Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#683696
George_Prix έγραψε:Ενα τελευταιο και σορρυ για το οφφ τοπικ...

Απο οταν ημουνα πιτσιρικας δεν πιστευα σε θαυματα, γιους με κρινους χωρις σεξ και κοκκινους δρακους, ουτε σε 137128 εντολες και οδηγιες για να πας στον παραδεισο. Απο την αλλη μερια ειχα αναγκη απο ενα μπουσουλα στη ζωη μου. Ενα τροπο που να ξεχωριζω το καλο με το κακο. Εβγαλα λοιπον τον εξης απλοικο κανονα που βαζει κατω ολες τις θρησκειες και ολα τα θρησκευτικα βιβλια που εχουν γραφτει:

Αν απαντας ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ στο ερωτημα "θα μου αρεσε να μου το κανουν αυτο?" ξερεις αυτοματα ποιο ειναι το σωστο και ποιο το λαθος. Πλεον το μονο δυσκολο (γιατι ειμαστε ανθρωποι) ειναι να κανεις το σωστο που τις περισσοτερες φορες ειναι η δυσκολη επιλογη.

Σου αρεσει να σε κλεβουν? ΟΧΙ. Οποτε δε θα κλεψεις κι εσυ. Να σε κερατωνει η γυναικα σου? Να σου λενε ψεμματα? Να σε υποτιμανε? Μα φυσικα και δε σου αρεσει τιποτα απο αυτα. Οποτε ξερεις μονος σου το σωστο και η γνωμη του καθε George_Prix ή του καθε χριστιανου σου ειναι περιττη. Οπως επισης σου ειναι περιττες οι 10 εντολες, η βιβλος και τα 12 ευαγγελια.

Με λιγα λογια αυτο που σε ρωτησε ο Τζι. "Θα αγοραζες ποτε φανελα που εχω φορεσει εγω πριν;". Σκεψου το και μετα θα ξερεις απο μεσα σου αν εκανες το σωστο ή το λαθος :s_smile
Η φανέλα τι γράφει όταν πωλείται; Brand new; Like new; Ή κάτι άλλο; https://sellercentral.amazon.com/gp/hel ... /200339950

Αν όχι brand new, δεν καταλαβαίνω το "δεν κάνω αυτό που δε θέλω να μου κάνουν". Σε υποχρεώνει κάποιος να αγοράσεις like new φανέλα;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#683697 ολα αυτα που επιστρεφονται δεν πουλιουνται σσαν καινουρια
πολλα τα πετανε κιολας
μιλαμε για εταιρια με τζιρους 90-100 δις και κερδη μερικα δις....
το ανηθικο θα ηταν να μην τα επεστρεφες, αν μπορουσα να κλεψω απο αμαζον το εκανα χωρις 2η σκεψη
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#683704
George_Prix έγραψε:
g8777 έγραψε:Θα αγοραζες ποτε φανελα που εχω φορεσει εγω πριν;


Απευθειας δικια σου, οχι. :lipsealed:

Αλλα αν λογω της συμβολης σου στο να γινει viral ειχες την original με υπογραφη Τσιοδρα, εγω θα τη φορουσα ακομα και μετα απο σενα (που θα την ειχες φορεσει φυσικα πριν καν κλεισει την πορτα ο κουριερ που στην εφερε). :inlove:

Περα απο την πλακα, φιλτατε KiloMeater... για να το πω κομψα... με ξενερωσες ελαφρως! Δεν κανω το ηθικο στοιχειο ουτε θελω να σε προσβαλω, αλλα αυτο το θεωρω ανηθικο. Το να μη δουλευει κατι και να το επιστρεψεις ή να μην κανει τη δουλεια που διαφημιζει οτι κανει, δεκτο. Αλλα να το παρεις, να το σκισεις και να το επιστρεψεις δε μου καθεται καλα. Γιατι εγω μπορει να ειμαι ο επομενος που θα το πουλησουν "like new" (που ουτε πεφτει το ματι σου εκει που το λενε, οταν το λενε) στην τιμη του new. Κι εγω τις μισες φορες που αγοραζω κατι, εχω δει κατι καλυτερο και το εχω μετανιωσει πριν καν το παρω στα χερια μου. Ας προσεχα για την επιλογη μου ομως. Την τρωω και δε βγαζω κιχ.


To amazon δε το κάνει αυτό για κανένα λόγο. Όταν δεν είναι brand new σου εξηγεί σε τι κατάσταση βρίσκεται, πχ ταλαιπωρημένη συσκευασία, οπτικές φθορές κλπ. Επίσης γενικά μην έχετε αυταπάτες όταν αγοράζετε κάτι, συνήθως ηλεκτρονική συσκευή ότι πριν φθάσει σε σας βγήκε από τη γραμμή παραγωγής. Αν πχ μια ΤV βγήκε DOA λόγω καμένης πλακέτας δε θα πεταχτεί, θα πάει πίσω στον κατασκευαστή θα επιδιορθωθεί και θα πουληθεί σαν καινούργια πάλι, το οποίο βέβαια δεν είναι και κάτι κακό.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#683707 Tα DOA δεν πωλούνται σαν brand new. Επισκευαζονται, οχι πάντα, και πωλούνται σαν ελαφρά μεταχειρισμένα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#683708 Μιλάς για amazon ή γενικά; Aν πχ πάρεις μια smart tv samsung από το Πλαίσιο και δε λειτουργεί ο ήχος αυτή θα πάει στα σκουπίδια ή πίσω στη samsung για επισκευή και ξανά στο πλαίσιο για πώληση ως refurbished?
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#683709
mirage έγραψε:Ερώτηση στον George Prix. Δεν εχεις επιστρέψει ποτε ρουχο σε φυσικό κατάστημα;


Φυσικα. Αν δε μου κανει (ή δε μου αρεσει οσο νομιζα οταν το αγοραζα) το επιστρεφω και χρεωνομαι τα μεταφορικα αν αυτη ειναι η πολιτικη του μαγαζιου.

Δε λεω "ας το φορεσω μια φορα σημερα που θελω να βγω εξω να γαμπρισω και το επιστρεφω αυριο".

Φιλε δεν κανω τον αγιο και σιγουρα δεν ειμαι. Απλα αυτο το "Το mini 1 πχ (drone ) το πέταγα κανα μήνα και τελικά το έστειλα πίσω και πήρα ενα άλλο (combo ) . Ζημιά δεν είχε αλλά οκ ψιλό φθορές απο ενα μηνα χρήσης" προσωπικα δε μπορω να το χωνεψω. Μπορει να ειμαι λαθος εγω φυσικα. Οπως το παρει ο καθενας.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#683711
kovathe έγραψε:ολα αυτα που επιστρεφονται δεν πουλιουνται σσαν καινουρια
πολλα τα πετανε κιολας
μιλαμε για εταιρια με τζιρους 90-100 δις και κερδη μερικα δις....
το ανηθικο θα ηταν να μην τα επεστρεφες, αν μπορουσα να κλεψω απο αμαζον το εκανα χωρις 2η σκεψη


Ενω γενικα το γουσταρω πολυ το αμαζον, τα like new του ειναι Για Την Πατριδα.

Μου εχουν τυχει ΠΟΛΛΑ γελοια like new που κοστιζουν 58.1 λιρες (για παραδειγμα) και βλεπεις λιγο πιο κατω στη λιστα το new με ζελατινα στις 59.7 λιρες. Τοσο αστειες διαφορες τις περισσοτερες φορες, που δεν αξιζει καν να μπεις στη διαδικασια να σκεφτεις "και τι ζημια να εχει παθει το συγκεκριμενο?¨. Απλα δεν αξιζει ουτε να το σκεφτεις και παιρνεις το ζελατινατο.

Οσο για την κλεψια απο τον πλουσιο Μπεζο, μη χαλιεσαι. Αν το σκεφτεσαι ετσι το πραγμα, εχει τροπους να παρεις αυτα που "δικαιουσαι" (με το μυαλο σου). Τραπεζες που μας εχουν γδαρει... Καμια γιαγια που "τι να τα κανει τα λεφτα"... Παρε ενα οπλο και ξεκινα. Μ' αυτο το σκεπτικο ξεκινανε οι περισσοτεροι. "Δεν εχει αναγκη αυτος που κλεβω, εχει πολλα...", "Εγω αξιζω να εχω μια τσεπη γεματη λεφτα..." :lol:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#683713
George_Prix έγραψε:Ενα τελευταιο και σορρυ για το οφφ τοπικ...

Απο οταν ημουνα πιτσιρικας δεν πιστευα σε θαυματα, γιους με κρινους χωρις σεξ και κοκκινους δρακους, ουτε σε 137128 εντολες και οδηγιες για να πας στον παραδεισο. Απο την αλλη μερια ειχα αναγκη απο ενα μπουσουλα στη ζωη μου. Ενα τροπο που να ξεχωριζω το καλο με το κακο. Εβγαλα λοιπον τον εξης απλοικο κανονα που βαζει κατω ολες τις θρησκειες και ολα τα θρησκευτικα βιβλια που εχουν γραφτει:

Αν απαντας ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ στο ερωτημα "θα μου αρεσε να μου το κανουν αυτο?" ξερεις αυτοματα ποιο ειναι το σωστο και ποιο το λαθος. Πλεον το μονο δυσκολο (γιατι ειμαστε ανθρωποι) ειναι να κανεις το σωστο που τις περισσοτερες φορες ειναι η δυσκολη επιλογη.

Σου αρεσει να σε κλεβουν? ΟΧΙ. Οποτε δε θα κλεψεις κι εσυ. Να σε κερατωνει η γυναικα σου? Να σου λενε ψεμματα? Να σε υποτιμανε? Μα φυσικα και δε σου αρεσει τιποτα απο αυτα. Οποτε ξερεις μονος σου το σωστο και η γνωμη του καθε George_Prix ή του καθε χριστιανου σου ειναι περιττη. Οπως επισης σου ειναι περιττες οι 10 εντολες, η βιβλος και τα 12 ευαγγελια.

Με λιγα λογια αυτο που σε ρωτησε ο Τζι. "Θα αγοραζες ποτε φανελα που εχω φορεσει εγω πριν;". Σκεψου το και μετα θα ξερεις απο μεσα σου αν εκανες το σωστο ή το λαθος :s_smile
Χωρίς να θίξω προσωπικά, μου εγείρεται η απορία: Στα μαγαζιά όταν αγοράζετε παπούτσια, μπλούζες και παντελόνια, βρίσκετε το νούμερο με τη μία κ αγοράζετε ότι έχετε δοκιμάσει; Γιατί εγώ ακόμη κ αν σιχαίνομαι, δοκιμάζω 2-3 για να δω ποιο μου ταιριάζει. Αυτό κάνουν κ το 99,9% των ανθρώπων πιστεύω.

Το ίδιο συμβαίνει κ με τα παπούτσια του Κίλο.

Γενικά η αγορά μέσω Ίντερνετ σου επιτρέπει μέσα σε 2 εβδομάδες να επιστρέψεις το αντικείμενο αν δε σου κάνει. Και αυτό γιατί δεν έχεις την επιλογή να το δεις κ αξιολογήσεις από κοντά στο κατάστημα. Τώρα με τις φυσικές φθορές υπάρχει κάποιο αποδεκτό όριο, πολλές φορές εξαρτάται από την εταιρία.


< >
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#683714 Να συνεχίζαμε την κουβέντα στο τοπικό με τις αμαζόνες και τα ..e-bay-watch?

Kilo, τα adidas. Σωστή απόφαση. Θα σε αποζημιώσουν καλύτερα από την Αμαζον :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#683731 Τέταρτο ζευγάρι Ultra Boost και πάλι 19 καθότι ήθελα να αποφύγω τους πειραματισμούς εν μέσω πανδημίας και click away.

Μετά τα 700-800km κανένα ζευγάρι αθλητικών δεν είναι το ίδιο και τα ulta boost δεν αποτελούν εξαίρεση.

Κάθε φορά που φτάνω στα 700+km και λέω ότι με έχουν ακόμα ψωμί απλά έχω ξεχάσει πως είναι όταν είναι καινούργια.

Καλά σπριντ το 2021 :inlove:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#683765
red_monster έγραψε:Μετά τα 700-800km κανένα ζευγάρι αθλητικών δεν είναι το ίδιο και τα ulta boost δεν αποτελούν εξαίρεση.
Κάθε φορά που φτάνω στα 700+km και λέω ότι με έχουν ακόμα ψωμί απλά έχω ξεχάσει πως είναι όταν είναι καινούργια.

Ακριβώς αυτό!
Είναι φοβερό πώς νιώθεις ότι "ε, καλά, δεν έχουν χάσει και πολύ τα πολυ-φορεμένα", μέχρι να βάλεις το καινούριο ζευγάρι.
Τα εκάστοτε παλιά συνεχίζουν μετά σαν περιπατητικά ή ελαφριάς πεζοπορίας σε βουνό.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#683842 Σχετικά με τα παπούτσια.
Μερικοί τα θέλουν μαλακά. Αλλά θέλει προσοχή στον ορισμό μπορεί να είναι μαλακό και να βουλιάζει, σαν συννεφάκι ή μαλακό σαν ελατήριο. Δηλαδή απλά μαλακό και άνετο ή μαλακό και απορροφητικό ή μαλακό και responsive;

Και το άλλο θέμα που κάνει δύσκολο να αποδεχτούμε τα σχόλια ενός για το παπούτσι είναι ότι το ίδιο παπούτσι θα συμπεριφερθεί διαφορετικά σε έναν 65 κιλά που περπατάει και σε έναν 90 κιλά που τρέχει. Ο δεύτερος θέλει πολύ πιο σφιχτό πέλμα για να μην τερματίσει και θα το θεωρεί ακόμα μαλακό (για τα κιλά του και τη χρήση του). Ο 65κιλος θα βρει θεόσκληρο το παπούτσι που χρειάζεται ο άλλος.
Βέβαια αν όλοι λένε ότι η γενιά 22 είναι πιο σφιχτή από την 20 κλπ τότε το δέχεσαι μεν αλλά πάλι πρέπει να το δοκιμάσεις. Κάποιοι θα βολεύονται καλύτερα με την 22 παρά με την 20.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#684371 Συντρέχτες δεν ξέρω πόσοι φοράτε τα pegasus turbo (1 ή 2) αλλά σε 44 νούμερο τείνουν να εκλείψουν από την αγορά. Στο επίσημο site τα turbo 2 έχουν εξαντληθεί σχεδόν όλα τα νούμερα ενώ και σε εξωτερικά καταστήματα βλέπω το ίδιο.
Με βλέπω να αλλαξοπιστώ λόγω έλλειψης διαθεσιμότητας στο προπονητικό παπούτσι.
Ευτυχώς τα turbo 1 έχουν (;;;;) ακόμα λίγο ψωμάκι καθώς έχουν 650 χλμ έως τώρα.
Υποψήφια έως τώρα τα Brooks Ghost 13 και Asics Novablast με μια πρώτη ματιά. Άλλες προτάσεις καλοδεχούμενες.