Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#745047 Δεν έχω ασχοληθεί, ασχολείται η αδελφή της γυναίκας μου (η γονική παροχή είναι προς τις 2 κόρες). Νομίζω έχουν γίνει πολλές από τις δουλειές που λέτε (συμβολαιογράφος, μηχανικός και δήλωση στην εφορία). Εγώ (δηλαδή η γυναίκα μου) αυτή τη δήλωση επιλέγω να κάνω υποβολή και καταχώριση. Για να δούμε τι άλλο θα παίξει στη συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#750254 Μείωση ΕΝΦΙΑ διαβάζω. Αν όντως ισχύει, αναρωτιέμαι ποιος ο λόγος όταν οι δημοσκοπήσεις λένε πως είναι 10+ μονάδες μπροστά. Μάλλον επειδή είναι η καλύτερη κυβέρνηση όλων των εποχών, είπε να μας κάνει άλλο ένα δωράκι. Πότε λέτε θα έχουμε εκλογές;
https://www.news247.gr/oikonomia/mitsot ... 15762.html
Θα έλεγα πως θα εξαρτηθεί από την πορεία της πανδημίας, γιατί προς το παρόν, πάμε από αρνητικό σε αρνητικό ρεκόρ και σύντομα παίζει να είμαστε οι χειρότεροι σε θανάτους ανά εκατομμύριο. Το θέμα εδώ είναι βέβαια πως το θέμα απασχολεί όλο και λιγότερους (αρκεί να μην έχεις χάσει δικό σου άνθρωπο υποθέτω...).

Γενικώς, όταν ακούω για μειώσεις ΕΝΦΙΑ, εκλογές μου έρχονται στο νου, τι να πω.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#750257 Μικρή μείωση στον ΕΝΦΙΑ μεγάλη αύξηση στο ρεύμα , τα καύσιμα και στο καλάθι της νοικοκυράς.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#750298
Anonymous Founder έγραψε:Πότε λέτε θα έχουμε εκλογές;

η εποχή Σεπτέμβρη είναι πάντα δυνατή,
εγώ θα έβαζα τα λεφτά μου σε 12 μήνες από τώρα, Φλεβάρη-Μάρτη 2023.

Η κυβέρνηση θα θέλει να επενδύσει σε ένα καλό οικονομικό φίνις του 2022 (τουρισμός, επενδύσεις, μεγάλα έργα των οποίων εκκρεμεί η έναρξη) και σε μια καλή απομείωση της πανδημίας (πολλοί ειδικοί θεωρούν ότι ο επόμενος χειμώνας θα είναι αλλιώτικος). Τι καλύτερο από τέτοια εποχή του χρόνου.

(αλλά φυσικά, όλα αυτά είναι ευσεβείς πόθοι. Έχουμε χιλιάδες νεκρούς κάθε μήνα, έχουμε ενόψει φωτιές, πλημμύρες, χιονιάδες, κλπ. Έχουμε -το κυριότερο- πολίτες που στενάζουν. Θα δείξει).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#750301
Νίκος Παππάς έγραψε:Αναμενονται αυξησεις αντικειμενικων αξιων στα ακινητα. :ninja:

Εμένα μου λες; :lol:
Στα 2400€ από 1600€ πήγαμε! :lipsealed:
Και εννοείται, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί είναι φιλολαϊκό να μειώνεται ο ΕΝΦΙΑ και όχι άλλοι φόροι (πχ μείωση ΦΠΑ σε είδη πρώτης ανάγκης). Μάλλον γιατί κάθε κακομοίρης με ένα ακίνητο, θεωρεί εαυτόν μέση τάξη.
ΤΟ σίγουρο είναι πως όσοι με πολλά ακίνητα, πανυγηρίζουν, τόσο για την μείωση του ΕΝΦΙΑ όσο και την κατάργηση του συμπληρωματικού ΕΝΦΙΑ που αφορά όσους με μεγάλη ακίνητη περιουσία.

@JarnoT
Εγώ θα περίμενα κάτι προς το φθινόπωρο να πω την αλήθεια, ώστε να μην υπάρχει νέο κύμα νοσηλειών στα νοσοκομεία. Δεν θεωρώ πως θα έχουμε τελειώσει τόσο εύκολα με τον κορονοϊό.
Θεωρώ επίσης πως έχουν καταλάβει πως αν βρεθεί κάποιο παράθυρο ευκαιρίας που δεν υπάρχει κάποια καταστροφή, να κάνουν τις εκλογές γιατί όσο το αφήνουν, θα χειροτερεύουν οι συσχετισμοί. Θα δούμε.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#750305 O Πανάγαθος εχει προβλέψει γι αυτα που σας βασανίζουν, οι Βρυξέλλες διαρρέουν με δημοσιεύματα την ανάγκη κυβέρνησης τεχνοκρατών :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#750352
224v έγραψε:Μα το ΦΕΚ για τις αντικειμενικες δεν έχει δημοσιευθεί ακόμα, αυτό άλλωστε μου είπαν στο νησί που πήγα το Σ/Κ...

.


σε δημοσιογραφους πρεπει να εχουν διαρευσει καποιες τιμες,γιατι εχουν παραδειγματα με ενφια
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#750364 Οι αντικειμενικές έχουν ανακοινωθεί εδώ και καιρό. Μέχρι και εφαρμογή έφτιαξε ο Πιερακάκης.
https://maps.gsis.gr/valuemaps/
Άβαταρ μέλους
By 224v
#750381 Είναι, πληροφοριακου χαρακτήρα λέει!!!
Με το ΦΕΚ θα μάθουμε, σίγουρα κάπου εκεί θα είναι.
Για την Ιθάκη είπαν τη μεγαλύτερη αύξηση σε όλη την Ελλάδα, αλλά τελικά αφορά μόνο τα παραλιακά ακινητα!!! στο Βαθύ...

.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#750755 Από δική μου αμέλεια δεν πρόσεξα ποτέ ότι οι συνταξιούχοι (μισθωτοί) γονείς έπαιρναν κάτι αναδρομικά τα τελευταία χρόνια που αφορούσαν στα έτη 2015, 2016 κ 2017.
Τελοσπάντων υπέβαλα τις εκπρόθεσμες τροποποιητικές για το 2015 και 2017.

Ωστόσο για το έτος 2016 είχαν πάρει αναδρομικά 3 διαφορετικές επόμενες χρονιές (2017, 2018, 2020). Στο taxis, στη δήλωση αναδρομικών, έχουν ενσωματωθεί μόνον τα αναδρομικά της 1ης χρονιάς (2017). Τι παίζει εδώ; Εγώ κατέθεσα ηλεκτρονικά και αυτή τη δήλωση, αλλά εκκρεμούν οι άλλες δύο περιπτώσεις αναδρομικών για το ίδιος έτος 2016.
Μήπως το σύστημα θα τις δει μία μία, σειριακά, μόλις γίνει η επόμενη εκκαθάριση, κ.ο.κ.;
'Ή μήπως πρέπει να πάω στην εφορία χειρόγραφη τροποποιητική;
Αν τυχόν σας έχει συμβεί..
Άβαταρ μέλους
By thrylosveria
#750756 Δες απο Δευτερα αν σε αφηνει να κανεις τη νεα τροποποιητικη με τα νεα ποσα...νεο προστιμο 102,40...και την επομενη ,κανε τη τροπ/ση του 2020, αυτη νομιζω παει μεχρι 28 Φεβρουαριου και ειναι χωρις προστιμο !
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#750759 Ναι, αυτό έχω σκοπό, να ξαναδώ αύριο αν δέχεται.
Ωστόσο, αναδρομικά που δόθηκαν το 2020 για το 2015, την οποία δήλωση ήδη υπέβαλα, στη νέα εκκαθάριση μου έβγαζε μήνυμα ότι είναι εκπρόθεσμη, κι ας ισχύει η παράταση ως 28/2. Ελπίζω να είναι της εφαρμογής σφάλμα.
Θα φανεί αύριο στην ταυτότητα οφειλής.