Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#407960 Κωδικός 605 στο Ε1 (παρακρατούμενος φόρος 20%): Στον πίνακα εμφανίζονται στοιχεία από τις βεβαιώσεις αποδοχών, συντάξεων, αμοιβών από επιχειρηματική δραστηριότητα, μερισμάτων, τόκων (εκτός τραπεζικών καταθέσεων) και δικαιωμάτων βάσει του ηλεκτρονικού αρχείου των εργοδοτών-φορέων. Όσα ποσά δεν έχουν προσυμπληρωθεί, συμπληρώνονται από τον ίδιο τον φορολογούμενο στους αντίστοιχους κωδικούς της δήλωσης με εξαίρεση τα αναδρομικά αποδοχών-συντάξεων που φορολογούνται στο έτος που ανάγονται. Σε περίπτωση που δεν εμφανίζονται στοιχεία βεβαιώσεων ή διαφωνείτε με τα εμφανιζόμενα, επικοινωνήστε με τον εργοδότη-φορέα.

Έχει τύχει σε κανέναν ο εργοδότης-φορέας να μη συνεργάζεται; Τι κάνεις εκεί; Πώς συμπληρώνεις τον κωδικό;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#407973 Δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι :hmmm:

Πρέπει να ανεβάσει ξανά τη βεβαίωση της επιχείρησης διορθωμένη, αλλιώς μάλλον το λύνεις από την εφορία :hmmm:

Από τιμολόγια που έκοψες εσύ είναι η παρακράτηση; Στα κρατησαν και δεν απέδωσαν το φόρο; :hmmm: γιατί αυτός είναι ο μόνος λόγος που φαντάζομαι για να μη συνεργάζονται (για να μην πληρώσουν τα πρόστιμα και τις προσαυξήσεις)

Το φόρο τουλάχιστον συζητάνε να στον δώσουν κάπως;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#408026
QsisVTS έγραψε:Δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι :hmmm:
Πρέπει να ανεβάσει ξανά τη βεβαίωση της επιχείρησης διορθωμένη, αλλιώς μάλλον το λύνεις από την εφορία :hmmm:
Από τιμολόγια που έκοψες εσύ είναι η παρακράτηση; Στα κρατησαν και δεν απέδωσαν το φόρο; :hmmm: γιατί αυτός είναι ο μόνος λόγος που φαντάζομαι για να μη συνεργάζονται (για να μην πληρώσουν τα πρόστιμα και τις προσαυξήσεις)
Το φόρο τουλάχιστον συζητάνε να στον δώσουν κάπως;


Δεν αφορά άμεσα εμένα το ζήτημα αλλά ναι, κάπως έτσι.
Αφορά ΤΠΥ έκδοσης 10/1/2017 (που αφορά υπηρεσίες όλου του 2016), το οποίο εστάλη την ίδια ημέρα με mail (αθεώρητο ούτως ή άλλως) στην εταιρεία χωρίς καμία έγγραφη ένσταση παραλαβής του. Το ίδιο συνέβαινε τα τελευταία 10 χρόνια (με ημερομηνία έκδοσης 31/12... μόνο αυτή τη φορά η εταιρεία επέμενε για έκδοση 10/1..). Προφορικά υπήρχε αντίρρηση στο να εκδοθεί το τιμολόγιο αυτό, για λόγους ανεξάρτητους όμως από την ανάγκη έκδοσης ή μη του τιμολογίου.
Φυσικά δε συζητάνε να δώσουν το φόρο.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#408336 Δύο ερωτήσεις προς τους γνώστες για το Ε1:
- Αποζημίωση από ιδιωτική ασφαλιστική εταιρεία την καταχωρούμε; Αν ναι, πού; Αφορά ποσό που δόθηκε στη σύζυγό μου στο πλαίσιο ιατροφαρμακευτικής ασφάλισης για τη γέννα του μικρού ( :inlove: ). Δεν μπόρεσα να βρω κάτι με μια γρήγορη ανάγνωση των οδηγιών.
- Οι κωδικοί 051-052 είναι για την καταχώρηση ιατρικών δαπανών. Κάποιες ιατρικές αποδείξεις τις καταθέσαμε σε ιδιωτική ασφάλεια (έστω €100), πήραμε επιστροφή ποσοστό αυτών (80%, έστω €80) και μια βεβαίωση για το υπόλοιπο (έστω €20). Η βεβαίωση αυτή πώς καταχωρείται στους 051-052; Με ποιο ΑΦΜ; Της ασφαλιστικής εταιρείας αφού πλέον δεν έχουμε τις μεμονωμένες αποδείξεις στα χέρια μας;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#408345 εκανα τη δηλωση και είναι μηδενικη. :metalo: :metalo: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#408346
Scotch έγραψε:
QsisVTS έγραψε:Δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι :hmmm:
Πρέπει να ανεβάσει ξανά τη βεβαίωση της επιχείρησης διορθωμένη, αλλιώς μάλλον το λύνεις από την εφορία :hmmm:
Από τιμολόγια που έκοψες εσύ είναι η παρακράτηση; Στα κρατησαν και δεν απέδωσαν το φόρο; :hmmm: γιατί αυτός είναι ο μόνος λόγος που φαντάζομαι για να μη συνεργάζονται (για να μην πληρώσουν τα πρόστιμα και τις προσαυξήσεις)
Το φόρο τουλάχιστον συζητάνε να στον δώσουν κάπως;


Δεν αφορά άμεσα εμένα το ζήτημα αλλά ναι, κάπως έτσι.
Αφορά ΤΠΥ έκδοσης 10/1/2017 (που αφορά υπηρεσίες όλου του 2016), το οποίο εστάλη την ίδια ημέρα με mail (αθεώρητο ούτως ή άλλως) στην εταιρεία χωρίς καμία έγγραφη ένσταση παραλαβής του. Το ίδιο συνέβαινε τα τελευταία 10 χρόνια (με ημερομηνία έκδοσης 31/12... μόνο αυτή τη φορά η εταιρεία επέμενε για έκδοση 10/1..). Προφορικά υπήρχε αντίρρηση στο να εκδοθεί το τιμολόγιο αυτό, για λόγους ανεξάρτητους όμως από την ανάγκη έκδοσης ή μη του τιμολογίου.
Φυσικά δε συζητάνε να δώσουν το φόρο.

Scotch από τη στιγμή που κόπηκε στο '17 θα μπει στη δήλωση του '18 αφορά άλλη χρήση..
Φαντάζομαι ότι ο γνωστός σου ήθελε τα εισοδήματα για το '16 λόγω τεκμηρίων, αλλά δε θα έπρεπε να κόψει το τιμολόγιο με ημερομηνία '17 εξαρχής.. κακώς το συμφώνησε

Και φυσικά υπάρχει και το θέμα του συμφωνητικού που έχουν κάνει μεταξύ τους (και καταθέσει στην εφορία) και τι αυτό λέει

Τώρα είναι μπερδεγουει αυτή η κατάσταση δε λύνεται έτσι απλά ..

Από τη στιγμή όμως που έχουν τιμολόγιο δικό του που λέει '17 έχουν κάθε δικαίωμα (υποχρέωση για την ακρίβεια) να μην έχουν κάνει τις παρακρατήσεις σε μήνα που αφορά το '16 και να μην εμφανίζονται στη δήλωση του. Θα εμφανιστούν όμως του χρόνου ακόμα και αν πληρώνε τώρα το φόρο, από την άλλη όμως είναι τελείως λάθος και για το γνωστό σου να έχει στα βιβλία του '16 τιμολόγιο που εκδόθηκε το '17 (και έχουν αποδείξη και οι άλλοι ότι ήταν έτσι γιατί έχουν και αυτοί την ευθύνη να αποδοσουν το 20% στην εφορία) και είναι και παράτυπο να μπει στη τωρινή δήλωση.


Αφού συμφώνησε '17 (μην ξέροντας ή μη δίνοντας σημασία τι συνεπάγεται αυτό) τους εκθέτει αλλάζοντας γνώμη :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#408370 Η ημερομηνία έκδοσης του τιμολογίου έχει αποδεσμευτεί με τον 4308 (ΕΛΠ) από την έννοια του δεδουλευμένου. "Η γενική αρχή είναι ότι τιμολόγιο εκδίδεται το αργότερο μέχρι τη 15η ημέρα του επόμενου μήνα της παροχής της υπηρεσίας". Αντιθέτως, με βάση την αρχή του δεδουλευμένου η εταιρεία οφείλει να αναγνωρίσει το έσοδο που αφορά στη χρήση 2016, ανεξάρτητα από την μη υποχρέωση έκδοσης τιμολογίου μέσα στο 2016.
Το έξοδο αναγνωρίζεται στη χρήση 2016, ο ΦΠΑ συμψηφίζεται από την εταιρεία (έξοδο) τον 2/2017 (εφόσον η ημερομηνία έκδοσης είναι μέσα στον Γενάρη) και ο παρακρατούμενος αποδίδεται τον Μάρτη.
Η σύμβαση δεν αναφέρει κάτι σχετικό.

Εγώ νομίζω ότι η εταιρεία είναι εκτεθειμένη αν δεν έχει αποδώσει τον φόρο, εφόσον δεν έχει απορρίψει εγγράφως το τιμολόγιο που της εστάλη επισήμως με e-mail.

Δεν ξέρω αν μπορεί να παίξει τίποτα με τους κωδικούς "Φόροι για τους οποίους δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση" (τον 611 στη συγκεκριμένη περίπτωση). Βέβαια, σ' αυτήν την περίπτωση πρέπει να έχει λάβει τουλάχιστον εγγράφως τη βεβαίωση. :hmmm:
Μάλλον δε γλιτώνει/ω τη βόλτα από τη ΔΟΥ.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#408386 ναι έχεις δίκιο, αν και δε θυμάμαι τι λέει (ή αν λέει κάτι συγκεκριμένα) για τον παρακρατούμενο φόρο, θυμάμαι πάντως ότι ο φπα σίγουρα αποδίδεται το '17 (άρα γιατί όχι και το 20% του φόρου από την επιχείρηση) αλλά το έσοδο στα βιβλία μπαίνει στο '16 άρα ναι λάθος μου αυτό το κομμάτι

στη χειρότερη πάντως αν ο φόρος έχει παρακρατηθεί στον Ιανουάριο, τον πληρώνει φέτος και στη δήλωση του χρόνου συμψηφίζεται, δε νομίζω να χαθεί το ποσό απλά θα επιβαρυνθεί πολύ περισσότερο φέτος..

εσύ λες ότι αυτοί έπρεπε να είχε γίνει απόδοση φόρου από μεριά τους το Δεκέμβριο, αλλά ίσως ήταν και ένας από τους λόγους που ήθελαν το τιμολόγιο στη χρήση του '17

και επίσης σκέψου ότι αν ήδη τον έχουν πληρώσει για το Γενάρη δε θα έκαναν τώρα τροποποιητική να τον ξαναπληρώσουν για Δεκέμβριο.. μπέρδεμα..

περιπτώσεις πάντως που έχει ξεχαστεί να αποδοθεί έχω ακούσει κι εκεί τους έδωσαν χέρι στον εε, αλλά εδώ μπορεί όντως να τον έχουν πληρώσει αλλά τον Ιανουάριο είναι πιο περίεργη περίπτωση

πάντως και ο δικός σου βολεύτηκε αν πλήρωσε φπα πιο αργά τον απρίλιο με μαιο (αν μιλάμε για απλογραφικά), αλλά στο φόρο δε του έκατσε.. κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις η μία ή η άλλη.. βασικά βγαίνει περισσότερο χαμένος στο θέμα του φόρου που είναι χειρότερο παλούκι από τον φπα αλλά εν τέλει θα συμψηφιστεί κάποια στιγμή
Άβαταρ μέλους
By DAP
#408472
Serf έγραψε:Δύο ερωτήσεις προς τους γνώστες για το Ε1:
- Αποζημίωση από ιδιωτική ασφαλιστική εταιρεία την καταχωρούμε; Αν ναι, πού; Αφορά ποσό που δόθηκε στη σύζυγό μου στο πλαίσιο ιατροφαρμακευτικής ασφάλισης για τη γέννα του μικρού ( :inlove: ). Δεν μπόρεσα να βρω κάτι με μια γρήγορη ανάγνωση των οδηγιών.
- Οι κωδικοί 051-052 είναι για την καταχώρηση ιατρικών δαπανών. Κάποιες ιατρικές αποδείξεις τις καταθέσαμε σε ιδιωτική ασφάλεια (έστω €100), πήραμε επιστροφή ποσοστό αυτών (80%, έστω €80) και μια βεβαίωση για το υπόλοιπο (έστω €20). Η βεβαίωση αυτή πώς καταχωρείται στους 051-052; Με ποιο ΑΦΜ; Της ασφαλιστικής εταιρείας αφού πλέον δεν έχουμε τις μεμονωμένες αποδείξεις στα χέρια μας;


Αν οι δαπανες που εχεις για ιατρικη και νοσοκομιακη περιθαλψη υπερβαινει το 5% του συνολικο εισοδηματος (και των δυο συζυγων) τοτε το 10% απο αυτες θα το αφαιρεσουν απο τον φορο....Αν νομιζεις οτι το εχεις τοτε προχωρα.
Οσον αφορα το εικοσαρικο η γνωμη μου ειναι μαλλον να "ξεχασεις" να το περασεις μιας και η ασφαλιστικη δεν ειναι γιατρος και ισοποση αποδειξη γιατρου η νοσοκομειου δεν εχετε.....
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#408498
DAP έγραψε:Αν οι δαπανες που εχεις για ιατρικη και νοσοκομιακη περιθαλψη υπερβαινει το 5% του συνολικο εισοδηματος (και των δυο συζυγων) τοτε το 10% απο αυτες θα το αφαιρεσουν απο τον φορο....Αν νομιζεις οτι το εχεις τοτε προχωρα.
Οσον αφορα το εικοσαρικο η γνωμη μου ειναι μαλλον να "ξεχασεις" να το περασεις μιας και η ασφαλιστικη δεν ειναι γιατρος και ισοποση αποδειξη γιατρου η νοσοκομειου δεν εχετε.....


Οι δαπάνες που καταχωρούνται στον 051 πρέπει να υπερβαίνουν το 5% του εισοδήματος του συζύγου και μειώνουν τον φόρο του (μόνο)
Οι δαπάνες που καταχωρούνται στον 052 πρέπει να υπερβαίνουν το 5% του εισοδήματος της συζύγου και μειώνουν τον φόρο της (μόνο)

Επίσης αν η μείωση του φόρου του ενός συζύγου υπερβαίνει τον αναλογούντα, ΔΕΝ μεταφέρονται για μείωση στον άλλο.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#408511 :oops: Συγνωμην για τη λανθασμενη απαντηση....Δεν εχω δικαιολογια...... :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By xenos
#408881 Ερώτηση! Θέλω στη φετινή δήλωση να βάλω το ποσό που πληρώνω για ενοικίαση πάρκινγκ.

Βάζω στον πίνακα 6, πεδίο 14 [Ενοίκιο ακινήτων εκτός από κύρια κατοικία και κατοικία παιδιών που σπουδάζουν], το ποσό (419) και μου βγάζει:

"Έχει συμπληρωθεί δαπάνη ενοικίου ακινήτων (εκτός από κύρια κατοικία και κατοικία παιδιών που σπουδάζουν) στους κωδ. 419,420 και δεν έχει συμπληρωθεί κάποιος από τους κωδικούς 218,225,707,708."

:hmmm: :hmmm: :hmmm: