Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pro
#690303 Noμιζω οτι εχω dejavu και την εχουμε ξανακανει την κουβεντα :lol:

Οπως και να εχει θα σου πω το ιδιο: δοκιμασε τα στο ποδι σου και αν δεν εισαι σιγουρος παρε αυτο που δεν σου δημιουργει προβλημα. Tα ultraboost sto site ξεκινανε απο 107 ευρω, -15% 91. Δεν είναι μακρια απο το μπατζετ σου.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#690306
pro έγραψε:Noμιζω οτι εχω dejavu και την εχουμε ξανακανει την κουβεντα :lol:

Οπως και να εχει θα σου πω το ιδιο: δοκιμασε τα στο ποδι σου και αν δεν εισαι σιγουρος παρε αυτο που δεν σου δημιουργει προβλημα. Tα ultraboost sto site ξεκινανε απο 107 ευρω, -15% 91. Δεν είναι μακρια απο το μπατζετ σου.
Ναι,όντως, τώρα που το λες παίζει να την ξανακάναμε όταν έψαχνα αθλητικό για κάθε μετά και τελικά κατέληξα στα ultraboost ! Αχ αυτά τα αθλητικά ολόκληρη επιστήμη τα έχουν κάνει.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted User 2
#690338 Αφορά το θέμα. Πολύ πρόσφατα έκανα αγορά παπουτσιών από το site της Admiral. Δευτέρα απόγευμα έκανα την παραγγελία, Τρίτη πρωί ήταν στο κατάστημα της περιοχής μου, από τις αποθήκες Ασπροπύργου. Άμεση εξυπηρέτηση.

Γενικά αγοράζω προϊόντα με το λογότυπο της Admiral. Έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από την ποιότητά τους. Φτηνά προϊόντα και με αντοχές.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#690536
manoliossss έγραψε:Καλημέρα!Εχετε να προτείνετε κανένα καλό αθλητικό για τρέξιμο 5-8 χιλιομέτρων (60% σε χόρτο - 40% σε άσφαλτο ) και σχετικά οικονομικό μέχρι 70-80€;Τα Nike winflo 7 μου πρότεινε συμφορουμιτης.Καμία άλλη επιλογή;
Το τι αρέσει στον καθένα από εμάς δεν σημαίνει πολλά. Ο καθένας είναι διαφορετικός και τρέχει διαφορετικά. Όσο καλό και να είναι ένα παπούτσι δεν κάνει για όλους.
Αισθάνομαι ότι είναι αρκετά άλλα πράματα που πρέπει να μας πεις. Τι έχεις τώρα και τι διαφορετικό ζητάς, είχες τραυματισμούς; Καλοκαιρινά ή χειμωνιάτικα. Με τι ρυθμό τρέχεις, είσαι έμπειρος (δηλαδή έχεις σωστή τεχνική), θέλεις natural ή cushioned, είσαι πρηνιστής, 5-8χλμ τη μέρα ή τη βδομάδα. Με μεγάλο όφσετ ή όχι, βαριά ή ελαφριά, πόσα κιλά είσαι, πόσο τα κρατάς ή πόσο θέλεις να κρατήσουν...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#690540 Αφού λοιπόν ΚΟΥΡΆΣΟΥΜΕ τον άνθρωπο να τρέχει να κλείνει ραντεβού με ΕΟΠΥΥ για πλήρες τσεκαπ, θα του προτείνουμε αυτά που θα του λέγαμε χωρίς όλη αυτή την ταλαιπωρία. Μανωλιε αγνόησε τον, γνωστή η τακτική του να βρίσκει ανυποψίαστα θύματα για να ικανοποιήσει τις αρρωστημένες εμμονές του. :help:

Πάρε New Balance Μανωλιε , και άναψε ένα κεράκι στην μνήμη μου . :(
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#690543
g8777 έγραψε:Αφού λοιπόν ΚΟΥΡΆΣΟΥΜΕ τον άνθρωπο να τρέχει να κλείνει ραντεβού με ΕΟΠΥΥ για πλήρες τσεκαπ, θα του προτείνουμε αυτά που θα του λέγαμε χωρίς όλη αυτή την ταλαιπωρία. Μανωλιε αγνόησε τον, γνωστή η τακτική του να βρίσκει ανυποψίαστα θύματα για να ικανοποιήσει τις αρρωστημένες εμμονές του. :help:

Πάρε New Balance Μανωλιε , και άναψε ένα κεράκι στην μνήμη μου . :(
:lol: Τα γνωστά υπερβολικά για να μειώσεις τον συνομιλητή χωρίς να έχεις τίποτα να αντιπαραθέσεις.
Όπως λένε για τον αφρικανό που διψάει μην του δώσεις απλά νερό αλλά δώσε του εργαλεία και γνώση για να βρίσκει μόνος του το νερό. Έτσι κι εγώ, προσπαθώ να προωθήσω την εκπαίδευση με στόχο την ατομική επιλογή με σωστά κριτήρια μετά από αναγνώριση των προσωπικών αναγκών και απεξαρτητοποίηση από ετικέτες και τυφλοσούρτες. Να καταλαβαίνεις τι χρειάζεσαι και να διαλέγεις εσύ και όχι ο κάθε άλλος σε ένα φόρουμ. Δοκιμές υπάρχουν άπειρες για κάθε παπούτσι, το θέμα είναι ο καθένας μας τι θέλει. Μερικές φορές θα δοκιμάσεις και δεν θα σου κάτσει αλλά έτσι θα μάθεις. Αν απλά πάρεις κάτι έτσι επειδή το λέει ο άλλος χωρίς να ξέρεις τι πήρες και γιατί πως θα επιλέξεις το επόμενο;
Βέβαια είναι προφανές ότι οι πολλοί, η μάζα, προτιμά μερικές φορές να έρχεται ο καθένας άσχετος και να του λέει αυτό θα πάρεις. Θα ήθελα λοιπόν να δω με τι κριτήρια προτείνετε ό,τι προτείνετε σε άνθρωπο που δεν ξέρετε και δεν έχετε καν δει να τρέχει....
Άβαταρ μέλους
By g8777
#690545 Μανωλιε άκου τον Σκνιπερ τοτε. Απλά να έχεις ευκαιρο Απολυτήριο Λυκείου, πρόσφατη οφθαλμολογική εξέταση, συχνότητα σεξ, τιμή αμόλυβδης την τελευταία εβδομάδα.
Θα αποτελέσουν σημαντικό παράγοντα στην επιλογή παπουτσιού by sknipper . Μην κοιτάς εμάς πουθα σου προτείναμε κάτι απλό, εδώ θα αναλυθούν 8777 παράμετροι.
Α, συμπλήρωσε και ένα έντυπο ΑΣΕΠ για ΣΟΧ.
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#690550 Πρέπει να παει και σε εργαστήριο να μετρήσει VO2Max, πως ετσι θα βαλει ενα παπουτσι και θα παει να τρεξει; Α πα πα, αυτα θελουν μελετη σε βαθος (απο τον καναπε). :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#690656 Αει καλά, σολάρετε και οι δύο, harpy έχεις μπερδέψει και τα θέματα.... σιγά μην του ζητήσω με μέγεθος ντουλαπιού για να κάνει σωστή τοποθέτηση των παπουτσιών... :lipsealed:
Πάρε λοιπόν παπούτσι στα τυφλά. Κι όταν ξαναέρθει η ώρα να αλλάξεις έλα και ρώτα πάλι. Αλλά βέβαια για να ρωτάς εδώ χωρίς να λες τι θέλεις αυτό ζητάει ο οργανισμός σου, έναν αγά να σου πει αυτό θα βάλεις.... άδικα παιδεύομαι να σας γαργαλήσω το ενδιαφέρον. :iconcool: :innocent:
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#690669 Εν μέρει έχεις ένα δίκιο sknipper σε όλα αυτά που μου είπες.Όπως είπα ήμουν διαιτητής και όχι δρομέας.Οι προπονήσεις όλες που έκανα ήταν με βάση την διαιτησία και δεν ξέρω αν είχα σωστή τεχνική ή αν θα έπρεπε να έχω σωστή τεχνική για αυτό το οποίο έκανα.Θα ήθελα παρά πολύ να κάνω και πελματογραφημα και να βγάλω και ειδικούς πατους για το τρέξιμο μου και το πάτημα μου αλλά το τρέξιμο που θα κάνω,5-8 χλμ ημερησίως και με συχνότητα 3-4 φορές την εβδομάδα θα είναι καθαρά για μενα,για να χάσω κανα κιλακι και για να είμαι σε μια κλουτσικη φυσική κατάσταση!Δεν έχω σκοπό να κατέβω σε αγώνα ούτε να φτάσω αε υψηλό επίπεδο.Τα παπούτσια μου τα κρατάω 700-800 χιλιόμετρα μιας και κάθε φορά που τρέχω καταγράφω την προπόνηση.Δεν θέλω να διαθέσω πολλά χρήματα και γι αυτό ζήτησα προτάσεις από δοκιμασμένα για μέσο χρήστη παπούτσια.Σιγουρα μπορεί να μη μου ταιριάξει ένα από αυτά που θα μου προταθεί και ίσως το αγοράσω "τζάμπα" αλλά στην χειρότερη θα το κρατήσω ως αθλητικό και ίσως στραφώ σε μια πιο φθηνή λύση για το τρέξιμο.Τέλος,θέλω να πιστεύω ότι κανένας συμφορουμιτης δεν θα μου προτείνει κάτι το οποίο μπορεί να δοκίμασε ο ίδιος και να ήταν απαράδεκτο.
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#690678 Αξιοπιστα τεστ θα βρεις εδω:
https://runrepeat.com/nike-air-zoom-winflo-7

Οτι και να σου πει καποιος το απο πανω εχει 10χ περισσότερες λεπτομέρειες απο επαγγελματίες χωρις σουπαμουπες.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#691208
manoliossss έγραψε:... ίσως το αγοράσω "τζάμπα" αλλά στην χειρότερη θα το κρατήσω ως αθλητικό και ίσως στραφώ σε μια πιο φθηνή λύση για το τρέξιμο.Τέλος,θέλω να πιστεύω ότι κανένας συμφορουμιτης δεν θα μου προτείνει κάτι το οποίο μπορεί να δοκίμασε ο ίδιος και να ήταν απαράδεκτο.
Το αντίθετο θα έλεγα, θέλεις το καλό για τρέξιμο που θα φάει τα μεγαλύτερα ζόρια και πάρε φτηνό για άλλες δουλειές.
Κάτι καλό για κάποιον μπορεί να είναι μέτριο για άλλον, αυτό είναι το θέμα. Από τη στιγμή που ξεφύγεις από τα πολή φτηνιάτικα δεν είναι θέμα καλού κακού αλλά καταλληλότητας. Το παπούτσι όσο καλό και να είναι πρέπει να είναι το κατάλληλο για σένα.
Πχ παπούτσι που απευθύνεται σε 60κιλο που τρέχει αγώνες 5χλμ (fast racing κατηγορία, ελαφρύ και ελάχιστη σόλα) όσο κορυφαίο και να είναι δεν κάνει για έναν 90κιλο που πάει χαλαρά 10χλμ. Και αντιστρόφως.

Το runrepeat δεν είναι ακριβώς τεστ με την κλασική έννοια είναι συλλογή απόψεων κοινού αλλά και ειδικών. Αλλά είναι πολύ εύχρηστο και εστιάζει πολύ καλά στα + και -.
Άλλα καλά μέρη για τεστ
https://www.runningshoesguru.com/2020/0 ... -7-review/
https://www.runnersworld.com/gear/a2284 ... ing-shoes/
https://www.solereview.com/best-nike-running-shoes/
Δες σε αυτά τα τελευταία από πάνω που πιάνουν πολλά μοντέλα της ίδια μάρκας και εξηγούν που απευθύνεται το κάθε μοντέλο.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#691249
JarnoT έγραψε:Μετά από 4 χρόνια σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αφήσω την adidas και τις γενιές των ultraboost της. Για τα τρεξίματα εννοώ, στο περπάτημα ακόμα θα τα φορώ καθημερινά.

Μετά από μικρή αναζήτηση, κοιτάζοντας λίγο και το κόστος (γιατί δεν θέλω στην παρούσα να διαθέσω και πάρα πολλά), καταλήγω σ' αυτά εδώ τα NB, FuelCell Prism.
Εικόνα
https://www.newbalance.gr/el/andrika/papoutsia/running/fuelcell-prism-papoutsi-running_130921/

Δεν έχω ξανατρέξει με NB, αλλά πόσο κούτσουρα να είναι.. για τα συγκεκριμένα ειδικά έχω διαβάσει πολύ ενθουσιασμένες γνώμες. Αν έχει δοκιμάσει κανείς, ευχαρίστως να μου πει.
Τα πήρες τελικά;τα βρήκα σήμερα σε άκρως δελεαστική τιμή 65€.Λέω να τα δοκιμάσω!