Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#860566 Μια ΙΚΕ είναι πρακτικά μια ΑΕ σε επίπεδο φορολογικών υποχρεώσεων, με ότι αυτό συνεπάγεται σε ελάχιστο όγκο εργασίας, ευθύνη υπογραφής λογιστή, κτλ. Π.χ., μόνο και μόνο τα myData έχουν "σκίσει" τους λογιστές.

.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#860567 o χωρος πρεπει να εχει ηλεκτρικο και δικο του μετρητη στην ΔΕΗ; υπαρχει ενα παλαιο καφενειο που ειναι κλειστο τωρα αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν εχουν κοψει το ρευμα και αν εχει ανεξαρτητη παροχη απο το σπιτι.

επισης υπαρχουν κατι υπογεια σε πολυκατοικια, ισως να μπορεσει να δηλωθει εκει?
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#860569
Serf έγραψε:Μια ΙΚΕ είναι πρακτικά μια ΑΕ σε επίπεδο φορολογικών υποχρεώσεων, με ότι αυτό συνεπάγεται σε ελάχιστο όγκο εργασίας, ευθύνη υπογραφής λογιστή, κτλ. Π.χ., μόνο και μόνο τα myData έχουν "σκίσει" τους λογιστές.

.

Αυτό, και μόνο που όλες οι "υποχρεώσεις" και τα deadlines έρχονται σε μηνιαία βάση,είναι ένα κόστος και μία ευθύνη που για λιγότερα χρήματα δύσκολα την αναλαμβάνει κανείς.

@GTS θες παροχή μοναδική για το χώρο, αλλιώς είναι σα να στοχειωθετείς εικονικότητα, ανάλογα και με τους ΚΑΔ βέβαια, άλλο μία αγροτική δραστηριότητα και άλλο υπηρεσίες marketing π.χ.. Τώρα μέσω ΥΜΣ 99% θα περάσει το οτιδήποτε, αλλά σε περίπτωση ελέγχου καλό είναι να υπάρχει ένας φυσιολογικός χώρος με δική του παροχή
Άβαταρ μέλους
By thednick
#861805 Ξερεί κανείς αν στο mydata πρέπει να χαρακτηρίσουμε υποχρεωτικά και τα έξοδα που δεν σχετίζονται με την άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας? π.χ. ένα μπλοκάκι που φορολογείται ως μισθωτός πρέπει να χαρακτηρίσει τα όλα τα έξοδα που πιθανόν διαβιβαστούν (π.χ. προμήθειες τραπεζών) την στιγμή που μόνο οι ασφαλιστικές εισφορές αναγνωρίζονται ως έξοδο?
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#861810
thednick έγραψε:Ξερεί κανείς αν στο mydata πρέπει να χαρακτηρίσουμε υποχρεωτικά και τα έξοδα που δεν σχετίζονται με την άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας? π.χ. ένα μπλοκάκι που φορολογείται ως μισθωτός πρέπει να χαρακτηρίσει τα όλα τα έξοδα που πιθανόν διαβιβαστούν (π.χ. προμήθειες τραπεζών) την στιγμή που μόνο οι ασφαλιστικές εισφορές αναγνωρίζονται ως έξοδο?


Σχετίζονται ή όχι με τη δραστηριότητα και εκπίπτουν ή όχι φορολογικά είναι διαφορετικά πράγματα
Άβαταρ μέλους
By thednick
#861814 Οκ, σωστό. Το ερώτημα αφορά έξοδα που δεν σχετίζονται με την επαγγελματική δραστηριότητα.

π.χ. οι τράπεζες στέλνουν όλες τις προμήθειες ως έξοδο, π.χ. μπορεί να πλήρωσα προμήθεια για προσωπική δαπανη, π.χ. πληρωμή νέρου στο εξοχικό μου... Κάπου είχε πάρει το μάτι μου μία διευκρίνιση που έλεγε ότι δεν χρειάζεται χαρακτηρισμός για όσα έξοδα δεν σχετίζονται, αλλά δεν μπορώ να το βρω ξανά...
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#861815 No offence, σύντομο σεμινάριο στα Mydata δε πρόκειται να κάτσει να σου κάνει κανείς. Και όπως σημείωσε και ο Qsis υπάρχουν εννοιολογικά κενά στις βασικές γνώσεις, οπότε καλύτερα δώσε κανένα ψιλό σε κάποιον λογιστή να στα τακτοποιήσει παρά να κάθεσαι να καις το μυαλό σου :oops:
Άβαταρ μέλους
By thednick
#861817 Έχεις απόλυτο δίκιο, προφανώς και δεν γνωρίζω (και ούτε θα ήθελα να είμαι στο σημείο όπου θα έπρεπε να μάθω για να είμαι ειλικρινής...) Απλά όταν πέσουν τα πρόστιμα τα πληρώνω εγώ, όχι ο λογιστής μου... Προφανώς αν είχα πάρει απάντηση που να με είχε καλύψει από τον λογιστή μου προφανώς δεν θα εψαχνα σε forums... Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση. :)
Τελευταία επεξεργασία από thednick και 08 Απρ 2024, 18:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#861818 Αυτή τη στιγμή περισσότερο κινδυνεύεις από το να κλείσεις ΦΠΑ ή το έτος με μη χαρακτηρισμένα παραστατικά, παρά από το να θεωρήσεις ως έξοδο τα 0.60€ μίας προμήθειας στην τράπεζα που δεν αφορούσε επαγγελματική συναλλαγή. Φυσικά αν οτιδήποτε δε σου κολλάει ή δε θες να το χαρακτηρίσεις γιατί δε θεωρείς ότι πρέπει να εκπέσει, μπορείς να το κάνεις και απόρριψη.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#861819 Βολική η νέα εφαρμογή myaadeapp. Τα ίδια γινόντουσαν και από browser φυσικά, αλλά τώρα είναι ακόμα πιο εύκολο.

Εν τω μεταξύ, πέρσι είχα πάει στον λογιστή για να μου βγάλει τον ΕΝΦΙΑ, φετος είχε γίνει αυτόματα. Ή κάτι άλλαξε, ή πέρσι τσάμπα πήγα στον λογιστή.

Οι φορολογικές δηλώσεις πότε γίνονται;
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#861821 Μία ζωή αυτόματα εκδιδόταν το ΕΝΦΙΑ (αν δεν υπήρχαν αλλαγές που προϋπέθεταν τροποποιήσεις Ε9), πέρυσι πήγες στον λογιστή να στο εκτυπώσει, φέτος το εκτύπωσες μόνος, καμία άλλη αλλαγή!

Φορολογικές προς Μάιο Λογικά.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#861823 Ευχαριστω!