Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#518993 Για ηλικιωμενο συνταξιουχο 80+ ποσες αναλογικα αποδειξεις πρεπει να βαλει?? ηλεκτρονικες βεβαια δεν εχει, ωστε να δικαιουται αφορολογητο??
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#518996 ανάλογα το εισόδημα, 10% για τα πρώτα 10 χιλιάρικα, 15% για τα επόμενα 20 και ο,τι είναι πάνω από 30 χιλιάδες θέλει 20%

επίσης οι αποδείξεις του συζύγου καλύπτουν τη σύζυγο (ή το άλλο μέλος του συμφώνου συμβίωσης, για να είμαστε πολιτικά ορθοί :shifty: )

αν είναι δηλαδή 2 σύζυγοι και ο ένας εξαιρείται βάλε στον έναν τις "χάρτινες" και για τους 2 και τέλος
Άβαταρ μέλους
By 224v
#518998
QsisVTS έγραψε:ανάλογα το εισόδημα, 10% για τα πρώτα 10 χιλιάρικα, 15% για τα επόμενα 20 και ο,τι είναι πάνω από 30 χιλιάδες θέλει 20%

επίσης οι αποδείξεις του συζύγου καλύπτουν τη σύζυγο (ή το άλλο μέλος του συμφώνου συμβίωσης, για να είμαστε πολιτικά ορθοί :shifty: )

αν είναι δηλαδή 2 σύζυγοι και ο ένας εξαιρείται βάλε στον έναν τις "χάρτινες" και για τους 2 και τέλος


Ευχαριστω!!! Χηρα ειναι εδω και 20+ χρονια..... :iconcool: :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#519002
QsisVTS έγραψε:στατιστικά είναι αναμενόμενο :(


γιατι ρε γμτ φευγουμε πρωτοι?? εστω και με λιγα χρονια, πχ, ο πατερας μου 95, η μητερα μου ενα χρονο μετα, στα 98!! ναι τον περναγε!!! εχοντας "προσθεσει" 6 χρονια στην ημερομηνια γεννησις, ειχε κανει το 0 σε 6!!!!
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#519005 γιατί μάλλον έτσι πρέπει

σε γενικές γραμμές επειδή οι γυναίκες μας είναι πιο μικρές από μας, αλλά και επειδή έχουν πολύ λιγότερο άγχος από μας

κάποτε διάβαζα που εξέταζαν τη σχέση του πόσο καλού/βαθύ υπνου κάνουν οι άντρες σε σχέση με τις γυναίκες και πόσο αυτό επηρέζε το πόσο θα ζήσουν, και είχε βγει ότι οι γυναίκες κάνουν πολύ πιο βαθύ ύπνο από μας (αυτό φαντάζομαι το έχουν διαπιστώσει οι περισσότεροι ) ,άρα και ζουν περισσότερο

ήταν πολύ σημαντικός παράγοντας μακροζωίας ο ύπνος
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#519426
Geo f1 έγραψε:Φορολογικές δηλώσεις: Παράταση έως τις 26 Ιουλίου!

για αυτό που έγραψες, θα ανάψω τσιγάρο και θα απολαύσω για λίγο τον καφέ μου
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#519427
QsisVTS έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Φορολογικές δηλώσεις: Παράταση έως τις 26 Ιουλίου!

για αυτό που έγραψες, θα ανάψω τσιγάρο και θα απολαύσω για λίγο τον καφέ μου

Εσενα σκεφτομουν όταν το εγραφα :(
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#519428
QsisVTS έγραψε:στατιστικά είναι αναμενόμενο :(


Τώρα που κάθομαι σπίτι αισθάνομαι την καρδιά μου να δουλεύει άνετα, δηλ είναι στιγμές που δεν την αισθάνομαι καθόλου. :lol:
Θυμάμαι μια μέρα στο εργοστάσιο με 40C και ορθοστασία με κουβάλημα 15κιλων δειγμάτων , ήμουν στα όρια της συγκοπής. Απαπαπαπα .
Έχεις δει πολλές να ζορίζονται σωματικά τα τελευταία 50 χρόνια; άσε που συνήθως η καρδιά τους έχει να αντιμετωπίσει το μισό βάρος σε σχέση με μας.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#519431 αυτό βέβαια δεν ξέρω αν είναι και πολύ καλό, οι γιαγιάδες μας έπιασαν τα 90 και ήταν γερές γυναίκες όχι απολειφάδια

οι μανάδες μας και οι γυναίκες μας δεν ξέρω αν θα τα πιάσουν

(το ίδιο βέβαια πάει και για τους άντρες)

η σωματική εργασία σε διαλύει αλλά σου δίνει και ζωή παράλληλα, η καθιστικότητα από την άλλη μπορεί να σε σκοτώσει σιωπηλά :hmmm:
(δεν διαφωνώ βέβαια ότι είναι προτιμότερη, αλλά προτιμότερη δεν σημαίνει και γενικά καλύτερη )

στο παραπάνω που μου περιγράφεις πάντως μην ξεχνάς και τον παράγοντα άγχους, οι γυναίκες προς τιμή τους βέβαια συνήθως το διαχειρίζονται πολύ καλύτερα από τους άντρες που φέρνουν με το παραμικρό τη καταστροφή , και ας φαίνονται στα @@ τους (ή ακόμα και αν είναι καλά κάνουν)

είναι νομίζω σημαντικό να υπάρχει μια γυναίκα που να μπορεί να εξισορροπήσει την κατάστασή , γιατί η αντρική σκέψη από μόνη της δεν αρκεί :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#519448
QsisVTS έγραψε:η σωματική εργασία σε διαλύει αλλά σου δίνει και ζωή παράλληλα, η καθιστικότητα από την άλλη μπορεί να σε σκοτώσει σιωπηλά :hmmm:


όσο ζούνε Πάγκαλος και Μπένυ , το καθισιό κερδίζει τη σωματική εργασία . :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#519454 :lol:

αυτοί είναι άλλου τύπου τέρατα, δεν μασάνε από κάτι τέτοια

ο απλός ο λαουτζίκος είναι που μένει στον τόπο
Άβαταρ μέλους
By 224v
#522627 Στα εξοδα στους κωδικους 049... βαζουμε υποχρωτικα αυτα που λενε οι καρτες?? η απλα καλυπτουε το ποσοστο που χρειαζεται για το αφορολογητο...?? τι συμφερει να βαλουμε?? λιγο περισσοτερο απο το ποσοστο??
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#522636 Άμα βάλεις το απαιτούμενο είσαι οκ, δεν βγαίνει πρόστιμο

Τώρα και όλο να το βάλεις πάλι δεν έχεις θέμα και θεωρητικά αυτό πρέπει να βάλεις

Μελλοντικά δεν ξερω αν θα παίξουν φάσεις με τεκμήρια (το θεωρώ πιθανό), αλλά προς το παρόν όσα και να βάλεις δεν παίζουν ρόλο

Το θέμα είναι να μην βάλεις παρακάτω

Εγώ πάντως τα κάνω copy paste , ότι λέει ο 49