Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#478824 Βρήκα σήμερα τα nimbus 19 που ήθελα κ θα δοκιμαστούν προσεχώς

Εικόνα

Στα 126€. Βρήκα κ τα 19 nimbus lite show στα 93€, αλλά δε μου άρεσε το χρώμα αφενώς κ μου φαινόταν φαρδύτερα κ στο πόδι, αλλά κ όταν τα συνέκρινα με τα παραπάνω έβγαιναν 2-3 χιλιοστά φαρδύτερα. Διάβασα πως υπάρχει η σειρά D για στενό, 2Ε για φαρδύτερο κ 4Ε για το πιο φαρδύ. Δεν το βρήκα πουθενά σημειωμένο να πω την αλήθεια.


< >
Άβαταρ μέλους
By citastak
#479294 ωραία τα nimbus!

Εγώ έκανα χτες με τα Mizuno Wave Paradox ένα 15άρι με αρκετές ανηφόρες/κατηφόρες.
Στο τέλος είχα μια μικρή φουσκάλα στην μέσα αριστερή μεριά της φτέρνας του δεξιού ποδιού.
Τα παπούτσια έχουν κάνει άλλα 30 χλμ μέσα στην εβδομάδα σε μικρότερες προπονήσεις εντός γηπέδου.
Έχω το φόβο ότι μου είναι μεγάλα. Είναι 44.5. Τα προηγούμενά μου Μιζουνο είναι 44. Όταν δοκίμασα τα 44 στο κατάστημα, με στένευαν. Με αντίστοιχη κάλτσα.
Θα δοκιμάσω να τα σφίξω καλύτερα στο επόμενο μεγάλο...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#480341 Τα nimbus είναι θεϊκά!
Έκανα χθες μια 8άρα χλμ κ σήμερα η πελματιαία απονεύρωση δεν είπε τίποτα. Με τα kayano μετά τα 4-5 χλμ είχα θέμα την επομένη.

Οτάν τρέχω έχω το παρακάτω αίσθημα: τα πρώτα 1-2 χλμ βαριέμαι αλλά μετά δε θέλω να σταματήσω. Έρωτας τα καλά παπούτσια κ το σωστό ντύσιμο στην άθληση. Το μόνο που με σταματάει είναι η έλλειψη χρόνου κ πως πρέπει να πάω σπιτι πριν τις 9 για να δω έστω κ λίγο τον μικρό πριν πάει για ύπνο
κ την κυρά!

Τις τελευταίες μερες βέβαια κοιμάμαι 5 ωρες μάξιμουμ κ σέρνομαι. Πρέπει να το βελτιώσω κάπως.


< >
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#480344 Πέτρο κάνε και ένα πελματογράφημα, για να πάρεις πάτους.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#480348
kyr80 έγραψε:Πέτρο κάνε και ένα πελματογράφημα, για να πάρεις πάτους.
Κυριάκο αν σου πω ότι έχω στο νοσοκομείο πελματογράφο κ βιντεοσκόπηση για καταγραφή σε διάδρομο κ μηχανήματα για μέτρηση υπνάκος κοιλιακών-ραχιαίων αλλά 7 χρόνια δεν έχω κάνει!

Έχω φυσιολογικό πέλμα, απλώς όταν είχα πάρει τα kayano άκουγα τα καλύτερα από πολλούς αλλά δεν έμαθα ότι είναι για υπερπρηνιστές. Δεν το είχα ψάξει κ πολύ. Μπήκα στο μαγαζί, τα δοκίμασα κ τα πήρα. Το θεώρησα ουδέτερο παπούτσι. Δεν είχα πρόβλημα εως ότου άρχισα να τρέχω μεγάλες αποστάσεις. Τώρα με τη συζήτηση που είχαμε τον τελευταίο καιρό διάβασα κ έψαξα κ στη σελίδα της asics κ εφόσον με ενοχλούσαν τα άλλαξα.

Αλλά κάποια στιγμή θέλω να με τραβήξουν βίντεο καθώς θα τρέχω. Θα κάνω κ πελματογράφημα έτσι για να το εχω στο αρχείο.


< >
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#480356 Υπέθεσα ότι θα έχει η κλινική. Τότε είσαι αδιόρθωτος :lol:
Θα είχα κάνει ότι εξέταση υπάρχει. Εφόσον σου αρέσει το τρέξιμο, και έχεις έστω και ένα μικρό θέμα με την απονεύρωση, οι πάτοι θα σου λύσουν μια για πάντα το πρόβλημα.
Καλά ρε. Εσύ είσαι ο ορθοπεδικός. Εγώ θα στα λέω;;; :lol:
Κοίτα μην γίνεις σαν τον μαραγκό, που δεν έχει έπιπλα σπίτι του. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#480376 Κυριάκο η απονεύρωση με ενόχλησε εδώ κ κανένα μήνα. Λίγο πριν τα Χριστούγεννα. Παλαιότερα κανένα θέμα. Η αιτία ήταν τα παπούτσια κ τα άλλαξα. Σε 1 εβδομάδα μάλλον θα είναι παρελθόν.


< >
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#480397
PeterPan έγραψε:Τα nimbus είναι θεϊκά!

Επειδή είμαι έτοιμος για αντίστοιχη αγορά, ένιωσες "στριμωχτά" στην περιοχή των δαχτύλων ή είναι ψυχολογικό το θέμα;
Γιατί στα nimbus 20 φάρδυναν το εμπρός τμήμα. Στις επιτόπιες δοκιμές μια χαρά με βολεύουν αλλά έχω μια αμφιβολία για τα τρεξίματα.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#480424 και εγω τα 19 εχω και μου κανουνε μια χαρα στα δαχτυλα εμπρος αρκει να παρεις λιγο μεγαλυτρερο νουμερο
φοραω 43 σε ολα τα αλλα παπουτσια, εκει το νουμερο μου ειναι 44
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#480589 Roger. Ευχαριστώ. Τα 44 βόλεψαν κι εμένα, όντας 43άρης.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#480658
JarnoT έγραψε:
PeterPan έγραψε:Τα nimbus είναι θεϊκά!

Επειδή είμαι έτοιμος για αντίστοιχη αγορά, ένιωσες "στριμωχτά" στην περιοχή των δαχτύλων ή είναι ψυχολογικό το θέμα;
Γιατί στα nimbus 20 φάρδυναν το εμπρός τμήμα. Στις επιτόπιες δοκιμές μια χαρά με βολεύουν αλλά έχω μια αμφιβολία για τα τρεξίματα.

Κ εγώ τα πήρα 46 ενώ φορώ 44,5-45 σε άλλα παπούτσια κ 45,5 αθλητικά.
Είναι κατάτι σφιχτά μπροστά, ναι. Στα 20 ίσως είναι πιο φαρδιά μπροστά, αλλά καμιά φορά παίζει ρόλο κ η κάλτσα. Πχ με χοντρές Nike κάλτσες έχω πιο σφιχτή αίσθηση γιατί είναι πιο αφράτες σε σχέση με κάτι Head που έχω.

Επίσης με τον καιρό χαλαρώνουν λίγο, δλδ το αφρολέξ παίρνει φόρμα κτλ. Μετά την τέταρτη φορά δε με σφίγγουν. Εξακολουθώ να είμαι ευχαριστημένος με τη cushion σόλα.


< >
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#481330 Για δώστε μου μια ακόμη βοήθεια:
Δοκιμάζω Nimbus19, το 44 έρχεται συμμαζεμένα, με το μίνιμουμ περιθώριο μπροστά, σε στατική/περιπατητική φάση. Το 44,5 έχει αυτά τα έξτρα χιλιοστά μπροστά, φοβάμαι μη τυχόν στα τρεξίματα το πόδι έχει την τάση να γλιστράει.
Βοηθητικά, σε Nike παίζω σφικτά στα 43,5, τα ultra boost είναι 44 1/3.
Μάλλον είμαι για 44,5 ε;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#483886 Ξέρει κανένας να εξηγήσει ποιος/πότε/γιατί τρέχει με παπούτσια με κλίση (drop, offset) 0-3-6-8-10-12mm; Είναι θέμα προσωπικής προτίμησης ή υπάρχει κάποιος κανόνας ή κάποιες καταστάσεις που προτείνεται κάποια επιλογή;