Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#598543
QsisVTS έγραψε:
sknipper έγραψε: Φίλος που την είχε κάνει στις 28/7 του έδωσαν μόνο 2 δόσεις

ο φίλος μήπως είναι σε καμιά οε, εε;
Όχι δικαστής είναι και δεν ξέρω για ποιο λόγο έπρεπε να τους πάει κάποια δικαιολογητικά.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#607649 Σημερα διαπιστωσα οτι μου βαλανε πολυ μικροτερο ποσο απο επιστροφη φορου απο οτι ειχε βγαλει το εκκαθαριστικο.
Να σημειωσω οτι δεν εχω τιποτα στο ονομα μου, οποτε δεν οφειλω ενφια κλπ.
Μια οφειλη στον εφκα την εχω βαλει σε ρυθμιση και επιπλεον διαβαζω οτι ο εφκα σεν συμψηφιζεται απο την εφορια..
Τι μπορει να συνεβη;

.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#610130 Καμία πρόταση για λογιστικό γραφείο / λογιστή καταρχήν για συμβουλές ως προς το δίλημμα μισθωτός /ε.ε., και αν το 2ο για τη μορφή της εταιρείας (προσωπική, ικε, κτλ);; Κατά προτίμηση στα νότια προάστια (ιδανικά πέριξ Παλαιού Φαλήρου).

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#610132 Δεν είμαι λογιστής, η σύζυγος όμως ναι και όπως είναι τα πράγματα, θα έλεγα αν κάποιος έχει μισθωτή σχέση, να καθίσει στα αυγά του. Το μπλοκάκι ποια δεν συμφέρει για κανένα λόγο.
Τώρα για την άλλη ερώτηση, είναι πιο δύσκολο να απαντηθεί, το μόνο που μπορώ εγώ να σου πω είναι πως οι ΙΚΕ έχουν βιβλία 3ης τάξης που ελάχιστα κλασικά λογιστικά γραφεία τα γνωρίζουν. Γι αυτό και οι ΙΚΕ είναι συνήθως μαζεμένες σε λίγα.
Οι ΙΚΕ χρειάζονται μικρότερο κεφάλαιο και νομίζω πως πληρώνουν λιγότερες ασφαλιστικές εισφορές με κάποιες πατέντες...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#610137 Αν δεν ξανοιχτείς πολύ, η Ατομική συμφέρει από όλες τις απόψεις. Πολύ εύκολη Νομική Μορφή, χωρίς πολλές υποχρεώσεις. Κρατάς και χειρόγραφα βιβλία, εκδίδεις χειρόγραφα τιμολόγια (αυτό θα αλλάξει όμως από ότι λένε) και δεν έχεις ντράβαλα ούτε με θεωρημένες αποθήκες, ούτε με τα μηχανάκια της Εφορίας.

Σχετικά με τις ΙΚΕ, αν δεν κάνω λάθος δεν έχουν απαραίτητα Βιβλία Γ' Κατηγορίας, εξαρτάται από τον τζίρο. Οι ΜΙΚΕ είναι επίσης καλή φάση.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#610164 Ακριβώς επειδή η απάντηση μισθωτός ή όχι δεν έχει μια απάντηση αλλά εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες θέλω τη γνώμη ενός έμπειρου λογιστή. Η μορφή της εταιρείας, τα έξοδα που μπορεί κάποιος να δικαιολογήσει βάσει της εργασίας/αντικειμένου του, κτλ είναι δύο από τους παράγοντες.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#611809 Εϊχα ψιλή κυριότητα σε ένα διαμέρισμα με επικαρπωτή τον πατέρα μου που πέθανε.
Προφανώς πρόκειται για μεταβολή και σαν τέτοια πρέπει να την δηλώσω στο Ε9.
Πρέπει να κάνω τη δήλωση ακόμα κι αν δεν έχω ασχοληθεί να κάνω κάποια κίνηση (με τη ληξιαρχκή πράξη θανάτου κάτι κάνεις για να φανεί ότι αποκτάω πλήρη κυριότητα).
Πότε πρέπει να το δηλώσω; Μέσα σε κάποιο διάστημα από το θάνατο ή αφού μεταγραφεί πλήρως στο όνομά μου;