Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Θα κάνετε το εμβόλιο?

66
63%
20
19%
3
3%
4
4%
6
6%
6
6%
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#809174
markvag έγραψε:
Δεν έχω να προσθέσω κάτι, ο καθένας μπορεί να κάνει ότι καταλαβαίνει, αν σπάσετε παίδες κανένα πόδι (πράγμα που απεύχομαι), μην πάτε σε κανέναν γιατρό και ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ όχι σε νοσοκομείο


Κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου ( αν και ανήκω στην "ομάδα" των εμβολιασμένων, μόνο και μόνο επειδή η συζήτηση μεταξύ ενός σκεπτικιστή και ενός με διαφορετική άποψη είναι αδύνατη)

Εννοείται όλοι θα πάνε σε έναν ορθοπεδικό ή παθολόγο όταν αυτό καταστεί απαραίτητο.

Ο εμβολιασμός, συνεπώς και η πρόληψη, είναι διαφορετικό ζήτημα.

Δικαιολογούνταν η όλη φρενίτιδα; (lockdowns, sms, click away κτλ)

Ήταν τελικά τα εμβολια απαραίτητα;

Με πόσα είμαι καλυμμένος;

Με πόσα είμαι ασφαλής όσον αφορά τυχόν παρενέργειες;

Γνωρίζουμε απόλυτα και με ασφάλεια τυχόν μακροχρόνιες παρενέργειες;

Συνεχίζονται οι έρευνες για την εξέλιξη τους?


markvag έγραψε:Να μην αναφέρω και τις ακτινογραφίες και το πόσο βλαβερές είναι οι ακτίνες Χ για την υγεία (έχετε δει ποτέ κανέναν ακτινολόγο μέσα στον θάλαμο;;)


Και οι ακτινογραφίες ενέχουν κινδύνους. Γι'αυτό ακολουθείται η τακτική του As Low As Reasonably Achievable όσον αφορά την ενεργό δόση διότι διαφορετικά έχουμε παρενέργειες. Για τα εμβόλια ακολουθήθηκε η παραπάνω τακτική;
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#809179 Τις αρχές και τα γεγονότα σε συνδυασμό με τις γνώσεις τις ιατρικής επιστήμης που οδήγησαν σε αυτές τις αποφάσεις τις έχω γράψει αρκετές φορές στο παρελθόν. Μη κάνετε λες και δε τα έχουμε πει.
Τώρα τα λάθη και τις παραλείψεις που έγιναν θα τις κρίνουν οι διάφορες επιστημονικές εταιρίες και οργανισμοί μέσα από ανάλυση δεδομένων και στοιχείων.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#809564 Συμφωνώ με τον από πάνω (προφανώς) και θα (ξανα)πω πως όλοι εμείς δεν έχουμε τις απαραίτητες γνώσεις για να κάνουμε τις αναλύσεις αυτές. Γι' αυτό υπάρχει η συλλογική γνώση, τα συλλογικά όργανα (ΠΟΥ, ιατρικές ενώσεις, οργανισμοί υγείας, κτλ), που αποτελούνται από ειδικούς.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και γίνονται λάθη, όποιος νομίζει ότι η επιστήμη είναι αλάνθαστη, πολύ απλά δεν έχει καταλάβει τι είναι η επιστήμη. Πέρα από την αναζήτηση της αλήθειας, ένα πολύ βασικό στοιχείο είναι η διόρθωση των σφαλμάτων, που αναπόδευκτα εμφανίζονται. Το θέμα όμως είναι πως τα λάθη σχεδόν πάντα διορθώνονται αργά ή γρήγορα, ενώ ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΣ κατέχων την απόλυτη αλήθεια πχ αντι-εμβολιαστής δεν πρόκειται να αλλάξει γνώμη, όσα δεδομένα και αν του παρουσιάσεις.

Και εδώ να σημειώσουμε πως τα όποια λάθη έγιναν κυρίως από τους πολιτικούς και από μεμονωμένους επιστήμονες και όχι από τους οργανισμούς υγείας.

Τέλος, οι καραντίνες και τα λοιπά μέτρα είχαν στόχο, όχι την εξάλειψη του ιού, αλλά την καθυστέρηση της εξάπλωσής του, με στόχο να κερδηθεί χρόνος προετοιμασίας. To πως το παρουσίασαν οι όποιες κυβερνήσεις είναι κάτι τελείως διαφορετικό...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#809817 Ρε 'σεις, θυμάστε που με λέγατε πσέκα για το γραφένιο;

Εικόνα

Εικόνα


vagmann έγραψε:Μπούσε,που΄σαι...!

Ο Γερμανός υπ. Υγείας παραδέχθηκε για πρώτη φορά τις "ελάχιστες αναπηρίες από τα εμβόλια", και τα υπερκέρδη των φαρμακευτικών

https://www.news247.gr/kosmos/o-germano ... 74057.html


Μόνο αυτά έλεγα; Τώρα είναι αργά για δάκρυα.


Κάτσε, έχω και φωτό από τον Μαρκοβάγγο

Εικόνα

Ο τύπος με το ΡΟΝΓΚ είναι σήμερα ο Μαρκςβακς. :s_whiteflag
Δεν αλλάζει την άποψή του ούτε με επέμβαση ανοιχτού μυαλού :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#809829 Μπούσε , σε ξαναρωτάω επειδή περιμένω απάντηση από πέρσι , ίσως και πρόπερσι. Τι πτυχίο αγγλικών έχεις και με τι βαθμό. Πότε το πήρες , αν το πήρες.
Επειδή ποστάρεις άσχετα επιστημονικά-ψεκ κείμενα και βίντεο και πιάνεσαι από μια λέξη ή έναν παραπλανητικό τίτλο.

Εγώ στα παντελόνια που φοράω βλέπω οτι δεν έχεις ούτε καν lower με C .
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#809881 @mousatos
https://twitter.com/ZuzIpsa3ml969I5/sta ... vc7vPjFnWw

ΥΓ: Εδώ στον Πειραιά έχουμε ένα σύνθημα το οποίο λέει "Που καιρός για γράμματα, τις θείες σας αγαπούσαμε μέχρι τα χαράματα".
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#809937 Εμ γι'αυτό ποστάρεις υπογραμμισμένες λέξεις με το υλικό του φίλτρου από το οποίο πέρασε το διάλυμα που περιείχε την ακίδα του ιού ώστε να φωτογραφηθεί και να αναλυθεί η δομή της ακίδας.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#837507 Έκανα τα εμβόλια, είχα 2 άτομα στο σπίτι για 3 μέρες, πριν κάνουμε τα τεστ, με συμπτώματα και φυσικά θετικά στο κόβιντ, πέρασα ώρες δίπλα τους, χωρίς μάσκα αλλά δεν κόλλησα :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#837508 Πέστε μου τώρα να μην ξανακάνω τα #@%$! εμβόλια :lol: :yahoo:

-Edit: Να αναφέρω βέβαια ότι είχα μηδέν παρενέργειες από τα τσιμπηματάκια, ούτε καν ο ώμος μου δεν πιάστηκε καθόλου. Αντιλαμβάνομαι φυσικά πως ο κάθε οργανισμός είναι ξεχωριστός :)