Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#448964
rx8_drifter έγραψε:Aυτό σκεφτομουν κι εγώ, αλλά δε θέλω να πάθω καμια ζημιά στα γόνατα :s_dunno



Κάνε το σωστά :rtfm:

Θα αρχίσει να σε τραβάει πίσω από το γόνατο με λάθος παπούτσια + καμία μέση, στην ηλικία σου πρέπει να τα σκέφτεσαι αυτά :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#448977
red_monster έγραψε:Όμορφα
Χωρίς να έχω φορέσει ποτέ βέβαια... :vava:

Από άνεση τι λένε ; :hmmm:


Από άνεση;
Θα σου πω επειδή φόρεσα και adidas με τη μορφή κάλτσας.
Αυτή η τεχνολογία ναι μεν προσφέρει καλύτερη άνεση στο πάνω μέρος του ποδιού, αλλά εγώ δεν την έχω συνηθίσει και δεν το προτίμησα.
Αυτά που πήρα είναι πιο φιτ, πιο εφαρμοστά στο πόδι. Νιώθεις ότι γίνεται σώμα σου και θες να πάρεις φόρα να το γκαζώσεις που λέμε.
Στις σόλες μου άρεσε το jumby του UA. Συγκριτικά με το adidas και ένα Nike που έβαλα. Ψάξε σε προηγούμενες σελίδες, είχα αναφέρει τα μοντέλα, τώρα δεν θυμάμαι.
Σίγουρα δεν έβαλα το ultra boost των 180 ευρώ. Εξάλλου δεν ήθελα να διαθέσω 180 ευρώ για παπούτσι πήγαινε-έλα στο μαγαζί μου και γυμναστήριο, τη στιγμή που δεν είμαι δρομέας. Για μένα αυτά τα UΑ των 100 ευρώ είναι σούπερ.
Και φυσικά μην τρελαθούμε.
Όλα τα καινούρια παπούτσια με κάποια τεχνολογία, εξαιρετικά είναι. Άρα είναι και το οπτικό στη μέση και πρέπει να σου αρέσει.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#448979 https://www.underarmour.com/en-gr/ua-ch ... 295725-100

Να συμπληρώσω ότι πρόκειται για παπούτσι που έχει βάρος 259 γραμμάρια :omg:
Τα ultraboost είναι στα 310.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#448994
mjacob έγραψε:Εγώ θα έλεγα, ξεκινά να τρέχεις πρώτα, καντο κανα δυο τρεις μηνες, και πάρε μετά παπούτσια.


red_monster έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Aυτό σκεφτομουν κι εγώ, αλλά δε θέλω να πάθω καμια ζημιά στα γόνατα :s_dunno


Κάνε το σωστά :rtfm:

Θα αρχίσει να σε τραβάει πίσω από το γόνατο με λάθος παπούτσια + καμία μέση, στην ηλικία σου πρέπει να τα σκέφτεσαι αυτά :shifty:

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν ¨λάθος" παπούτσια, αλλά λάθος τρόπος που τρέχουμε (από διατάσεις-ζέσταμα μέχρι αποφόρτιση). Θέλω να πω πάρε ένα mid range παπούτσι τρεξίματος (<100 ευρώ), όποιας μάρκας να 'ναι. Διάλεξε αυτό που σου αρέσει περισσότερο, αυτό που θα το δοκιμάσεις στο πόδι και θα κάνει χαρούμενα τα δαχτυλάκια σου. Τρέξε μετά τα 10-15-20χλμ τη βδομάδα με συνέπεια, και μετά βλέπεις. Όσο θα ασχολείσαι και θα τρέχεις μελλοντικά, τόσο θα αυξάνει και το κριτήριό σου για το τι ανάγκη έχεις και τι καλύτερες επιλογές υπάρχουν. Nimbus και ultraboost και τα ρέστα για ευκαιριακό τρέξιμο, είναι κοροϊδία, εκτός κι αν έχει κανείς να τα σκάσει, μεγειά του.

Διαχρονικά, δεν είναι διαπιστωμένη συνάρτηση της συχνότητας τραυματισμών των αθλητών τρεξίματος με τα παπούτσια που φορούνε, και παρά την τεράστια εξέλιξη που έχει γίνει από το '70 των πρώτων αθλητικών μέχρι σήμερα. Διαβάζοντας κανείς το "Born to run" μπαίνει σε πολλές σκέψεις περί παπουτσιών/τραυματισμών. Εμένα με προβλημάτισε και με ψιλο-έπεισε είναι η αλήθεια ότι όσο πιο υποστηρικτικό ένα παπούτσι, τόσο λιγότερη η συμμετοχή της καμάρας του ποδιού στην τεχνική του τρεξίματος, και τόσο περισσότερη η αδρανοποίηση συγκεκριμένων μυών του ποδιού. Όλο και περισσότεροι αθλητές κάνουν αποφόρτιση με γυμνό πόδι ή κάλτσα σε χορτάρι ή ταρτάν, είναι απίστευτη η αίσθηση.

Τροφή για σκέψη όλα αυτά. Ένα απλό παπούτσι θα είναι μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#449026 άψογος.
Συνεχίζω κι εγώ αυτό που γράφτηκε, το ότι το cushioning δεν είναι η μοναδική παράμετρος γαματοσύνης ενός παπουτσιού, πολλοί προτιμούν λιγότερο και πιο responsive [στην lingo] παπούτσια. Αλλά υπάρχουν αρκετά άλλα χαρακτηριστικά ακόμα, τα οποία όμως αντιλαμβάνεσαι σιγά σιγά.

Με 1-2 φορές τη βδομάδα τρέξιμο, δύσκολα να τραυματιστείς. Πολλώ δε μάλλον λόγω μέτριου παπουτσιού.

Προφανώς βασικό είναι αν θα τα φοράς αποκλειστικά σε τρέξιμο, ή τα θες και για καφέ/βόλτα. Αν το δεύτερο, νομίζω κάτι nike και UA ίσως είναι μονόδρομος.

Επικεντρώσου πρώτα στο τρόπο τρεξίματος (που είναι απείρως σημαντικότερο), δες αν είναι κάτι που σου αρέσει να το κάνεις τακτικά (3-4+ φορές τη βδομάδα), και μετά βλέπεις για παπούτσι πιο ταιριαστό στις ανάγκες σου (όταν πλέον θα ξέρεις ποιες είναι)
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#449029 ακριβώς.
δείτε μερικά βιντεάκια πως είναι η σωστή τεχνική τρεξίματος, jogging κτλ.
ένα λογικό παπούτσι (όχι καμιά κινεζιά βέβαια από το παζάρι) είναι μια χαρά για 2-3 φορές την εβδομάδα...

σαν να λέμε πως θέλουμε να πάμε στη δουλειά και παίρνουμε τη φερράρι... :metalo:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#449051 Ποιος μίλησε για παπούτσι Φεράρι ; :dizzy:
Και με 80€ κανείς τη δουλειά σου, αρκεί το υπόδημα να ανταποκρίνεται στο είδος της άθλησης.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#449059
mjacob έγραψε:άψογος.
Συνεχίζω κι εγώ αυτό που γράφτηκε, το ότι το cushioning δεν είναι η μοναδική παράμετρος γαματοσύνης ενός παπουτσιού, πολλοί προτιμούν λιγότερο και πιο responsive [στην lingo] παπούτσια. Αλλά υπάρχουν αρκετά άλλα χαρακτηριστικά ακόμα, τα οποία όμως αντιλαμβάνεσαι σιγά σιγά.

Με 1-2 φορές τη βδομάδα τρέξιμο, δύσκολα να τραυματιστείς. Πολλώ δε μάλλον λόγω μέτριου παπουτσιού.

Προφανώς βασικό είναι αν θα τα φοράς αποκλειστικά σε τρέξιμο, ή τα θες και για καφέ/βόλτα. Αν το δεύτερο, νομίζω κάτι nike και UA ίσως είναι μονόδρομος.

Επικεντρώσου πρώτα στο τρόπο τρεξίματος (που είναι απείρως σημαντικότερο), δες αν είναι κάτι που σου αρέσει να το κάνεις τακτικά (3-4+ φορές τη βδομάδα), και μετά βλέπεις για παπούτσι πιο ταιριαστό στις ανάγκες σου (όταν πλέον θα ξέρεις ποιες είναι)





δλδ συγνώμη , βγαίνει φόρα παρτίδα ο δρίφτερ και λέει '' ξεκίνησα το τρέξιμο ,διότι γουτσου γούτσου η :inlove: , της αρέσει και αυτηνής κ.λ.π , κ.λ.π'' και ακόμα εσείς του προτείνετε παπούτσια???? :protest:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#449062
red_monster έγραψε:Ποιος μίλησε για παπούτσι Φεράρι ; :dizzy:
Και με 80€ κανείς τη δουλειά σου, αρκεί το υπόδημα να ανταποκρίνεται στο είδος της άθλησης.

+1
Απλώς διαβάζω για 180€ Ultra Boost κτλ.

Δε χρειάζεται να ξοδέψει κανείς τόσα λεφτά για μια στο τόσο. Αν είναι βίτσιο οκ. Αν είναι ο Γκεμπρεσελασιέ πάλι εντάξει. Αλλά για τον μέσο αθλητή που δεν είναι υπέρβαρος, που δεν έχει τραυματισμούς δε χρειάζεται κάτι σούπερ ουάου...


< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#449189 εδώ βγάζει προσφορές μόλις βγουν καινούρια μοντέλα.

Εγώ έχω αυτά. Ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#449230


:inlove:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#449443
mjacob έγραψε:άψογος.
Συνεχίζω κι εγώ αυτό που γράφτηκε, το ότι το cushioning δεν είναι η μοναδική παράμετρος γαματοσύνης ενός παπουτσιού, πολλοί προτιμούν λιγότερο και πιο responsive [στην lingo] παπούτσια. Αλλά υπάρχουν αρκετά άλλα χαρακτηριστικά ακόμα, τα οποία όμως αντιλαμβάνεσαι σιγά σιγά.

Με 1-2 φορές τη βδομάδα τρέξιμο, δύσκολα να τραυματιστείς. Πολλώ δε μάλλον λόγω μέτριου παπουτσιού.

Προφανώς βασικό είναι αν θα τα φοράς αποκλειστικά σε τρέξιμο, ή τα θες και για καφέ/βόλτα. Αν το δεύτερο, νομίζω κάτι nike και UA ίσως είναι μονόδρομος.

Επικεντρώσου πρώτα στο τρόπο τρεξίματος (που είναι απείρως σημαντικότερο), δες αν είναι κάτι που σου αρέσει να το κάνεις τακτικά (3-4+ φορές τη βδομάδα), και μετά βλέπεις για παπούτσι πιο ταιριαστό στις ανάγκες σου (όταν πλέον θα ξέρεις ποιες είναι)



Υπάρχουν καταστήματα που σε βάζουν να τρέξεις και ανάλογα το πάτημα, καμάρα ποδιού κλπ σου προτείνουν τα κατάλληλα υποδήματα.

Τα allstar πάντως, που έχουν λεπτή σόλα, μου βγάζουν την πίστη όταν περπατάω πάνω από 8km... (και δεν είμαι ούτε υπέρβαρος, ούτε αγύμναστος ούτε έχω κάποιου είδους ανωμαλία π.χ. πλατυποδία)
Σίγουρα δεν θα ήθελα να τρέξω με δαύτα
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#449449
xenos έγραψε:εδώ βγάζει προσφορές μόλις βγουν καινούρια μοντέλα.

Εγώ έχω αυτά. Ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει. :s_thumbsup


Αν θυμάμαι έχεις και ultra boost. Για κάνε μας ένα γρήγορο Vs