Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#536714
bujinkan έγραψε:Για κάνα 3αρι χρόνια επαθα κολημα με τα under armour .δε.λέω καλά παπούτσια αλλά τα asics δεν τα φτάνουν
Όσο ψάχνω και μελετάω βλέπω ότι δεν μπορείς να είσαι απόλυτος στο θέμα μάρκας. Γιατί μπορεί να βρεις ότι κάποια μάρκα έχει ένα στυλ που σου ταιριάζει (πχ εσύ λες για UnderArmour και Asics άλλοι φίλοι μου λένε για Asics, για Mizuno, άλλοι Saucony, άλλος LaSportiva...). Υποθέτω αυτά έτυχε να δοκιμάσουν και να τους αρέσουν. Αλλά σίγουρα τους έχουν ξεφύγει άλλα, κάτι που νομίζουν ότι είναι καλό μπορεί να είναι μέτριο σε σχέση με κάποιο άλλο που ακόμα δεν γνώρισαν.
Ναι η μάρκα μπορεί να παίζει ρόλο αλλά τελικά είναι τι ταιριάζει στο πόδι σου και στο τρέξιμό σου. Και για να καταλάβεις τι σου ταιριάζει πρέπει να δοκιμάσεις, πόσο πάχος, πόση κλίση, πόση υποστήριξη, πόση μαλακωσιά, πόση ευλυγισία, πόσο βάρος κλπ. Πόσοι μπορούν να κάνουν όλες αυτές τις συγκρίσεις; Ελάχιστοι, και έστω ότι κάπως κατάλαβες περίπου τι θέλεις, πως θα ξεχωρίσεις τυχόν υποψήφια παπούτσια; Που κάνουν μικροαλλαγές κάθε χρόνο σε κάθε μοντέλο τους και υπάρχουν τόσα διαφορετικά μοντέλα σε κάθε μάρκα που πιθανόν να υπάρχει και άλλης μάρκας που να σου κάνει.
Το κακό είναι ότι δεν μπορείς να ξέρεις πριν τα δοκιμάσεις, σε χρήση. Ακόμα και μερικά που δεν το περιμένεις μπορεί να σου κάνοιυν.... Γιατί καλά τα διάφορα μαρκετινίστικα σχόλια και "τεχνολογίες" της κάθε εταιρείας αλλά ελάχιστη αξία έχουν χωρίς πραγματικές μαρτυρίες οι οποίες κι αυτές απλά σε προετοιμάζουν. Άβυσσος... Για αυτό μια και δεν έχω την τεράστια εμπειρία δύσκολα θα μείνω πιστός, σα μελισσούλα από λουλούδι σε λουλούδι θα δοκιμάζω. :)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#537117 Τελικά το New Balance Vazee Prism v2 έφτασε το είδα, το δοκίμασα, το περπάτησα και το ψιλοέτρεξα μέσα στο σπίτι και αν και είναι άνετο με μπόλικη μαλακωσιά δεν είχε τη στήριξη που θέλω εκεί που την θέλω. Αισθάνθηκα ότι υποχωρούσε λίγο το μέσα μέρος του ποδιού προς τα εμπρός (που δεν το κάνουν με τα τωρινά Asics Noosa Tri 11).
Οπότε αφού η επιστροφή είναι δωρεάν ξαναπακεταρίστηκε και θα επιστραφεί. Θα περάσει κάποιος να το μαζέψει αύριο.
Άντε πάλι ψάξιμο (που να έχει καλή τιμή και δωρεάν επιστροφή).
Παρατήρηση: μαύρο κορδόνι σε μαύρο παπούτσι δεν το ξεχωρίζεις αν δεν είσαι σε καλά φωτισμένο μέρος...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#538138 Παπουτσοφλυαρία... :innocent:
Μπήκα σε ένα μαγαζί και δοκίμασα μερικά παπούτσια stability.
Saucony Guide ISO (που ήθελα να δοκιμάσω) μάλλον με κέρδισε από την αρχή. Άνετο, αφράτο αλλά όχι πλαδαρό με κράταγε χωρίς με ενοχλεί πιέζει.
Hoka Arahi 2 καλά αλλά κάτι δεν ήταν τελείως εντάξει. Κρίμα γιατί ήθελα να μου αρέσει.
Brooks Adrenaline κάποια έκδοση, κάτι πάει χοντρά λάθος, με ανάγκαζε να στρίβω τη φτέρνα έξω (μόνο που εμένα το πρόβλημα πρηνισμού δεν το έχω στη φτέρνα αλλά εμπρός)
Κάτι on που δοκίμασα ακόμα πιο πολύ λάθος και σκληρά
Σαν σημείο αναφοράς/μέτρο σύγκρισης δοκίμασα Asics Kayano 25 που ξέρω ότι είναι μια χαρά και σωστά και όντως ήταν αλλά χωρίς ενθουσιασμό
Μετά είπα στην πωλήτρια ότι μου αρέσει το Asics Kayano και το Saucony Guide, προτείνεις κάτι άλλο που να μοιάζει. Και μου δείχνει New Balance Fresh Foam Vongo κάποια έκδοση που δεν θα το δοκίμαζα μετά την απογοήτευση από το Vazee Prism αλλά ήταν πολύ συμπαθητικό (και μόνο 4mm offset). Ο τρόπος που πετυχαίνει την σταθερότητα είναι διαφορετικός. Αλλά οι κριτικές λένε λίγο βαρύ και όχι γρήγορο και με διάρκεια ζωής συζητήσιμη. Οπότε προς το παρόν το Saucony Guide προηγείται.
Αλλά το χρώμα που βρίσκω οικονομικό η καλή μου το σνομπάρει (θα κάνεις παρέα με κάμπιες μου λέει....)

Η υπάλληλος μου είπε ότι μια βασική διαφορά που έχουν κάποιες μάρκες από άλλες είναι το αν είναι επίπεδο ή όχι το εσωτερικό. Και βασικά μάλλον οι μάρκες ήταν τοποθετημένες με τέτοιο κριτήριο. Οπότε μερικές που θέλουν καμάρα αν δεν έχεις θα σε ενοχλούν. Είχε και Mizuno αλλά μου είπε ότι δεν θα μου αρέσει. Μπορεί να τα δοκιμάσω άλλη φορά.
Τα μεγέθη είναι άστα να πάνε. Όλες οι αντιστοιχίες είναι ελαστικές. Πχ αλλού η το 8,5 αγγλικό είναι 9 αμερικάνικο κι αλλού 9,5.... :dizzy: Αλλά το 42,5 μάλλον είναι σωστό ό,τι και να λένε τα άλλα. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#538160 Για το 1 κ μοναδικό hardshell jacket που χρονια κυνηγάω, με κέρδισαν. Απλά.
Με το που είδα το κούμπωμα στην ανεμογεννήτρια.
Άπειρα respect (και) σε αυτήν την εταιρία που βλέπω είναι από τις πιο επαγρυπνούμενες στο θέμα βιωσιμότητας απο την γραμμή εργασίας ως τα υλικά. Ακόμα χωρίς αντιπροσώπευση στην Ελλάδα.

https://www.youtube.com/watch?v=RPXFVRwgILo



sknipper έγραψε:(και μόνο 4mm offset)

Όταν είσαι αυτοκινητόβιος και μιλάς για παππούτσια :lol: :lol:
πρηνισμός = camber , drop = offset κτλ :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#538336
KiloMeater έγραψε:Τουλάχιστον θα τα πάρεις από το μαγαζί εκείνο που δουλεύει η πωλήτρια η ίντερνετ;
Διαδίκτυο φυσικά. Αν ήταν μικρή η διαφορά ναι, αλλά μιλάμε για 125 έναντι 60....
Όμως αν θελήσω custom made πάτους εκεί θα πάω να μου τους φτιάξουν.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#538402 Παρήγγειλα αυτά για τις βροχερές μέρες. Salomon xa 3d κτλ

Τα έχει κανείς; Είναι άνετα στο περπάτημα σε άσφαλτο ή είναι μόνο για τα βουνά;

Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#538415 Ανετοτατα αλλά σε άσφαλτο θα πούνε το ποίημα σημαντικά πιο γρηγορα απο οτι με μικτή χρήση/χωμα. Αν δεν πηρες τα GTX δεν εχουν Goretex.
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#538421 [quote="PeterPan"]Παρήγγειλα αυτά για τις βροχερές μέρες. Salomon xa 3d κτλ

Τα έχει κανείς; Είναι άνετα στο περπάτημα σε άσφαλτο ή είναι μόνο για τα βουνά;

Εικόνα

Εχω τα xa thena ,( ιδιο σχεδιο και πελμα αλλα με κορδονια) . πολυ ανθεκτικο παπουτσι , ανετο γενικα αλλα λιγοτερο ανετο απο running . Εχω παει πολλες ορεινες εκδρομες με καταρρακτωδη βροχη, ειναι οντως αδιαβροχο . εχω παραπονο με προσφυση στις γλυστερες επιπεδες επιφανειες πχ πεζοδρομια, σε ανωμαλο εδαφος ουδεν προβλημα .
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#538422
taxidiwtis έγραψε:
PeterPan έγραψε:Παρήγγειλα αυτά για τις βροχερές μέρες. Salomon xa 3d κτλ

Τα έχει κανείς; Είναι άνετα στο περπάτημα σε άσφαλτο ή είναι μόνο για τα βουνά;

Εικόνα.


Εχω τα xa thena ,( ιδιο σχεδιο και πελμα αλλα με κορδονια) . πολυ ανθεκτικο παπουτσι , ανετο γενικα αλλα λιγοτερο ανετο απο running . Εχω παει πολλες ορεινες εκδρομες με καταρρακτωδη βροχη, ειναι οντως αδιαβροχο . εχω παραπονο με προσφυση στις γλυστερες επιπεδες επιφανειες πχ πεζοδρομια, σε ανωμαλο εδαφος ουδεν προβλημα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#538434 Είπαμε , αν είναι για Salomon θα ρωτάτε τον κατάλογο. Εμένα.

Η Contagrip σόλα ΔΕ φημίζεται για τις δυνατότητές της στα γλιστερά ομοιογενή εδάφη. Π.χ. βρεγμένο πεζοδρόμιο, πλακάκι κτλ. Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι.

Το XA pro ειναι χρυσή τομή σε περπάτημα τρέξιμο εκτός δρόμου / ψιλοορειβατικό τερραίν. Για άσφαλτο / δρόμο απλά δεν είναι το φόρτε τους, πλην όμως θα κρατάνε πολύ καλά + αν ειναι αυτά της φώτο είναι τα αδιάβροχα. :s_yes Καλές βόλτες!

Tα συγκεκριμένα τα πήρα στη μικρή και μολις πήρε χαμπάρι την αδιαβροχοποίηση δεν αφήνει μπάρα νερό ήσυχη... :metalo: Απλά στα παιδικά δεν υπάρχει goretex, απλά η ελαφριότερη μορφή, η climashield.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#538532
sknipper έγραψε:Τελικά το New Balance Vazee Prism v2 έφτασε το είδα, το δοκίμασα, το περπάτησα και το ψιλοέτρεξα μέσα στο σπίτι και αν και είναι άνετο με μπόλικη μαλακωσιά δεν είχε τη στήριξη που θέλω εκεί που την θέλω. Αισθάνθηκα ότι υποχωρούσε λίγο το μέσα μέρος του ποδιού προς τα εμπρός (που δεν το κάνουν με τα τωρινά Asics Noosa Tri 11).
Οπότε αφού η επιστροφή είναι δωρεάν ξαναπακεταρίστηκε και θα επιστραφεί. Θα περάσει κάποιος να το μαζέψει αύριο.
Άντε πάλι ψάξιμο (που να έχει καλή τιμή και δωρεάν επιστροφή).

Τα κοιτούσα κι εγώ έντονα, τα βλέπω σε αρκετούς στο στάδιο, και μάλιστα σε καλούς ερασιτέχνες αθλητές. Ευχαριστούμε για το feedback.
Σκέφτομαι να επενδύσω ξανά σε ένα φρέσκο ζευγάρι ultra boost, να το έχω για τις μικρομεσαίες αποστάσεις (ως 10-12km). Τις άλλες με τα nimbus 19 που αποδεικνύονται σταθερά και άνετα ανεξαρτήτως km. Όχι όμως και όσο "γρήγορα" θα τα ήθελα.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#539297 μου ειχαν κανει δωρο αυτα πριν απο κανα 8μηνο
Εικόνα
δεν τα πολυφορεσα και τωρα που τα ξαναχρησιμοποιω βλεπω πως η σολα εχει γινει σχεδον σαν πετρα..υπαρχει τροπος να μαλακωσουν ?