Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Θα κάνετε το εμβόλιο?

66
63%
20
19%
3
3%
4
4%
6
6%
6
6%
Άβαταρ μέλους
By skous
#701966
skous έγραψε:Λάθος

Θα στην παρέχει μέχρι εκεί που μπορεί, ώστε να ικανοποιήσει και τον άλλο ο οποίος είχε μέριμνυσει καλύτερα και άρα δικαιούται καλύτερης μεταχείριση.


< >
+ ότι ο ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ εμβολιασμός αυτό ακριβώς θα κατά πολεμήσει, το να μην υπάρχουν ανισότητες.
Εφόσον κάποιος δεν γουστάρει, μπορεί απλά να υποστεί τις συνέπειες που θα ορίσει η πλειοψηφία.


< >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#701970 Οτι να ναι πραγματικα.
Εχουμε δημοσιο συστημα υγειας,οχι ιδιωτικο .
Η ιατροφαρμακευτοκη περιθαλψη ειναι δεδομενη,ειτε δεν κανω εμβολιο,ειτε ειμαι παχυσαρκος,καπνιστης,αλκοολικος,ναρκωμανης,διαβητικος ,καρκινοπαθης ,ναρκωμανης και δεν εχει σχεση με το ποσο μπορει να την παρεχει.
Ειναι υποχρεωμενο το κρατος.
Αυτος ο νομος που υποστηριζεις,θα ηταν αντισυνταγματικος 1000%. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#701971 Όλες οι ασθένειες που αναφέρεις δεν είναι μεταδοτικές. Ναι μεν φέρουν οικονομικό κόστος στο κράτος για την αντιμετώπιση τους αλλά δεν επηρεάζουν άμεσα κάποιον που τυχαία θα καθήσει δίπλα τους σε ένα κατάστημα, ένα εστιατόριο, κτλ. Οι ασθένειες που καταπολεμούν τα εμβόλια είναι ως επί το πλείστον μεταδοτικές. Άρα οποιαδήποτε σύγκριση είναι άκυρη.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By skous
#701972 Ακριβώς αυτό!

αλλιώς πχ γιατι να χρειάζεται να βγαλω δίπλωμα ή να πηγαίνω ορθά δε μονοδρομο;

Σε μια κοινωνία, σε θεματα που αφορουν και επηρεαζουν ΟΛΟΥΣ πρεπει να υπαρχουν κανόνες. Σωστοί ή λαθος, οποιος δεν τους σέβεσαι, πρέπει να δεχτεί τις συνέπειες.

Επίσης η υποχρεωτική ασφάλεια είναι ακριβώς υποχρεωτική αλλιώς ο κοζμοζ θα πέθαινε στο πεζοδρόμιο. Αυτό δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να γίνεται καταχρησή της και να εχουμε απαιτησεις εφόσον δεν κάνουμε πράγματα τα οποία ορίζει το κάθε κράτος ως προΰποθεση (πχ υποχρεωτικός εμβολιασμός).
Αλλιώς μια μέρα, θα γίνουν όλα ιδιωτικά και ψάξε βρες ποια ασφαλιστική θα ασφαλίσει τον παχύσαρκο/καπνιστή/κλπ.

Πάντως σε δουλειές ακούω ολο και περισσότερο οτι όποιος δεν εμβολιαστεί, ή θα πάρει πούλο ή θα κανει 2-3 ραπιντ εβδομαδιαίως (με δικο του κοστος προφανως). Εγώ επικροτώ.


< >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#701975
Serf έγραψε:Όλες οι ασθένειες που αναφέρεις δεν είναι μεταδοτικές. Ναι μεν φέρουν οικονομικό κόστος στο κράτος για την αντιμετώπιση τους αλλά δεν επηρεάζουν άμεσα κάποιον που τυχαία θα καθήσει δίπλα τους σε ένα κατάστημα, ένα εστιατόριο, κτλ. Οι ασθένειες που καταπολεμούν τα εμβόλια είναι ως επί το πλείστον μεταδοτικές. Άρα οποιαδήποτε σύγκριση είναι άκυρη.

< Note >

Υπαρχουν πολλες ασθενειες που εινσι μεταδοτικες και γριπες για τις οποιες γινονται εμβολια, προαιρετικα.

skous έγραψε:Ακριβώς αυτό!

αλλιώς πχ γιατι να χρειάζεται να βγαλω δίπλωμα ή να πηγαίνω ορθά δε μονοδρομο;

Σε μια κοινωνία, σε θεματα που αφορουν και επηρεαζουν ΟΛΟΥΣ πρεπει να υπαρχουν κανόνες. Σωστοί ή λαθος, οποιος δεν τους σέβεσαι, πρέπει να δεχτεί τις συνέπειες.

Επίσης η υποχρεωτική ασφάλεια είναι ακριβώς υποχρεωτική αλλιώς ο κοζμοζ θα πέθαινε στο πεζοδρόμιο. Αυτό δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να γίνεται καταχρησή της και να εχουμε απαιτησεις εφόσον δεν κάνουμε πράγματα τα οποία ορίζει το κάθε κράτος ως προΰποθεση (πχ υποχρεωτικός εμβολιασμός).
Αλλιώς μια μέρα, θα γίνουν όλα ιδιωτικά και ψάξε βρες ποια ασφαλιστική θα ασφαλίσει τον παχύσαρκο/καπνιστή/κλπ.

Πάντως σε δουλειές ακούω ολο και περισσότερο οτι όποιος δεν εμβολιαστεί, ή θα πάρει πούλο ή θα κανει 2-3 ραπιντ εβδομαδιαίως (με δικο του κοστος προφανως). Εγώ επικροτώ.


< >

Δεν υπαρχει υποχρεωτικος εμβολιασμος.
Ειναι γεννημα της φαντασια σας.


Σταματαω εδω γιατι σιχαινομαι πραγματικα να κανω συζητησεις με ατομα τετοιων αποψεων.
Ουτε οι χρυσαυγητες δεν λενε τετοια.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#701976
italakias έγραψε:Σταματαω εδω γιατι σιχαινομαι πραγματικα να κανω συζητησεις με ατομα τετοιων αποψεων.
Ουτε οι χρυσαυγητες δεν λενε τετοια.


Βασικά μη σταματάς. Θα χαρούν με αυτό.
Τουλάχιστον εγώ θα συνεχίσω να τους "πονάω". :)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#701979
italakias έγραψε:Απτην στιγμη που πληρωνω σαν εργαζομενος για ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη,το κρατος ειναι υποχρεωμενο να μου την παρεχει.
Ο υποχρεωτικος εμβολιασμος και οι κυρωσεις για οποιους δεν αποδεχονται ,θα ανοιξουν τον δρομο της στερησης της ελευθεριας του ατομου και τον διαχωρισμο των πολιτων σε εμβολιασμενους και μη.
Πραγμα το οποιο ειναι εντελως φασιστικο και ρατσιστικο.
Καταλαβαινω οτι καποιοι ειναι στενομυαλοι και δεν μπορουν να δουν περα απο το σημερα αλλα ελπιζω οτι καποια στιγμη οι λαοι θα ξυπνησουν απο τον ληθαργο.

Ζουμε την εποχη του φοβου του θανατου και δεν αποδεχομαστε την μοιρα μας.
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά δεν είναι τελείως έτσι.
Ο κάθε πολίτης έχει δικαιώματα (σε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, σχολεία, πανεπιστήμια, δρόμους, νερό, ηλεκτρικό, πολιτικά δικαιώματα κλπ) αλλά και υποχρεώσεις (εφορία, στρατιωτική θητεία, σεβασμό στους νόμους του κράτους, συμμετοχή στις εκλογικές διαδικασίες). Αν κάτι είναι υποχρεωτικό δεν σηκώνει αντίρρηση. Απαρνείσαι την ελληνική σου ιθαγένεια και φεύγεις και πας αλλού. Όλα τα άλλα είναι παραμύθια και χαζές δικαιολογίες.
Και δεν είναι φασιστικό και ρατσιστικό, λέγεται δημοκρατία και έννομη τάξη.
Το ό,τι δεν μας αρέσει να το αποκαλούμε φασιστικό και ρατσιστικό είναι απλά άποψη αγαθού-απλοικού ανθρώπου και είναι δείγμα απειθαρχίας και αναρχίας.
Μην ξεχνάμε ότι η ελευθερία του καθενός δεν θα πρέπει να περιορίζει την ελευθερία των άλλων.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#701981 Δεν ξέρω αν είναι έτσι ή αλλιώς, στην τελική σε μία κοινωνία εμβολιασμένη ο ανεμβολιαστος δεν μεταδίδει σε άλλους μόνο αυτός κινδυνευει..

Αποδεκτό ρίσκο, όπως συμβαίνει με όλα αυτά που προξενουν κακό στον οργανισμό και επιτρέπονται.

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθω είμαι υπέρ των εμβολίων και θα εμβολιαστω όταν έρθει η σειρά μου. Αλλά δεν μου αρέσουν τα "αποφασιζωμεν και διατασσωμεν"

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By skous
#701982
sknipper έγραψε:
italakias έγραψε:Απτην στιγμη που πληρωνω σαν εργαζομενος για ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη,το κρατος ειναι υποχρεωμενο να μου την παρεχει.
Ο υποχρεωτικος εμβολιασμος και οι κυρωσεις για οποιους δεν αποδεχονται ,θα ανοιξουν τον δρομο της στερησης της ελευθεριας του ατομου και τον διαχωρισμο των πολιτων σε εμβολιασμενους και μη.
Πραγμα το οποιο ειναι εντελως φασιστικο και ρατσιστικο.
Καταλαβαινω οτι καποιοι ειναι στενομυαλοι και δεν μπορουν να δουν περα απο το σημερα αλλα ελπιζω οτι καποια στιγμη οι λαοι θα ξυπνησουν απο τον ληθαργο.

Ζουμε την εποχη του φοβου του θανατου και δεν αποδεχομαστε την μοιρα μας.
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά δεν είναι τελείως έτσι.
Ο κάθε πολίτης έχει δικαιώματα (σε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, σχολεία, πανεπιστήμια, δρόμους, νερό, ηλεκτρικό, πολιτικά δικαιώματα κλπ) αλλά και υποχρεώσεις (εφορία, στρατιωτική θητεία, σεβασμό στους νόμους του κράτους, συμμετοχή στις εκλογικές διαδικασίες). Αν κάτι είναι υποχρεωτικό δεν σηκώνει αντίρρηση. Απαρνείσαι την ελληνική σου ιθαγένεια και φεύγεις και πας αλλού. Όλα τα άλλα είναι παραμύθια και χαζές δικαιολογίες.
Και δεν είναι φασιστικό και ρατσιστικό, λέγεται δημοκρατία και έννομη τάξη.
Το ό,τι δεν μας αρέσει να το αποκαλούμε φασιστικό και ρατσιστικό είναι απλά άποψη αγαθού-απλοικού ανθρώπου και είναι δείγμα απειθαρχίας και αναρχίας.
Μην ξεχνάμε ότι η ελευθερία του καθενός δεν θα πρέπει να περιορίζει την ελευθερία των άλλων.
Ρε στα @@ τούς.
Αφού τα «δημοκρατικά» τα υποστηρίζουν κατ’αυτούς οι χρυσαυγήτες...


< >
Άβαταρ μέλους
By skous
#701984
Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν ξέρω αν είναι έτσι ή αλλιώς, στην τελική σε μία κοινωνία εμβολιασμένη ο ανεμβολιαστος δεν μεταδίδει σε άλλους μόνο αυτός κινδυνευει..

Αποδεκτό ρίσκο, όπως συμβαίνει με όλα αυτά που προξενουν κακό στον οργανισμό και επιτρέπονται.

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθω είμαι υπέρ των εμβολίων και θα εμβολιαστω όταν έρθει η σειρά μου. Αλλά δεν μου αρέσουν τα "αποφασιζωμεν και διατασσωμεν"

Redmi Note 8 Pro
Καταρχάς ο ανεμβολίαστος μεταδίδει, αλλά το ίδιο μπορούν να μεταδίδουν και οι ανεμβολίαστοι. Αυτός λογικά μεταδίδει και μεγαλύτερο φορτίο, άρα αυξάνει τις πιθανότητες να κολλήσει κάποιος εμβολιασμένος. Και προφανώς δεν θα ξεριζωθεί ποτέ η ασθένεια όσον υπάρχουν ηλίθιοι (εκτός αν γίνει τόσο επιθετική και ψοφήσουν)

Εγώ τέτοιους σταρχίδες για τους άλλους δίπλα μου δεν θέλω. Είναι ο κάθε ελληνάρας που ξέρει καλύτερα από τους άλλους, που πάντα κάνει την λαμογιά του, κατηγορεί τους άλλους αλλά όταν σφίξουν τα γάλατα γλύφει ..πομολάκια... μπάς και σωθεί.. Μάγκες στυλ Πολάκη.... Μανούλες του φέησμπουκ κλπ κλπ....


< >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#701992 Σκνιπερ η εννομη ταξη στην οποια αναφερθηκες,ειναι αυτη που αποφασιζει αν ενας νομος ειναι συνταγματικος και οχι η καθε κυβερνηση.
Η πανδημια τελος του χρονου θα εχει τελειωσει αφου ανοσια θα υπαρχει απο τα κρουσματα και τους εμβολιασμους.
Ελπιζω μεχρι τοτε να εχουν εκλειψει και οι φασιστικες αντιληψεις καποιων.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#701996 There were 2,589 new infections in the past 24 hours, and another 40 deaths within 28 days of a positive test.
..........
After the latest figures, the UK's death toll stands at 127,080 and the total number of infections is 4,368,045.

It comes after scientists tracking the epidemic say there is increasingly strong evidence to show that the UK's vaccination programme is breaking the link between coronavirus cases and deaths.

A study, commissioned by the government and run by Imperial College London, found that infections had fallen by roughly two-thirds since February, before beginning to level off.

This is probably due to people beginning to mix more - but deaths have not followed the same pattern.

However this was not the case before January, when the vaccine rollout began.
https://www.bbc.co.uk/news/uk-56704539
Άβαταρ μέλους
By skous
#701997
italakias έγραψε:Σκνιπερ η εννομη ταξη στην οποια αναφερθηκες,ειναι αυτη που αποφασιζει αν ενας νομος ειναι συνταγματικος και οχι η καθε κυβερνηση.
Η πανδημια τελος του χρονου θα εχει τελειωσει αφου ανοσια θα υπαρχει απο τα κρουσματα και τους εμβολιασμους.
Ελπιζω μεχρι τοτε να εχουν εκλειψει και οι φασιστικες αντιληψεις καποιων.
Πιστευεις οτι μέχρι τέλος χρόνου θα αλλάξεις μυαλό; Δύσκολο φίλτατε.
Εκτός αν έτσι σου πει ο Αρχηγός


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#701998
italakias έγραψε:Σκνιπερ η εννομη ταξη στην οποια αναφερθηκες,ειναι αυτη που αποφασιζει αν ενας νομος ειναι συνταγματικος και οχι η καθε κυβερνηση.
Και το σύνταγμα μέρος της νομοθεσίας είναι, δεν το ξεχωρίζω.

Δεν θα έχει τελειώσει μέχρι τέλος του χρόνου. Ειδικά στην Ελλάδα, αλλού μπορεί.
Το θέμα είναι ότι δεν μπορούν όλοι να εμβολιαστούν και δεν είναι σίγουρο ότι όποιοι είναι εμβολιασμένοι έχουν και ανοσία. Πολλοί εμβολιασμένοι δεν αποκτούν ανοσία και μπορούν να κολλήσουν.