Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#554118
Deleted User 1 έγραψε:Γκεακο σουρωτηρι στον εκανα μ αυτη τη δημιουργια! Beat that!! :rtfm:

Εικόνα

< >



Ωραιος νονος ο Stefan... :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#562582 Είμαι σε διαδικασία αγοράς νέου running παπουτσιού, χρήση αυστηρά σε διάδρομο, jogging και τρέξιμο με intervals συνήθως σε ανηφόρα (αν παίζει ρόλο). Ρυθμός περίπου 4.30' με 6' λεπτά το χιλιόμετρο ανάλογα με τη διάθεση και το στυλ της προπόνησης.
Αποστάσεις 6-10 km τη μέρα * 4-5 μέρες την εβδομάδα, σίγουρα έναν μ.ο 35 χιλιόμετρα τη βδομάδα.
Γενικά με βάση τη φθορά των παπουτσιών μου, ένα πελματογράφημα που είχα κάνει και τις κατά καιρούς ενοχλήσεις μου, σίγουρα σ' έναν βαθμό έχω υπερπρηνισμό, οπότε έχω στραφεί σε Brooks ή Asics, έχω δει όμως και κάτι hoka και mizuno που δείχνουν πολύ ενισχυμένα.
Γενικά θέλω κάτι ασφαλές για το πάτημά μου και κατά το δυνατό ελαφρύ, δεν με νοιάζει τόσο ούτε η άνεση, ούτε να έχει κανένα τρελό bouncy cushion.
Προτάσεις σε μοντέλα έχουμε?
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#562588 Κ εγώ με Boost έτρεχα τελευταία, αλλά έχω αρχίσει να νιώθω ανασφάλεια σε κάθε "προσγειώση" με αποτέλεσμα να τα δένω τόσο πολύ που το πόδι μου σχεδόν μουδιάζει στα τελευταία λεπτά κάθε προπόνησης.
Nimbus θα πάω να δοκιμάσω σε κανένα Intersport σήμερα να δούμε που βρισκόμαστε από sizing.
Μπροστά έχουν χώρο για τα δάχτυλα ή είναι πιο στενής φόρμας?
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#562719 Εχω τα mizuno wave rider 20 (εχουν βγει και τα 22 αν δεν κανω λαθος)εδω και κανα χρονο και πολυ ευχαριστημενος...
Χρηση:Τρεξιμο σε διαδρομο και γυμναστηριο...
Τα ειχε προτεινει φιλος πολυ ψαγμενος στο θεμα ο οποιος κανει 30χλμ/ημερα...
Τελευταία επεξεργασία από vagmann και 25 Ιαν 2019, 19:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#562720 30 χλμ τη μέρα με rider δεν κάνεις, εκτός αν είσαι 60 κιλά
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#562728 Προφανώς αν κάνει τόσα χλμ. Αλλά θα πρέπει να τα αλλάζει κάθε μήνα. Μπορεί και στις 3 εβδομάδες.
Τα rider είναι πολύ καλά παπούτσια για μέτρια προς ελαφριά κορμιά. Όταν έτρεχα έκανα προπόνηση με αυτά. Και μάλιστα όχι σε διάδρομο που απορροφάει κραδασμούς. Αλλά σε χώμα η ταρτάν.
Τα prophecy από mizuno είναι πολύ καλά, αλλά όπως όλα τα τελευταία mizuno έχουν θέματα αντοχής.
Για αρχάριους νομίζω ότι τα asics είναι καλύτερα. Kayano ή nimbus σύμφωνα με το πέλμα τους.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#562772 Βασικά πρέπει να πας σε καλό τρεχτικό μαγαζί και να τα δοκιμάσεις σε διάδρομο ενώ σε βγάζει βίντεο.
Υπάρχουν πολλές διαφορές και ο καθένας μπορεί να καταλάβει κάποιες αλλά ίσως όχι όλες.
- μερικά έχουν καμάρα άλλα όχι. Αν σου έχει καμάρα ενώ εσύ δεν έχεις θα σε ενοχλεί.
- το πλάτος εμπρός, αν έχεις όμως στενό πόδι δεν το θέλεις
- η σταθερότητα πίσω, πόσο ενισχυμένο πίσω μέρος
- άνεση μαλακωσιά γύρω από τον αστράγαλο αλλά σημαίνει και ζέστη
- ποιότητα υλικών
- το βάρος, θέλεις χαμηλό που θα βοηθήσει και σε ταχύτητα αλλά θα χάνει σε απόσβεση προστασία και διάρκεια
- κλίση (διαφορά πίσω εμπρός από 12-0 χιλιοστά) που έχει σχέση και με το πως πατάς (φτέρνα ή μέση ή εμπρός)
- να μην έχει εσωτερικές ραφές γιατί αποτελούν σημεία τριβής
- κορδόνια και σχέδιο δεσίματος (ναι κάνουν διαφορά)
- γλώσσα που να μην πέφτει στα πλάγια (προτιμάς κατασκευή τύπου sockliner)
- αερισμός ή ζεστό ή αδιάβροχο
- σωστό μέγεθος. Κάθε μάρκα κάνει τα δικά της, έχω δει πχ ότι αν πάρω 42,5 μάλλον είμαι οκ αν και το 42,5 μπορεί να είναι αγγλικό 8-8,5-9 ή αμερικάνικο άλλο ανάλογα με τη μάρκα... οπότε δοκιμή. Και υπολόγιζε αν κάνεις αποστάσεις ότι το πόδι πρήζεται. Για τον ίδιο λόγο παπούτσια δοκιμάζουμε το απόγευμα και όχι το πρωί.
Και κλείνω με το σπουδαιότερο, το άγιο δισκοπότηρο των αθλητικών παπουτσιών και ο λόγος που ό,τι και να διαβάζεις ή να σου λένε οι άλλοι πρέπει να το δοκιμάσεις: η δυναμική του παπουτσιού καθώς μεταφέρεται βάρος από πίσω προς τα εμπρός. Εκεί είναι το όλο μυστικό και ο πιο βασικός παράγοντας για το ποιο παπούτσι φοράς και πετάς ή το φοράς και το πετάς. Και δεν είναι απλά τον αν είσαι πρηνιστής ή όχι.
Κάποια στιγμή έκανα και κάποια μέτρηση και μου είπαν ότι είμαι μέτριος πρηνιστής άρα καλύτερα να παίρνω παπούτσια stability.
Δοκίμασα κάμποσα και μερικά ενώ θεωρητικά ήταν τέλεια στην πράξη δεν. Εγώ είμαι βαρύς και μάλλον έχω σταθερό πίσω μέρος αλλά πρηνίζω το εμπρός. Δηλαδή χτυπάω σωστά με τη φτέρνα αλλά το εμπρός μέρος έχει έναν δισταγμό καθώς το 1ο μετατάρσιο έχει μια μικρή καθυστέρηση μέχρι να βρει κάτω. Αυτό προκαλεί μια μικρή αστάθεια και κούραση. Μετά από κάμποσο ψάξιμο την έχω βρει με τα Saucony Guide ISO. Αλλά μετά από όλα τα παραπάνω δεν μπορώ να προτείνω κάτι, απλά τα αναφέρω σαν εναλλακτική προς δοκιμή αν κάποιος νομίζει ότι έχει παρόμοιο θέμα.
Και καθώς είναι πολύ δύσκολο να τα δοκιμάσεις όλα πιστεύω ότι σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα ίσως ακόμα καλύτερα για το πόδι μου. Οπότε όταν έρθει ξανά η ώρα, φθινόπωρο προς χειμώνα το υπλογίζω φτου κι απ΄την αρχή δοκιμές....

Πολύ καλές δοκιμές έχει το http://www.solereview.com και σχόλια με scoring το http://www.runrepeat.com