Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#742707 Το εκκαθαριστικό βγαίνει αμέσως (και είναι το συνολικό, όχι μόνο για τα έξτρα ποσά, μην τρομάξεις).
Η ταυτότητα πληρωμής (της διαφοράς ποσών παλαιού και νέου εκκαθαριστικού) την επόμενη εργάσιμη.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#743646 Προσπαθώ να βγάλω φορολογική ενημερότητα για τον πατέρα μου και δεν μ'αφήνει, λέει δεν μπορεί να εκδοθεί. Δεν υπάρχει κάποιο υπόλοιπο χρωστούμενο, στα στοιχεία οφειλών είναι μηδέν.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#743656
Dimitris_P έγραψε:Προσπαθώ να βγάλω φορολογική ενημερότητα για τον πατέρα μου και δεν μ'αφήνει, λέει δεν μπορεί να εκδοθεί. Δεν υπάρχει κάποιο υπόλοιπο χρωστούμενο, στα στοιχεία οφειλών είναι μηδέν.
Εμάς κάποτε είχε βάλει στοπ ο δήμος και μάθαμε που οφειλόταν η αδυναμία έκδοσης ενημερότητας αφού ρωτήσαμε...
Τελευταία επεξεργασία από kubiak και 22 Δεκ 2021, 00:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#743659 Για την ακρίβεια, φαινόταν στο υπολογιστικό σύστημα του δήμου ότι εκκρεμούσε οφειλή για τον οικογενειακό τάφο...
Μία επίσκεψη επιβεβαίωσε ότι δεν υπήρχε οφειλή που να εκκρεμεί και άρθηκε η απαγόρευση...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#744551 Στην φορολογική δήλωση στον Πινακα 7 "Δαπάνες που αφαιρούνται από το εισόδημα ή το φόρο" προσθέτουμε και όσα δώσαμε για εφορία-ΕΝΦΙΑ;
Γενικά αυτά τα βάζουμε κάπου (γιατί μου τα βγάζει στο ίδιο παράθυρο που μου δείχνει τις δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής (κάτω από τίτλο: Δαπάνες της περ. στ. παρ. 6 αρθρ. 15 ν. 4172/2013.).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#744569
sknipper έγραψε:Στην φορολογική δήλωση στον Πινακα 7 "Δαπάνες που αφαιρούνται από το εισόδημα ή το φόρο" προσθέτουμε και όσα δώσαμε για εφορία-ΕΝΦΙΑ;
Γενικά αυτά τα βάζουμε κάπου (γιατί μου τα βγάζει στο ίδιο παράθυρο που μου δείχνει τις δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής (κάτω από τίτλο: Δαπάνες της περ. στ. παρ. 6 αρθρ. 15 ν. 4172/2013.).
Απαντώ μόνος μου. Όχι δεν Βάζουμε την εφορία-ΕΝΦΙΑ στα έξοδα. Μας τα λέει για να δούμε αν μαζί με κάποια άλλα που έχει εκεί είναι πάνω από 60% του εισοδήματος οπότε μειώνεται το απαραίτητο ποσοστό δαπανών από 30% στο 20%.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#744824 Όπως βλέπω κινείστε περισσότερο σε επαγγελματικά θέματα αλλά θα ρωτήσω.
Γονική παροχή, ποια η διαδικασία; Συμβολαιογράφος στήνει δήλωση και την ρίχνει στο taxis και μέσα από εκεί (my property) πρέπει ο λαβών-το τέκνο να κάνει υποβολή και καταχώριση και μετά ο παρέχων-γονιός να κάνει κι αυτός υποβολή και καταχώριση;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#744839 Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Χρειάζεται αρκετή χαρτούρα και βεβαιώσεις κλπ που δεν γίνονται όλα online. Θα σε καθοδηγήσει ο συμβολαιογράφος σου
Άβαταρ μέλους
By 224v
#744841 κάνω τώρα αυτό από τον Σεπτέμβριο. χρειάζεσαι τη βεβαίωση μηχανικού, ο συμβολαιογράφος ετοιμάζει ένα τετράφυλλο με την αξία και τη στέλνει για επιβεβαίωση στην εφορία σου αυτή τα στέλνει στην εφορία του ακινήτου και αυτή απαντά για την αξία τελικά.βεβαιαθελεις ασφαλιστική ενημερότητα σε ισχύ, το Ταπ από το δήμο, μετά σε φωνάζει ο συμβολαιογράφος και υπογράφεις εσύ και το παιδί εάν όλα είναι σωστά!!!, εγώ ακόμα περιμενοω για ένα οικόπεδο στην Επίδαυρο την εφορία Κορίνθου...που λέει ότι τα έχει στείλει!!! κουράγιο!!! και ρώτα τον συμβολαιογράφο!!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#744863 Πάνω κάτω αυτά. Η βεβαίωση μη οφειλής ΤΑΠ από τον δήμο αργεί πολύ να ξέρεις. Πήραν όλα παράταση μέχρι τέλος Γενάρη, αλλά δύσκολο το βλέπω να προλαβαίνεις αν ξεκινήσεις τώρα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#744877 το Ταπ επίσημα ακόμα δεν πήρε παράταση από την κουβέντα σήμερα με τον συμβολαιογράφο. η Αθήνα είναι το δυσκολότερο γιατί πολλά σπίτια,. βέβαια με πληρωμένη τη δεη εύκολα στη δίνουν αλλά θέλει ουρά!!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#744896 τώρα πάλι ήρθε μήνυμα ότι η Κόρινθος δεν έχει απαντήσει !!!! ενώ εγώ τους έχω δώσει το πρωτοκολο της απάντησης από 21/12/2021, τα τυπακια στην εδώ εφορία μας δουλεύουν!! γμτπ.

< Note >