Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#584497 https://www.zougla.gr/money/forologika/ ... ia-to-2018
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#584500
red_monster έγραψε:Μπαρδον ; :dizzy:

Όσα βλέπει η πεθερά, μη το παίρνεις κι εσύ τοις μετρητοίς
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#585480 Θέλουν να αφήσουν την καυτή πατάτα προσδιορισμού και καταβολής του ΕΝΦΙΑ στα χέρια της επόμενης κυβέρνησης.
Εγώ θα έβγαινα σήμερα να υποσχεθώ μείωση 50% . αφού δεν πρόκειται να βγώ. Αλλά και να έβγαινα , θα το έπαιρνα πίσω ή θα τα βουτούσα από αλλού, σιγά τα δύσκολα.
Πφφφφ , amateurs .
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#591709 Διαπίστωσα ότι έκανα ένα μικρό λαθάκι στις ΜΥΦ του 2018, στις 'τσουβαλιαστές' δαπάνες (τις χύμα αποδείξεις) σε έναν μήνα υπολόγισα ένα παραστατικό εις διπλούν και αντί για 60 ευρώ έβαλα 62...
α) διορθώνεται εκπρόθεσμα αλλά χωρίς πρόστιμο;
β) σωστά νομίζω ότι δεν αξίζει καν να ασχοληθώ ; :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#591712
ArrowsFA1 έγραψε:Διαπίστωσα ότι έκανα ένα μικρό λαθάκι στις ΜΥΦ του 2018, στις 'τσουβαλιαστές' δαπάνες (τις χύμα αποδείξεις) σε έναν μήνα υπολόγισα ένα παραστατικό εις διπλούν και αντί για 60 ευρώ έβαλα 62...
α) διορθώνεται εκπρόθεσμα αλλά χωρίς πρόστιμο;
β) σωστά νομίζω ότι δεν αξίζει καν να ασχοληθώ ; :lol:

Μακάρι να είχαν όλες οι μυφ το δικό σου πρόβλημα

Γενικά όμως μπορείς να έχεις μέχρι 100€ διαφορά με προμηθευτές
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#591713 @redmonster: Προφανώς,
@qsis ευχαριστώ, εδώ επειδή το λάθος ήταν στις δαπάνες που βάζουμε χωρίς στοιχεία προμηθευτών κλπ δεν γίνεται καν διασταύρωση υποθέτω

η απροσεξία μου ήταν αφορμή για το γενικότερο ερώτημα, αν μπορούν να γίνουν εκπρόθεσμες διορθώσεις (μετά και την περίοδο διόρθωσης "αποκλίσεων"), χωρίς πρόστιμα [υποθέτω όχι].
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#591715 Άμα γίνουν μετά είναι εκπροθεσμες όπως κι αν έχει

Βέβαια πρόστιμο για μυφ δε νομίζω ότι έχει βεβαιωθεί ακόμα σε κανέναν και σωστά κατά την άποψη μου καθώς τέτοιο μπουρδέλο που ειναι αυτή η διαδικασία είναι θα ήταν και μπουρδέλο τα όποια πρόστιμα

Άλλο ένα αποτυχημένο μέτρο και τώρα λένε να πάμε σε ηλεκτρονικά βιβλία όταν καλά καλά δεν μπορούμε να στείλουμε σωστά και εγκαίρως μυφ
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#591786
ArrowsFA1 έγραψε:Διαπίστωσα ότι έκανα ένα μικρό λαθάκι στις ΜΥΦ του 2018, στις 'τσουβαλιαστές' δαπάνες (τις χύμα αποδείξεις) σε έναν μήνα υπολόγισα ένα παραστατικό εις διπλούν και αντί για 60 ευρώ έβαλα 62...
α) διορθώνεται εκπρόθεσμα αλλά χωρίς πρόστιμο;
β) σωστά νομίζω ότι δεν αξίζει καν να ασχοληθώ ; :lol:


Από την στιγμή που δεν υπάρχει ΑΦΜ αντισυμβαλλόμενου και δεν μπορεί να διασταυρωθεί, βάλε και €100.000 παραπάνω από το μυαλό σου... :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#591787 Φυσικά και μπορεί να διασταυρωθει από τις δηλώσεις ΦΠΑ σου (που είναι το βασικό που θες να ταιριάζει με τις μυφ) και φυσικά τα βιβλία σου

Σε επιχειρήσεις που εκπίπτει ο ΦΠΑ στα καύσιμα ή κάτι ρεύματα και τηλέφωνα στον "κουβά" τα βρίσκεις αυτά

Θα μου πεις ποιος θα ασχοληθεί; Μαζί σου, αλλά διασταύρωση μια χαρά μπορεί να γίνει και σε αυτά
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 30 Ιουν 2019, 18:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#591792 Προφανώς μπορεί να γίνει έλεγχος βιβλίων, αλλά αν είσαι "φορολογικά αδιάφορος", κανείς δεν ασχολείται. :iconcool:
Προφανώς επίσης θεωρώ ότι θα δηλώσεις στον ΦΠΑ ό,τι δηλώσεις και στις ΜΥΦ. Μόνοι μας θα βγάλουμε τα ματάκια μας; :lol:
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 30 Ιουν 2019, 18:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά