Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#604415
sknipper έγραψε:Μόλις έκλεισα τα 300χλμ τρεξίματος με τα Saucony Guide ISO . Τα κοίταζα σήμερα από κοντά και δείχνουν σε άριστη κατάσταση τόσο στη σόλα όσο και στο ύφασμα. Η φθορά είναι ελάχιστη. Και η όλη συμπεριφορά τους άψογη για το πόδι μου, κιλά μου, χρήση μου. Συνολικά δηλώνω ότι παραμένω πολύ ικανοποιημένος. Τόσο που το πιθανότερο είναι να ξαναπάρω τα ίδια.
Ο καιρός περνά και τα χλμ αυξάνουν σταδιακά. Μετά την χρήση τους και σε εκτός δρόμου καταστάσεις σε κακοτράχαλο νησί παρατήρησα κάποιες φθορές στο δεξί παπούτσι (ύφασμα το επιφανειακό layer έχει ανοίξει λίγο σε 2 σημεία κοτνά στη βάση του μεγάλου δακτύλου και η εσωτερική μαλακωσιά στη μέση πίσω, στη φτέρνα έχει φθαρεί και νομίζω στο ίδιο σημείο είχα φθορά και σε προηγούμενα παπούτσια, πάντως δεν ενοχλεί). Η σόλα παραμένει με πολύ μικρή φθορά και δεν νιώθω να υποχωρεί.
Προκειμένου να αποφύγω το ψάξιμο λέω να πάρω τα ίδια. Σε άλλο χρώμα αλλά όχι τα ακόμα πιο φτηνά άσπρα.
Τα βρίσκω σε πολύ καλή τιμή 60 λίρες +5 μεταφορικά στο sportshoes και 59 λίρες με δωρεάν μεταφορικά στο jogging-point.co.uk (και σε χρώμα που μου αρέσει περισσότερο). Την πρώτη εταιρεία την ξέρω και εμπιστεύομαι, την δεύτερη την ξέρει κανείς;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#605434 Κανένας δεν μου απάντησε, εγώ τα πήρα, τα πιο όμορφα και έφτασαν σήμερα. Τα πήγα για ένα σύντομο τρέξιμο. Καινούργιο μεν, ίδιο μοντέλο δε οπότε καμία αγωνία για το πως θα είναι αν θα με σφίγγουν, αν θα με κουράζουν, αν θα πατάνε καλά κλπ. Αν και είναι νωρίς, πρέπει να τους δώσει κανείς μερικά χλμ να στρώσουν, ίσως είναι λίγο πιο σφιχτά από τα παλιά παραμένοντας άνετα. Αναμενόμενο φυσικά, μετά από 2-3 τρεξίματα ακόμα θα ξανατρέξω με τα παλιά να δω πως θα μου φανούνε τότε.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#605438 Eίπα, μετά από μια 12ετία, να ξεκινήσω πάλι το μπάσκετ. Υπάρχει στη περιοχή μου ένα τουρνουά, κυρίως με άτομα που έχουν σταματήσει το μπάσκετ, οπότε κάναμε μια ομάδα με την παρέα μου και θα συμμετάσχουμε. Αν και είχα τα Adidas Crazy Explosive 2017, αγόρασα τα Nike Freak (Αντετοκούνμπο). Επέλεξα μέσω του site της Nike δικά μου χρώματα και έβαλα και τον αριθμό μου στο πίσω μέρος. 13 μέρες συνολικά από στιγμή της παραγγελίας έως να έρθει στη πόρτα μου. Εντυπώσεις θα γράψω αφού μπω στο παρκέ.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#605442
sknipper έγραψε:Καινούργιο μεν, ίδιο μοντέλο δε οπότε καμία αγωνία για το πως θα είναι αν θα με σφίγγουν, αν θα με κουράζουν, αν θα πατάνε καλά κλπ..

Αυτό είναι και το σημαντικότερο. Ότι το πόδι βρίσκει αμέσως τη γνώριμη βολή του, χωρίς εκπλήξεις. Κάνω κι εγώ τη σύγκριση κάποιες φορές, καινούριο με παλιό μοντέλο, αλλά μετά από 2-3 πισωγυρίσματα η αίσθηση είναι τόσο διαφορετική στο πάτημα που τα παλιά παίρνουν σύνταξη (περπατήματα, βουνό, κλπ).
Άβαταρ μέλους
By elteo
#605443
Dodger έγραψε:Eίπα, μετά από μια 12ετία, να ξεκινήσω πάλι το μπάσκετ. Υπάρχει στη περιοχή μου ένα τουρνουά, κυρίως με άτομα που έχουν σταματήσει το μπάσκετ, οπότε κάναμε μια ομάδα με την παρέα μου και θα συμμετάσχουμε. Αν και είχα τα Adidas Crazy Explosive 2017, αγόρασα τα Nike Freak (Αντετοκούνμπο). Επέλεξα μέσω του site της Nike δικά μου χρώματα και έβαλα και τον αριθμό μου στο πίσω μέρος. 13 μέρες συνολικά από στιγμή της παραγγελίας έως να έρθει στη πόρτα μου. Εντυπώσεις θα γράψω αφού μπω στο παρκέ.


Ωραίο παπούτσι. :inlove: Κι εγώ θα το παραγγείλω. Πόσο σου βγήκε; Μεγιά! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#605455
Dodger έγραψε:Eίπα, μετά από μια 12ετία, να ξεκινήσω πάλι το μπάσκετ........





Ζακέτα μην ξεχάσεις... :s_roses

.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#605850 Δεν κατάλαβες, μαγεύω στο παρκέ :lol: Παίξαμε μερικά διπλά, αν εξαιρέσεις τις "εκρήξεις", δεν έχει ξεχαστεί το άθλημα. Το πάω χαλαρά, δεν ενθουσιάζομαι.

@ elteo συνολικά πήγε €140. Έγινε παραγγελία 07/09 και η UPS έφτασε 20/09. Μπορείς να αλλάξεις χρώματα σε οποιοδήποτε μέρος του παπουτσιού (γλώσσα, πλαϊνά, σήμα, κτλ) και μπορείς να "γράψεις" στο πίσω μέρος του παπουτσιού ή στη γλώσσα (εγώ πχ έγραψα τον αριθμό μου στο πίσω μέρος).
Άβαταρ μέλους
By otso
#629680 Ξενοφωντα αυτα τα ειχα βαλει στο camel και μου τα εβγαλαν σε καλη τιμη στο αμαζον .
https://www.amazon.de/Columbia-REDMOND- ... th=1&psc=1
Θα ανεβει ο γιος Ολυμπο το καλοκαιρι με τον φιλο μου που εχει ανεβει εβερεστ .
Αυτα του κανουν ; Ρωταω εσενα γιατι εχεις κανει φτωχος .
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#629684 Οκ φαίνονται, αν και Columbia είχα 2 ζευγάρια παπούτσια και είμαι κάπως σκεπτικός για την ποιότητά τους... Salomon έχει τα Millstream, τα X radiant goretex σε ισως πιο λίγα παραπάνω χρήματα. Επίσης κ άλλες budget μάρκες παίζουν τώρα με έκπτωση όπως π.χ. Merell και αρκετές άλλες
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#637132 Έχει κανένας άποψη για τα παπούτσια Altra. Βρήκα σε ευκαιρία ένα μοντέλο που λέγεται Duo, 30χιλιοστά σόλα αλλά ελαφρύ, μόνο 224 γραμμάρια.
Τη μάρκα τη χαρακτηρίζει το zerodrop δηλαδή το πάχος της σόλας είναι ίδιο μπρος πίσω για πιο φυσικό τρόποι τρεξίματος και τα μεγάλο-άνετο σχήμα του εμπρός μέρους που επιτρέπουν στα δάχτυλα να είναι άνετα άρα καλύτερο για αποστάσεις και το μεγάλο δάχτυλο να είναι σε ευθεία και έτσι λένε σπρώχνει καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#637294 Από τα κάμποσα reviews είναι μια ξεχωριστή φάση που ναι μεν ειναι zerodrop, αλλά λόγω πολύ μαλακής σόλας "διαμορφώνεται" σε κάποιο επίπεδο ανάλογα με τη χρήση κ τα χιλιόμετρα.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#637301 για στίβο ή για όξω;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#637376
JBT έγραψε:για στίβο ή για όξω;
Για πάρκο-οδόστρωμα, όχι στο χώμα-γρασίδι.
Αντιλαμβάνομαι ότι θα είναι κάτι διαφορετικό που θα χρειαστεί περίοδο προσαρμογής και με μειωμένη διάρκεια ζωής αλλά ίσως αξίζει να το δοκιμάσω. Η ιδέα του πιο φυσικού τρεξίματος (με μαλακωσιά όμως) μου φαίνεται ενδιαφέρουσα και το χαμηλό βάρος του επίσης.
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν έχουν καμάρα ή όχι. Αν έχουν δεν τα θέλω, έχω προσέξει ότι με ενοχλούν όσα παπούτσια έχουν έντονη καμάρα.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#637378 Μην με πεις ότι θα σκέφτεσαι να τα πάρεις από ίντερνετ κι όχι από φυσικό μαγαζί...