Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#708164 Μετά από 2,5 μήνες και αρκετά χιλιόμετρα θα ήθελα να πω την γνώμη μου για τα hoka one one Clifton 7…Αρχικά την μάρκα δεν την ήξερα,μου την πρότεινε ένας φίλος που τρέχει χρόνια.Εγώ είχα κόλλημα με ultra boost και τα ενάλλασσα με Kayano.Τα παπούτσια επειδή τα πήρα Από Ίντερνετ δεν τα δοκίμασα και έτσι στο νούμερο πήγα στο ίδιο που φοράω στα ultra boost!Ερχονται, και ενώ τα περίμενα χοντροκομμένα και φαρδιά (απο τις φωτό)τα δοκιμάζω και τα νιώθω μισό τσικ πιο εφαρμοστά από τα ultra boost!Στα δυο-τρία πρώτα τρεξίματα τα ένιωθα σαν να με σφίγγουν κάπως και ήμουν κάπως απογοητευμένος.Ε λέω θα τους δώσω λίγες προπονήσεις ακόμα να δω τι γίνεται.Μετά το 4-5 τρεξιματακι είναι αλλά παπούτσια!Τα έχει συνηθίσει το πόδι και δεν καταλαβαίνουν τίποτα!Συνήθως με τα ultra μετά τα 7 χιλιόμετρα ένιωθα κάπως να "καίγεται" το πελμα.Με τα hoka δεν καταλαβαίνω τίποτα!!!!Παταω σε αφρό!Οι προπονήσεις μου είναι από 7 μέχρι 12-13 χιλιόμετρα και όταν τελειώνω τα πέλματα μου είναι σαν να μην έτρεξα!Νομιζω πως δεν θέλω να δοκιμάσω ξανά άλλο παπούτσι για τρέξιμο..Επίσης είναι πολύ ελαφριά και κατά την γνώμη κάνουν και για κάπως πιο "γρήγορες" προπονήσεις…

Όλα αυτά βέβαια σε ερασιτεχνικό επίπεδο όπου τρέχω καθαρά για το γούστο μου και όχι για αγώνες κλπ..Ενδεικτικά οι χρόνοι που τρέχω είναι όταν κάνω μέχρι 7 χλμ πάω με 5’/χλμ ενώ στις πιο μεγάλες 10-12 χλμ πάω με 5:30-5:40/χλμ.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#708166 Εγώ με τα ultra αυτό το κάψιμο που λες το νιώθω μετα τα 17-18 χλμ , μέχρι τα 15 ειναι άψογα χωρίς θεμα στο πόδι μου
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#708194 Το κάψιμο που λέτε μπορεί να είναι τριβή στο παπούτσι αν αυτό είναι λίγο μεγάλο ή σε χτυπάει κάπου και κάνει φουσκάλες, γενικά βοηθάει να φοράει κανείς διπλή κάλτσα για μείωση τριβών αλλά μπορεί να εννοείτε και την αίσθηση του κουρασμένου που είναι συνδυασμός κούρασης μυών που επιδρά στην τεχνική του τρεξίματος. Αν κάποιος μετράει με τα σχετικά αισθητήρια πιθανόν να δει μείωση του cadence και αύξηση του χρόνου επαφής με το έδαφος ή και του εύρους της πάνω κάτω κίνησης. Όλα δείγματα επιδείνωσης της τεχνικής. Σίγουρα τα παπούτσια με καλό cushioning βοηθάνε σε αυτό αλλά είναι και κάτι που μπορεί να βελτιωθεί με προπόνηση. Και χάσιμο βάρους αν έχουμε μπόλικο, γκουχ γκουχ. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#708219
KiloMeater έγραψε:Εγώ με τα ultra αυτό το κάψιμο που λες το νιώθω μετα τα 17-18 χλμ , μέχρι τα 15 ειναι άψογα χωρίς θεμα στο πόδι μου

Κι εγώ ακριβώς σ' αυτά τα χιλιόμετρα. Έναν ημιμαραθώνιο, λοιπόν, τον βγάζω με ευχαρίστηση. Σε παραπάνω χιλιόμετρα με ταλαιπωρούν και νομίζω είναι το 2ο που λέει ο sknipper, και έχει να κάνει με το συνδυασμό μαλακής μη σταθερής σόλας. Νιώθω ότι το πέλμα μου μικρο-εργάζεται για να κρατηθεί σταθερό και αυτό βγαίνει σε κόπωση από μια απόσταση και πάνω.
Μπορεί να είναι και ιδέα μου.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#708220
manoliossss έγραψε:Ενδεικτικά οι χρόνοι που τρέχω είναι όταν κάνω μέχρι 7 χλμ πάω με 5’/χλμ ενώ στις πιο μεγάλες 10-12 χλμ πάω με 5:30-5:40/χλμ.

Μανώλη, μια χαρά οι χρόνοι σου!
Στο 10αρι θα άντεχα να τρέχω δίπλα, στο 5αρι με τίποτα :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#708238 Εγώ το κάψιμο που νιώθω θα το χαρακτήριζα σαν να έχει φύγει η απορροφητικότητα και να πατάω σε ξερό έδαφος χωρίς παπούτσι.Δεν ξέρω που μπορεί να οφειλεται και αν το εκφράζω σωστά..

Jarnot η πρώτη μου προπόνηση μετά από 2 χρόνια καθισιό κι φαγητού, λόγω τραυματισμού, ήταν στις 23/02 :Απόσταση 4 χιλιόμετρα με χρονο 26:35 δηλαδή 6:27/χλμ και τερμάτισα τεντωμένος.Ε μετά από 2,5 μήνες με 2-3(μαξ) προπονήσεις την εβδομάδα κάναμε Καλη πρόοδο νομίζω.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#708240 Ενδιαφέρον Review για τα Hoka , με βρήκε ακριβώς πάνω που αρχίζω να μυρίζομαι ότι έχουν πάψει να με βολεύουν τα Kayano.

Εχω κλείσει μία 500αρα χιλιόμετρα τα kayano 27 και απλά δεν με βολεύουν όσο τα 25αρια. Στην αρχή θεωρούσα πως ακόμα δεν είχαν στρωθεί, αλλά σε κάθε τρέξιμο με ξενερώνουν και περισσότερο.
Τα νιώθω πιο βαριά με λιγότερο cushioning και γενικα με εξαίρεση το support που το χρειαζομαι και μου το προσφέρουν , είναι για τον κάδο σε κάθε άλλο aspect :(

Τα sessions είναι σταθερά 6 χιλιόμετρα σε πάρκο με ανηφοροκατηφόρες pace 5:20 - 5:40/km ανάλογα τη μέρα. Σπανιότερα τρέχω και κανά τσιμέντο ή άσφαλτο κ εκει η εντύπωση απ τα kayano είναι ακόμα χειρότερη.

Βάρυνα ή θέλω πιο ελαφρύ παπουτσι? :hmmm: :help:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#726846 Έχει λίγο καιρό τώρα που παραπονιέται το Strava να αλλάξω τα παπούτσια αλλά το γειωνω … με το μάτι πχ τα Ultraboost φαίνονται μια χαρά καμία εμφανής φθορά … και στο μυαλό μου τα χω για ψιλό ´καινούργιά μιας και δεν τα έχω ούτε κάνα 10μηνο
Πάντως έφτασα τα 1000χλμ και λέω αποψε μπας και κάνω λάθος … είδα λίγο YouTube και κάτι τεστακια πχ πατάς midsole να δεις αν επανέρχεται η αν είναι πεθαμένο και σκιάχτηκα
Πάτησα πριν λίγο το κουμπί αγοράς Novablast 2
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#726864 Ψάχνω ν'αγοράσω κι εγώ ένα νέο ζευγάρι για τρέξιμο, περπάτημα κλπ, θα προτιμούσα κάτι σε Adidas. Καμία πρόταση για online κατάστημα με καλές τιμές, ή πάω στο Skroutz κατευθείαν;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#726868 Μου φαίνεται ότι οι περισσότεροι ψιλό στην τύχη επιλέγετε παπούτσια.... Είτε με το πως φαίνονται απέξω είτε απλά με τη μάρκα που ίσως κάποτε σαν ταίριαξε. Πλέον όμως κάθε μάρκα έχει τόσα διαφορετικά μοντέλα.
Πάτε να τα δοκιμάσετε; Να τα τρέξετε σε διάδρομο; Ξέρετε τι σας πάει; Τι σόι καμάρα έχετε, πόσο πρηνισμό κάνετε και ποιος τρόπος αντιμετώπισης σας ταιριάζει; Πόσο ζυγίζουν, πόσο μαλακωσιά έχουν και κατά πόσον την χρειάζεστε. Κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#726876 Βαριέμαι αφόρητα να το κάνω αυτό και επιπλέον με τον κορονοϊο προτιμώ να ψωνίζω από το σπίτι μου, παρά να εκτίθεμαι τόση ώρα. Τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον θα ψωνίσω από Skroutz για να έχω εύκολη και δωρεάν επιστροφή.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#726881
sknipper έγραψε:Μου φαίνεται ότι οι περισσότεροι ψιλό στην τύχη επιλέγετε παπούτσια.... Είτε με το πως φαίνονται απέξω είτε απλά με τη μάρκα που ίσως κάποτε σαν ταίριαξε. Πλέον όμως κάθε μάρκα έχει τόσα διαφορετικά μοντέλα.
Πάτε να τα δοκιμάσετε; Να τα τρέξετε σε διάδρομο; Ξέρετε τι σας πάει; Τι σόι καμάρα έχετε, πόσο πρηνισμό κάνετε και ποιος τρόπος αντιμετώπισης σας ταιριάζει; Πόσο ζυγίζουν, πόσο μαλακωσιά έχουν και κατά πόσον την χρειάζεστε. Κλπ.
Καλα δεν παραγγέλνεις δέμα να σου φέρει ο θείος από την Αμερική τα Χριστούγεννα…. Και πολλά reviews πλέον υπάρχουν που βρίσκεις εξαιρετική λεπτομέρεια κατάλληλη για το πόδι σου (που αν εχείς φορέσει κάτι παλιότερα ξέρεις λίγο πολύ πως είναι) και φυσικά αγοράζεις δοκιμαστικά .. το φοράς μέσα στο σπίτι και περπατάς , άμα δε που κάθεται καλα φεύγει πίσω
Τελευταία επεξεργασία από KiloMeater και 19 Σεπ 2021, 07:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By g8777
#726885
sknipper έγραψε:Μου φαίνεται ότι οι περισσότεροι ψιλό στην τύχη επιλέγετε παπούτσια.... Είτε με το πως φαίνονται απέξω είτε απλά με τη μάρκα που ίσως κάποτε σαν ταίριαξε. Πλέον όμως κάθε μάρκα έχει τόσα διαφορετικά μοντέλα.
Πάτε να τα δοκιμάσετε; Να τα τρέξετε σε διάδρομο; Ξέρετε τι σας πάει; Τι σόι καμάρα έχετε, πόσο πρηνισμό κάνετε και ποιος τρόπος αντιμετώπισης σας ταιριάζει; Πόσο ζυγίζουν, πόσο μαλακωσιά έχουν και κατά πόσον την χρειάζεστε. Κλπ.


Onyx.


Θα επιχειρησω τρελλη μαντεψια.


Σουπερ μαρκετ δεν σε αφηνουν να πηγαινεις. Ποτε. Κανεις.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#726901 Να προτιμήσεις κάτι σε Nike και μόνο αν δεν βρεις να προτιμήσεις κάτι σε Adidas.
Από μοντέλα κοίτα σε Pegasus και θα είσαι μια χαρά για τη δουλειά που το θέλεις
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#726904
Anonymous Founder έγραψε:Βαριέμαι αφόρητα να το κάνω αυτό και επιπλέον με τον κορονοϊο προτιμώ να ψωνίζω από το σπίτι μου, παρά να εκτίθεμαι τόση ώρα. Τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον θα ψωνίσω από Skroutz για να έχω εύκολη και δωρεάν επιστροφή.


Μετα ομως το παιζουμε εμπαναστατης και υπερ του εργαζομενου σωστα;

Σιγα μην πας εσυ να παρεις κατι απο το μαγαζακι της γειτονιας σου (που κλεινεις εμμεσα παραγγελνοντας απο τον ονλαιν μεσαιωνα). Εκει να δεις, στις αποθηκες, τις εργασιακες συνθηκες που επικρατούν. Αλλα τι σε νοιαζει εσενα, η δουλεια να γινεται κι'αν δεν γουσταρεις τα στελνεις και πισω οπου αλλοι σκλαβοι θα κανουν την διαλογη, την εναποθήκευση κοκ.

Δεμλες οι κνιτισες ειναι ακομα ετσι τριχωτες οπως παλια; :lol: