Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#563748
socratesn έγραψε:Κ εγώ με Boost έτρεχα τελευταία, αλλά έχω αρχίσει να νιώθω ανασφάλεια σε κάθε "προσγειώση" με αποτέλεσμα να τα δένω τόσο πολύ που το πόδι μου σχεδόν μουδιάζει στα τελευταία λεπτά κάθε προπόνησης.
Nimbus θα πάω να δοκιμάσω σε κανένα Intersport σήμερα να δούμε που βρισκόμαστε από sizing.
Μπροστά έχουν χώρο για τα δάχτυλα ή είναι πιο στενής φόρμας?

Nimbus σε σχέση με Ultraboost μπροστά, πιο άνετα σε χώρο για τα δάχτυλα τα nimbus.
Τα ultra όμως έχουν πιο μαλακά πλαϊνά μπροστά.

Τα είπε όλα ο sknipper. Εμένα πχ δεν με βόλεψαν ποτέ τα Nimbus. Τα νιώθω πάντα "βαριά", και ότι "δεν τα φοράω", παρότι ποτέ δεν ένιωσα καμία παράξενη κόπωση στο πόδι/πέλμα κατά τα long runs. Και για κάποιον λόγο δεν μου βγαίνουν οι χρόνοι που θέλω με δαύτα. Ίσως είναι και ψυχολογικό το θέμα, όταν φορώ τα ultraboost νιώθω σε ιδανικές συνθήκες, παρότι μετά τα 15km νιώθω να μη με υποστηρίζουν όσο θα ήθελα.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#563891 Ευχαριστώ για τη βοήθεια ! :iconcool:
Τελικά μετά από αρκετές δοκιμές ανάμεσα σε nimbus, pegasus, kayano, odyssey και κάτι hoka "μοντέλο_δεν_θυμάμαι", πήρα τα gel kayano 25 στον πιο φθηνό χρωματικό συνδυασμό.
Ακόμη δεν τα έτρεξα, αλλά αναμφίβολα μεταξύ των όσων δοκίμασα στο δικό μου πόδι ήταν τα μόνα που ταιριάζαν τόσο γάντι
στην εφαρμογή και τόσο "φυσικά" με το πάτημά μου.
Η αλήθεια είναι πως είναι σίγουρα αισθητά πιο βαριά από Ultra boost και απ΄ τα περισσότερα nike, αλλά δείχνουν να είναι και πολύ πιο supportive, θέλω να πιστεύω πως για αυτό αξίζει το έξτρα βάρος που θα πρέπει να συνηθίσω.
Περισσότερες εντυπώσεις μετά από μερικές δεκάδες χιλιόμετρα. :s_whiteflag :s_bye
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#564170 Συνήθως το έξτρα βάρος σημαίνει καλύτερο σκελετό και απόσβεση, την όποια διαφορά θα τη νιώσεις καθώς ανεβαίνουν τα χλμ και κουράζονται οι μύες και τένοντες.
Προσωπικά είδα σαφή βελτίωση της άνεσης του ποδιού σε διαδρομές πέραν των 5-6χλμ σε σχέση με τα προηγούμενα λιγότερο αφράτα παπούτσια. Αυτό με βοήθησε να περάσω τα 10χλμ χωρίς να νιώθω ότι ζορίζω τα πόδια μου.
Επίσης και στην αντοχή στο χρόνο ιδιαίτερα σε βαρείς δρομείς.
Όμως το επιπλέον βάρος είναι εχθρός για ελαφριούς δρομείς ή γρήγορες επιδόσεις. Για το λόγο αυτό συχνά συστήνεται ένα ελαφρύ για μικρές αποστάσεις και αγώνες και ένα πιο βαρύ για την προπόνηση και μεγάλες αποστάσεις.
Ένα από τα μεγάλα στοιχήματα είναι η διατήρηση απόσβεσης (και αντοχής στο χρόνο) χωρίς την αύξηση του βάρους. Η Hoka one one τα πάει καλά στον τομέα αυτό, σε σχέση με τον όγκο τους οι σόλες της είναι πολύ ελαφριές. Ήθελα να πάρω Hoka one one αλλά δεν μου ταίριαξε στο πόδι.
Άβαταρ μέλους
By pro
#569341 Εγω εκμεταλευτηκα τις super εκπτωσεις που ειχε το site της adidas και πηρα αυτο

Εικόνα

Από 140 -->56.

Δεν το πήρα για τρέξιμο, για καθημερινό δουλειά/καφέ/βολτα το θέλω και είναι μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#569344 Όμορφα είναι, όμως έτσι ατσουμπαλα που περπαταω θα γίνουν μαύρα σε 1 μέρα...

.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#569349 Το μόνο και σημαντικότερο(κατ' εμέ) μειονέκτημα που έχουν όλα τα παπούτσια απ' όλες τις μάρκες την σύγχρονη εποχή, είναι αυτά τα new tech υφάσματα. Λίγο να στριμωχτούν κάπου σε κάτι αιχμηρό, έχεις το σκίσιμο-τρύπα στο τσεπάκι. Άχρηστα μετά δηλαδή. Προσωπικά έχω "χάσει" 2 ζευγάρια έτσι, τα βάζω στην δουλειά μετά όπου και -αναμενόμενα- αποτελειώνονται. Ειδικά στην δουλειά μου -και γι' αυτό το λόγο- με έχουν βολέψει αυτά που είναι φτιαγμένα με το παλιό καλό δέρμα. Σκληρότερα σαφώς απο τα υφασμάτινα αλλά και ανθεκτικότερα. Η φάση είναι πως τέτοιου είδους παπούτσια, βρίσκω στην κατηγορία...tennis. Εγώ και ο φέντερερ δλδ :svivhaha:
Κατα τ' άλλα, τα παραπάνω εικονιζόμενα, όπως και τα περισσότερα δλδ, τα βρίσκω ωραία.
Μεγειές :)
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#569357
edmond έγραψε:Η φάση είναι πως τέτοιου είδους παπούτσια, βρίσκω στην κατηγορία...tennis. :)


Χαχα, έχω αγοράσει και εγώ κάτι μαύρα adidas "του τένις" για τους ίδιους λόγους.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#581473 Nike legend react
Τα δοκίμασα και δε μου φάνηκαν άσχημα...
Επειδή τα nimbus νομίζω κάπου έχουν αρχίσει να τελειώνουν, να τα δοκιμάσω ;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#581534 Μόλις έκλεισα τα 300χλμ τρεξίματος με τα Saucony Guide ISO . Τα κοίταζα σήμερα από κοντά και δείχνουν σε άριστη κατάσταση τόσο στη σόλα όσο και στο ύφασμα. Η φθορά είναι ελάχιστη. Και η όλη συμπεριφορά τους άψογη για το πόδι μου, κιλά μου, χρήση μου. Συνολικά δηλώνω ότι παραμένω πολύ ικανοποιημένος. Τόσο που το πιθανότερο είναι να ξαναπάρω τα ίδια.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#597785 Τυχαία πήγαμε McArthurGlenn όπου περιμένοντας τις γυναίκες που πήγαν για στοχευμένη μελέτη μπήκα και χάζεψα παπούτσια στη Nike.
Έχω χρόνια να έχω Nike και η ποιότητα κατασκευής και υλικών των υπαρχόντων μοντέλων με απογοήτευσε. Μιλάω για τα καλά μοντέλα τρεξίματος.
- η εξώτερική επιφάνεια έμοιαζε φτηνιάρικη.
- κάποιο ήταν ημιδιαφανές, ήταν σαν να τύλιξες το πόδι σου με παχύ σελοφάν...
- οι σόλες είχαν πολύ λίγα σημεία με σκληρό πλαστικό, μεγάλο μέρος της εκτεθειμένης σόλας ήταν η ίδια η midsole, ο αφρός. Περιμένω να φθαρεί πολύ γρήγορα.
- οι περισσότερες γλώσσες ούτε είχαν καλή στήριξη ώστε να μείνουν στη θέση τους και ήταν λεπτές σαν χαρτί οπότε τσακίζαν και διπλώναν
- τα κορδόνια/δέσιμο ήταν χρονοβόρο
- οι σόλες ακόμα κι αν ήταν πολύ άνετες και με καλή επαναφορά ενέργειας υποχωρούσαν πολύ με το (μπόλικο) βάρος μου σε σημείο ανησυχητικό.
Υποθέτω όλα αυτά στο βωμό του βάρους αλλά δεν μπορώ να πω ότι ήταν και ιδιαίτερα ελαφριά. Οι αντίπαλοι έχουν αντίστοιχο βάρος χωρίς τέτοια κατάντια. Ελπίζω στην πράξη τα πράματα να είναι καλύτερα αλλά σαν υποψήφιος αγοραστής δύσκολα θα την προτιμήσω παρά τα καλά σχόλια για κάποια από αυτά.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#597823 Τελευταία τρέχω με τα Nike legend react , μια χαρά τα βρισκω, ειναι πολυ |λογοκρισία| κάτι που ειναι ζητούμενο για μενα .