Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#546626 το σύστημα κλειδώνει αν έχει χρειαστεί να πας δήλωση στη δου

διαφορετικά μπορείς να παίξεις τροποποιητική πάνω στη τροποποιητική και τώρα ακόμα (το δοκίμασα και μου κράτησε μία αποθηκευμένη η |λογοκρισία| :lol: )

βέβαια δεν μου έχει τύχει να χρειαστεί να κάνω τροποποιητική και στη συνέχεια αναδρομικά στο ίδιο άτομο, αλλά υποθέτω ότι θα δουλεύει

σε περίπτωση χειρόγραφης, ή διόρθωσης στη δου το όποιο ηλεκτρονικό σκηνικό παύει να είναι δυνατό και θες χεράτη



τώρα σε αυτό που λέει ο jarnoTείναι αρκετά απλό αν θέλει να το τσεκάρει και μόνος του, γιατί οι ηλεκτρονικές με αναδρομικά δεν είναι κάτι το πολύπλοκο απλά πατάς επόμενο==>επόμενο==> υποβολή

αλλά αν θέλει να το τσεκάρει πάει στη βεβαίωση αποδοχών τη φετινή, βλέπει πόσα είναι τα αναδρομικά στο έτος που τον ενδιαφέρει (φορολογητέο πόσο πάντα, όχι μεικτό) πάει στη δήλωση εκείνης της χρονιάς πριν κάνει τροποποιητική, βλέπει πόσα είχε ο κωδικός στην αρχική δήλωση εκείνης της χρονιάς (301 μισθοί, 303 συντάξεις είναι τα πιο συνηθισμένα) και στη συνέχεια πάει να υποβάλλει την τροποποιητική και βλέπει πριν την εκκαθάριση αν το νέο ποσό στον 301 ή 303 είναι αυτό που είχε πριν ΣΥΝ τα αναδρομικά.
βέβαια είναι ανούσιο τσεκάρισμα, δεν παίζει ποτέ λάθος, απλά για να νιώσει κανείς βέβαιος ότι έκανε τη σωστή..

αν λοιπόν είναι έτσι η σούμα τότε έχει μπει το σωστό ποσό και είναι αρχοντόπουλο και δεν έχει άλλη υποχρέωση για εκείνη τουλάχιστον τη χρονιά και γλίτωσε το ανούσιο 100αρικακι πρόστιμο που ξεκάθαρα υπάρχει για όποιον κάνει τη |λογοκρισία| να ξεχαστεί..

ειδικά στους αστυνομικούς που πάντα ή συνήθως τελοσπάντων έχουν 3-4 χρόνια αναδρομικά με ψίχουλα που δεν βγάζουν κανένα φόρο, μπορεί να βρεθούν οι τύποι με 400€ πρόστιμα από το πουθενά :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#546685 Ευχαριστίες!
Μπήκα, είδα, τσέκαρα, υπέβαλα.
Δεν πλήρωσα (ακόμη) :lol:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#548297 Σε σπίτι και οικόπεδο που είναι συνιδιοκτησια υπάρχει τρόπος να δει κάποιος αν οι υπόλοιποι έχουν πληρώσει ΕΝΦΙΑ?
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#548306 Άρα πρακτικά δεν μπορεί κάποιος να ελέγξει αν η ιδιοκτησία του, έστω σε ένα ποσοστό, έχει χρέη.
Να πω την αλήθεια δεν περίμενα κάτι διαφορετικό.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#548317
NickTG έγραψε:Άρα πρακτικά δεν μπορεί κάποιος να ελέγξει αν η ιδιοκτησία του, έστω σε ένα ποσοστό, έχει χρέη.
Να πω την αλήθεια δεν περίμενα κάτι διαφορετικό.

Τυπικά ο φορολογούμενος έχει χρέη όχι η ιδιοκτησία

Και το τι χρωστάει ο καθένας είναι προσωπικό του δεδομένο

Κάτσε να το ψάξω λίγο.. εδιτ όχι από ότι μου είπε και άλλος δεν υπάρχει κάποιος φυσιολογικός τρόπος :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#548319
NickTG έγραψε:Σε σπίτι και οικόπεδο που είναι συνιδιοκτησια υπάρχει τρόπος να δει κάποιος αν οι υπόλοιποι έχουν πληρώσει ΕΝΦΙΑ?


Μια ερωτηση γιατι κατι δεν το καταλαβα....Οταν λες συνιδιοκτησια εννοεις εξ αδιαιρετου η κατα ποσοστο ιδιοκτησιας;
Γιατι στη δευτερη περιπτωση,επειδη μου ετυχε, αμα ξερεις user name και κωδικο που μπαινει στο taxis μπορεις να δεις τι εχει πληρωσει και τι οχι....Για το εξ αδιαιρετου δηλω πληρη αγνοια......
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#548345 Αν ήξερα κωδικούς καλά θα ήταν.
Θα είχα ελέγξει ήδη! :s_tongue

QsisVTS έγραψε:
NickTG έγραψε:Άρα πρακτικά δεν μπορεί κάποιος να ελέγξει αν η ιδιοκτησία του, έστω σε ένα ποσοστό, έχει χρέη.
Να πω την αλήθεια δεν περίμενα κάτι διαφορετικό.


Τυπικά ο φορολογούμενος έχει χρέη όχι η ιδιοκτησία

Και το τι χρωστάει ο καθένας είναι προσωπικό του δεδομένο

Κάτσε να το ψάξω λίγο.. εδιτ όχι από ότι μου είπε και άλλος δεν υπάρχει κάποιος φυσιολογικός τρόπος :hmmm:



Τυπικά όντως έτσι είναι αλλά θα ήμουν πιο ήσυχος αν ήξερα πως όλα είναι πληρωμένα. :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#548417 τι να σου πω εσύ ξέρεις τους λόγους, αλλά αν δεν πρόκειται να κληρονομήσεις το υπόλοιπο να πάρεις εσύ τα χρέη δε μπορώ να σκεφτώ γιατί να σε ενδιαφέρει και τόσο ή αν είναι ποτέ να σου μεταβιβαστεί είναι πρόβλημα του άλλου να είναι ενήμερος ή αν ακόμα και δώσεις χρήματα να πάρεις το υπόλοιπο ναι μεν τα βάζεις εσύ αλλά κανονίζεις να αφαιρεθούν από το υπόλοιπο τίμημα

δηλαδή με φίλο μου που μιλούσα τις προάλλες που έχει κάποια περιουσία με ένα συγγενή του που έχει πιστολιάσει άσχημα την εφορία και το ακίνητο ουσιαστικά κάθεται άδειο και δεν μπορεί κανείς να το κάνει τίποτα, μου έλεγε ότι σκέφτεται να το κάνει έτσι θα πληρώσει τα κερατιάτικα αλλά ο άλλος θα πάρει ο,τι μείνει (στη προκειμένη περίπτωση βέβαια αυτός γνωρίζει τι χρωστάει ο αλλος οπότε το βάζει κάτω να δει τι τον συμφέρει..)

αν τώρα ο άλλος χρωστάει 10 χιλιάρικα και το υπόλοιπο μερίδιο δεν αξίζει ούτε τόσα ναι είναι ένα θέμα..
Άβαταρ μέλους
By gsmave
#548468
QsisVTS έγραψε:............δηλαδή με φίλο μου που μιλούσα τις προάλλες που έχει κάποια περιουσία με ένα συγγενή του που έχει πιστολιάσει άσχημα την εφορία και το ακίνητο ουσιαστικά κάθεται άδειο και δεν μπορεί κανείς να το κάνει τίποτα, μου έλεγε ότι σκέφτεται να το κάνει έτσι θα πληρώσει τα κερατιάτικα αλλά ο άλλος θα πάρει ο,τι μείνει..................


Για το συγκεκριμένο επειδή μου συμβαίνει τέτοια κατάσταση (κληρονομιά και ο συγγενής δεν πληρώνει ότι του αναλογεί), υπάρχει νομική δυνατότητα (πως?) να εξοφληθούν τα χρέη από το ένα μέρος αλλά τα αναλογούντα να μην αποδοθούν αργότερα (πχ σε πώληση). Δεν μιλάω προφανώς για μεταβίβαση από τον ένα κληρονόμο το μερίδιο του. Στην ουσία αν μπορεί πληρώνοντας ο ενας το σύνολο των οφειλών, να είναι εξασφαλισμένος ότι αργότερα το αναλογούν ποσό θα του αποδοθεί/παρακρατηθεί από την όποια συναλλαγή.
Γιατί μακροπρόθεσμα μιλώντας, μπορεί τα χρέη να είναι προσωπικά, αλλά αν το ακίνητο επιβαρυνθεί (από τον ένα συνδικαιούχο) με φόρους/πρόστιμα κλπ, ουσιαστικά είναι άχρηστο και γι'αυτόν που πληρώνει (ή κάνω λάθος?)..
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#550530
Red Garland έγραψε:Εξάμηνη προθεσμία για δήλωση κενών ακινήτων στους δήμους

Παλιό θέμα αλλά ενημερώστε όσους ξέρετε για να μην πληρώνουν τζάμπα δημοτικά τέλη σε κλειστά διαμερίσματα.
Δίνεται 6μηνη παράταση(από την ημ/νια του ΦΕΚ) για όσους ξέχασαν να δηλώσουν στο δήμο τους τα κλειστά διαμερίσματα, οπότε και γλιτώνουν τις παλιές συσσωρευμένες οφειλές.
Μετά το 6μηνο από το νόμο όποιος ξεχνάει να δηλώνει τα κλειστά διαμερίσματα θα χρεώνεται κανονικά δημοτικά τέλη μέχρι την ημερομηνία της δήλωσής τους στο δήμο.

Ο νόμος, άρθρο 222.


εχει παει κανεις σε Δημο για να δηλωσει το κλειστο του διαμερισμα/μαγαζι κλπ?
τι δικαιολογητικα χρειαστηκαν? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#550532
dimviii έγραψε:
Red Garland έγραψε:Εξάμηνη προθεσμία για δήλωση κενών ακινήτων στους δήμους

Παλιό θέμα αλλά ενημερώστε όσους ξέρετε για να μην πληρώνουν τζάμπα δημοτικά τέλη σε κλειστά διαμερίσματα.
Δίνεται 6μηνη παράταση(από την ημ/νια του ΦΕΚ) για όσους ξέχασαν να δηλώσουν στο δήμο τους τα κλειστά διαμερίσματα, οπότε και γλιτώνουν τις παλιές συσσωρευμένες οφειλές.
Μετά το 6μηνο από το νόμο όποιος ξεχνάει να δηλώνει τα κλειστά διαμερίσματα θα χρεώνεται κανονικά δημοτικά τέλη μέχρι την ημερομηνία της δήλωσής τους στο δήμο.

Ο νόμος, άρθρο 222.


εχει παει κανεις σε Δημο για να δηλωσει το κλειστο του διαμερισμα/μαγαζι κλπ?
τι δικαιολογητικα χρειαστηκαν? :hmmm:


εδω λεει οτι χρειαζεται μονο υπευθυνη δηλωση.Θα παρω και ενα τηλε στο Δημο να το σιγουρεψω.

c.ΤΑ NEA ΧΡΟΝΙΚΑ ΟΡΙΑ: Επίσης με το νέο νόμο 4555/2018 οριοθετούνται τα χρονικά όρια επιβολής της δήλωσης περί μη χρήσης ακινήτου προς καταβολή δημοτικών τελών καθαριότητας και φωτισμού και προβλέπεται ότι εφεξής για την απαλλαγή από την υποχρέωση καταβολής των εν λόγω τελών απαιτείται μόνο η υποβολή υπεύθυνης δήλωσης περί της διακοπής ηλεκτροδότησης και της μη χρήσης του ακινήτου προς τον αρμόδιο Δήμο, ο οποίος και φέρει την ευθύνη ελέγχου της ακρίβειας του περιεχομένου της εν λόγω δήλωσης. (άρθρο 222)

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41514
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#551833 @qsis

Είχα κάνει μία κουβαδιά στην τελευταία δόση φόρου εισοδήματος και είχα δώσει στρογγυλό το ποσό με αποτέλεσμα να έχει μείνει ένα ποσό 0.03€ ως ληξιπρόθεσμο. Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτός λόγος για τον οποίο δε μου βγάζει φορολογική ενημερότητα το σύστημα? :hmmm:

Εννοείται δεν υπάρχει καμία άλλη οφειλή.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#551835
Deleted User 1 έγραψε:@qsis

Είχα κάνει μία κουβαδιά στην τελευταία δόση φόρου εισοδήματος και είχα δώσει στρογγυλό το ποσό με αποτέλεσμα να έχει μείνει ένα ποσό 0.03€ ως ληξιπρόθεσμο. Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτός λόγος για τον οποίο δε μου βγάζει φορολογική ενημερότητα το σύστημα? :hmmm:

Εννοείται δεν υπάρχει καμία άλλη οφειλή.

μπορεί δεν θυμάμαι να υπάρχει λογική συνέχεια στις οφειλές με τα cents άλλες φορές δίνει, άλλες όχι

πήγαινε προσωποποιημένη πληροφόρηση, πήγαινε στην οφειλη των 3 λεπτών, πάτα εξόφληση, βάλε τα στοιχεία της χρεωστικής σου όπως θα έκανες την οποιαδήποτε αγορά από internet (πιστώτική τελευταία φορά που είδα δεν δουλεύει, οπότε βάλε χρεωστική για σίγουρα) και ξεχρέωσέ το

με αυτή τη μέθοδο φεύγει αμέσως η οφειλη και δεν υπάρχει κανενός είδους προμήθεια

απέφευγε πλέον το ebanking, γιατί εκεί μαλακίζονται οι τράπεζες 3-4 μέρες με τα λεφτά σου και αργεί να φανεί η πληρωμή

όπως στο είπα πιο πάνω θα φανεί άμεσα η εξόφληση και καπάκια δοκίμασε ξανά

αν συνεχίζει να μη σου βγάζει (δοκίμασε και μια δευτέρα πρωί λίγο πριν πας) πρέπει να πας να το λύσεις από εφορία

πολλές φορές μπορεί να χρωστάς κάτι που δεν φαίνεται στην προσωποποιημένη και μόνο από εφορία σε ενημερώνουν τι είναι αυτό
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#551840 Αυτό που ξέχασα να πω είναι ότι έχω μία τελευταία δόση του φόρου αλλά δεν είναι ληξιπρόθεσμη. Μάλλον αυτό μου την κάνει τη δουλειά απ' ότι μου λέει φίλος συναδελφός σου!

Τι μπάσταρδοι είναι ρε φίλε? Εάν βάλεις χρήση "μεταβίβαση ακινήτου" δε σου δίνει χωρίς απολύτως μηδενικό υπόλοιπο. Αν βάλεις "για κάθε νόμιμη χρήση" βγάζει κανονικά! Πρέπει δηλαδή τώρα να μου τα φάνε σόνυ και ντε νωρίτερα από το προβλεπόμενο!