Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Θα κάνετε το εμβόλιο?

66
63%
20
19%
3
3%
4
4%
6
6%
6
6%
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#706896
bill33 έγραψε:
PeterPan έγραψε:Τί αυτοκόλλητο για το βιβλιάριο εμβολιασμών έχουν τα biontech εμβόλια στην Ελλάδα;

Γερμανία εγώ που το έκανα Γενάρη έχω αυτοκόλλητο Pfizer-Biontech, χθες στη σύζυγο έδωσαν αυτοκόλλητο Comirnaty που είναι ουσιαστικά η εμπορική ονομασία για το εμβόλιο της Biontech.


< >

Υπάρχει βιβλιάριο εμβολιασμων στην Ελλάδα;
Αγγλία πάντως απλά μπαίνει στα αρχεία που κρατάει το NHS.


Στους γονείς στην βεβαίωση εμβολιασμού γράφει Biontech manufacturing GMBH, Germany.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#706902
Giuseppe Busso έγραψε:
bibendum έγραψε:Οπότε ας περιμένουμε

< >


Δεν χρειάζεται καν να περιμένουμε. Θα γίνει κάποιο συμβούλιο, υποτίθεται μελέτης του εν λόγω εμβολίου, και θα αποφασιστεί ότι τα οφέλη είναι πιο πολλά και θα συνεχιστεί κανονικά ο εμβολιασμός. Δηλαδή άντε και πες ότι σπάει ο Κούλης το ποδάρι του και όντως φταίει το εμβόλιο (δεν φταίει ---> φραγμένο από τον ΟΠΑΠ), τι θα αλλάξει; :s_empathy


Μ' αρέσει που έχει βγει συμπέρασμα... :roll:


Ο ιατροδικαστής της οικογένειας είπε άλλο βέβαια... Ως πρώτο συμπέρασμα... Οπότε ας περιμένουμε...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#706906 Εγω παντως νομιζω οτι προς το παρον πρεπει να σταματησουμε να προσπαθουμε να πεισουμε αντιεμβολιαστες και ψεκασμενους να κανουν το εμβολιο, η ακομα και αυτους που επηρεαζονται απο αυτους! Αφενος ειναι σαν να μιλας σε τοιχο, αφετερου μας εδωσαν την δυνατοτητα να εμβολιαστουμε αρκετους μηνες νωριτερα και εγω προσωπικα τους ευχαριστω θερμα για αυτο...
Ας δωσουμε καλυτερα την δυνατοτητα να εμβολιαστουν ευκολα και γρηγορα αυτοι που το θελουν συνειδητα και οχι να καθυστερουμε για να πεισουμε δηθεν γενετιστες, λοιμοξιολογους του ιντερνετ και την καθε κυρα σουλα που ανακαλυψε πριν 2 χρονια το ιντερνετ!

Οταν φτασουμε να εχουμε πλεονασματα εμβολιων το ξανασυζηταμε!
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#706907 Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#706911
glf έγραψε:Εμείς είχαμε ήδη επιλογή σε Pfizer. Αλλά πήγαινε πιο πίσω ακόμα και η πρώτη δόση.
Με αλλαγή του υπάρχοντος ραντεβού μας έβγαλε όλα τα εμβολιαστικα κέντρα της περιοχής.

Στο group 40-45 δεν ξέρω κανέναν που να του έδωσε επιλογή για εμβόλιο, πέρα από το AZ. Και ο Κικίλιας το ίδιο ανέφερε προχθές, ότι οι ηλικίες 30-45 θα έχουν την δυνατότητα να επιλέξουν από το σύνολο των εμβολίων, από το τέλος Μαίου.

Για να σου έβγαζε και Pfizer μήπως σας έχουν εντάξει σε κάποια ειδική κατηγορία (π.χ. εκπαιδευτικοί), όπου εκεί δεν μετράει το ηλικιακό group. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#706915
melos86 έγραψε:Εγω παντως νομιζω οτι προς το παρον πρεπει να σταματησουμε να προσπαθουμε να πεισουμε αντιεμβολιαστες και ψεκασμενους να κανουν το εμβολιο, η ακομα και αυτους που επηρεαζονται απο αυτους! Αφενος ειναι σαν να μιλας σε τοιχο, αφετερου μας εδωσαν την δυνατοτητα να εμβολιαστουμε αρκετους μηνες νωριτερα και εγω προσωπικα τους ευχαριστω θερμα για αυτο...
Ας δωσουμε καλυτερα την δυνατοτητα να εμβολιαστουν ευκολα και γρηγορα αυτοι που το θελουν συνειδητα και οχι να καθυστερουμε για να πεισουμε δηθεν γενετιστες, λοιμοξιολογους του ιντερνετ και την καθε κυρα σουλα που ανακαλυψε πριν 2 χρονια το ιντερνετ!

Οταν φτασουμε να εχουμε πλεονασματα εμβολιων το ξανασυζηταμε!

Να σταματήσουμε εδώ στο φόρουμ ; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By pro
#707018 8 ώρες από τον εμβολιασμό με Τζόνσον, τίποτα ακόμη από παρενέργειες. Λένε βέβαια ότι παρουσιάζονται και την επόμενη / μεθεπόμενη μέρα. Άντε να δούμε.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#707028
Ove20 έγραψε:
bill33 έγραψε:
PeterPan έγραψε:Τί αυτοκόλλητο για το βιβλιάριο εμβολιασμών έχουν τα biontech εμβόλια στην Ελλάδα;

Γερμανία εγώ που το έκανα Γενάρη έχω αυτοκόλλητο Pfizer-Biontech, χθες στη σύζυγο έδωσαν αυτοκόλλητο Comirnaty που είναι ουσιαστικά η εμπορική ονομασία για το εμβόλιο της Biontech.


< >

Υπάρχει βιβλιάριο εμβολιασμων στην Ελλάδα;
Αγγλία πάντως απλά μπαίνει στα αρχεία που κρατάει το NHS.


Στους γονείς στην βεβαίωση εμβολιασμού γράφει Biontech manufacturing GMBH, Germany.

Comirnaty είναι ουσιαστικά η εμπορική ονομασία του εμβολίου που κυκλοφορεί η Pfizer. Απλώς το αναφέρω μην ανησυχεί κανείς αν το δει κάπου.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#707044
bill33 έγραψε:Υπάρχει βιβλιάριο εμβολιασμων στην Ελλάδα;

Πριν 5 χρόνια, ενόψει μακρινού ταξιδιού σε άλλο ..ημισφαίριο, ενημερώθηκα και έκανα ταυτόχρονα 4 εμβόλια στο κεελπνο. Από ένα στα μπράτσα και από ένα στα ..μεριά :s_blush
Έφυγα από κει με ένα χαρτονένιο βιβλιαράκι εμβολιασμού, με καταγραφές πότε έκανα τι και με σφραγίδες, καθώς και πότε θα έπρεπε να κάνω κάποια επαναληπτικά.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#707048
bill33 έγραψε:
PeterPan έγραψε:Τί αυτοκόλλητο για το βιβλιάριο εμβολιασμών έχουν τα biontech εμβόλια στην Ελλάδα;

Γερμανία εγώ που το έκανα Γενάρη έχω αυτοκόλλητο Pfizer-Biontech, χθες στη σύζυγο έδωσαν αυτοκόλλητο Comirnaty που είναι ουσιαστικά η εμπορική ονομασία για το εμβόλιο της Biontech.


< >

Υπάρχει βιβλιάριο εμβολιασμων στην Ελλάδα;
Αγγλία πάντως απλά μπαίνει στα αρχεία που κρατάει το NHS.
Φυσικά και υπάρχει, και σε αυτο σημειώνει ο παιδίατρος ολα τα εμβόλια και φυσικα μπορείς να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς και σαν ενήλικας.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#707049 Ναι όντως.
Όταν πρωτοπηγαμε τον μικρο παιδίατρο μας τα ζήτησε και μας έβαλε να κάνουμε 1-2 εμβόλια που έλειπαν!

< >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#707067 1η δόση χθές, μετά συζύγου.
Προμηθέας 2 = ο ίδιος χώρος με τον Προμηθέα (Λ. Κηφισίας 39), στον 1ο όροφο.
Ραντεβού στις 12:20, άφιξη στις 11:30 , όπου βρήκα θέση στάθμευσης εύκολα, απέναντι απ το Εμβ. κέντρο ( περί το Civitel και αριστερά , όπως το βλέπουμε).
Ουρά για είσοδο περί τα 30 άτομα, αλλά γρήγορη ροή και σε <5 λεπτά είμασταν εντός.
Έλεγχος ραντεβού και καμία ένσταση-αναμονή απο τους υπεύθυνους, επειδή είμασταν 30+λεπτά νωρίτερα του προγραμματισμού.
Καταγραφή κλπ στο σύστημα, μετά απο άλλα 5 λεπτά αναμονής στον προθάλαμο.
Συμπλήρωση εντύπων με στοιχεία περί ασθενειών (χρόνιων-πρόσφατων κλπ), άλλα 2-3 λεπτά.
Εισοδος στο "ιατρείο" εμβολιασμού, επιλογή χεριού για τρύπημα απο εσένα τον ίδιο, ενημέρωση ότι είναι Pfizer και σε 1 λεπτό, τέλος.
2 λεπτά μετά το τρύπημα για το εμβόλιο , μήνυμα στο κινητό για υπενθύμιση του επόμενου-2ου ραντεβού. Επόμενη δόση -> 28/5.
'Αλλα 10 λεπτά αναμονή εκτός "ιατρείου" για τυχόν παρενέργειες και αποχώρηση.
Βόλτα σύντομη στο διπλανό απ΄το κτίριο Golden Hall (για αλλαγή συναισθημάτων :lol: ), οριακά νέκρα εντός- ότι πρέπει για βιτρινοσόπιν(γκ) - και μετά Leroy πιό πάνω, γιατί .... έχουμε και δουλειές ! :s_wink
Και στα δικά σας οι .... λεύτερες!
ΥΓ: Καμία σοβαρή "ένδειξη" ότι εμβολιαστήκαμε, πλήν ελαφρού (σχετικά) πόνου στο σημείο βελονιάσματος καθώς και μία ελαφρά ατονία, που εμφανίστηκαν αργά το βράδυ και παραμένουν μέχρι και σήμερα το πρωί, χωρίς να ενοχλούν όμως ή να σε αναγκάζουν να μην ασχοληθείς με οποιαδήποτε ελαφριά δουλειά μπορεί να έχεις.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#707068
mirage έγραψε:Φυσικά και υπάρχει, και σε αυτο σημειώνει ο παιδίατρος ολα τα εμβόλια και φυσικα μπορείς να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς και σαν ενήλικας.

Να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς σαν ενήλικας το βιβλιαράκι με εξώφυλλο "Βιβλιάριο Υγείας ΠΑΙΔΙΟΥ", οι σελίδες εμβολιασμών του οποίου αφήνουν 1-2 κενά για "άλλα" εμβόλια, ε δεν το λες ακριβώς "φυσικά και υπάρχει".

Καλύτερα να πούμε ότι αν θες αγοράζεις ένα μπλοκ λευκό και λες στο γιατρό να τα κολλάει εκεί.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#707073 Εντάξει εννοείται, οταν γεμίσει πρέπει να βρεις μια άλλη λύση. Το παιδιού δε με προβλημάτισε ιδιαίτερα οσο συνεχισα να το χρησιμοποιώ.
Πλεον εχω την καρτέλα που δίνουν εδω πέρα.