Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555789
Zorz έγραψε:



Ο λόγος είναι απλούστερος. Σε οποιαδήποτε συναλλαγή με κάρτα, ο έμπορος πληρώνει κάποια προμήθεια στη τράπεζα του (και στο πλαίσιο αυτό, η εφορία νοείται ως έμπορος). Η προμήθεια εξαρτάται από το μέγεθος της επιχείρησης (λχ. ο Βασιλόπουλος θα διαπραγματευτεί καλύτερο τιμολόγιο από το μαγαζάκι που υποχρεώθηκε να βάλει epos), τον τύπο της συναλλαγής αν είναι σε epos ή online ή τηλεφωνικά (card not present) και το αν είναι χρεωστική η πιστωτική η κάρτα του πελάτη, κλπ. Στις χρεωστικές, η προμήθεια είναι στάνταρ ταρίφα και είναι μερικά λεπτά του ευρώ ανά συναλλαγή, οπότε ο έμπορος άνετα απορροφάει το κόστος. Στις πιστωτικές η προμήθεια είναι ποσοστό της συναλλαγής, και γι αυτό διάφοροι φραγκοφονιάδες (λχ. low cost αεροπορικές) χρέωναν έξτρα προσαύξηση αν πλήρωνες με πιστωτική. Επίσης η AMEX γενικώς χρεώνει αρκετά μεγαλύτερη προμήθεια από MC και VISA, γι αυτό και πολλά -μικρά κυρίως- μαγαζιά δεν τη δέχονται.

Όλα αυτά άλλαξαν από φέτος με την οδηγία EU Payment Services Directive 2, που απαγορεύει να μετακυλύεται στον τελικό πελάτη το κόστος της συναλλαγής. Μια παρενέργεια της τακτικής ήταν ότι κάποιοι σταμάτησαν να δέχονται πιστωτικές εντελώς. Το υπουργείο Οικονομικών προφανώς έκανε αυτό, και δέχεται μόνο χρεωστικές για να μειώσει το κόστος της πλατφόρμας. Το ίδιο έκανε και η εδώ εφορία (HMRC) αλλά ποιός ξέρει, μπορεί η συντηρητική κυβέρνηση να το έκανε και λόγω αριστερής ιδεοληψίας. :hmmm: :s_wacko

με αφορμή αυτό και πάνω κάτω ξέροντας ότι ισχύει αυτό που λες έχοντας διαβάσει ξένα άρθρα επί του θέματος, έκανα μια μίνι προσωπική έρευνα (βασικά ζήτησα από πελάτες μου να ρωτήσουν τις τράπεζες τους) στο τι παίζει τουλάχιστον στην ελ πραγματικότητα

η απάντηση που είχα είναι ότι δεν έχει διαφορά στην προμήθεια είτε είναι χρεωστική είτε πιστωτική, είναι το ίδιο και βασικό ρόλο παίζει το ποια είναι η κάρτα

και ουσιαστικά αν τους ενοχλούσε η όποια προμήθεια θα απέκλειαν την amex την οποία και στη χρεωστική της μορφή στα διάφορα μαγαζιά μόνο που δεν μου τη πετάνε στα μούτρα κάθε φορά που τη βγάζω να πληρώσω κάτι

οκ ίσως υπερέβαλλα που μιλούσα για ιδεοληψία και ίσως είναι απλά τεχνικής φύσεως ζήτημα που μελλοντικά θα αναβαθμιστεί ώστε να παίρνει και τέτοιες

προς το παρόν όμως δεν παίρνει και αυτό δεν συμβαίνει λόγω κόστους και αν δεν συμβεί ποτέ ίσως και να είναι "από άποψη" :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#555790
QsisVTS έγραψε:για τον παπαδάκη να μην πείς :lol:

ε καλά τα λάθος iban πάντως είναι μια πραγματικότητα, ας ξανακάνουν..;

εγώ έχω αυτοκτονικές τάσεις με το συγκεκριμένο ζήτημα, ευτυχώς 24 βγαίνω σε άδεια γιατί δεν παλεύω


Μα δεν είναι λάθος ο ΙΒΑΝ και είναι δικαιούχος...
Πάντα τσεκάρω ΙΒΑΝ πριν στείλω για έγκριση.
Απλά για κάποιο λόγο δεν τους τα έβαλαν τώρα... Τους έκανα νέα αίτηση βέβαια για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου!
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555793 εγώ είχα άλλης φύσεως προβλήματα , ακόμα τέτοιο δεν έχω μιας και το iban κάθομαι και τους το διαβάζω κάθε φορά ώστε να τους πω ότι το τσεκάραμε μαζί και να μην μπορούν να πουν τίποτα

αλλά έχω φτάσει μέχρι το κεπ εγώ ο ίδιος.. επειδή έστελνα τους άλλους εκεί και τσακώνονταν με τους υπαλλήλους :help:

και μετά έπρεπε να πάω εγώ με τα ανώτατα social skills μου να βρω άκρη (να τους παρακαλέσω δηλαδή ευγενικά να φτιάξουν ο,τι είναι να φτιαχτεί για να μην ακούσουν στις ειδήσεις ότι άτομο πήδηξε στις γραμμές του ηλεκτρικού :lol: κάτι τέτοια πετάω )

εμετός πραγματικός αυτή η ψυχολογική καταπίεση μαζί με τα τηλέφωνα βράδια σπίτι :vava:

και να πεις ότι είναι να πω και σε κάναν άλλον να πάει; τις προάλλες είχε πάει ένας εδώ σε μια δου και του έφεραν την αστυνομία στο τέλος :lol: εγώ έχω βρει τη χρυσή ισορροπία με τους δημόσιους υπαλληλους όπουν ναι μεν θα σου φορτωθώ, αλλά τόσο ευγενικά που θα κάτσω εκεί μέχρι να με εξυπηρετήσεις :roll:

μια φορά μόνο έχω τσακωθεί αλλά ήταν εκτός δουλειάς και επειδή η άλλη με είχε φέρει στο αμήν αφού μου έλεγε ότι της έδωσα άδειο cd και παράκρουση :rant: και έφευγαν ατάκες αν δε μπορείς να διαβάσεις ένα cd παραιτήσου να έρθει κάποιος νέος που μπορεί
Άβαταρ μέλους
By corsair
#556043
QsisVTS έγραψε:εμετός πραγματικός αυτή η ψυχολογική καταπίεση μαζί με τα τηλέφωνα βράδια σπίτι :vava:



Γιατρός ή.... καυτή γραμμή για συμπληρωση εισοδήματος? :lol:

Κατι κανεις λάθος αμα εχεις επιτρέψει τετοιο πράγμα.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#556153 Ειδικότερα, έως τις 30 Νοεμβρίου, οπότε έληξε η προθεσμία εγγραφών στο Μητρώο Ακινήτων, οι εγγραφές έφτασαν τις 49.000 και τα έσοδα από βραχυχρόνιες μισθώσεις ανήλθαν σε 176 εκατ. ευρώ, με αύξηση κατά 160% σε σχέση με τα 68 εκατ. ευρώ της προηγούμενης χρονιάς.

www.euro2day.gr%2Fnews%2Feconomy%2Farti ... irbnb.html


< Note >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#561925 ΠΟΛ.1150/2017 Η εγκύκλιος για την απόδοση του ΦΠΑ από τον λήπτη σε ορισμένα ηλεκτρονικά αγαθά (tablet, κινητά τηλέφωνα, laptop, κ.λπ.)
https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/27089

Ποια δικαιολογητικά απαιτούνται βάσει νόμου; Μπορεί ο πωλητής να ζητήσει ότι του κατέβει;

Υποθέτω ότι η φοροδιαφυγή , φοροκλοπη κτλ στον κλάδο καλά κρατεί. Ο νόμος δεν κατάφερε και πολλά.

Οι περισσότεροι πχ στο skroutz.gr, δίνουν μεν τη δυνατότητα έκδοσης τιμολογίου αλλά το κάνουν πολύ δύσκολο έως εξαιρετικά αποτρεπτικό. Ζητάνε μέχρι και συστημένη ταχυδρόμιση εγγράφων, επικυρωμενες βεβαιώσεις από τράπεζες και εφορίες και φυσικά καθυστερούν την έκδοση τιμολογίου 10-15 μέρες με την πρόφαση ότι επεξεργάζονται και επαληθεύουν τα έγγραφα...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#562000 Με μια εκτύπωση από το taxis ότι είσαι σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ και μια ταυτότητα να φαίνεται ότι είσαι στην επιχείρηση ή ότι σου ανήκει γίνεται συνήθως η δουλειά
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#562002
QsisVTS έγραψε:Με μια εκτύπωση από το taxis ότι είσαι σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ και μια ταυτότητα να φαίνεται ότι είσαι στην επιχείρηση ή ότι σου ανήκει γίνεται συνήθως η δουλειά

Το ξέρω. Υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο που να διατυπώνει τα παραπάνω όμως;

Γιατί, από ότι κατάλαβα, η περιττή γραφειοκρατεία γίνεται για να σε αποτρέψουν να αγοράσεις με τιμολόγιο προκειμένου να υφαρπάξουν το ΦΠΑ...
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#562007
saxon_747 έγραψε:
QsisVTS έγραψε:Με μια εκτύπωση από το taxis ότι είσαι σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ και μια ταυτότητα να φαίνεται ότι είσαι στην επιχείρηση ή ότι σου ανήκει γίνεται συνήθως η δουλειά

Το ξέρω. Υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο που να διατυπώνει τα παραπάνω όμως;

Γιατί, από ότι κατάλαβα, η περιττή γραφειοκρατεία γίνεται για να σε αποτρέψουν να αγοράσεις με τιμολόγιο προκειμένου να υφαρπάξουν το ΦΠΑ...


Από το λινκ που έβαλες...

3. Για την επιβεβαίωση της ιδιότητας του υποκείμενου και του δικαιώματος έκπτωσης του αγοραστή, δηλαδή ότι είναι ενταγμένος στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α., ο πωλητής έχει υποχρέωση να ζητά από τον αγοραστή κάθε πρόσφορο αποδεικτικό στοιχείο (π.χ. η εκτύπωση των «στοιχείων μητρώου» του, από την εφαρμογή «προσωποποιημένη πληροφόρηση» στο σύστημα «TAXISnet» με ημερομηνία εκτύπωσης την προηγούμενη της συναλλαγής) και να ελέγχει τα στοιχεία ταυτοπροσωπίας αυτού ώστε να αποφεύγεται η κατάχρηση του συστήματος από πρόσωπα που δεν είναι υποκείμενα με δικαίωμα έκπτωσης (π.χ. ιδιώτες). Οι εκπρόσωποι των υποκειμένων/αγοραστών προσκομίζουν κάθε πρόσφορο μέσο για να αποδείξουν την νομιμοποίηση αυτών για τις συναλλαγές που πραγματοποιούν. Σε κάθε περίπτωση αμφιβολίας του πωλητή θα πρέπει να επιβαρύνεται το φορολογικό στοιχείο με Φ.Π.Α..

Σε κάθε περίπτωση ακόμα και για συναλλαγές κάτω των πεντακοσίων ευρώ (500,00€) συνιστάται η εξόφληση των συναλλαγών μέσω τραπεζικών ιδρυμάτων ή μέσω ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής στα οποία θα μπορεί να ταυτοποιηθεί ότι το πρόσωπο που εξοφλεί τη συναλλαγή είναι ο υποκείμενος στο φόρο αγοραστής προς τον οποίο έχει εκδοθεί το φορολογικό στοιχείο.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#562008
stavrosg έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
QsisVTS έγραψε:Με μια εκτύπωση από το taxis ότι είσαι σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ και μια ταυτότητα να φαίνεται ότι είσαι στην επιχείρηση ή ότι σου ανήκει γίνεται συνήθως η δουλειά

Το ξέρω. Υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο που να διατυπώνει τα παραπάνω όμως;

Γιατί, από ότι κατάλαβα, η περιττή γραφειοκρατεία γίνεται για να σε αποτρέψουν να αγοράσεις με τιμολόγιο προκειμένου να υφαρπάξουν το ΦΠΑ...


Από το λινκ που έβαλες...

3. Για την επιβεβαίωση της ιδιότητας του υποκείμενου και του δικαιώματος έκπτωσης του αγοραστή, δηλαδή ότι είναι ενταγμένος στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α., ο πωλητής έχει υποχρέωση να ζητά από τον αγοραστή κάθε πρόσφορο αποδεικτικό στοιχείο (π.χ. η εκτύπωση των «στοιχείων μητρώου» του, από την εφαρμογή «προσωποποιημένη πληροφόρηση» στο σύστημα «TAXISnet» με ημερομηνία εκτύπωσης την προηγούμενη της συναλλαγής) και να ελέγχει τα στοιχεία ταυτοπροσωπίας αυτού ώστε να αποφεύγεται η κατάχρηση του συστήματος από πρόσωπα που δεν είναι υποκείμενα με δικαίωμα έκπτωσης (π.χ. ιδιώτες). Οι εκπρόσωποι των υποκειμένων/αγοραστών προσκομίζουν κάθε πρόσφορο μέσο για να αποδείξουν την νομιμοποίηση αυτών για τις συναλλαγές που πραγματοποιούν. Σε κάθε περίπτωση αμφιβολίας του πωλητή θα πρέπει να επιβαρύνεται το φορολογικό στοιχείο με Φ.Π.Α..

Σε κάθε περίπτωση ακόμα και για συναλλαγές κάτω των πεντακοσίων ευρώ (500,00€) συνιστάται η εξόφληση των συναλλαγών μέσω τραπεζικών ιδρυμάτων ή μέσω ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής στα οποία θα μπορεί να ταυτοποιηθεί ότι το πρόσωπο που εξοφλεί τη συναλλαγή είναι ο υποκείμενος στο φόρο αγοραστής προς τον οποίο έχει εκδοθεί το φορολογικό στοιχείο.


Γενικότητες δλδ. Άρα μπορεί ο καθένας να ζητάει ότι θέλει...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#562190
224v έγραψε:Ακουσα σε ραδιο ότι μεχρι 10.000 τζιρο θα απαλλασονται του ΦΠΑ ακουστηκε κατι τετοιο??

Διευκρινίσεις για την απαλλαγή από ΦΠΑ για τους νέους επαγγελματίες
Η σχετική εγκύκλιος (σε pdf) εδώ ---> https://www.aade.gr/sites/default/files ... 2019_0.pdf
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#562193 Αυτό ισχύει εδώ και μερικά χρόνια απλά έγιναν κάποιες αλλαγές που το κάνουν πιο σωστό το σύστημα και λίγο πιο εύκολο να υπαχθείς αφού για το όριο των 10.000 υπάρχουν κάποια πράγματα που πλέον δεν υπολογίζονται.
Μνημονιακή υποχρέωση ήταν το όριο να αυξηθεί στις 25.000 αλλά νομίζω ότι την έχουν κάνει γαργάρα.