Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#818758 υπάρχει αλλαγή στο ποσό του ΕΝΦΙΑ με βάση την οικογενειακή κατάσταση?
σε εξ αδιαιρέτου σπίτι μεταξύ 2 αδερφών, είδα αλλαγή στην αναλογία από το προφανές 50-50% σε 67-33%.
μεσολαβεί η περσινή κοινή συζυγική φορολογική δήλωση για τον πρώτο.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#818818
egobrain έγραψε:υπάρχει αλλαγή στο ποσό του ΕΝΦΙΑ με βάση την οικογενειακή κατάσταση?
σε εξ αδιαιρέτου σπίτι μεταξύ 2 αδερφών, είδα αλλαγή στην αναλογία από το προφανές 50-50% σε 67-33%.
μεσολαβεί η περσινή κοινή συζυγική φορολογική δήλωση για τον πρώτο.

Ενδέχεται ο πρώτος, "βαρυνόμενος" και από το εισόδημα της συζύγου (γιατί στην μετά γάμο εποχή θα υπολογίστούν με βάση το οικογενειακό και όχι το ατομικό εισόδημα οι όποιες εκπτώσεις), να έχασε κάποια έκπτωση που έως πέρυσι λάμβανε λόγω του χαμηλού ατομικού του εισοδήματος.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#821999 Έγινε γονική παροχή σε 2 κόρες 50-50. Γιατί η μία, η γυναίκα μου, χρεώνεται πολύ παραπάνω για το ίδιο πράμα;
Μήπως δεν έπρεπε να δηλώσω και το ποσοστό επί του οικοπέδου που αντιστοιχεί;
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#822003
sknipper έγραψε:Έγινε γονική παροχή σε 2 κόρες 50-50. Γιατί η μία, η γυναίκα μου, χρεώνεται πολύ παραπάνω για το ίδιο πράμα;
Μήπως δεν έπρεπε να δηλώσω και το ποσοστό επί του οικοπέδου που αντιστοιχεί;

Διαφορετικά εισοδήματα - διαφορετικές εκπτώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#822015
sknipper έγραψε:Έγινε γονική παροχή σε 2 κόρες 50-50. Γιατί η μία, η γυναίκα μου, χρεώνεται πολύ παραπάνω για το ίδιο πράμα;
Μήπως δεν έπρεπε να δηλώσω και το ποσοστό επί του οικοπέδου που αντιστοιχεί;
Ημαρτον, τόσες οικογένειες έχουν σφαχτεί κι έχουν χαλάσει σχέσεις για τέτοιες μοιρασιες.
Ο καθένας τα δικά του.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#822095
socratesn έγραψε:Διαφορετικά εισοδήματα - διαφορετικές εκπτώσεις.
Δεν το ήξερα αυτό. Για πόση έκπτωση μιλάμε, δεν είναι 10-20%, η μία δίνει πάνω από τα διπλά ενώ τα εισοδήματά τους πρέπει να είναι παρόμοια. Θα δούμε όμως με λεπτομέρειες τι έχουν χρεώσει για το κάθε ακίνητο.
Πρόκειται για διαμερίσματα σε πόλη, από ένα ίδιο η καθεμία και από μισό από ένα μεγάλο με δώμα όπου ζούν οι γονείς (καμία από τις δύο δεν το ήθελε για να μείνει οπότε συμφωνήσαν ότι θα πουληθεί εν καιρώ).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#822105
pro έγραψε:Πάντως σε διαμερισμα σε πόλη ποσοστό επί του οικοπέδου δεν δηλώνεις στο Ε9
Μάλλον αυτή είναι η διαφορά και εξηγεί και το γιατί από τον 1ο όροφο (χωρίς να έχει δηλωθεί οικόπεδο) στον 4ο (με οικόπεδο) για ίδια πρακτικά διαμερίσματα πληρώνει περί τα 80% παραπάνω.
Δεν προβλέπεται να δηλώνεται και το ποσοστό επί του οικοπέδου της πολυκατοικίας; Για να υπάρχει κάποτε το δηλώνεις, πότε πρέπει;
Σε παλιό σπίτι με 3 διαμερίσματα χωρίς καταστατικό στο οποίο όλοι έχουν ποσοστό επί όλου εκεί δηλώνεις και το οικόπεδο;
Άβαταρ μέλους
By pro
#822129
sknipper έγραψε:Δεν προβλέπεται να δηλώνεται και το ποσοστό επί του οικοπέδου της πολυκατοικίας;;


Όχι. Επειδή έκανα δήλωση πρόσφατα μετα από αγορά, ρώτησα 3 4 λογιστές και είπαν το ίδιο. Κι εμένα περίεργο μ φαίνεται αλλά μάλλον έτσι είναι.



.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#822144 Το βρήκα και στο taxheaven πότε δηλώνεις ποσοτό οικοπέδου και και πότε όχι. Οπότε τα τακτοποιημένα διαμερίσματα δεν θέλουν ενώ το άλλο που έχω ποσοστό επί του οικοδομήματος χωρίς Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας το θέλει.

Έκανα τροποιητική και τα νούμερα βγήκαν ακριβώς τα ίδια με της άλλης αδελφής και θα γλυτώσουμε περί το χιλιάρικο. :yahoo:
Αλλά δεν βρίσκω τρόπο να ζητήσω να μας βάλουν την διαφορά στην τράπεζα. Πώς το κάνουμε;
Βρίσκω μόνο αίτηση για συμψηφισμό με άλλες οφειλές.

Μου είχε δυνατότητα να μεταφέρω τη διόρθωση στην επόμενη χρονιά και είπα ναι και είναι και στο 2024 έτοιμη δήλωση. Τη στέλνω ή θα μεταφερθεί αυτόματα η διόρθωση αφού διόρθωσα του 2023;
Άβαταρ μέλους
By GTS
#822514 Aν χρωσταω να πληρωσω ΕΦΚΑ εδω και κανενα χρονο ποτε θα ληξει η ασφαλιστικη καλυψη?

Με μπλοκαρει απο το να βγαλω διαβατηριο;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#822516
GTS έγραψε:Aν χρωσταω να πληρωσω ΕΦΚΑ εδω και κανενα χρονο ποτε θα ληξει η ασφαλιστικη καλυψη?

Με μπλοκαρει απο το να βγαλω διαβατηριο;
Κανένα πρόβλημα δεν έχεις με διαβατήριο.