Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#683642
KiloMeater έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Παρηγγειλα για δοκιμή (Amazon wardrobe ) το Adidas Ultraboost 20


Πώς ακριβως δουλευει αυτο; Δεν θεωρουνται μη επιστρεψιμα οταν φορεθουν; :hmmm:

Στα Λιντλ που ψωνιζω σωβρακα δεν επιτρεπεται η επιστροφη προιοντων ακομα και αν δεν εχουν αποσυσκευαστει. :hmmm:

Κιλο ειπαμε να εισαι το σκληροτερο μαδαφακα του ΓιουΕν οχι ομως να γινεις superspreader. :s_no
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#683644 Καταρχάς το wardrobe προγράμμα ειναι φτιαγμένο για δοκιμή
Το δοκιμάζεις και για μια εβδομάδα δεν σε χρεώνουν καν
Άμα το κρατήσεις οκ άμα το στείλεις πισω no problem
Καλά μέσα στο σπιτι τα φοράω δεν πήγα για τρέξιμο

Γενικά το αμαζον δεν προβάλει αντιστάσεις
Γύρισα πρόσφατα το Synology παρολο που το δούλευα μια εβδομάδα και πήρα ενα άλλο μοντέλο, no questions asked
Το mini 1 πχ (drone ) το πέταγα κανα μήνα και τελικά το έστειλα πίσω και πήρα ενα άλλο (combo ) . Ζημιά δεν είχε αλλά οκ ψιλό φθορές απο ενα μηνα χρήσης Ε όσο νάναι ....
Άβαταρ μέλους
By g8777
#683649 Θα αγοραζες ποτε φανελα που εχω φορεσει εγω πριν; Ποιες ειναι οι ασφαλιστικες δικλειδες που εχει το amazon , ειμαι περιεργος δλδ. :hmmm:
Εσυ τα φορας στο σπιτι, ΟΚ. Ο μαυρο Καμπαλα ομως που δεν αποχωριζεται ποτε τις τυχερες του καλτσες; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#683660
g8777 έγραψε:Θα αγοραζες ποτε φανελα που εχω φορεσει εγω πριν;


Απευθειας δικια σου, οχι. :lipsealed:

Αλλα αν λογω της συμβολης σου στο να γινει viral ειχες την original με υπογραφη Τσιοδρα, εγω θα τη φορουσα ακομα και μετα απο σενα (που θα την ειχες φορεσει φυσικα πριν καν κλεισει την πορτα ο κουριερ που στην εφερε). :inlove:

Περα απο την πλακα, φιλτατε KiloMeater... για να το πω κομψα... με ξενερωσες ελαφρως! Δεν κανω το ηθικο στοιχειο ουτε θελω να σε προσβαλω, αλλα αυτο το θεωρω ανηθικο. Το να μη δουλευει κατι και να το επιστρεψεις ή να μην κανει τη δουλεια που διαφημιζει οτι κανει, δεκτο. Αλλα να το παρεις, να το σκισεις και να το επιστρεψεις δε μου καθεται καλα. Γιατι εγω μπορει να ειμαι ο επομενος που θα το πουλησουν "like new" (που ουτε πεφτει το ματι σου εκει που το λενε, οταν το λενε) στην τιμη του new. Κι εγω τις μισες φορες που αγοραζω κατι, εχω δει κατι καλυτερο και το εχω μετανιωσει πριν καν το παρω στα χερια μου. Ας προσεχα για την επιλογη μου ομως. Την τρωω και δε βγαζω κιχ.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#683664 Δεν υπαρχει τιποτα ανηθικο , ειναι το business model τους αυτο , στηριζεται στο volume
Εχω αγορασει 198 items μεσα στο 2020 (δε γραφω το ποσο γιατι θα εκτροχιαστει η κουβεντα) , εχω γυρισει ενα 5%-10%
Πολλες φορες πλεον το αμαζον οταν παω να δηλώσω επιστροφη σε αντικειμενα μου λεει 'αστο μη το στελενεις καθολου, item refunded '
τα πιο πολλα αντικειμενα απο οσα επσετραφησαν μπαινουν οπως ηρθαν, ανοιχθηκαν και δεν αρεσαν .
Καποια που εχουνε χρησιμοποιηθει , μπορουν ανετα να τα πουλησουν ως σχεδον καινουργια
(χαρη στο OCD μου κραταω ολα τα συσκευαστικα και κανω εξαιρετικο repackaging)

δε νομιζω να βγηκε χαμενος ο Μπεζος απο τα παραπανω
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#683667 Καταλαβαίνω να προβαρεις ρουχα, όχι εσώρουχα, παπούτσια κλπ. και αν δεν σου κάνουν, ταιριάζουν να τα γυρίσεις πίσω.
Καταλαβαίνω να πάρεις μία συσκευή, να την ανοίξεις, να σε χαλάσει κάτι και να την επιστρέψεις, χωρίς όμως να την έχεις λειτουργήσει.

Αλλά να παρεις κάτι, να το δουλέψεις, φορέσεις έξω, και να το επιστρέψεις...... δεν μου κάθεται.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By mirage
#683670 Ο kilo πληρώνει και απολαμβάνει προνόμια
https://www.amazon.com/learn-more-prime ... 6122413011
Δημιουργεί και σκουπίδια βεβαια, αφού πολλά επιστρεφομενα ειδη καταλήγουν στα σκουπίδια, αλλα αυτο ειναι αλλο θέμα.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#683674
Εχω αγορασει 198 items μεσα στο 2020 (δε γραφω το ποσο γιατι θα εκτροχιαστει η κουβεντα)


Γιατι? Η ΔΟΥ ειναι το φορουμ? Εκφρασου ελευθερα παρακαλω. Για πες
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#683677
KiloMeater έγραψε:Δεν υπαρχει τιποτα ανηθικο , ειναι το business model τους αυτο , στηριζεται στο volume
Εχω αγορασει 198 items μεσα στο 2020 (δε γραφω το ποσο γιατι θα εκτροχιαστει η κουβεντα) , εχω γυρισει ενα 5%-10%
Πολλες φορες πλεον το αμαζον οταν παω να δηλώσω επιστροφη σε αντικειμενα μου λεει 'αστο μη το στελενεις καθολου, item refunded '
τα πιο πολλα αντικειμενα απο οσα επσετραφησαν μπαινουν οπως ηρθαν, ανοιχθηκαν και δεν αρεσαν .
Καποια που εχουνε χρησιμοποιηθει , μπορουν ανετα να τα πουλησουν ως σχεδον καινουργια
(χαρη στο OCD μου κραταω ολα τα συσκευαστικα και κανω εξαιρετικο repackaging)

δε νομιζω να βγηκε χαμενος ο Μπεζος απο τα παραπανω


Επαναλαμβανω οτι δε θελω να σε προσβαλω. Απλα ειναι τι θεωρει ο καθενας ηθικο.

Για παραδειγμα πριν πολλα χρονια ειχα παρει την πρωτη μου DSLR, μια Canon 600D απο το Amazon, αν θυμαμαι καλα καμια 700αρια Ευρω. Εγινε το απιστευτο και μου στειλανε 2 μερες καπακι, 2 αποστολες την ιδια μηχανη. Γλυκο το διαολι που μπηκε μεσα μου. "Χωρις να κανω κατι κακο" θα μπορουσα να βγαλω χαλαρα κανενα 500αρικο την αλλη μερα αν ηθελα να τη σκοτωσω με αγγελια. Αλλα το βραδυ για να καταφερω να με παρει ο υπνος, πηρα αποφαση να την επιστρεψω (ναι, ηξερα ποσο πλουσιος ειναι ο Μπεζος!!!). Την αλλη μερα μιλαω με το chat του amazon και μου λεει μια |λογοκρισία| "στειλτε τη και θα σας βαλουμε τα μεταφορικα". Εκει μου γυρισανε τα ματια λιγο και τους ειπα οτι αν δεν τα βαλουν απο πριν, δεν τη στελνω πισω και τελικα τα βαλανε. Οποτε ετρεξα και ταχυδρομειο για την επιστροφη, αλλα κοιμομουνα σα πουλακι. Αλλος θα με πει |λογοκρισία| κι αλλος ηθικο αλλα δεν εχει σημασια. Το θεμα ειναι οτι καταφερα κι εκανα αυτο που πιστευα εγω οτι ειναι το σωστο.

Που λες κι εγω ντρεπομαι να πω τον αριθμο παραγγελιων που εχω κανει απο το Amazon και το ποσο που εχω ξοδεψει. Ασε μην το δει και η γυναικα μου και δεν προλαβω να δω το 2021!!! Αλλα "εκμεταλευομαι" το καλο τους service σε λογικα πλαισια. Σου λενε πχ 10 ευρω standard delivery ή 25 ευρω expedited delivery με εγγυηση να τα παρεις στις 23 του μηνος. Επειδη ειμαι κι ανυπομονος, σχεδον παντα τους τα σκαω για expedited. Αλλα αν περασουν 2 μερες και δεν το εχω στο χερι, στις 25 ζηταω πισω τα μεταφορικα εστω και με καμποση γκρινια. Γιατι 25 ευρω μεταφορικα για ενα πακετακι μια σταλια, ειναι πολλα λεφτα και γιατι δεν ηταν τελικα εγγυημενη η μερα παραδοσης οπως διαφημιζανε με εντονα πρασινα γραμματα πριν το κλικ της πληρωμης. 1-2 φορες ετυχε και μου στειλανε μικροπραγματα χαλασμενα out of the box. Αλλα ηταν του 5ευρου και δε γουσταριζα να φαω 2 ωρες για την επιστροφη. Εστω κι αν η πολιτικη τους ειναι να επιστραφει το χαλασμενο, με λιγη γκρινια απο μεριας μου... "που να τρεχω τωρα...", "δειτε στο προφιλ μου ποσο σοβαρος πελατης ειμαι..." παντα τελικα λεγανε να μην τα στειλω και μου κανανε full refund. Παιρνω κατι που δε μου αρεσει ή δε μου κανει? Το επιστρεφω απειραχτο με δικα μου επιπλεον εξοδα και δε βγαζω κιχ.

Οποτε ειμαι εγω οσο πιο σωστος μπορω απεναντι τους και δεν εχω κανενα παραπονο απο τον Μπεζο.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#683679 Εγώ με το prime δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με μεταφορικά ... το αγοράζεις, έρχεται συνήθως την άλλη μέρα, αν δε σου αρέσει για οποιοδήποτε λόγο , στο (ίδιο) κουτι όπως είναι και πίσω

Το ανήθικο δεν βρήκα κάπου αλλά οκ, όπως το βλέπει ο καθένας
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#683683
KiloMeater έγραψε:Το ανήθικο δεν βρήκα κάπου αλλά οκ, όπως το βλέπει ο καθένας

Γύρισα πρόσφατα το Synology παρολο που το δούλευα μια εβδομάδα και πήρα ενα άλλο μοντέλο, no questions asked
Το mini 1 πχ (drone ) το πέταγα κανα μήνα και τελικά το έστειλα πίσω και πήρα ενα άλλο (combo ) . Ζημιά δεν είχε αλλά οκ ψιλό φθορές απο ενα μηνα χρήσης
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#683688 Έδωσα πίσω ένα Synology j και πήρα το + (πάλι από το Amazon ) βασικά σα να κανείς test drive το βασικό μοντέλο και να κανείς upscale στο top trim .

Για να γυρίσουμε στα παπούτσια τελικά θα κρατήσω τα Adidas .
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#683689 Τι σκάλωμα φάγατε με τις αλλαγές; Αφού το ίδιο το αμαζον το επιτρέπει. Άλλωστε όταν αγοράζεις κάτι σου λέει αν είναι new ή used
Άντε να γίνει και amazon gr να έχουμε κι εμείς τέτοιες παροχές
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#683692 Ενα τελευταιο και σορρυ για το οφφ τοπικ...

Απο οταν ημουνα πιτσιρικας δεν πιστευα σε θαυματα, γιους με κρινους χωρις σεξ και κοκκινους δρακους, ουτε σε 137128 εντολες και οδηγιες για να πας στον παραδεισο. Απο την αλλη μερια ειχα αναγκη απο ενα μπουσουλα στη ζωη μου. Ενα τροπο που να ξεχωριζω το καλο με το κακο. Εβγαλα λοιπον τον εξης απλοικο κανονα που βαζει κατω ολες τις θρησκειες και ολα τα θρησκευτικα βιβλια που εχουν γραφτει:

Αν απαντας ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ στο ερωτημα "θα μου αρεσε να μου το κανουν αυτο?" ξερεις αυτοματα ποιο ειναι το σωστο και ποιο το λαθος. Πλεον το μονο δυσκολο (γιατι ειμαστε ανθρωποι) ειναι να κανεις το σωστο που τις περισσοτερες φορες ειναι η δυσκολη επιλογη.

Σου αρεσει να σε κλεβουν? ΟΧΙ. Οποτε δε θα κλεψεις κι εσυ. Να σε κερατωνει η γυναικα σου? Να σου λενε ψεμματα? Να σε υποτιμανε? Μα φυσικα και δε σου αρεσει τιποτα απο αυτα. Οποτε ξερεις μονος σου το σωστο και η γνωμη του καθε George_Prix ή του καθε χριστιανου σου ειναι περιττη. Οπως επισης σου ειναι περιττες οι 10 εντολες, η βιβλος και τα 12 ευαγγελια.

Με λιγα λογια αυτο που σε ρωτησε ο Τζι. "Θα αγοραζες ποτε φανελα που εχω φορεσει εγω πριν;". Σκεψου το και μετα θα ξερεις απο μεσα σου αν εκανες το σωστο ή το λαθος :s_smile
Άβαταρ μέλους
By Serf
#683693
mousatos έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Το ανήθικο δεν βρήκα κάπου αλλά οκ, όπως το βλέπει ο καθένας

Γύρισα πρόσφατα το Synology παρολο που το δούλευα μια εβδομάδα και πήρα ενα άλλο μοντέλο, no questions asked
Το mini 1 πχ (drone ) το πέταγα κανα μήνα και τελικά το έστειλα πίσω και πήρα ενα άλλο (combo ) . Ζημιά δεν είχε αλλά οκ ψιλό φθορές απο ενα μηνα χρήσης
Πώς είναι ανήθικο κάτι για το οποίο συμφωνούν/συναινούν δύο ενήλικοι (οκ, η μια πλευρά είναι εταιρία) και ΔΕΝ επηρεάζει κάποιον τρίτο, δυσκολεύομαι να καταλάβω;!;!

Αν, βέβαια, στη συνέχεια η Amazon το πουλάει ως brand new ενώ δεν είναι, έχουμε παρανομία και όχι ανηθικότητα.

< Note >