Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#476000
sknipper έγραψε:
kyr80 έγραψε:Βρε και εμένα μου αρέσουν. Τα έχω αγοράσει. Για τρέξιμο δεν κάνουν.
Ειλικρινά αν μπορείς να τα επιστρέψεις, σκέψου το. Και πάρε άλλα
Έχει πολύ καλά σχόλια αλλά επειδή σε εκτιμώ, ξέρω ότι τρέχεις χρόνια και σέβομαι την άποψή σου και λες ότι τα έχεις θέλω να μου εξηγήσεις γιατί θεωρείς ότι δεν κάνουν για τρέξιμο. Που υστερεί πχ σε σχέση με το GT1000;
Είναι πολύ soft, αν μπορώ να τα περιγράψω κάπως. Η σόλα τους είναι λεπτή σε σχέση με τα gt. Να μην συγκρίνω με nimbus ή kayano. Δεν έχουν δεσίματα μπροστά. Με αποτέλεσμα το πόδι να μετακινείται σε σχέση με τη σόλα. Προφανώς πολύ ελαφριά, αλλά για τρέξιμο δεν. Τα δοκίμασα δις, και είχα ενοχλήσεις στα γόνατα. Και το ήξερα από τα πρώτα μέτρα. Δεν ένοιωθα καμία προστασία κατά των καθετων κραδασμών. Έτσι και αλλιώς, τα είχα πάρει μόνο λόγο εμφάνισης και χαμηλής τιμής. Και τα φορούσα στη δουλειά το πρωί, που δεν είμαι στατικός σε ένα σημείο. Γιατί τα φόρεσα και βράδυ με ορθοστασία και πάλι δεν με βόλεψαν.
Φόρεσέ τα με τζιν ή φόρμα για περπάτημα. Βέβαια αν τα παλιά σου παπούτσια είχαν αφήσει χρόνους, ίσως σου φανούν καλά. Αλλά πάλι καμία σχέση με άλλα, υστερούν.
Δε θέλω ούτε να σε ξενερώσω, ούτε να σε χαλάσω. Για ένα ζευγάρι παπούτσια μιλάμε. Δεν πήρες σπίτι. Αλλά επειδή θα τα τρέξεις. Και επειδή ασχολήθηκες με την αγορά αυτήν. Πως διάολο κατέληξες σε αυτά;;; Τα φόρεσες;; Έκανες κανένα ελαφρύ τρέξιμο στο διάδρομο;

.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#476011
g8777 έγραψε:Δεν φοριέται παρακάτω από τα 2800 υψόμετρο. Σίγουρα θες να αφήσεις τον πολιτισμό;


Τα έχω κ εγώ. Τα είχα σε εκείνη τη βόλτα https://www.flickr.com/photos/99471577@ ... 9545053385 , στους ως -13 που ειχα δει, ήταν μια χαρά, ακόμα και με μη χειμερινή κάλτσα. Φέτος δεν τα έχω φορέσει ακόμα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#476037
kyr80 έγραψε:Είναι πολύ soft, αν μπορώ να τα περιγράψω κάπως. Η σόλα τους είναι λεπτή σε σχέση με τα gt. Να μην συγκρίνω με nimbus ή kayano. Δεν έχουν δεσίματα μπροστά. Με αποτέλεσμα το πόδι να μετακινείται σε σχέση με τη σόλα. Προφανώς πολύ ελαφριά, αλλά για τρέξιμο δεν. Τα δοκίμασα δις, και είχα ενοχλήσεις στα γόνατα. Και το ήξερα από τα πρώτα μέτρα. Δεν ένοιωθα καμία προστασία κατά των καθετων κραδασμών. Έτσι και αλλιώς, τα είχα πάρει μόνο λόγο εμφάνισης και χαμηλής τιμής. Και τα φορούσα στη δουλειά το πρωί, που δεν είμαι στατικός σε ένα σημείο. Γιατί τα φόρεσα και βράδυ με ορθοστασία και πάλι δεν με βόλεψαν.
Φόρεσέ τα με τζιν ή φόρμα για περπάτημα. Βέβαια αν τα παλιά σου παπούτσια είχαν αφήσει χρόνους, ίσως σου φανούν καλά. Αλλά πάλι καμία σχέση με άλλα, υστερούν.
Δε θέλω ούτε να σε ξενερώσω, ούτε να σε χαλάσω. Για ένα ζευγάρι παπούτσια μιλάμε. Δεν πήρες σπίτι. Αλλά επειδή θα τα τρέξεις. Και επειδή ασχολήθηκες με την αγορά αυτήν. Πως διάολο κατέληξες σε αυτά;;; Τα φόρεσες;; Έκανες κανένα ελαφρύ τρέξιμο στο διάδρομο;

.
Σε ακούω και σε ευχαριστώ. Φυσικά ο καθένας έχει διαφορετικό πόδι και πατάει αλλιώς αλλά αυτά που λες είναι αρκετά σοβαρά και εστιασμένα. Μου κάνει εντύπωση που δεν το λένε σχεδόν καθόλου σε πολλά reviews καθώς και συγκεντρωτικά από reviews. Πάχος σόλας 21-11 σε σχέση με 22-12 στα Gt kai Kayano, 1 χιλιοστό δεν θα το έλεγα και μεγάλη διαφορά σε πάχος.
Τώρα που είμαι υποψιασμένος θα δούμε πως θα μου φανούνε. Αλλά όπως λες σε σχέση με τα παλιά καλά θα πρέπει να είναι....
Θα τα δω κι από κοντά και θα σας πω.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#476043
g8777 έγραψε:Εντάξει τότε, έχω παρόμοιας λογικής και απλά εκτός χιονιού είναι απαλευτο, καλύτερα να με είχαν τσιμεντωσει
Δεν.ξέρω αλλά είναι πολύ ελαφριά και τα χρησιμοποιώ και στην πόλη όταν κάνει.κρύο
Άβαταρ μέλους
By pro
#476051 Δεν ξέρω ποιοι γραφουν τις κριτικές, αλλά τα noosa τα εχω δει μονο σε γυμνάστριες που κανουν ζουμπες/ταμπατες/αμπς_χιπς κλπ. Στα χέρια μου τα έχω πιάσει, και συμφωνω (χωρις να τα εχω δοκιμασει) με τον kyr80. H συγκριση με nimbus και kayano ειναι άκυρη, για να κάνω ενα παραλληλισμό είναι σαν να συγκρίνουμε auris με evo. Το gt είναι ενα golf gt ας πουμε.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#476084 Το πάχος σολας έχει μεγαλύτερη διαφορά όπως φαίνεται στις φωτογραφίες. Η δε διαφορά στο πάτημα είναι το χάος. Τα reviews είναι ΓΤΠ. Review μπορεί μα γράψει και η πεθερά μου, που βρήκε χαριτωμένο το ροζ στα noosa. Να ξέρεις δε ότι στο πίσω μέρος από τη σόλα στα noosa, εσωτερικά έχει μεγαλύτερο σκαλί από τα kayano.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#476320 Δοκίμασα τα nimbus 20 και τα kayano 24. Τα 2α μου ζόριζαν την πελματιαία απονεύρωση με την ενίσχυση στην εσωτερική πλευρά. Στα πρώτα όχι.

Τα επόμενα θα είναι nimbus. Ο πωλητής μου είπε πως τα nimbus τα αγοράζουν κ πιο υπέρβαροι λόγω καλύτερης απορρόφησης κάθετων κραδασμών. Έχουν λίγο πιο μαλακή σόλα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#476344
PeterPan έγραψε:Δοκίμασα τα nimbus 20 και τα kayano 24. Τα 2α μου ζόριζαν την πελματιαία απονεύρωση με την ενίσχυση στην εσωτερική πλευρά. Στα πρώτα όχι. Τα επόμενα θα είναι nimbus...
kyr80 έγραψε:Το πάχος σολας έχει μεγαλύτερη διαφορά όπως φαίνεται στις φωτογραφίες. Η δε διαφορά στο πάτημα είναι το χάος. Τα reviews είναι ΓΤΠ. Review μπορεί μα γράψει και η πεθερά μου, που βρήκε χαριτωμένο το ροζ στα noosa....
Ο peterpan ένιωσε πίεση με τα Kayano 24 και άνεση με τα nimbus 20. Εγώ ένιωσα σταθερότητα με τα kayano και πλαδαρότητα-ασάφεια με τα nimbus.
Ο kyr80 νιώθει έλλειψη πάχους σόλας στα noosa. Για τα noosa μετά τα πολλά καλά μερικοί λένε ότι θα ήθελαν πιο λεπτή σόλα και κάποιοι λίγοι λένε ότι είναι άνετα κλπ αλλά θα ήθελαν λίγο παραπάνω cushioning.

Βλέπω ότι όντως από προσωπικές εμπειρίες είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις άκρη. Έχει να κάνει με το τι έχει ανάγκη το πόδι σου. Και τι φαντάζεσαι, και τι φορούσες πριν και τρέχα γύρευε.
Σχετικά με το cushioning ίσως εμένα και να μην μου αρέσει και τόσο, νομίζω ότι μου δίνει μια ασάφεια. Τα παπούτσια που έχω τώρα είναι neutral, μάλλον θεωρούνται λίγο minimal και νομίζω υστερούν σε πάχος σόλας (και σταθερότητα γενικά).

Τελικά τι κάνουμε, άντε βγάλε άκρη, άβυσσος. Καλά ήμουνα τόσα χρόνια που έβλεπα κάτι συμπαθητικό σε καλή τιμή και το έπαιρνα, έτσι κι αλλιώς το συνηθίζεις. Τώρα με την ημιμάθεια την πάτησα. Οι προσωπικές απόψεις είναι προσωπικές δεν ταιριάζουν σε άλλους, οι πωλητές είναι πιο άσχετοι από μένα που είμαι διαβασμένος και λένε ό,τι φαντάζονται, οι δοκιμές/reviews λένε ό,τι νά'ναι κι εγώ δεν είμαι geakos να αγοράσω 10-15 ζευγάρια για να εναλλάσσω και να δοκιμάζω....
Πότε θα γίνω τρέχτης με σωστό παπούτσι; :lol:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#476346
sknipper έγραψε:
PeterPan έγραψε:Δοκίμασα τα nimbus 20 και τα kayano 24. Τα 2α μου ζόριζαν την πελματιαία απονεύρωση με την ενίσχυση στην εσωτερική πλευρά. Στα πρώτα όχι. Τα επόμενα θα είναι nimbus...
kyr80 έγραψε:Το πάχος σολας έχει μεγαλύτερη διαφορά όπως φαίνεται στις φωτογραφίες. Η δε διαφορά στο πάτημα είναι το χάος. Τα reviews είναι ΓΤΠ. Review μπορεί μα γράψει και η πεθερά μου, που βρήκε χαριτωμένο το ροζ στα noosa....
Ο peterpan ένιωσε πίεση με τα Kayano 24 και άνεση με τα nimbus 20. Εγώ ένιωσα σταθερότητα με τα kayano και πλαδαρότητα-ασάφεια με τα nimbus.
Ο kyr80 νιώθει έλλειψη πάχους σόλας στα noosa. Για τα noosa μετά τα πολλά καλά μερικοί λένε ότι θα ήθελαν πιο λεπτή σόλα και κάποιοι λίγοι λένε ότι είναι άνετα κλπ αλλά θα ήθελαν λίγο παραπάνω cushioning.

Βλέπω ότι όντως από προσωπικές εμπειρίες είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις άκρη. Έχει να κάνει με το τι έχει ανάγκη το πόδι σου. Και τι φαντάζεσαι, και τι φορούσες πριν και τρέχα γύρευε.
Σχετικά με το cushioning ίσως εμένα και να μην μου αρέσει και τόσο, νομίζω ότι μου δίνει μια ασάφεια. Τα παπούτσια που έχω τώρα είναι neutral, μάλλον θεωρούνται λίγο minimal και νομίζω υστερούν σε πάχος σόλας (και σταθερότητα γενικά).

Τελικά τι κάνουμε, άντε βγάλε άκρη, άβυσσος. Καλά ήμουνα τόσα χρόνια που έβλεπα κάτι συμπαθητικό σε καλή τιμή και το έπαιρνα, έτσι κι αλλιώς το συνηθίζεις. Τώρα με την ημιμάθεια την πάτησα. Οι προσωπικές απόψεις είναι προσωπικές δεν ταιριάζουν σε άλλους, οι πωλητές είναι πιο άσχετοι από μένα που είμαι διαβασμένος και λένε ό,τι φαντάζονται, οι δοκιμές/reviews λένε ό,τι νά'ναι κι εγώ δεν είμαι geakos να αγοράσω 10-15 ζευγάρια για να εναλλάσσω και να δοκιμάζω....
Πότε θα γίνω τρέχτης με σωστό παπούτσι; :lol:

αυτό που λες για την αστάθεια στα nimbus το ένιωσα κ εγώ. είναι κ ο λόγος που είχα πάρει τότε τα kayano όπως είπα. ενώ έχω φυσιολογική πατούσα, ήθελα μια στήριξη εσωτερικά που τα nimbus δεν είχαν τότε.

αλλά παρατήρησα πως αν τρέχεις κ συνειδητά φορτίζεις το έξω πέλμα περισσότερο στο τρέξιμο (προσοχή, σαφώς άλλος τρόπος σε σχέση με το βάδισμα) τότε εξαλείφεται η αστάθεια. να φανταστείς πως με τα kayano που δοκίμασα πιεζόταν η απονεύρωση, με τα nimbus όλα καλά...

γενικά είναι πολύ υποκειμενικό το θέμα, όπως κ τα αμάξια άλλωστε :lol:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#476350 Το λένε ξεκάθαρα, ότι άσχετα με το τι λένε οι μετρήσεις, το σωστό παπούτσι είναι αυτό που ταιριάζει στο πόδι του καθενός.
Π.χ. εγώ έχω κοιλοποδία. Σε βαθμό που χρειάστηκε πελματογραφημα και ειδικοί πάτοι για σχεδόν 6 μήνες. Όταν είχα γίνει χοντρός. Αλλά το παπούτσι στο τρέξιμο λιώνει από την εξωτερική μεριά λίγο περισσότερο. Άρα;;;;; Άρα @@@@. Δοκίμασα και τους 2 τύπους, βάση πρηνισμου και η καμάρα στο πόδι μου αισθάνεται άνετα στον "λάθος" τύπο. Δοκίμασα δηλαδή mizuno wave rider και wave inspire. Οπότε αυτό που λέτε, για το υποκειμενικό της επιλογής, ισχύει.

Αυτό δε θα κάνει ΠΟΤΕ όμως τα noosa, ένα καλό παπούτσι τρεξίματος. Εδώ δεν μιλάμε για υποκειμενική μέτρηση. Σου έβαλα φωτογραφία από σύγκριση βάρους. Από που λες ότι λείπουν αυτά τα γραμμάρια; Μα από τη σόλα.

Τεσπα, πολύ το ψειρήσαμε. Θα τα φορέσεις και μακάρι να σου ταιριάζουν. ΣΙΓΟΥΡΑ όμως ένα εκ των kayano ή nimbus θα ταίριαζαν καλύτερα. Αυτά τα λίγα παραπάνω γραμμάρια ίσως σε κουραζαν στην αρχή. Αλλά η προστασία που θα ειχες, θα ήταν αλλού επιπέδου.

.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#476379 Όχι ρε συ. Τα asics δεν είναι πανάκεια. Ειδικά για γυναίκα, που τις ενδιαφέρουν και τα χρώματα κλπ παπ@ριες. Μέχρι πριν 2 χρόνια αγόραζα μόνο mizuno. Καταπληκτικά παπούτσια, αλλά διαλύθηκαν γρήγορα τα τελευταία ζευγάρια.
Για να καταλάβεις.... Για τη γυναίκα μου έχω αγοράσει saucony, brooks, mizuno, asics. Πάντα διαλέγει βάση χρώματος και τιμής. Δηλαδή χθες παρήγγειλα wave inspire γυναικεία στα 46€.
Τα kayano σαφώς καλύτερα, αλλά δεν τα χρειάζεται. Δεν "τελειώνει" λόγο χαμηλού βάρους τη σόλα τους, οπότε στα χλμ αντικατάστασής τους είναι ικανοποιητικά. Το βάρος του δρομέα είναι επίσης κριτήριο επιλογής παπουτσιού.
Και αυτό είναι κάτι που πραγματικά πρέπει να πούμε. Καλύτερα ένα φθηνότερο που θα το αλλάξουμε στους 6 μήνες. Παρά ένα ακριβότερο που θα το κρατήσουμε 2 χρόνια.
Μόλις φτάσουν τα χλμ, τα βάζουμε στην άκρη

.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#476380 Και το τωρινό παπούτσι μου είναι στα 260 γραμμάρια, όσο περίπου θα είναι και το noosa στο μέγεθός μου.
Το βάρος μπορεί να λιγοστεύει και από τη σόλα όχι μόνο επειδή είναι λιγότερη αλλά και επειδή χρησιμοποιούν πχ πιο πολύ Solyte (που είναι λέει πιο ελαφρύ και πιο ανθεκτικό κλπ) αλλά και από άλλες ενισχύσεις γύρω γύρω και βέβαια από τα επάνω μέρος που το έχουν κάνει σαν χαλκομανία.
Νομίζω συμφωνήσαμε ότι τελικά ο καθένας είναι αλλιώς και θέλει το δικό του. Αν τόσοι λένε ότι είναι καλό για τρέξιμο μάλλον θα είναι. Όχι για όλους αλλά όταν μερικοί θέλουν μηδέν drop ή ελάχιστη σόλα τα nimbus και kayano είναι εντελώς ακατάλληλα. Και η όποια δοκιμή σε διάδρομο στο μαγαζί δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα έξω στην άσφαλτο και τα πεζοδρόμια (ή όποια άλλη επιφάνεια). Το πιο πιθανό είναι να μου φανεί μια χαρά ειδικά στην αρχή. Αν με τον καιρό νιώσω ότι με ζορίζει τότε ίσως να πάω για κάτι υποστηρικτικό μεν αλλά πιο "αφράτο" δε. Και αν έχω κάνει παπαριά δεν θα ντραπώ να το δηλώσω. :)


Το έχω ακούσει ότι τα mizuno έχουν αρχίσει να έχουν θέμα αντοχής στο χρόνο.
Πόσα χλμ περιμένουμε να κρατήσει ένα παπούτσι; Βλέπω πολλά διαφορετικά χλμ και τεχνικές ελέγχου.