Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#539468
JimClark έγραψε:Είπαμε , αν είναι για Salomon θα ρωτάτε τον κατάλογο. Εμένα.

Η Contagrip σόλα ΔΕ φημίζεται για τις δυνατότητές της στα γλιστερά ομοιογενή εδάφη. Π.χ. βρεγμένο πεζοδρόμιο, πλακάκι κτλ. Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι.

Το XA pro ειναι χρυσή τομή σε περπάτημα τρέξιμο εκτός δρόμου / ψιλοορειβατικό τερραίν. Για άσφαλτο / δρόμο απλά δεν είναι το φόρτε τους, πλην όμως θα κρατάνε πολύ καλά + αν ειναι αυτά της φώτο είναι τα αδιάβροχα. :s_yes Καλές βόλτες!

Tα συγκεκριμένα τα πήρα στη μικρή και μολις πήρε χαμπάρι την αδιαβροχοποίηση δεν αφήνει μπάρα νερό ήσυχη... :metalo: Απλά στα παιδικά δεν υπάρχει goretex, απλά η ελαφριότερη μορφή, η climashield.

Ξενοφών μόλις τα παρέλαβα!
Πρώτη φορά Salomon για μένα κ μου φαίνονται ωραία κατασκευή. Άνετα, μια χαρά. Θα δείξει κ στο βρεγμένο πεζοδρόμιο. Στο στεγνό πάντως μια χαρά.
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#540195 Έχω ολόιδια σε κόκκινο. Εμένα δε μου άρεσαν. Τα φοράω μόνο άμα βρέξει πλέον.

Πήρα πριν λίγο το 5ο ζευγάρι asics quantum 360. Το παπούτσι για το πόδι μου απλά γ@μ@ει.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#540197
PeterPan έγραψε:Παρήγγειλα αυτά για τις βροχερές μέρες. Salomon xa 3d κτλ

Τα έχει κανείς; Είναι άνετα στο περπάτημα σε άσφαλτο ή είναι μόνο για τα βουνά;

Εικόνα


< >
Με Γεια τα έχω σε 2 χρώματα και είναι σκυλιά
Λίγο.Προσοχή σε άσφαλτο και πεζοδρόμια όταν βρέχει
Κατά τα άλλα.θα τα καταευχαριστηθεις
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#540283
kyr80 έγραψε:Πήρα πριν λίγο το 5ο ζευγάρι asics quantum 360. Το παπούτσι για το πόδι μου απλά γ@μ@ει.

Για πες μας λίγα περισσότερα, με ενδιαφέρει.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#540841
JarnoT έγραψε:
kyr80 έγραψε:Πήρα πριν λίγο το 5ο ζευγάρι asics quantum 360. Το παπούτσι για το πόδι μου απλά γ@μ@ει.

Για πες μας λίγα περισσότερα, με ενδιαφέρει.


Πήρα 2 φορές το μοντέλο CM σε διαφορετικό χρώμα για "βόλτα". Δεν κάνουν για τρέξιμο(σε σχέση με τα υπόλοιπα) γιατί είναι σκληρό το πάνω μέρος και ζεστό. Στο δεξί μου πόδι έχω ένα θέμα με κάποια παπούτσια που με πονάνε έξω δεξιά, όταν το σήμα της εταιρίας στηρίζει εκεί. Ε, τα συγκεκριμένα μου δημιουργούν στο τρέξιμο αυτόν τον πόνο. Για βόλτα με τζιν και περπάτημα είναι τέλεια, γιατί η σόλα είναι κορυφή. Μου στηρίζει την καμάρα όσο χρειάζεται, χωρίς να την πιέζει. Όχι ότι δεν μπορείς να τα πάρεις για τρέξιμο.
Ένα ζευγάρι shift MX το καλοκαίρι για τη δουλειά, τα οποία τα έτρεξα και λίγο. Αερίζεται το πόδι, αλλά το πάνω μέρος δεν κρατάει αρκετά, όσο και να δέσεις τα παπούτσια. Χωρίς να προβληματίζει βέβαια. Δεν έχει την αίσθηση που θα ήθελα απλά.
Ένα ζευγάρι Knit που είναι μάλλον η χρυσή τομή, και τέλος ένα ζευγάρι shift(σκέτο) που είναι ιδανικά για τρέξιμο(για το πόδι μου πάντα). Σωστό δέσιμο, με το πόδι να γίνεται ένα με το παπούτσι. Σαν να μη φοράς.
Η σόλα σε όλα τα μοντέλα είναι πολύ μαλακή. Αισθάνεσαι ότι όποια ανωμαλία του εδάφους γίνεται ευθεία. Σε κάθετες κινήσεις νομίζω ότι τα kinsei είναι καλύτερα.
Αυτά.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#543458 Χαχαχα, αν σας πώ οτι δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ. Τα πήρα στη μικρή σε ημιαδιάβροχο κ έχει τρελαθεί με τις γουρνες. :lol: :lol:

Τελικά τα έσταξα και πήρα το πρώτο μου, κ μαλλον παντοτινό με τη χρήση που θα του κάνω hardshell. Haglofs Spitz. Εντυπώσεις μετά από κάποια δοκιμή. Για τους μη γνώστες, είναι ουσιαστικά ένα τζάκετ μεμβράνη αδιαβροχοποίησης (goretex ή ισοδύναμες λύσεις) χωρίς καμία ζεστή επένδυση . Έχουν κατάλληλο sizing όμως, για ελευθερία κινήσεων και ένα θερμομονωτικό layer από κάτω.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#543608 Ήττα τα Salomon
To Amazon έσπασε ρεκόρ στην παράδοση, τα παρηγγειλα χθες το απόγευμα κατα τις 2 και τα ειχα σήμερα 7 πμ

Δυστυχώς έγινε κάποιο μπέρδεμα , παρολο που ο τίτλος του αντίκειμενου ειναι το GTX μέσα η περιγραφή ειναι χωρίς το goretex και όντως μου ήρθαν χωρίς
Θα ανταλλάχθουν αλλά και πάλι....
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#543612 Εχω χρωματιστά σε ασικς , τα θέλω να μπορώ να τα βάλω με κανα παντελόνι τζιν για καμια κασουαλ φραιντει , κανα τραινινγ κτλ
Άβαταρ μέλους
By mirage
#543625 Αν κανω προβολή των Ελβετών στους Αυστριακούς κανένας τους δεν θα τα φορούσε εκει που λες σε μαύρο.
Υ.Γ. Ένας ακόμα χρήστης με άθλια engreek μη μας το κανεις αυτο.

< >