Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#740877 Εικόνα

Τέτοια φορούσα κι εγώ παλιά κάθε καλοκαίρι όταν δούλευα μπογιατζής . Ξεκινούσαν από normal λευκά και στο τέλος του καλοκαιριού ήταν κάπως έτσι. Που να'ξερα οτι θα γίνουν μοδάτα να τα φοράω και έξω μετά τη δουλειά. :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#740883 Asics Kayano 19-->45
Asics Kayano 22-->46
Ούτε στο ίδιο μοντέλο δεν μπορείς να είσαι σίγουρος μερικές φορές.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#740912 Είναι γνωστό ότι από μάρκα σε μάρκα (και από μοντέλο σε μοντέλο μερικές φορές) τα νούμερα είναι άλλα αντί άλλων. Για αυτό υπάρχει το παρακάτω site με συγκριτικό πίνακα ώστε να ξέρεις ότι αν πχ σε Adidas φοράς τόσο σε Nike θέλεις τόσο και σε Asics τόσο. Επιπλέον διαφορές υπάρχουν στην αντιστοιχία αγγλικών με αμερικάνικων μεγεθών. Ο πίνακας αυτός νομίζω στηρίζεται στο μήκος του ποδιού σε εκατοστά σαν την πιο αντικειμενική μέτρηση και αναπαράγει τις αναλογίες από κάθε μάρκα όλες μαζί σε ένα πίνακα. Δυστυχώς δεν καλύπτει τις διαφορές σε πλάτος που κάνει τα Asics να θέλουν μεγαλύτερο μέγεθος, όχι λόγω μήκους αλλά λόγω μεωμένου πλάτους.

Ο πίνακας μόνος του
https://www.runningxpert.com/media/wysi ... 032021.jpg

Και ολόκληρο το άρθρο
https://www.runningxpert.com/en/inspira ... size-guide
Άβαταρ μέλους
By Chris
#749802 Μια ζωη επαιρνα αθλητικα δινοντας βαση μονο στην εμφανιση. Ομως παταω πολυ προς τα μεσα (overpronation), και κατι ειδικοι πατοι κλπ δε με βολεψαν ποτε, γιατι ειναι πολυ χοντροι και δε χωραει το ποδι στο παπουτσι, πρεπει να τους αλλαζεις οταν βαζεις αλλα παπουτσια ή να εχεις πολλους, κλπ. Επισης κατι μοντελα αυτου του στυλ:

Εικόνα

εχουν τοσο στενη σολα που ενιωθα τη ακρη της φτερνας μου να παταει στον αερα, τι να κανει εκει ο πατος

Καποια στιγμη δοκιμασα κατι φτηνα nike, τα revolution 3, και βρηκα το φως μου. Στην αρχη νομιζα πως ειχαν προβλημα, ενιωθα πως το μεσα μερος της φτερνας μου παταει πανω σε σκαλοπατι. Μετα απο λιγο περπατημα συνειδητοποιησα πως ειναι σχεδιασμενα ακριβως για την κατασταση μου, σταματησε να με ποναει η μεση τα βραδια, αλλαξε η σταση ολης της πλατης κλπ. Ειχαν και 40-50 ευρω οποτε οπου τα βρισκα τα ψωνιζα, τα ειχα σε ολα τα χρωματα. Μετα χαθηκαν απο παντου, εβγαλε τα revolution 4, 5, κλπ αλλα δε μου αρεσαν καθολου οποτε το εριξα στη μελετη να βρω κατι παρομοιο και βρηκα τα structure 23, που δυστυχως ειναι αρκετα ακριβοτερα, στα 130, οποτε ειχα παρει μονο ενα ζευγαρι. Σημερα πετυχα σε κατι προσφορες τα structure 24 (ιδια σχεδον) και πηρα 2 χρωματα ακομα με 60 και 70 ευρω, ασπρα και μπλε με καφε πατο (ειχα ηδη τα μαυρα). Μαλλον εκλεισε το θεμα για τα επομενα 2-3 χρονια

Η adidas οσα εχει στο site της για overpronation δε βλεπονται, θυμιζουν τα ορθοπεδικα που φορουσαν κατι παιδακια στο δημοτικο. Σιγουρα θα υπαρχουν κι αλλα που δεν αναφερονται, ομως θα πρεπει να παω σε μαγαζι να δοκιμαζω, οποτε δεν παιζει. Σιγουρα θα εχει καποια λυση για μενα η asics αλλα παναθεμα τα ειναι κακασχημα ολα

Edit πλεον μονο που βλεπω τι φορουσα παλια τρομαζω, σε τι ταλαιπωρια εβαζα τα ποδια μου, αυτα γερνουν προς τα μεσα απο τη μανα τους :omg:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#749807 Εχουν σαπίσει πολλοί τα πόδια τους φορώντας αθλητικά τα οποία δεν είναι παρά σνήκερς της κακιάς ώρας π.χ. σαν αυτά τα τα νάηκη, τα τύπου stan smith, cons all stars κτλ κτλ.

Φόρα ένα kayano και μετά θα δεις τη μαγεία του πατρινού καρναβαλιού στα πόδια σου :metalo:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#749808 +1 για τα Kayano αλλά όταν τα πρωτοφορεσεις νιώθεις την ενόχληση στην καμάρα του ποδιού.

Γενικά νομίζω ένα πελματογραφημα μας χρειάζεται.
Σε εμένα η κλίση του ενός μόνο ποδιού δημιουργει φλεγμονή στον αυχένα και ημικρανίες αν δεν πάω σε χειροπρακτη/φυσιοθεραπευτη μια φορα τον μήνα σχεδόν.


< >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#749847 το έχω ακουσει και απο φίλο αυτό και το κορόιδευα μέχρι που ζω με Εμβοή εδώ και 2 χρόνια. είναι απίστευτο πώς συνδέεται το σύνολο των νεύρων ιδίως των άκρων μας με το τι συμβαίνει στο κεφάλι μας.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#749962 Είναι γνωστό ότι τα παπούτσια πρέπει να τα δοκιμάσεις. Καλύτερα σε διάδρομο και να σε μετρήσουν.
Γενικά για υπερπρηνισμό υπάρχουν διάφορες διαβαθμίσεις (stability, motion control) αλλά και διάφοροι τρόποι να επιτυγχάνουν την σταθερότητα και έλεγχο. Κάθε μάρκα και κάθε μοντέλο έχει άλλον τρόπο. Ένας συνήθης τρόπος είναι η σφήνα στο πίσω έσω μέρος για να μην πέφτει η φτέρνα προς τα μέσα, αυξημένη ή διπλής πυκνότητας σφήνα για την καμάρα, αυξημένο πλάτος εμπρός κλπ. Όμως κάτι που κάνει για τον έναν δεν κάνει για τον άλλον. Άλλος θέλει περισσότερη σφήνα στο πίσω έσω μέρος άλλος μόνο εμπρός άλλος παντού και άλλος άλλα κόλπα (πιο δυναμικά, λειτουργούν όχι σε στάση αλλά σε κίνηση).
Σαν παράδειγμα η ίδια η Asics έχει τα μοντέλα GT1000, GT2000, GT3000 πριν από τα Kayano στην κατηγορία υπερπρηνισμού Τι ταιριάζει στον καθένα. Πχ η ενόχληση στην καμάρα ήταν ο λόγος που απέρριψα Hoka One One, Mizuno και On. Όμως τα Kayano που τα βρίσκω πολύ καλά (και είναι πολύ καλά αν και όχι πολύ ελαφριά ούτε οικονομικά) δεν με ενοχλούν στην καμάρα παρόλο που έχω ευαισθησία σε αυτό. Άλλους όμως τους ενοχλούν.
Και, κάτι άλλο, όσο μειώνεις το οφσετ (το πόσο πιο παχιά είναι η σόλα πίσω σε σχέση με το εμπρός) τόσο περισσότερο φυσική σταθερότητα επιτρέπεις στο πόδι ώστε να μην χρειάζεται τόσο υποστήριξη. Και πάλι καταλήγουμε στο ότι πρέπει να δοκιμάσεις.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#753092 Σταματηστε μωρε! Το προβλημα ειναι συνολικο. Να μουνα ο ραφτης σου γκεακο να σου στενευα τη φορμα και να την μαζευα και 1-2cm, που σκεπαζει ολα τα κορδονια μεχρι κατω :lol: