Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#730831 Τί ισχύει για τα τεκμήρια διαβίωσης κλπ για τους κάτοικους εξωτερικού; Απ' όσο θυμάμαι πριν μερικά χρόνια αν είχες μη μηδενικό εισόδημα (π.χ. € 0.01 από τόκους στην τράπεζα), εμφανίζονταν αυτόματα τα τεκμήρια και έβγαινε ένα ωραίο κοστουμάκι (μιας και δεν υπάρχει αφορολόγητο όριο για τους κάτοικους εξωτερικού).

Είναι ακόμη έτσι η κατάσταση; Πόσο δύσκολο είναι να φτιάξουν ένα online calculator από το υπουργείο για να βγάζουμε άκρη σαν άνθρωποι...!!
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#730854
SIHCTR έγραψε:Τί ισχύει για τα τεκμήρια διαβίωσης κλπ για τους κάτοικους εξωτερικού; Απ' όσο θυμάμαι πριν μερικά χρόνια αν είχες μη μηδενικό εισόδημα (π.χ. € 0.01 από τόκους στην τράπεζα), εμφανίζονταν αυτόματα τα τεκμήρια και έβγαινε ένα ωραίο κοστουμάκι (μιας και δεν υπάρχει αφορολόγητο όριο για τους κάτοικους εξωτερικού).

Είναι ακόμη έτσι η κατάσταση; Πόσο δύσκολο είναι να φτιάξουν ένα online calculator από το υπουργείο για να βγάζουμε άκρη σαν άνθρωποι...!!


Αν είναι εντάξει το μητρώο σου δεν υπολογίζονται τεκμαρτές δαπάνες διαβίωσης ακόμα κι αν έχεις εισόδημα από τόκους-ακίνητα.
Οι δαπάνες αγοράς (ακινήτου - αυτοκινήτου) πρέπει να δικαιολογούνται φυσικά αλλά μπορείς να επικαλεσθείς μεταφορά ποσών από το εξωτερικό οπότε κανένα θέμα και από εκει.
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#730865 Ευχαριστώ για την απάντηση. Με τα πολλά βρήκα τις φετινές οδηγίες εδώ:
https://www.aade.gr/sites/default/files/2021-05/FEFP_odigies_2021_27_5_2021_1.pdf

Όπου αναφέρει:
ι) Σε καμία περίπτωση δεν εφαρμόζονται τα τεκμήρια διαβίωσης του άρθρου 31 στα φυσικά πρόσωπά που έχουν τη φορολογική κατοικία τους στην αλλοδαπή, ακόμη κι αν αποκτούν εισόδημα στην Ελλάδα


Το οποίο άρθρο 31 αναφέρεται στο Νόμο ν. 4172/2013, και εκεί όντως αναφέρονται όλες οι αντικειμενικές δαπάνες.
Ελπίζω να το κρατήσουν έτσι και στο μέλλον...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#730958
SIHCTR έγραψε:Το οποίο άρθρο 31 αναφέρεται στο Νόμο ν. 4172/2013, και εκεί όντως αναφέρονται όλες οι αντικειμενικές δαπάνες.
Ελπίζω να το κρατήσουν έτσι και στο μέλλον...


Ναι, αυτό ισχύει εδώ και χρόνια όπως είδες. Αυτό που έγραψες περί εισοδήματος (€ 0.01 από τόκους στην τράπεζα) αφορά την υποχρέωση υποβολής φορολογικής δήλωσης αλλά αν είσαι επίσημα φορολογικός κάτοικος εξωτερικού τότε είναι θέμα 5-10 λεπτών και βγαίνει μηδενικό εκκαθαριστικό.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#736891 Ο Τζίμης Ταδόπουλος θέλει να εγγραφεί στο timologio και το mydata της ΑΑΔΕ...
Εισαγωγή με τους κωδικούς taxis/gsis/aade στην εφαρμογή timologio της ΑΑΔΕ, δημιουργεί νέο χρήστη, βάζει το email που χρησιμοποιεί tadopoulos.jim@gmail.com.
Ακολουθεί η εισαγωγή στην εφαρμογή mydata της ΑΑΔΕ, δημιουργεί νέο χρήστη βάζει το email που χρησιμοποιεί tadopoulos.jim@gmail.com ΚΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ
"Το email που βάλατε χρησιμοποιείται ήδη, βάλτε κάποιο άλλο!"

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
ΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΣΩΣΤΑ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΤΖΙΜΑΝΙΑ...
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#736909 Κ όμως.. Κάθε χρήστης που παίρνει REST API στο mydata υποχρεούται σε ενα μοναδικό mail. Και να ταν το μονο χαοτικό αυτής της κατάστασης...
Τουλάχιστον εχουν πει πως για την ώρα τουλάχιστον αυτο το mail δε θα χρησιμοποιηθεί για σημαντικές γνωστοποιήσεις, εγω για την ώρα τους φτιάχνω όλους gmail της μορφής xxxx1, xxxx2 κ.ο.κ. ,τους δίνω τα στοιχεία (username-κωδικο ) ώστε να το παρακολουθούν με δική τους ευθύνη σε περίπτωση που σκάσει καμία σημαντική ειδοποίηση, και βλέπουμε..
Άβαταρ μέλους
By mcduck
#736910 Βάζεις tadopoulos.jim+timologio@gmail.com.

Διαφορετικο; Ναι. Θα λάβεις το email; Ναι. Θα ξέρεις ποιός το έστειλε; Επίσης.

Επίσης παίζει και το να βάλεις ή να βγάλεις τις τελείες, το Gmail θεωρεί ίδιο το a.b@gmail.com με το ab@gmail.com.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#736912 Τζιμ, του λέω, είναι Τζιμ-άνια εκεί στην ΑΑΔΕ...

Και για το mydata θα χρειαστούν και οι λογιστές πρόσβαση => το πιο λογικό (και σωστό κατά τη γνώμη μου), να κάνεις ένα χρήστη για το λογιστή σου...

10^10 email για τους λογιστές, θα δημιουργούν τα email με τη σέσουλα...
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#736919 Αξίζει τελικά ή να πάμε σε κάποιο του εμπορίου; Μιλάμε για 0-3 τιμολόγια το μήνα και καμιά δεκαριά ΑΠΥ
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#736924
vasilis έγραψε:Αξίζει τελικά ή να πάμε σε κάποιο του εμπορίου; Μιλάμε για 0-3 τιμολόγια το μήνα και καμιά δεκαριά ΑΠΥ

Έχει και με 5€ το μήνα, νομίζω είναι no brainer αν το συγκρίνεις με το πόσο δύστροπα και δύσχρηστα είναι τα timologio και η ειδική φόρμα καταχώρησης.

mcduck έγραψε:Βάζεις tadopoulos.jim+timologio@gmail.com.

Διαφορετικο; Ναι. Θα λάβεις το email; Ναι. Θα ξέρεις ποιός το έστειλε; Επίσης.

Επίσης παίζει και το να βάλεις ή να βγάλεις τις τελείες, το Gmail θεωρεί ίδιο το a.b@gmail.com με το ab@gmail.com.


Αυτό. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#736925 Κοίτα να δεις.
Έχω την εντύπωση όμως ότι όταν έφτιαχνα το gmail θυμάμαι ότι έλεγε πως το dimisgr είναι πιασμένο ενώ το dimis.gr όχι. Τώρα όντως βλέπω ότι το ένα είναι alias του άλλου.
Δεν είναι αυτό το email, παράδειγμα έφερα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#739513 Ποιο είναι το maximum χρονικό διάστημα που έχετε δει από την πληρωμή με κάρτα (μέσω τραπέζης) μίας εμπρόθεσμης φορολογικής υποχρέωσης (π.χ. ΦΠΑ) μέχρι την εξαφάνισή του από τις οφειλές στην προσωποποιημένη πληροφόρηση;
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#739514 Εννοείς μέσω TaxisNet , στο κουμπί Εξόφληση - Έλεγχος & Πληρωμή με κάρτα έτσι?
Εμένα μου έχει τύχει 2-3 φορές να χρειαστεί μετά την εξόφληση να κάνω αποσύνδεση και να ξαναμπω για να εξαφανιστεί η οφειλή.
Συνήθως όμως έχει εξαφανιστεί αμέσως.
Χρειάζεσαι την άμεση εξόφληση για έκδοση ενημερότητας?
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#739521
socratesn έγραψε:Εννοείς μέσω TaxisNet , στο κουμπί Εξόφληση - Έλεγχος & Πληρωμή με κάρτα έτσι?
Εμένα μου έχει τύχει 2-3 φορές να χρειαστεί μετά την εξόφληση να κάνω αποσύνδεση και να ξαναμπω για να εξαφανιστεί η οφειλή.
Συνήθως όμως έχει εξαφανιστεί αμέσως.
Χρειάζεσαι την άμεση εξόφληση για έκδοση ενημερότητας?

Πλήρωσα 30/11 με ταυτότητα πληρωμής μέσω τραπέζης (με χρήση πιστωτικής), όχι απευθείας μέσω taxis. Απλά υπάρχει αυτό το lag ενημέρωσης του taxis με την πληρωμή της τράπεζας (έχει χρεώσει κλασσικά και προσαύξηση) και αναρωτιέμαι πόσο μπορεί να διαρκέσει γιατί προέκυψε να θέλω άμεσα ενημερότητα.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#739522 Α νωρίς είναι ακόμη, 99% αύριο θα στο εμφανίσει.
Αν το άμεσα = σήμερα, τότε στείλε ένα αίτημα μέσω aade "Tα αιτήματά μου" για ενημερότητα και πετάξου στη ΔΟΥ που ανήκεις με το αποδεικτικό πληρωμής για να στην εκδόσουν επιτόπου.