Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By thrylosveria
#513648
KiloMeater έγραψε:
stavrosg έγραψε:Υποβάλλεις για τα εδώ εισοδήματα (π.χ. τόκους) και μόνο. Και αν έχεις ιδιόκτητο σπίτι ως δευτερεύουσα κατοικία ανευ τεκμηρίου.


λοιπον εβαλα οτι ειχε προσυμπληρωμενο ,
α)κατι ελαχιστους τοκους (διψηφιο) και ελαχιστα μεριματα (τριψηφιο )
β)εβαλα κατι αποδειξεις που μου εβγαλε αυτματα, πιθανως απο ελληνικες πιστωτικες που χρησιμοποιουμε ελλαδα
γ)κατοικια δεν εβαλα τιποτα, αφου δε μενω ελλαδα και ειμαι κατοικους εξωτερικου. το σπιτι μου ελλαδα το δηλωνω στο Ε9, τι νοημα εχει να το βαλω στα τεκμηρια;

μου βγαζει χρεωστικο κανα 80αρι....
απο που προκυπτει αυτο; απο οτι βλεπω στο preview ειναι απο τις αποδειξεις;;;;;;;

Δες αν ειναι τσεκαρισμενος ο 319-320...
Ασε μονο τους τοκους, μερισματα...τα αλλα σβηστα (049-050) !!
Και πες τι εγινε !

επισης εχει ενα κουτακι που λεει για ακινητα/καταθεσεις εξωτερικο
αυτο ξερουμε τη χρηση εχει απο την εφορια;
προφανως απο εισαι κατοικος εξωτερικου κατι θα εχεις απο τα δυο
Άβαταρ μέλους
By thrylosveria
#513649
KiloMeater έγραψε:
stavrosg έγραψε:Υποβάλλεις για τα εδώ εισοδήματα (π.χ. τόκους) και μόνο. Και αν έχεις ιδιόκτητο σπίτι ως δευτερεύουσα κατοικία ανευ τεκμηρίου.


λοιπον εβαλα οτι ειχε προσυμπληρωμενο ,
α)κατι ελαχιστους τοκους (διψηφιο) και ελαχιστα μεριματα (τριψηφιο )
β)εβαλα κατι αποδειξεις που μου εβγαλε αυτματα, πιθανως απο ελληνικες πιστωτικες που χρησιμοποιουμε ελλαδα
γ)κατοικια δεν εβαλα τιποτα, αφου δε μενω ελλαδα και ειμαι κατοικους εξωτερικου. το σπιτι μου ελλαδα το δηλωνω στο Ε9, τι νοημα εχει να το βαλω στα τεκμηρια;

μου βγαζει χρεωστικο κανα 80αρι....
απο που προκυπτει αυτο; απο οτι βλεπω στο preview ειναι απο τις αποδειξεις;;;;;;;


επισης εχει ενα κουτακι που λεει για ακινητα/καταθεσεις εξωτερικο
αυτο ξερουμε τη χρηση εχει απο την εφορια;
προφανως απο εισαι κατοικος εξωτερικου κατι θα εχεις απο τα δυο



Δες αν ειναι τσεκαρισμενος ο 319-320...
Ασε μονο τους τοκους, μερισματα...τα αλλα σβηστα (049-050) !!
Και πες τι εγινε !
Άβαταρ μέλους
By g8777
#513650 Ο άνθρωπος δεν έχει καμία σχέση με Ελλάδα πλέον και το νταβατζοκρατος τον χρεώνει ένα σεβαστό πόσο γιατί.... έτσι. :thumbsdown:

Ντροπή μόνο, Κιλο μην υποβάλλεις καν, ας έρθουν να σε βρουν άμα μπορούν. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#513666
KiloMeater έγραψε:
stavrosg έγραψε:Υποβάλλεις για τα εδώ εισοδήματα (π.χ. τόκους) και μόνο. Και αν έχεις ιδιόκτητο σπίτι ως δευτερεύουσα κατοικία ανευ τεκμηρίου.


λοιπον εβαλα οτι ειχε προσυμπληρωμενο ,
α)κατι ελαχιστους τοκους (διψηφιο) και ελαχιστα μεριματα (τριψηφιο )
β)εβαλα κατι αποδειξεις που μου εβγαλε αυτματα, πιθανως απο ελληνικες πιστωτικες που χρησιμοποιουμε ελλαδα
γ)κατοικια δεν εβαλα τιποτα, αφου δε μενω ελλαδα και ειμαι κατοικους εξωτερικου. το σπιτι μου ελλαδα το δηλωνω στο Ε9, τι νοημα εχει να το βαλω στα τεκμηρια;

μου βγαζει χρεωστικο κανα 80αρι....
απο που προκυπτει αυτο; απο οτι βλεπω στο preview ειναι απο τις αποδειξεις;;;;;;;

επισης εχει ενα κουτακι που λεει για ακινητα/καταθεσεις εξωτερικο
αυτο ξερουμε τη χρηση εχει απο την εφορια;
προφανως απο εισαι κατοικος εξωτερικου κατι θα εχεις απο τα δυο

Δεν υπαρχει αφορολογητο για κατοικους εξωτερικου οποτε πληρωνεις οτι βγαζει ο πρωτος συντελεστης;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#513674
g8777 έγραψε:
Ντροπή μόνο, Κιλο μην υποβάλλεις καν, ας έρθουν να σε βρουν άμα μπορούν. :iconcool:

Αυτό
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#513824
QsisVTS έγραψε:
g8777 έγραψε:
Ντροπή μόνο, Κιλο μην υποβάλλεις καν, ας έρθουν να σε βρουν άμα μπορούν. :iconcool:

Αυτό
Δεν χρειάζεται να τον βρούν, αρκεί να βρούνε τις καταθέσεις του στην Ελλάδα (από όπου και οι τόκοι), τις μετοχές του στην Ελλάδα (από όπου τα μερίσματα) και βέβαια τα ακίνητά του στην Ελλάδα (που ε΄χει δηλωμένα στο Ε9). Και θα τρέχει αυτός μετά να τους βρει να εκλιπαρήσει....
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#514438 Αν χρωστάς εφορία και δεν πληρώνεις δεν έχει κατάσχεση;
Το ακίνητο εκεί είναι, δεν πάει πουθενά.
Αν δεν έχεις ακίνητο στο όνομά σου τότε ναι, κάτι γίνεται.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#514454 κατάσχεση για ποιο πράγμα; :hmmm: για μερικά ευρώ;

νομίζω έχουν πιο σοβαρά πράγματα να ασχοληθούν...
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#514889 Νέο Α21

Αίτηση διαζευγμένης
Βάζω στοιχεία, πάω να βάλω το παιδί, βάζω ΑΜΚΑ.
"Δε μπορείτε να προσθέσετε το τέκνο διότι εμπλέκεται και σε άλλη αίτηση"

Έκανε αίτηση (και εγκρίθηκε) ο πατέρας ενώ η επιμέλεια είναι στη μάνα αποκλειστικά :yahoo:
Άντε να δούμε τώρα πως θα ξεμπλέξει ... :dizzy: :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#514895
stavrosg έγραψε:Νέο Α21

Αίτηση διαζευγμένης
Βάζω στοιχεία, πάω να βάλω το παιδί, βάζω ΑΜΚΑ.
"Δε μπορείτε να προσθέσετε το τέκνο διότι εμπλέκεται και σε άλλη αίτηση"

Έκανε αίτηση (και εγκρίθηκε) ο πατέρας ενώ η επιμέλεια είναι στη μάνα αποκλειστικά :yahoo:
Άντε να δούμε τώρα πως θα ξεμπλέξει ... :dizzy: :lipsealed:

ναι πάντα παίζουν τέτοια ξύλα με τους χωρισμένους :lol:

ναι έκανε |λογοκρισία| ο πατέρας, τώρα ή θα της τα ακουμπήσει μαζί με τη διατροφή αν δεν ακυρώσει τη δική του ή μπορεί να του κάνει κάνα σκηνικό..

αλλά πού πας να καταγγειλεις κάτι τέτοιο; :hmmm:

δε θα ήταν κακή ιδέα πάντως να έπρεπε να επισυνάψεις την απόφαση της επιμέλειας σε τέτοιες περιπτώσεις
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#514907 Ο ίδιος το είχε κάνει και στο παλιό Α21 αυτό αλλά μπόρεσε να στείλει αίτηση και η μάνα και κατέθεσε στον ΟΓΑ το διαζευκτήριο οπότε ακύρωσαν τη δική του αίτηση και προχώρησαν της γυναίκας.
Στη νέα εφαρμογή δεν γίνεται αυτό (προς το παρόν τουλάχιστον), δεν την αφήνει να κάνει καν αίτηση.

Διατροφή; ανέκδοτο; έχει χρόνια να δώσει, σιγά μην της δώσει και το επίδομα :ninja:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#516688 Το Ε9 αν δεν υπάρχει καμμία μεταβολή, το υποβάλλουμε;

Ρωτάω γιατί δε με αφήνει το σύστημα να υποβάλλω...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#516698 e9 πειράζεις μόνο όταν έχεις κάποια μεταβολή στην περιουσιακή σου κατάσταση

αλλιώς το αφήνεις στην ησυχία του