Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#591797 Οκ δεκτό. Τελοσπαντων η διασταύρωση ηλεκτρονικά προφανώς γίνεται μόνο από αυτά που έχεις υποβάλλει εσύ, αλλά υφίσταται

Και μετά μπαίνουμε στο μπαχαλο ποιος στέλνει μυφ και ποιος όχι. Πχ γιατί όχι η ΔΕΗ αλλά ναι οι ιδιωτικοί πάροχοι, πότε στέλνει η Αττική οδός και πότε όχι, ποτέ οι εταιρείες κινητής και πότε οχι, ποτέ κάποιος ανεβάζει κάτι που δεν θα έπρεπε κι εσύ που δεν έπρεπε δεν το ανέβασες οπότε μένεις με την ασυμφωνία, ποτέ ανεβάζεις τμήμα του τιμολογίου και γενικά ταλαιπωρία για το τίποτα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#591801
QsisVTS έγραψε:γενικά ταλαιπωρία για το τίποτα


Δεν λες τίποτα. Μεγαλύτερος διοικητικός καρκίνος από τις ΜΥΦ δεν υπάρχει!!! Τι καλά που ήταν τότε που απλά δηλώναμε τα τιμολόγια άνω των 300 Ευρώ. Τελείωνα μέσα σε 2 ώρες. Τα τελευταία χρόνια χρειαζόμουν 1 βδομάδα!!! Και άντε αν έχεις κανένα Κεφάλαιο εγκατεστημένο και τα παίρνεις από εκεί. Αν είναι χειρόγραφα όμως... :vava: :vava: :vava:
Άβαταρ μέλους
By nEK
#591855 Αγορασα απο ενα γερμανικο site καποιο εργαλειο.
Η τιμη ως επισκεπτης και η τιμη ως εγγεγραμενο μελος διεφερε κατα το γερμανικο φπα.
Χωρις να εχω δηλωσει κατι σχετικα με vat, αφμ κλπ μου το εστειλε με κοστος χωρις φπα και πληρωσα μεσω paypal. Εκτος απο τη διευθηνση και το τηλεφωνο δεν φαινονται καπου αλλα στοιχεια μου ουτε δικα του. :iconcool: κανω τη παπια?
Νομιζω ειναι οικονομικο παραθυρακι, για μενα και για εκεινον.
Σε αλλες αγορες απο ευρωπη, χωρις ΦΠΑ, δηλωνω αριθμο αφμ, κοβονται τιμολογια ανευ φπα και τα δινω λογιστη. :s_music
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#592645 ποιος πληρώνεται για να βγάζει τέτοια άχρηστα πράγματα ήθελα να ξερα :vava:

και στο τέλος μετά από όλο αυτό το ανούσιο περιτύλιγμα καταλήγεις ξανά στο παλιό σάπιο σαιτ

δηλαδή το μόνο που προσπαθώ πλέον είναι να φτάσω να κάνω login κάπου ώστε να περιηγηθώ στο taxis που γνωρίζω ( το ίδιο και με το άλλο άχρηστο site της ααδε )

αν και το πλέον αποτελεσματικό να βρει κανείς κάτι είναι το google

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#592649 Σιγά σιγά :lol:

Το πιο εκνευριστικό interface είναι στις δηλώσεις. Πρέπει να έχεις χάρακα για να βρεις το κουτάκι που αντιστοιχεί σε κάθε γραμμή, δεν μπορούν να βάλουν ένα hover color
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#592650 Μιλαγα χθες με τον λογιστη μου και σε ερωτηση μου για το αν με συμφερει το leasing, μου απαντησε οτι οχι διοτι θα εχω και το τεκμηριο του αυτοκινητου και την δαπανη ενοικιασης παροτι δεν υπαρχει ιδιοκτησια. Μου εδειξε μαλιστα και το βιβλιο οδηγιων της ΑΑΔΕ :dizzy: Το κλεισανε το παραθυρο στους ΕΕ
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#592651
Νίκος Παππάς έγραψε:Μιλαγα χθες με τον λογιστη μου και σε ερωτηση μου για το αν με συμφερει το leasing, μου απαντησε οτι οχι διοτι θα εχω και το τεκμηριο του αυτοκινητου και την δαπανη ενοικιασης παροτι δεν υπαρχει ιδιοκτησια. Μου εδειξε μαλιστα και το βιβλιο οδηγιων της ΑΑΔΕ :dizzy: Το κλεισανε το παραθυρο στους ΕΕ



Γιατί δεν παίρνεις επαγγελματικό ?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#592652 Γιατι δεν μου ειναι ιδιαιτερως απαραιτητο και δεν θα ηθελα να διπλασιασω τα παγια ( ασφαλιση- ΤΚ- συντηρηση )
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#592653 το leasing συμφέρει για άλλους λόγους

τα γνωστά ότι και να το φέρεις τούμπες στα @@ σου , δεν το παντρεύεσαι (όταν βαρεθείς το αλλάζεις), δεν σε αφορά η συντήρησή του ..

από φορολογική άποψη σε σχέση με το να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο συμφέρει γιατί δεν έχεις να κάνεις απόσβεση

το έξοδο της παροχής περνάει ως έχει μέσα στη χρονιά και όχι λίγο λίγο (16% το χρόνο) μέχρι να αποσβέσεις

αν δε συνέφερε θα είχαν κλείσει
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#592654
stavrosg έγραψε:Εντάξει, χρειαζόταν μια ανανέωση.
Για login στο taxis -> http://www.aade.gr πιο γρήγορα & εύκολα.

πολύ σωστά έχεις δίκιο, απλά με είχε πιάσει ήδη αλλεργία με το aade, αλλά είναι το πιο πρακτικό αυτό που λες
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#592664
QsisVTS έγραψε:το leasing συμφέρει για άλλους λόγους

τα γνωστά ότι και να το φέρεις τούμπες στα @@ σου , δεν το παντρεύεσαι (όταν βαρεθείς το αλλάζεις), δεν σε αφορά η συντήρησή του ..

από φορολογική άποψη σε σχέση με το να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο συμφέρει γιατί δεν έχεις να κάνεις απόσβεση

το έξοδο της παροχής περνάει ως έχει μέσα στη χρονιά και όχι λίγο λίγο (16% το χρόνο) μέχρι να αποσβέσεις

αν δε συνέφερε θα είχαν κλείσει


Αν έχεις δικαίωμα εξαγοράς η φορολογική αντιμετώπιση είναι διαφορετική, όχι?
Τελευταία επεξεργασία από red_monster και 04 Ιούλ 2019, 14:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#592665
Νίκος Παππάς έγραψε:Γιατι δεν μου ειναι ιδιαιτερως απαραιτητο και δεν θα ηθελα να διπλασιασω τα παγια ( ασφαλιση- ΤΚ- συντηρηση )



Τα ΤΚ είναι σχετικά περιορισμένα.
Για να είμαστε σωστοί βέβαια, ήθελες leasing ως ΕΕ ενώ η κύρια χρήση που θα του έκανες θα ήταν ως ιδιώτης. Δεν είναι παράλογα λοιπόν τα τεκμήρια κλπ
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#592672
red_monster έγραψε:

Αν έχεις δικαίωμα εξαγοράς η φορολογική αντιμετώπιση είναι διαφορετική, όχι?

αυτό που λες να το δω, η λογική λέει ότι από τη στιγμή που θα περάσει στην κατοχή σου με όποιο ποσό περάσει ξεκινάει να είναι πάγιο και από κει και πέρα αντιμετωπίζεται σαν πάγιο (και πιο πριν σαν έξοδο)

αλλά νομίζω ότι αν πας να αγοράσεις κάτι που εξαρχής θα περάσει στην κατοχή σου με μια σύμβαση leasing θα πρέπει να αντιμετωπιστεί από την αρχή σαν πάγιο, αλλά αυτό θα ήθελα να το ψάξω παραπάνω πριν σου πω :hmmm:

edit εδώ τα λέει ωραία γιατί κάτι θυμόμουν στο βάθος του μιυαλού μου, αλλά δεν μου χει τύχει.. θα είχε νόημα σε πολύ ακριβά πράγματα (πουλμαν, φορτηγά )

https://www.naftemporiki.gr/story/13617 ... n-eisforon

αλλά θα ρωτήσω και το boss
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#592695
red_monster έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Γιατι δεν μου ειναι ιδιαιτερως απαραιτητο και δεν θα ηθελα να διπλασιασω τα παγια ( ασφαλιση- ΤΚ- συντηρηση )



Τα ΤΚ είναι σχετικά περιορισμένα.
Για να είμαστε σωστοί βέβαια, ήθελες leasing ως ΕΕ ενώ η κύρια χρήση που θα του έκανες θα ήταν ως ιδιώτης. Δεν είναι παράλογα λοιπόν τα τεκμήρια κλπ

Στην δουλεια μου θα πηγαινοερχομουν 6 μερες την βδομαδα και φυσικα τις υπολοιπες μερες και ωρες θα ηταν ΙΧ. Ηθελα λοιπον την απαλλαγη του ΦΠΑ και να μην εχω ολα αυτα που εχει ο ιδιοκτητης αυτοκινητου. Δεν βαριεσαι σττην σκεψη ημουν, δεν ηταν σιγουρο οτι θα το εκανα, πλεον δεν συμφερει.
Μονο επιχειρησεις που τα δινουν ως παροχη στους εργαζομενους τους.