Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#134 Εδώ θα κλαίμε τη μοίρα μας.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#5661 Η διασταύρωση στοιχείων είναι κάτι που συζητείται (και απειλείται) χρόνια τώρα χωρίς όμως επιτυχία, φαίνεται πως είναι κάποιοι που δεν θέλουν να γίνει και που έχουν τη δύναμη να πιέσουν εναντίον. Μακάρι να γίνει και να λειτουργήσει σωστά.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#6061 Ρε συ markvag σοβαρα τωρα, ψαχνεις για λογικη πισω απο τετοιου ειδους ιδεες-εξαγγελιες??
Παπαρια φοροδιαφυγη θα πιασουν.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#6163 Όπως το βλέπω, το σύστημα αυτό θα βγάζει υποψήφιους προς έλεγχο, όχι φόρους απευθείας.
Απλά παρακάλα να μην κληρωθείς για έλεγχο...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#7234 Ερωτηση :
Συγγενικο μου προσωπο ειναι λογιστης κ εργαζεται σε λογ. γραφειο (πληρη απασχοληση).
Προκειται να κανει συντομα εναρξη επαγγελματος στο Τεβε κ στην εφορια , ωστε να μπορει να παιρνει κ καμμια δουλεια μονος του.
Ρωτησε στο τεβε κ του ειπαν οτι (με νομο που ψηφισθηκε τον Ιουλιο φετος)παιρνει απαλλαγη απο τις εισφορες του Τεβε εφοσον εχει 25 ενσημα/μηνα στην δουλεια που τωρα εργαζεται. Ομως καθε 6 μηνο θα κανει ελεγχο το Τεβε κ αν καποιο μηνα δεν εχει 25 ενσημα αλλα λιγοτερα ,τοτε θα πληρωσει αναδρομικα τις εισφορες του Τεβε απο την ημερομηνια εγγραφης του σε αυτο.
Εχετε ακουσει τπτ τετοιο;
Άβαταρ μέλους
By CPP
#7731 Να μαι και γω......

Θα πρέπει να μεταφέρω την γιαγιά της γυναίκας σε δικό μου ιδιόκτητο σπιτι που μέχρι πρότινος το νοίκιαζα.
Η γιαγιά έχει ιδιόκτητο σπιτι το οποίο θα νοικιάσουμε και θα της κάνουμε παραχώρηση στο δικό μας.
Για να της αλλάξω διευθύνσεις κλπ θα πρέπει να την παω στην εφορία ή μπορώ να το αποφύγω?
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#7758 Περιμένετε λίγο για να ενεργοποιηθεί η "νέα" εφαρμογή ενημέρωσης στοιχείων μητρώου από τον Οκτώβριο ( (εδώ αναφέρεται στους συνταξιούχους δημοσίου αλλά αν αλλάξει η εφαρμογή θα ισχύει γενικώς...))

Στην τωρινή εφαρμογή είχα κάνει αίτηση ενημέρωσης της διεύθυνσης μου εδώ και 2 χρόνια αλλά δεν... Φαντάζομαι έφτασε η αίτηση στο τμήμα μητρώου της ΔΟΥ μου και κάπου "παράπεσε" :yahoo:

Για πιο σίγουρα, μια βόλτα απ'το τμήμα μητρώου της ΔΟΥ της γιαγιας, και αν δεν έχει βγάλει ακόμα κλειδάριθμο, ευκαιρία να το κάνει.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#7768 Εγώ έχω κάνει online αλλαγή διεύθυνσης (και ταυτόχρονα-αναγκαστικά εφορίας) χωρίς πρόβλημα. Στο σύστημα εμφανίστηκε 1-2 ημέρες αργότερα, και κανά μήνα αργότερα έλαβα κι επιστολή με αριθμό πρωτοκόλλου.