Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#573426
opc έγραψε:
Scotch έγραψε:Ερώτηση σχετικά με τις καταστάσεις ΜΥΦ:

Σε περίπτωση υποβολής xml αρχείου και μεταγενέστερης (εμπρόθεσμα πάντα) διαπίστωσης λάθους τι κάνουμε; Ανεβάζουμε άλλο xml και αυτό αντικαθιστά το αμέσως προηγούμενο ή μπαίνουμε χειροκίνητα στη web εφαρμογή; Ο ενδιαφερόμενος έκανε το πρώτο (ανέβασε και δεύτερο... και τρίτο ) και προς το παρόν η κατάστασή τους είναι "σε επεξεργασία". Χθες το απόγευμα έγιναν οι υποβολές.
Και τα 2 σωστά, αρκεί το xml να ξεκινά με replace

.


Αυτό, και μετά αν δεν υπάρχουν αναμενόμενες άλλες "πολλές" διορθώσεις, μπορείς να επεξεργαστείς κάθε εγγραφή με το χέρι αφού ανεβούν-εγκριθούν πλεον.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#573427 κάθε φορά που ανεβάζεις νέο αρχείο σβήνει τελείως το παλιό, ακόμα και αν μιλάμε για διαφορά λεπτών

το πιο πρόσφατο εφόσον δεν απορρίφθεί είναι και αυτό που μένει

και είναι και ο μόνος τρόπος να σβήσεις κάτι λάθος, να φύγει τελείως

αν μπεις χειροκίνητα στην εφαρμογή από το taxis το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μηδενίσεις τα ποσά, αλλά η υπόλοιπη εγγραφή θα μείνει εκεί (πελάτης ή προμηθευτής και τουλάχιστον 1 παραστατικό, δεν μπορεί χειροκίνητα να γίνει μηδέν)

οπότε θα έχεις ασυμφωνία ναι μεν με μηδέν καθαρή +φπα αλλά με ένα παραστατικό που οκ θα το πιάσει το νόημα όποιος το δει και εμπίπτει στα 100€ επιτρεπόμενη διαφορά, απλά δεν φαίνεται ωραίο στο μάτι

το χειροκίνητο εγώ το δουλεύω για διορθώσεις σε έναν δυο προμηθευτές ή για να χώσω τσόντα κάτι που είχε ξεχαστεί , για συμμάζεμα δηλαδή, αλλά αν κάτι πρέπει να φύγει τελείως υποχρεωτικά αρχείο
Άβαταρ μέλους
By 224v
#573429 τελικα για μετχρ. αυτοκινητο από το εξωτερικο η πρωτη ημερομηνια κυκλοφοριας πιανει από την αρχικη σωστα?? στο δικο μας μινι του 2006 από Αμερικη, εισηχθει το 2009 όμως για τεκμηριο πιανεται από το 2009 είναι σωστο?? και όχι πως το διωρθωνουμε??? για το τεκμηριο γινεται η ερωτησις...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#573441 Ρε οι τύποι είναι τελείως καθυστερηδες, άλλαξαν τον τρόπο υποβολής των φμυ και των παρακρατουμενων τέλος του μήνα :dizzy: και δεν έχουν βγει αναβαθμίσεις για τα προγράμματα :dizzy:

Προφανώς θα πάρει παράταση, αλλά αν είναι δυνατόν :dizzy: :dizzy: :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#573451
Scotch έγραψε:Ευχαριστώ παιδιά.

Το "replace" είναι απαραίτητο; Και τα δύο αρχεία έφυγαν χωρίς αυτό.
Είναι, χωρίς αυτό προσθέτει αν θυμάμαι καλά.

Επειδή έχει πέσει όλος ο κόσμος τώρα στο σύστημα και στέλνει, τα αρχεια μπορεί να κάνουν μέρες να οριστικοποιηθουν και θα έρθει οριακά με τις προθεσμίες οπότε απλά ξαναστειλτε το σωστό με replace και ότι πατατα και να εγινε θα διαγραφεί.

.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#573471 Νομίζω και χειροκίνητα αν μπεις, τουλάχιστον στις συγκεντρωτικές εξόδων όταν πατάς υποβολή σου έχει ένα check box για το αν επιθυμείς διαγραφή προηγούμενων εγγραφών.
Στην ουσία αυτό βάζει το replace στο xml (αλλιώς πάει "incremental").
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#573472
QsisVTS έγραψε:Τώρα που άνοιξα ένα είδα ότι το πρόγραμμα μας βάζει replace έτσι κι αλλιώς


όλα απ' όσο ξέρω, για προφανείς λόγους...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#573473 Εγώ με τo excel βοήθημα για δημιουργία αρχείου - δεν υποστηρίζονται Cas Εισπράξεις/Cas Πληρωμές παλεύω. Υπάρχει κάτι καλύτερο (και δωρεάν) για ατομικές επιχειρήσεις; Αυτό δεν έχω δει να βγάζει κάτι μπροστά στο νέο αρχείο xml που δημιουργείται (συμπληρώνεις προφανώς ό,τι θέλεις με το χέρι).
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#573475 @Scotch - Αν δεν είναι πολλές οι εγγραφές, κάντε το απευθείας στην online εφαρμογή να ξεμπερδεύετε.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΡΧΗ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ

Αθήνα, 28 Μαρτίου 2019

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων ανακοινώνει την παράταση της προθεσμίας υποβολής των καταστάσεων φορολογικών στοιχείων (συγκεντρωτικές καταστάσεις προμηθευτών-πελατών) έτους 2018, μέχρι και τη Μεγάλη Δευτέρα, 22 Απριλίου 2019.

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44169
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#573477 @ stavrosg: Είναι γύρω στις 30.
Btw, βλέπω τώρα απορρίφθηκαν τα προηγούμενα αρχεία επειδή ένας ΑΦΜ δεν ήταν σωστός (είδα στο τιμολόγιο ήταν σχεδόν σβησμένα κάποια ψηφία του). Σκέφτομαι να δοκιμάσω να ανεβάσω κι εγώ μια φορά το αρχείο :ninja: (να του δώσω μία ευκαιρία ακόμη)
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#573548 Δεν είναι cas :innocent: . Πέρασε ευτυχώς το αρχειάκι, εγκρίθηκε :metalo: Υπάρχουν βέβαια αποκλίσεις, αλλά νωρίς είναι ακόμη, θα ανεβάσουν και οι υπόλοιποι :lol:
Κι εγώ χειροκίνητα το κάνω κάθε χρόνο, αλλά φέτος θα το γυρίσω στο αρχείο. Είναι μεγάλη βλακεία να έχεις τα πάντα σε excel και να αναγκάζεσαι να περνάς ένα-ένα παραστατικό με το χέρι ... (έστω copy-pάste)
Αν κατάλαβα καλά φέτος περνάνε όλα τα τιμολόγια δαπανών/αγορών του κάθε ΑΦΜ συγκεντρωτικά, όχι ανά μήνα, σωστά; Κάπως έτσι δηλαδή:
ΑΦΜ 1
Αξία προ ΦΠΑ (για το σύνολο των τιμολογίων που εκδόθηκαν από τον συγκεκριμένο ΑΦΜ μέσα στο χρόνο)
ΦΠΑ (για το σύνολο των τιμολογίων που εκδόθηκαν από τον συγκεκριμένο ΑΦΜ μέσα στο χρόνο)
Πλήθος Τιμολ. (π.χ. 5)
Χρ/Πίστ
Ημ/νία αναφ. (μία τυχαία ημερομηνία μέσα στο χρόνο βάζουμε; :hmmm: )