "δέσει" με τον καιρό μορφοποιεί κάτι μαξιλαράκια στη γλώσσα και δίνει μια απίστευτη αίσθηση. Δυστυχώς το κατήργησαν το χαρακτηριστικό αυτό στις νεότερες σειρές..

Τα 2 τελευταία, απλά λίγο πιο "πολιτισμένη" σόλα, λίγο πιο χαμηλά και δεν έχουν την προστασία δαχτύλων, αλλά είναι εξίσου αποτελεσματικά.

+Τα εν αποστρατεία πολυταξιδεμένα Exit 2 :s_roses
Εικόνα

Έτσι φεύγουν. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#455159
sknipper έγραψε:Και δεν θυμάμαι τι έκανε η Salomon στο σκί...

Αρχές 90's που όργωνα τον Παρνασσό, η Salomon ήταν κορυφή στον εξοπλισμό του αθλήματος ειδικά σε πέδιλα, δέστρες--->σχεδόν μονοπώλιο, μπότες και διάφορα παρελκόμενα.

Otso δες καιαυτά εδώ

Τα έχω παραγγείλει και αναμένω. Βγαίνουν και σε κοντό.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#456755


https://underarmourrun.gr/UA%20Charged%20Bandit%203/


Μετά από κάποιες εβδομάδες, i'm in love with them, με αφορμή την παραπάνω δημοσίευση της UA στο fb.