Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Θα κάνετε το εμβόλιο?

66
63%
20
19%
3
3%
4
4%
6
6%
6
6%
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#681625 Επειδη βλεπω στο θεμα του covid 19 να γινονται τετοιες συζητησεις, σκεφτηκα να κανω μια δημοσκοπηση να δουμε τα μελη του forum τι σκεφτονται για τον εμβολιασμο.

Αν νιωθετε οτι λειπει καποια απαντηση το γραφουμε εδω και την προσθετει καποιος mod.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#681631 Το τι θα κανει ο καθενας ειναι καθαρα προσωπικο του θεμα βρε Γιωργο!
Που και σε ποιους ακριβως θα προσφερει να προβαλλει το ενα ή το αλλο και να το γραψει εδω; :hmmm:
Η οδηγια των επιστημονων ειναι "εμβολιαστητε"
Αν εχει καποιος πχ επιφυλαξεις, θα ειναι τελειως ανευ επιστημονικης τεκμηριωσης...
Οποτε τι θα προσφερει γραφοντας το;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#681634 Ψήφισα το "ναι, αλλά θα περιμενω λίγο...." άν και έχω την εντύπωση ότι δεν θα χρειαστεί. Διότι όπως βλέπω στην αρχή η διάθεση εμβολίων θα γίνει με όχι πολυ μεγάλους αριθμούς και μέχρι να έρθει η σειρά του γενικού πληθυσμού θα υπάρχουν αρκετά δεδομένα για την ασφάλεια του.

Τα πεθερικά μου όμως με πήραν από χθες να κανονίσω να το κάνουν..

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#681643 Ότι είπε ο Κίλο. Μόλις έρθει η σειρά μου θα πάω αν και πριν το καλοκαίρι δε μας βλέπω. Τους υπέργηρους γονείς θα τους κάνω κατευθείαν όπως κάνουμε γρίπη κάθε χρόνο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#681647 Ακομα και να μπορουσα να παω πρωτος, θα ειχα μια μικρη αμφιβολια μεσα μου. Μεχρι να ερθει η ωρα μου λογικα θα εχει ξεκαθαρισει το τοπιο κι αν δεν εχουν ακουστει τιποτα χοντρα προβληματα, θα το κανω κανονικα.

Γιατρος δεν ειμαι, ουτε απο αυτους που ξεσκιστηκαν στο διαβασμα για τον COVID ειμαι. Αλλα θυμαμαι στην αρχη που λεγανε "τουλαχιστον 2-3 χρονια για το εμβολιο" και τελικα σε 8 μηνες τσουπ, ετοιμο. Βεβαια διαβασα οτι πεσανε τρελα κονδυλια και ασχοληθηκαν πολυ περισσοτεροι φορεις απο οτιδηποτε αλλο στο παρελθον, αλλα και παλι με αγριευει λιγο η τοση ταχυτητα. Δεν ξερω αν δοθηκε αρκετος χρονος ωστε να φανουν τιποτα πιθανες παρενεργειες. Μακαρι να λεω εντελως μπουρδες φυσικα και να πανε ολα καλα!

Οι γονεις μου φυσικα θα το κανουν απο την πρωτη στιγμη. Εκει δεν παιζουμε με τις πιθανοτητες.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#681649 Πάνω σε αυτό το τελευταίο που λες, ένα ΠΑΡΑ πολυ σημαντικό άρθρο για την έρευνα του εμβολίου:

https://t.co/WOmliLDtPu

For Billion-Dollar COVID Vaccines, Basic Government-Funded Science Laid the Groundwork
Yet nearly all the vaccines advancing toward possible FDA approval this fall or winter are based on a design developed by Graham and his colleagues, a concept that emerged from a scientific quest to understand a disastrous 1966 vaccine trial.

Δύο πράγματα πρεπει να κρατήσουμε απ αυτο το άρθρο και να τα έχουμε σαν προμετωπίδα σε οποιαδήποτε συζήτηση ξαναπροκύψει στο μέλλον για την δημόσια έρευνα:

1)Δεν υπάρχουν πεταμένα λεφτά με την έννοια που πολλοί θέλουν να μας πείσουν
2)Η έρευνα δε μπορει να χρηματοδοτείται μόνο με κριτήρια ελεύθερης αγοράς

Όσον αφορά το εμβόλιο, προσωπικά όταν μπορέσω να εμβολιαστώ θα εμβολιαστώ. Πόλυ φοβάμαι όμως ότι μαλλον μέχρι τότε θα έχω κολλήσει, οπότε τότε δεν ξέρω τί νόημα θα έχει τελικά.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#681652
KiloMeater έγραψε:Μολις με καλεσουν θα παω να το κανω , καθως και η συζυγος


Αυτό!
Να πω την αλήθεια, ψιλοβιαζομαι κιόλας.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#681659 Να σημειώσω ότι εκτιμάται μέσα σε 1-2 μήνες το πολύ να το έχουμε σβουρίξει , άρα το όταν θα με καλέσουν τοποθετείται εκεί χρονικά.
Ο αδερφός μου ως Ιατρικο προσωπικό (us ) θα το κάνει εντός εβδομάδας
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#681668 Δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

Μπορεί να το κάνω αμέσως αλλά μπορεί και να μην το κάνω ποτέ.

Δεν ξέρω καθόλου ακόμα τι θα κάνω, θα εξαρτηθεί από διάφορους και ποικίλους παράγοντες.
Άβαταρ μέλους
By pro
#681684 Κι εγώ είμαι στην κατηγορία "μόλις με καλέσουν θα το κάνω". Βέβαια, για να είμαστε ειλικρινείς, πολλοί σ αυτή την κατηγορία σκέφτονται "αν είναι να υπάρχει κάποιο πρόβλημα θα φανεί στους προηγούμενους", οπότε οι δύο πρώτες επιλογές είναι λίγο δυσδιάκριτες.