Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Θα κάνετε το εμβόλιο?

66
63%
20
19%
3
3%
4
4%
6
6%
6
6%
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#706807
glf έγραψε:Ναι δε βγάζει 2η δόση. Άλλαξα και της γυναίκας μου. Ωραία καλύτερα μιαν κι έξω.
Προσοχή. Μπορεί να είναι μια κι έξω όπως λες, αλλά η ανοσία χτίζεται αργά αργά. Θες 50 μέρες διάβασα κάπου για καλή προστασια.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#706813 Δε νομίζω να χρειάζεται τόσες πολλές ημέρες.
Τα αποτελέσματα των δοκιμών αφορούν νομίζω περίοδο 28 ημερών μετά τον εμβολιασμό.
https://www.ucsf.edu/news/2021/03/420071/how-effective-johnson-johnson-covid-19-vaccine-heres-what-you-should-know
Πιθανότατα βέβαια η απόδοση του εμβολίου συνεχίζει να αυξάνεται και μετά την περίοδο των 4 εβδομάδων.

Glf, αν επιτρέπεται σε ποιο ηλικιακό group βγάζει διαθέσιμο το J&J στην Κοζάνη;
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#706819 Σχετικά με το J&J

Σύμφωνα με νέα στοιχεία από μελέτη στις ΗΠΑ σε πραγματικές συνθήκες εμβολιασμού, η αποτελεσματικότητα του αγγίζει το 76,7% μόλις 14 ημέρες μετά την εφάπαξ χορήγηση της δόσης, ενώ βάσει στοιχείων από μελέτη φάσης ΙΙΙ το εμβόλιο παρέχει προστασία 100% έναντι της νοσηλείας εξαιτίας Covid-19.

https://www.lifo.gr/now/greece/premiera-stin-ellada-gia-embolio-tis-johnson-johnson-poies-oi-parenergeies-ti-ishyei-gia

Ενδιαφέροντα τα στοιχεία και για τις παρενέργειες του εμβολίου. Να ξέρεις τουλάχιστον τι να περιμένεις!
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#706822
Dimitris_P έγραψε:Και σ' εμάς τότε γιατί έβγαλε μόνο AZ?
Μήπως έχει να κάνει με τη διαθεσιμότητα?

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By glf
#706825 Ναι. Εδώ άνοιξε νέα γραμμή εμβολιασμού και νέα επιλογή στο σύστημα. Και αυτή η γραμμή έχει μόνο ραντεβού για JJ.
Προχθές παραλαβανε εδώ το JJ.
Είχα κάτσει χθες βράδυ και έπαιζα να δω τι δόσεις βγάζει το σύστημα. Έχει και AZ γραμμες σε Κοζάνη και Πτολεμαΐδα αλλά πάνε πιο πίσω τα ραντεβού.
Το κόλπο είναι να προλάβεις μια νέα εμβολιαστικη γραμμή όταν ανοίξει που έχει κενές τις ημερομηνίες...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#706826 να επαιξε ρολο που η Κοζανη ηταν πολυ καιρο κοκκινη?
Άβαταρ μέλους
By glf
#706831 Ε τότε όπως είπα. Όποιος θέλει να τελειώνει νωρίτερα ας έχει το νου του στο σύστημα αν ανοίξει μια νέα γραμμή, επιλογή εμβολιαστικου κέντρου.