Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#440342 Συζητήθηκε στο νήμα για τις on-line αγορές...

ΠΟΛ.1150/17
Ειδικότερα με την νέα παράγραφο 5 του άρθρου 39α ορίζεται ότι, για τις παραδόσεις, από υποκείμενο στο φόρο σε άλλον υποκείμενο, κινητών τηλεφώνων, ήτοι συσκευών που έχουν κατασκευαστεί ή προσαρμοστεί για χρήση σε αναγνωρισμένο δίκτυο και λειτουργούν σε συγκεκριμένες συχνότητες, ανεξαρτήτως του αν χρησιμοποιούνται ή όχι για άλλους σκοπούς, καθώς και κονσολών για παιχνίδια, ταμπλετών ηλεκτρονικών υπολογιστών και φορητών υπολογιστών, ο φόρος καταβάλλεται από τον αγοραστή των αγαθών, υπό την προϋπόθεση ότι αυτός έχει δικαίωμα έκπτωσης του φόρου εισροών. Ο υποκείμενος που παραδίδει τα αγαθά του προηγούμενου εδαφίου έχει δικαίωμα έκπτωσης του φόρου εισροών που αντιστοιχεί στις εν λόγω πράξεις, δεν χρεώνει φόρο στα εκδιδόμενα φορολογικά στοιχεία και υποχρεούται να αναγράφει σε αυτά τη φράση «Άρθρο 39α, υπόχρεος για την καταβολή του φόρου είναι ο αγοραστής».

Αντιμετωπίζονται σαν ενδοκοινοτικές τα τιμολόγια στο ΦΠΑ.

Στο μεταξύ τώρα ακούγεται για αύξηση του ορίου απαλλαγής στα 25000 τζίρο οπότε θα έχουμε πιο πολλές περιπτώσεις που μπαίνουν γενικά...

< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#440348 ευχαριστώ για την πολ

με ποιο σκεπτικό όμως έγινε αυτό; :hmmm:

ΥΓ ναι στα 25Κ θα γίνουν όντως πολλοί :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By nEK
#440358
Hellenic tifosi έγραψε:Δεν είναι ακριβώς φορολογικό θέμα, όμως ΠΟΣΟ δύσκολο είναι να στέλνει ειδοποιήσεις με email ο ΕΦΚΑ για να ξέρεις πότε εκδόθηκε το ειδοποιητήριο σου;


Το ειχα αναρωτηθει και γω αλλα απαντηση δεν ελαβα απο κανενα. Μαλλον εμεις πρεπει να βαζουμε υπενθημιση ή παγια εντολη.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#440366
QsisVTS έγραψε:ευχαριστώ για την πολ

με ποιο σκεπτικό όμως έγινε αυτό; :hmmm:

Για να αντιμετωπιστεί η απάτη υποκλοπής ΦΠΑ τύπου "καρουσελ" : ο εισαγωγέας δεν πληρώνει ΦΠΑ λόγω ενδοκοινοτικής, το πουλάει στον χονδρέμπορα , μετά εξαφανίζεται ο εισαγωγέας χωρίς να αποδόσει το ΦΠΑ των πωλήσεων του, το οποίο ουσιαστικά το καρπώνεται ο χονδρέμπορας.

Προφανώς ο εισαγωγέας είναι αχυράνθρωπος του χονδρέμπορα.

Με την κίνηση αυτή μειώνεται κατά πολύ το περιθώριο για αυτή την κομπίνα.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#447048
JarnoT έγραψε:Έχει κανείς πληροφορία για το πότε θα ανοίξει η εφαρμογή για τροποποιητικές του 2016 λόγω αναδρομικών;
Θα μου πείτε, είναι 3 μήνες καιρός ακόμα, αλλά το τελευταίο που θέλω είναι να τρέχω Δεκεμβριάτικα.

Και που άνοιξε, τζάμπα το περίμενε.. Προφανώς θα έπρεπε με κάποιον τρόπο να ενημερωθεί αυτόματα η βάση για τις πρόσθετες αμοιβές. Δεν έγινε, πάμε Εφορία, όφου-κι-όφου!
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#448349 Τελικά μάλλον έκανα λάθος, η εφαρμογή που άνοιξε για τις τροποποιητικές δηλώσεις Ε1 είναι λειτουργική. Δήλωση αναδρομικών > νέα εκκαθάριση. Τέλεια!
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#450593 Λοιπόν, τα καλά νέα είναι λέει ότι μειώθηκε η αντικειμενική αξία στον ενφια της περιοχής μου και έπεσε από 4.300, στα 4.000 ευρώ που μάλιστα ισχύει από το 2016, ενώ πέρσι ήταν 5.150.

Το θέμα είναι ότι τον έχω ήδη πληρώσει με άτοκες μέσω πιστωτικής. Γνωρίζετε τώρα τι μπορεί να γίνει? Μπορώ να σταματήσω τις άτοκες και να ξαναπληρωσω από την αρχή το νέο πόσο, γιατί η μείωση συνολικά θα είναι σημαντικό ποσό?

Υπάρχει περίπτωση να μου επιστρέψουν χρήματα ή πάμε για του χρόνου?

< >
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#450605
Nikos! έγραψε:Λοιπόν, τα καλά νέα είναι λέει ότι μειώθηκε η αντικειμενική αξία στον ενφια της περιοχής μου και έπεσε από 4.300, στα 4.000 ευρώ που μάλιστα ισχύει από το 2016, ενώ πέρσι ήταν 5.150.

Το θέμα είναι ότι τον έχω ήδη πληρώσει με άτοκες μέσω πιστωτικής. Γνωρίζετε τώρα τι μπορεί να γίνει? Μπορώ να σταματήσω τις άτοκες και να ξαναπληρωσω από την αρχή το νέο πόσο, γιατί η μείωση συνολικά θα είναι σημαντικό ποσό?

Υπάρχει περίπτωση να μου επιστρέψουν χρήματα ή πάμε για του χρόνου?

< >
Σου επιστρέφονται ως αχρεωστητως καταβληθεντα. Κάνεις αίτηση στη ΔΟΥ αφού βγει το νέο εκκαθαριστικό φυσικά.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#450608
Nikos! έγραψε:Λοιπόν, τα καλά νέα είναι λέει ότι μειώθηκε η αντικειμενική αξία στον ενφια της περιοχής μου και έπεσε από 4.300, στα 4.000 ευρώ που μάλιστα ισχύει από το 2016, ενώ πέρσι ήταν 5.150.

Έλαβες κάποια ειδοποίηση από taxis ή απλά περιμένεις μείωση από του χρόνου;


< >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#450609
Scotch έγραψε:
Nikos! έγραψε:Λοιπόν, τα καλά νέα είναι λέει ότι μειώθηκε η αντικειμενική αξία στον ενφια της περιοχής μου και έπεσε από 4.300, στα 4.000 ευρώ που μάλιστα ισχύει από το 2016, ενώ πέρσι ήταν 5.150.

Έλαβες κάποια ειδοποίηση από taxis ή απλά περιμένεις μείωση από του χρόνου;


< >



Περιμένω την εκκαθάριση να ανέβει στο ταξις.

Το άρθρο το διάβασα στο in.gr το οποίο γράφει ότι θα γίνει δεύτερη εκκαθάριση γιατί έγινε ήδη μια που έπεσε για φέτος από 5.150 στα 4.300 και μειώθηκε κατά 350 ευρώ ο ενφια.



< >
Άβαταρ μέλους
By skous
#450844 2 αποριούλες

1) Ισχύει ότι ιατρικές δαπάνες πλέον πάνε στα σκουπίδια και δεν μειώνουν τους φόρους (άρα δεν κρατάω καμία απόδειξη σχετική)

2) Οι Ελ. Επαγγελματίες, πόσα χρόνια πίσω πρέπει να κρατάνε τα τιμολόγια εξόδων π.χ.; Αρχίζουν και γίνονται κάτι τεράστιες στοίβες με τιμολόγια δεκαετίας και λέω μήπως τσάμπα τα κρατάω.

Anyone?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#450846 1. Νομίζω πως ναι ειδικά αν είσαι ΕΕ.
2. Δέκα χρόνια.

Από το Redmi Note 4