Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By skous
#492765
Anonymous Founder έγραψε:
QsisVTS έγραψε:υπάρχει ότι φορολογείται ως μισθός το συγκεκριμένο ποσό και όχι από το πρώτο ευρώ\

βασικά γιατί να μην πάει να κάνει διακοπή αύριο κιόλας;
Αυτό που ξέρω είναι πως πλέον πολύ συγκεκριμένες υπηρεσίες πάνε με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης.
Εγώ σαν μηχανικός, τώρα έχω κλείσει τα βιβλία μου. Αν θελήσω να κάνω κάτι εξτρά, δεν γίνεται να πληρωθώ με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης, πρέπει να ανοίξω πάλι βιβλία.
Το αυτό και για τους περισσότερους.


Σε γνωστό μου πάντως κανονικά βγάλανε απόδειξη δαπάνης!


< >
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#492788
skous έγραψε:Σε γνωστό μου πάντως κανονικά βγάλανε απόδειξη δαπάνης!

Μα φυσικά.
Η επιχείρηση δεν είναι υποχρεωμένη να ελέγχει αν εσύ λες αλήθεια ότι δεν είσαι ΕΕ, και το κάνεις ευκαιριακά.
Το πρόβλημα το έχεις εσύ μετά που δεν έκανες έναρξη ως όφειλες.

@Anonymous Founder
Έτσι κι αλλιώς ο τίτλος κτήσης είναι μια εξαίρεση από μόνος του γιατί κάποιες δουλειές έχουν τέτοιο ευκαιριακό χαρακτήρα π.χ μεταφράσεις ή ερευνητικά προγράμματα.
Τώρα αν κάποιοι τον κάνουν abuse είναι άλλη συζήτηση.
Άβαταρ μέλους
By skous
#492800 Α οκ
Red Garland έγραψε:
skous έγραψε:Σε γνωστό μου πάντως κανονικά βγάλανε απόδειξη δαπάνης!

Μα φυσικά.
Η επιχείρηση δεν είναι υποχρεωμένη να ελέγχει αν εσύ λες αλήθεια ότι δεν είσαι ΕΕ, και το κάνεις ευκαιριακά.
Το πρόβλημα το έχεις εσύ μετά που δεν έκανες έναρξη ως όφειλες.

@Anonymous Founder
Έτσι κι αλλιώς ο τίτλος κτήσης είναι μια εξαίρεση από μόνος του γιατί κάποιες δουλειές έχουν τέτοιο ευκαιριακό χαρακτήρα π.χ μεταφράσεις ή ερευνητικά προγράμματα.
Τώρα αν κάποιοι τον κάνουν abuse είναι άλλη συζήτηση.


Μάλλον case solved, γιατί απο ότι μου είπε ήταν ερευνητικό πρόγραμμα, στο οποίο δούλεψε κάτι του στύλ 10 μέρες σε διάστημα 3 μηνών ή κάτι τέτοιο.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#492986
kovathe έγραψε:Θυμήθηκα και τι |λογοκρισία| είχα κάνει...
Πρεπει να έφτιαχνα τη δήλωση του 2016 και είδα οτι δεν είχα δηλώσει το παιδι σαν προστατευόμενο μέλος το 15 που γεννήθηκε..... Και λέω δεν το φτιάχνω τώρα?? :slap: και παλι σλαπ!!! Γτχκτπμου
Θα στείλω τη γυναικα και μια επιστολή μπας και το σβήσουν.

< >


Μπα, δύσκολο...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#494628 βεβαιώσεις αποδοχών τέλος του μήνα και το ανακοινώνουν σήμερα.. :roll:

και η εφαρμογή ακόμα κλειστή για το '17
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#494671 μόλις θυμήθηκα ότι έχουμε και τα αυτοκίνητα :rant: , αλλά ευτυχώς που μου θύμησες ότι μπορούμε να το αλλάξουμε μέχρι 31/12

τεσπά θα φύγουν έτσι και διορθώνω μετά, παλιά μου τέχνη κόσκινο..
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#495723 Αρ. Πρωτ.: Δ.ΑΣΦ./291/382406
16/03/2018


"1. Έναρξη ισχύος
Η ισχύς των νέων διατάξεων αρχίζει την 1/1/2017.
2. Πεδίο εφαρμογής
Στο πεδίο εφαρµογής εµπίπτουν αυτοαπασχολούµενοι/ µη µισθωτοί του τ. ΕΤΑΑ - ΤΣΜΕΔΕ και δικηγόροι του τ. ΕΤΑΑ - ΤΑΝ, οι οποίοι είναι
εγγεγραµµένοι ή θα εγγραφούν στο ΤΕΕ ή στους οικείους Δικηγορικούς Συλλόγους, αντίστοιχα, και εφόσον:
- έχουν πραγµατοποιήσει έναρξη ατοµικά για τη δραστηριότητα αυτή στη Δ.Ο.Υ. ή
- µετέχουν ως, εταίροι, μέλη ή διαχειριστές σε τεχνικές ή κατασκευαστικές εταιρείες με τεχνικό αντικείμενο
(αποκλειστικά ή κατά κύρια δραστηριότητα), ανεξαρτήτως νοµικής µορφής, οι οποίες είναι καταχωρηµένες στο ΓΕΜΗ ή στο Βιβλίο Τεχνικών
Επωνυµιών του ΤΕΕ και έχουν έναρξη εργασιών στη Δ.Ο.Υ. ή
- είναι εταίροι «δικηγορικών εταιρειών», σύµφωνα µε τα οριζόµενα στον Κώδικα Δικηγόρων (Ν. 4194/2013), οι οποίες έχουν
αποκτήσει νοµική προσωπικότητα µε την εγγραφή τους στο Μητρώο Εταιρειών του οικείου Δικηγορικού Συλλόγου ή
- είναι δικηγόροι σε αναστολή, σύµφωνα µε τον Κώδικα Δικηγόρων (Ν. 4194/2013), εφόσον δεν έχουν διακόψει τη δραστηριότητά τους
στη Δ.Ο.Υ.."

Κατάλαβα καλά?
Οι μετέχοντες σε οποιοδήποτε εταιρικό σχήμα με τεχνικό αντικείμενο :dizzy: καλούνται να πληρώσουν διπλές εισφορές αν είναι ταυτόχρονα και μισθωτοί ?

Εγκύκλιος κόντρας στο νόμο N4072 περί ΙΚΕ? :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#500036 Να πω κι εγώ τον πόνο μου. Έχω ένα κατάστημα (νοικιάζεται ως πρακτορείο ΟΠΑΠ), ένα διαμέρισμα στο οποίο μένω,
ένα studio (νοικιάζεται σε φοιτήτρια) και ένα χωράφι (νοικιάζεται επίσης). Είμαι οριακά κάτω από τις 12.000 ευρώ
οπότε φορολογούμαι με 15%. Θέλω να νοικιάσω το διαμέρισμά μου για να φύγω από την κωλόπολη και να ζήσω
αλλού. Αν το νοικιάσω στην τιμή που σκέφτομαι το επιπλέον εισόδημα που θα προκύψει θα φορολογείται με 35%
και θα βγει ένα κοστούμι της τάξης των ~1200 ευρώ :vava:
Σκέφτομαι να μεταβιβάσω την επικαρπία στη μάνα ή στη γιαγιά μου ώστε να πληρώνω 540.
Θέλω λοιπόν να ρωτήσω τι χρειάζεται για να γίνει αυτό. Εφόσον δεν γίνεται μεταβίβαση του ακινήτου αλλά του
δικαιώματος εκμετάλλευσής του, φαντάζομαι ότι παράβολα, φόροι, αμοιβή συμβολαιογράφου κλπ δεν θα κοστίσουν
πολλά, έχει λογική έτσι όπως το σκέφτομαι :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#500039 Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν... δεν παίζει να μην συμφέρει σε βάθος χρόνου όμως.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#500042 Άσε τις μεταβιβάσεις

Για ψάξου με τον λογιστή σου να το νοικιάσεις σε κάνα συγγενή σου για το ελάχιστο τεκμαρτό ποσο ( θα υπάρχει εννοείται ορος που θα επιτρέπει την υπεκμισθωση στο μεταξύ σας μισθωτηριο) με βάση την αντικειμενική αξία και το νοικιάσει αυτός στη συνέχεια στον άλλον με ελάχιστη κλιμακακα αφού δεν θα έχει αλλά εισοδήματα από ενοίκια
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 05 Απρ 2018, 20:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#500043 Mind blown... Θα πάω αύριο να ρωτήσω, αν καταλάβω, θα πάω να τα πω και στη μάνα μου που είναι της νομικής.