Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#483914 Σίγουρα τα μεγάλα νούμερα βοηθούν την άνεση, π.χ. τα cushion παπούτσια δρόμου κατα κανόνα είναι στο 9+ κ με ψηλή σόλα. Κυρίως για επίπεδα σκληρά εδάφη που πρώτα προσγειώνεται η φτέρνα κ το μεσαίο μέρος του πέλματος, είναι απαραίτητο / χρήσιμο. Φάση Citroen C5 αερανάρτηση

Σε εξτρήμ φάσεις που συμπεριλαμβάνουν μεγάλη κλίση και απαιτείται finesse χειρισμών, ασυνάρτητο spm, πολλοί προτιμούν μια επίπεδη 0/ 3 φάση ΚΑΙ με μειωμένο συνολικό ύψος σόλας για να έχουν το μέγιστο feel, δείτε βίντεο κάτω . Φάση Lotus exige cup. Επίσης, σε ανηφορικά τρέηλς, η ψηλή σόλα πίσω είναι άκρως ενοχλητική.

https://youtu.be/AaXum47XJxs?t=277

Εκτός άλλων είναι και καθαρά θέμα γούστου. Βαριοί χρήστες αθλητικών παππουτσιών, heel strikers, αυτοί ευνοούνται από μεγάλο drop. Λιλιπούτειοι με μεγάλο spm , sprinters κτλ δεν έχουν πρόβλημα στο φλατ.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#484818 Μιας και κατι παλια puma που εκτελουσαν χρεη πασπαρτου (σπιτι κ τριγυρω το πολυ) σχεδον διαλυθηκαν εσωτερικα (απ εξω τα βλεπεις και ειναι σαν καινουρια) και μιας κ ειδα κατι ενδιαφερον σε καλη προσφορα στο outlet της adidas, τα χτυπησα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#485182 Χάζευα τα Nimbus 20, που λίγο πολύ ειναι μια καλή επανάληψη των 19.

Δε με πείθουν πλέον. πολλά λεφτά για αυτά που προσφέρουν με, ιδιαίτερα, κλασσικά κακής ποιότητας ύφασμα πίσω από τον τένοντα, γλώσσα που δεν κάθεται εντελώς στον τόπο της, πάνω πλέγμα που σκίζεται εύκολα στον πάνω μπροστά χώρο και σόλα που κρατάει όλο κ λιγότερα χλμ. Επίσης, αρχίζει και με ενοχλεί το no-response feeling που δεν (είναι σχεδιασμένα να) δινουν και το βάρος.

Με τις πρώτες ζέστες όταν αρχίσω άσφαλτο, και δεδομένων των γονάτων που δε φαίνεται να πτοούνται (lucky me), αλλαξοπιστώ σε κάτι πιο spartan.

Εικόνα

-100γρ/ τεμάχιο. :lipsealed:

Θα μεταφέρω εντυπώσεις.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#485200 Εγώ χθες έτρεξα σύνολο 10 χλμ με τα 19 nimbus κ η απονεύρωση δε διαμαρτυρήθηκε...

Όντως πολύ καλό παπούτσι.

Έκανα κ πελματογράφημα την Παρασκευή έτσι για την πλάκα. Στο αριστερό πόδι πέρασα όπως αναμενόταν με ελάχιστα ανομοιόμορφη φόρτιση που δείχνει κ τη φόρτιση στην κατάφυση της απονεύρωσης. Για το λόγο αυτό χρειάζομαι το cushioning στο ουδέτερο παπούτσι.

Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#486113 Τι λέτε γι'αυτό το site? Να εμπιστευτώ; Μ'αρέσει αυτό το ΝΒ, δεν το πρόλαβα στο επίσημο store..
http://www.ecoamar.com/new-balance-420-70s-running-pigskin-men-s-lifestyle-shoes-grey-with-gold-and-white.html
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#486122
JimClark έγραψε:Θα μεταφέρω εντυπώσεις.


Την είδα Γκεάκος.

Πήρα κ 2ο ζευγάρι, το βρήκα σε τιμή θανάτου. Salomon sense ultra, s-lab.

Εικόνα
Χρωματικά αυτό είναι, δεν έχει συνδυασμούς χρωμάτων κτλ.

Το λάθος του Ελλ τρεχαντήρα είναι οτι κατά κανόνα πάει κ δοκιμάζει τα speedcross, τα οποία είναι ό,τι πιο στενό βγάζει η εταιρεία και οι τάπες τους κάνουν κυρίως για υγρό τεραίν, λάσπη + χορτο, το πολύ-πολύ στεγνό χαλικάκι. Κ πάει κ τα φοράει κάθε μέρα, τα τρέχει σε τσιμέντο κ ό,τι να ναι χρήση...

Τα sense ultra, είναι απλώς αλλού σε φιτ, (ποτέ κανένα asics δε μου έχει δώσει τέτοιο feel), ο ορισμός του "ταιριάζει γάντι", πάλι εφαρμοστά, αλλά καθόλου κ πουθενά ενοχλητικά, με αρκετή προτεραιότητα στο cushioning και πέλμα με pattern που "πατάει" περισσότερο κ σαφώς πιο ανθεκτικό σε στεγνά και ανώμαλα σκληρά τερραίν.

Ήδη έχουν στρωθεί με περίπου 15 χλμ περπάτημα κ το πρώτο 7-8 χλμ τρέξιμο κ μου αφήνουν πολύ θετικές εντυπώσεις.

Σύντομα περιμένω κ τα ασφάλτινα.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#486543
JimClark έγραψε:
JimClark έγραψε:Θα μεταφέρω εντυπώσεις.


Την είδα Γκεάκος.

Πήρα κ 2ο ζευγάρι, το βρήκα σε τιμή θανάτου. Salomon sense ultra, s-lab.

Α, πάγαινε από δω ρε με τις μούφες :rant: :rant:
Τα φόρεσα μόνο σε περπάτημα και κόπηκαν στον αχίλλειο... :rant: :rant: :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#486544 Σε αυτά πήρα το μέγεθός μου, απλά να έχεις κατα νου ότι άλλο πράμα ειναι το π.χ. 46 της ασικς, άλλο της salomon. Η σάλομον βγάζει νούμερα κάθε 2/3 της μονάδας.

Επίσης, ευχάριστη έκπληξη (εννοώντας οτι δεν είχα δοκιμάσει παπούτσι με τέτοιο χαρακτηριστικό) είναι το "rocker" δλδ η ελαφριά κυρτωση της σόλας που σε "βάζει" στο κλίμα για πιο ενθουσιώδη ρυθμό / βοηθάει το βηματικό transition (μερικοί λένε οτι "μειώνει" την τάση του heel striking.

Kyr εσύ θες μαλακωσιές τώρα :protest: :protest:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#486546 Ρε το ξέρω. Τα είχα πάρει Gore-Tex για τις μέρες που βρέχει που περπατάω. Αλλά κόπηκαν.
Να στείλω κανένα mail; Μιλάμε είναι ολοκαίνουρια. Στη σόλα έχει ακόμα όλα τα "σπυράκια"
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#486548 Εννοείται θα στείλεις. Έτυχες σε περίπτωση.

Στείλε στο επίσημο σάιτ (γω όταν εχω απορίες κτλ χρησιμοποιώ το τσατ feature στο uk site, απαντάνε στο λεπτό)

Στείλε καμια φωτό, επικοινωνείς και με το φ/μπ γκρουπ salomon hellas. BTW, εισαγωγέας στην Ελλάδα ειναι η Shop and Trade.

________________
Κακά τα ψέματα τα goretex παπούτσια, είναι η τελευταία επιλογή για τρέξιμο, παρ' όλα αυτά για "εμας τους τρελούς" που βγαίνουμε με βροχή, είναι απαραίτητο αξεσουάρ. Στο τρέξιμο με λάσπη, έχεις το παπούτσι να είναι ήδη βαρύ λόγω κατασκευής, βρέχεται βαραίνει το κατι τις του + η λάσπη από κάτω, οπότε προτεραιότητες αλλάζουν. Μένεις όμως στεγνός, ξεχνάς λακουβες με νερό και τα συναφή.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#486552 Δε νομίζω να επηρεάζει. Βρες το invoice, λογικά θα ειναι authorised resaler, δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Δεν είχα αντιμετωπίσει τέτοια περίπτωση, αλλά απαντάνε σε κάθε ερώτημα.
Άβαταρ μέλους
By foniko_sou_vla_ki
#486601 Εγώ πάντως είχα πάρει αυτά το Σεπτέμβριο https://www.intersport.gr/treximo/papou ... -6_294489/ :
Εικόνα
Με πολύ λίγη χρήση (από τους 5 μήνες άντε να τα φόρεσα συνολικά 2) και το ύφασμα στο δεξί, πάνω - μπροστά, έχει φθαρεί σε 4 σημεία...
Άρα από ποιότητα υλικών (συγκεκριμένα υφάσματος) :thumbsdown: .