Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#814880 μπηκα να κανω αυτη την απλη δηλωση που κανω , μονο κατι τραπεζικα σπιτια κτλ
Συνηθως τελειωνω ευκολα αλλα φετος εχω κολλησει στο Ε1
εχει τα παιδια κρατημενα απο αλλες χρονιες, και τα δυο ειναι ανηλικα
αλλα οταν παω για υποβολη μου λεει συνεχεια λειπουν στοιχεια στον Πίνακα 8.1 , και δεν λειπει τιποτα.

φετος αλλαξε η φορμα καπως και προφανως εχει κατι mandatory αλλα δεν μπορω να βρω τι λειπει να το διορθωσω
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#815161
bibendum έγραψε:Δεν αναφέρομαι στους αχρεωστητως. Υπάρχει άλλη κατηγορία μισθωτών.

https://www.taxheaven.gr/circulars/4310 ... -10-4-2023

Κάνεις την αίτηση και έχει αναλυτικά κάποια ποσα που μάλλον αντιστοιχούν σε μήνα και βγάζει και σύνολο.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ κι από εμένα, δεν θα το ήξερα αν δεν το διάβαζα εδώ. Μας ενημέρωσαν και από την δουλειά μεν, αλλά δεν ξέρω αν μέτρησε πως τους ρώτησα εγώ πριν.
Όπως και να χει, σούπερ, ουρανοκατέβατα μας ήρθαν!
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#815173
thrylosveria έγραψε:Το επωνυμο των παιδιων !


το επώνυμο ειναι το πρόβλημα
δεν μπορω να το γράψω με το χερι, πεταγεται ενα pop up οπου εχει πεδίο, το βάζω εκει, πατάω διόρθωση και δεν το μεταφέρει στην βασική φόρμα Ε1... :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By thrylosveria
#815303
KiloMeater έγραψε:
thrylosveria έγραψε:Το επωνυμο των παιδιων !


το επώνυμο ειναι το πρόβλημα
δεν μπορω να το γράψω με το χερι, πεταγεται ενα pop up οπου εχει πεδίο, το βάζω εκει, πατάω διόρθωση και δεν το μεταφέρει στην βασική φόρμα Ε1... :dizzy:

Ανοιγοντας τον πινακα με τα στοιχεια των παιδιων δεξιοτερα εχει την επιλογη της διαγραφης και δίπλα την επιλογη της διορθωσης...πατας εκει, ανοιγει το πεδιο με τα στοιχεια του παιδιου περνας το επωνυμο πατας το ''διορθωση εγγραφης'' και μετα προχωρας στη διορθωση του αλλου παιδου...τελος κανεις επιλογη ''μεταφορα στη δηλωση'' !
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#815320 Δοκίμασα τα πάντα , δεν έσωζε με τίποτα τη διόρθωση μα κρατήσει το επώνυμο
Τι τρελό bug αυτό …

Η λύση ήταν να διαγράψω τελείως τα παιδιά από το σύστημα και να τα ξανά δηλώσω με τα ίδια προφανώς βήματα οποτε και τα πήρε κανονικά
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#817505 Αν και δήλωσα τη γονική παροχή ψιλής κυριότητας με λογιστή, συνεχίζει να μην μου κάθεται καλά ότι είναι 2 διαφορετικές εγγραφές από 50% η καθεμια.
Επίσης μου φαίνεται λάθος το ότι για το ίδιο ακίνητο η κάθε εγγραφή έχει διαφορετικό αριθμό ακινήτου.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#817536 Ερώτηση σε σχετικά απλό θέμα όπου ο (κανονικός) λογιστής μου λεει ΟΧΙ ενώ φίλος συναδελφός του λέει ΝΑΙ

Τέκνο που ενηλικιώθηκε το 2022 που το δηλώνω ως προστατευόμενο (μένει μαζι μας προφανως) με μηδενικά εισοδήματα , χωρίς περιουσία στο ονομά του , χωρίς τόκους από καταθέσεις κλπ πρέπει να κάνει δήλωση ;