Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#33239 Αν πας για δουλεια στο εξωτερικο δεν υπαρχει λογος να πληρωνεσαι σε ελληνικη τραπεζα. Μεταξυ μας δεν νομιζω να υπαρχει επιλογη να γινει μονιμα αυτο, ισως γινει τον πρωτο μηνα αν υπαρχει μεγαλη γραφειοκρατια σχετικα με το ανοιγμα λογαριασμου σαν διευκολυνση.

Συνηθως στο εξωτερικο τον φορο εισοδηματος τον πληρωνεις αμα τη αμοιβη σου. Δηλαδη απο τα λεφτα που παιρνεις αφαιρουν τον φορο εισοδηματος και τις κρατησεις για ασφαλειες κλπ και παιρνεις τα λεφτα.

Οταν εισαι κατοικος για 186 μερες στην χωρα του εξωτερικου τοτε γραφεσαι στην ΔΟΥ εξωτερικου και αναλογως τις διακρατικες συμφωνιες (οποτε η χωρα εχει σημασια) που υπαρχουν φορολογεισαι αναλογα. Αν δεν το δηλωσεις και τα εμφανισεις μια μερα ξαφνικα τα λεφτα μπορει το ελληνικο κρατος να τα φορολογησει απο την αρχη σαν να μην εχουν φορολογηθει ποτε αυτα τα λεφτα.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#33319
bibendum έγραψε:Αν πας για δουλεια στο εξωτερικο δεν υπαρχει λογος να πληρωνεσαι σε ελληνικη τραπεζα. Μεταξυ μας δεν νομιζω να υπαρχει επιλογη να γινει μονιμα αυτο, ισως γινει τον πρωτο μηνα αν υπαρχει μεγαλη γραφειοκρατια σχετικα με το ανοιγμα λογαριασμου σαν διευκολυνση.

Συνηθως στο εξωτερικο τον φορο εισοδηματος τον πληρωνεις αμα τη αμοιβη σου. Δηλαδη απο τα λεφτα που παιρνεις αφαιρουν τον φορο εισοδηματος και τις κρατησεις για ασφαλειες κλπ και παιρνεις τα λεφτα.

Οταν εισαι κατοικος για 186 μερες στην χωρα του εξωτερικου τοτε γραφεσαι στην ΔΟΥ εξωτερικου και αναλογως τις διακρατικες συμφωνιες (οποτε η χωρα εχει σημασια) που υπαρχουν φορολογεισαι αναλογα. Αν δεν το δηλωσεις και τα εμφανισεις μια μερα ξαφνικα τα λεφτα μπορει το ελληνικο κρατος να τα φορολογησει απο την αρχη σαν να μην εχουν φορολογηθει ποτε αυτα τα λεφτα.


Κατά 99% στο εξωτερικό (μιλάω για Ευρώπη που γνωρίζω) πρέπει να ανοίξεις λογαριασμό σε τοπική τράπεζα ΠΡΙΝ καν πληρωθείς το πρώτο μισθό. Αυτό πρέπει να γίνει για πολλούς και διαφόρους λόγους, ένας εκ των οποίων είναι και η άμεση φορολόγηση. Επίσης για να υπάρχει έλεγχος των χρημάτων και των οφειλών σου προς τρίτους (Δήμο, δίκτυα, πιστωτικές, μαγαζιά κλπ). Νομίζω ότι δεν θα έχεις καν τη δυνατότητα να πεις "βάλτε τα στην Alpha"....
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#33329 Ετσι ειναι.

Απλα εδω οι Γερμανοι για ν ανοιξεις λογαριασμο πρεπει να πας να γραφτεις στο δημο.

Για να γραφτεις στο δημο ομως πρεπει να εχεις συμβολαιο σπιτιου.

Για να εχεις ομως συμβολαιο σπιτιου πρεπει να τους δειξεις οτι πληρωνεσαι γιατι αλλιως δεν σου δινουν σπιτι.

Οποτε υπαρχει ενας φαυλος κυκλος που για να τον παρακαμψεις παιρνει χρονο οποτε μου ειχαν πει οτι αν δεν προλαβω θα με πληρωναν στην ελληνικη τραπεζα.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#33336
bibendum έγραψε:Ετσι ειναι.

Απλα εδω οι Γερμανοι για ν ανοιξεις λογαριασμο πρεπει να πας να γραφτεις στο δημο.

Για να γραφτεις στο δημο ομως πρεπει να εχεις συμβολαιο σπιτιου.

Για να εχεις ομως συμβολαιο σπιτιου πρεπει να τους δειξεις οτι πληρωνεσαι γιατι αλλιως δεν σου δινουν σπιτι.

Οποτε υπαρχει ενας φαυλος κυκλος που για να τον παρακαμψεις παιρνει χρονο οποτε μου ειχαν πει οτι αν δεν προλαβω θα με πληρωναν στην ελληνικη τραπεζα.


H σειρά με την οποία έκανα εγώ την ίδια διαδικασία στο Βέλγιο (Ευρωπαϊκή Επιτροπή, αλλά το ίδιο ισχύει παντού):
1) χαρτί από το HR ότι είμαι υπάλληλος της Commission,
2) εγγραφή στο Δήμο, η οποία δεν ολοκληρώθηκε, αφού πρώτα έπρεπε να -> (3)
3) άνοιγμα λογαριασμού στην BBL με το χαρτί από την Επιτροπή
4) ολοκλήρωση της εγγραφής στο Δήμο (όπου σου δίνουν και μια "προσωρινή" ταυτότητα)
5) ολοκλήρωση της διαδικασίας στην Commission με τα χαρτιά από Δήμο και BBL

Επειδή δεν είχα βρει σπίτι μέχρι το τέλος της παραπάνω διαδικασίας, αναγκάστηκα να επιστρέψω σε BBL και Δήμο για να τους δώσω το ενοικιαστήριο συμβόλαιο. Επίσης κάπου εκείνη τη στιγμή -που έκανα το ενοικιαστήριο- έκανα και τα χαρτιά για Belgacom και TV/αέριο, αλλά δεν θυμάμαι να τα χρειάστηκα κάπου αλλού αυτά (δεν νομίζω)....
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#33338 Δεν ειναι ετσι παντου ομως. Η διαδικασια οπως την εκανα εγω ειναι

1) Πηρα χαρτι απο την εταιρεια οτι μενω σε καποιο διαμερισμα της εταιρειας. Δεν μου το εδωσαν ευκολα ουτε γρηγορα αυτο το χαρτι
2) Πηγα στο δημο και εκανα εγγραφη και μου εδωσαν βεβαιωση.
3) Με την βεβαιωση του Δημου και το συμβολαιοτης δουλειας πηγα στην τραπεζα που συνεργαζεται η εταιρεια και μου ανοιξαν λογαριασμο.

Ακουγοντα απλα αλλα ειναι χρονοβορα.

Στην Αγγλια σαν φοιτητης ειχα ανοιξει λογαριασμο μεσα σε μια μερα δειχνοντας τους μονο τη βεβαιωση της σχολης.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#33339 Δεν ειναι ετσι παντου ομως. Η διαδικασια οπως την εκανα εγω ειναι

1) Πηρα χαρτι απο την εταιρεια οτι μενω σε καποιο διαμερισμα της εταιρειας. Δεν μου το εδωσαν ευκολα ουτε γρηγορα αυτο το χαρτι
2) Πηγα στο δημο και εκανα εγγραφη και μου εδωσαν βεβαιωση.
3) Με την βεβαιωση του Δημου και το συμβολαιοτης δουλειας πηγα στην τραπεζα που συνεργαζεται η εταιρεια και μου ανοιξαν λογαριασμο.

Ακουγονται απλα αλλα ειναι χρονοβορα.

Στην Αγγλια σαν φοιτητης ειχα ανοιξει λογαριασμο μεσα σε μια μερα δειχνοντας τους μονο τη βεβαιωση της σχολης.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#36051
Red Garland έγραψε:
[29.10.2014]
Η σχετική ανακοίνωση της ΓΓΠΣ έχει ως εξής :
...............................................................................................
Τις αμέσως επόμενες ημέρες/ώρες αναμένεται να ανοίξει και η εφαρμογή δήλωσης στοιχείων ακινήτων (ε9) για διορθώσεις.

taxheaven

Κανενα νεο; Ακουσατε,ειδατε τιποτις; Με καιει και οι λογοι ειναι ευνοητοι.... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Panosss
#36066 Ο πατέρας μου είχε κλειστή μια γκαρσονιέρα, ξενοίκιαστη, χωρίς ρεύμα.
Ξανασύνδεσε το ρεύμα τον Ιούνιο για να τη νοικιάσει σε κάποιον, όπως κι έγινε.
Την ξενοίκιασε αυτός το Σεπτέμβριο, οπότε πάλι κενή, αλλά τώρα με ρεύμα.

Και του 'ρθε προχτές ένα χαρτί...από τη ΔΕΗ. Που του ζητάει..προκαταβολή(???)...500 ευρώ!!! :s_omg
Τι κουφά είναι αυτά;
Ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει;

Το χαρτί δεν το 'χω δει ακόμα, οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς γράφει, θα το δω την Τετάρτη.
Να χρώσταγε στη ΔΕΗ από παλιά ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.

Οι λογαριασμοί από τον Ιούνιο και μετά είναι πληρωμένοι.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#36125
DAP έγραψε:
Red Garland έγραψε:
[29.10.2014]
Η σχετική ανακοίνωση της ΓΓΠΣ έχει ως εξής :
...............................................................................................
Τις αμέσως επόμενες ημέρες/ώρες αναμένεται να ανοίξει και η εφαρμογή δήλωσης στοιχείων ακινήτων (ε9) για διορθώσεις.

taxheaven

Κανενα νεο; Ακουσατε,ειδατε τιποτις; Με καιει και οι λογοι ειναι ευνοητοι.... :lol:


Μετά τις 15/11 νέα...
Άβαταρ μέλους
By Panosss
#44876 Παιδά έκανα μια βλακεία, πλήρωσα μέσω winbank το φόρο εισοδήματος...αλλά...αντί να βάλω την ταυτότητα οφειλής φόρου εισοδήματος...έβαλα την Ταυτότητα οφειλής του ενφια...τι γίνεται τώρα;
Τα λεφτά αφαιρέθηκαν από το λογαριασμό.