Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#630875 Φυσικά!
Καλοφάγωτα :-)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#631230 Εγκώ ντεν το καταλαβαίνω έτσι.
200 χρώσταγες 200 έδωσες. Πάει αυτό, τελείωσε.
400 σου επιστρέφουν, 400 θα πάρεις.
Πως βγήκε το 600;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#631234 δελετε
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 05 Μαρ 2020, 04:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#631239
sknipper έγραψε:400 σου επιστρέφουν, 400 θα πάρεις.
Πως βγήκε το 600;

Δεν επιστρέφουν 400 βρε.
400 είναι το τελικό πιστωτικό.
Τα προηγούμενα 200 δεν πρέπει να τα πάρει πίσω ο φίλος μας;; :s_bye
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#631504 Δεν το έχουν υπολογίσει ότι έχει δώσει τα 200; Και μετά προέκυψε πιστωτικό, το οποίο μπορεί να πάρει.
ArrowsFA1 έγραψε:Αν κάποιος, μετά από νέα εκκαθάριση, βλέπει στη διοικητική πράξη προσδιορισμού φόρου εισοδήματος τα εξής:
προηγούμενο χρεωστικό 200 ευρώ
νέο πιστωτικό 400 ευρώ.
Αυτό που έχει να πάρει καθαρά (είτε στο χέρι είτε με συμψηφισμό), είναι 600 ευρώ εφόσον τα 200 τα είχε πληρώσει, σωστά;
Ας τα βάλω στη σειρά.
1-προηγούμενο χρεωστικό 200 ευρώ = χρέος 200
2-τα 200 τα είχε πληρώσει = χρέος μηδέν, τελείωσε ο κύκλος χρέους.
3-νέο πιστωτικό 400 ευρώ= πιστωτικό 400
4-παίρνει 400= πιστωτικό μηδέν, τελείωσε ο νέος κύκλος.

Αυτό που λέτε θα γίνει μόνο αν θεωρήσετε ότι το σύστημα έχει πάρει τα 200 αλλά κατέληξε στο βήμα 3 χωρίς να χρεώσει τα 200. Τότε ναι, θα πρέπει να πάρει 600.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#631522 Νομίζω ότι το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης είναι ανεξάρτητο του τι πράγματι καταβλήθηκε, αλλά αυτό ήθελα να επιβεβαιώσω ρωτώντας.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#631567
sknipper έγραψε:Ας τα βάλω στη σειρά.
1-προηγούμενο χρεωστικό 200 ευρώ = χρέος 200
2-τα 200 τα είχε πληρώσει = χρέος μηδέν, τελείωσε ο κύκλος χρέους.
3-νέο πιστωτικό 400 ευρώ= πιστωτικό 400
4-παίρνει 400= πιστωτικό μηδέν, τελείωσε ο νέος κύκλος.

Αυτό που λέτε θα γίνει μόνο αν θεωρήσετε ότι το σύστημα έχει πάρει τα 200 αλλά κατέληξε στο βήμα 3 χωρίς να χρεώσει τα 200. Τότε ναι, θα πρέπει να πάρει 600.

Αριθμητικά δεν υπάρχει τίποτα λάθος στα παραπάνω. Μόνο που η ααδε δεν λειτουργεί έτσι.
Κάθε χρόνο υποβάλω κι εγώ τροποποιητική λόγω αναδρομικών και έχω την παρακάτω εικόνα:
- αρχικό χρεωστικό πχ 100 ευρώ
- τα πληρώνω = χρέος μηδέν
- τροποποιητική με νέο τελικό χρεωστικό 200 ευρώ
- μέσα στο σύστημα φαίνεται οφειλή 100 ευρώ (200-100), την οποία πληρώνω και καθαρίζω.
Δεν ξαναπληρώνω 200 ευρώ, δεν είναι εκκαθάριση της τροποποιητικής, είναι όλης της δήλωσης.

Οπότε και ο Arrows, βλέπει την τελική εκκαθάριση όλης της δήλωσής του (πιστωτικό 400), οπότε η "οφειλή" του γίνεται πλέον -400-200=-600
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#631577 600€ θα πάρει πίσω παιδιά..Ο επιπλέον φόρος ή η επιστροφή μετά από συνπληρωματικη-τροποποιητική δήλωση είναι διαφορά του τελικού χρεωστικού - αρχικού χρεωστικού.


< >
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#631975
sknipper έγραψε:Δεν το έχουν υπολογίσει ότι έχει δώσει τα 200; Και μετά προέκυψε πιστωτικό, το οποίο μπορεί να πάρει.Ας τα βάλω στη σειρά.
1-προηγούμενο χρεωστικό 200 ευρώ = χρέος 200
2-τα 200 τα είχε πληρώσει = χρέος μηδέν, τελείωσε ο κύκλος χρέους.
3-νέο πιστωτικό 400 ευρώ= πιστωτικό 400
4-παίρνει 400= πιστωτικό μηδέν, τελείωσε ο νέος κύκλος.

Αυτό που λέτε θα γίνει μόνο αν θεωρήσετε ότι το σύστημα έχει πάρει τα 200 αλλά κατέληξε στο βήμα 3 χωρίς να χρεώσει τα 200. Τότε ναι, θα πρέπει να πάρει 600.

Όπως είπε ο JarnoT παραπάνω, ο συλλογισμός πιστωτικό 400 = παίρνει 400 ισχύει όταν είναι η ΑΡΧΙΚΗ δήλωση.
Στην τροποποιητική αφαιρείται το αρχικό από το τελικό για να καταλήξουμε στο πληρωτέο ή επιστρεφόμενο.

Οπότε, και με την προυπόθεση ότι έχει εξοφληθεί το αρχικό, αν ανέβαινε το χρεωστικό, π.χ. από 200 στα 400, θα ήταν 400-200 = 200 πληρωτέο
Αν μειωνόταν το χρεωστικό (αλλά παρέμενε χρεωστικό) π.χ. από 200 στα 100, παει 100-200= -100 , άρα παίρνει πίσω 100

στην περίπτωση μας που το χρεωστικό γίνεται πιστωτικό υπολογίζεται -400-200=-600, άρα παίρνει πίσω 600.

Ένας άλλος τρόπος για να το δούμε είναι ο εξής:
- Πιστωτικό 400 = παίρνει 400
ΑΛΛΑ
Στην αρχική έχει δώσει και 200, ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ, αν τα αναδρομικά θα είχαν καταβληθεί στην ώρα τους, οπότε γίνεται και επί πλέον επιστροφή των "αχρεωστήτως καταβληθέντων" 200, αρα 400+200 = 600.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#632013 BTW -ενημερωτικά : Το 2018, πληρώνοντας τελευταία δόση ΕΝΦΙΑ στο ΑΤΜ, από λάθος μου έβαλα 6€ παραπάνω απο τη συνολική οφειλή.
Ως τελευταία δόση, δεν μπορούσα να "βάλω" λιγότερα στην επόμενη, αφού ... δεν υπήρχε.
Στον επόμενο χρόνο, με το που ξεκίνησε ο καταλογισμός και η διαδικασία πληρωμής ΕΝΦΙΑ, βρήκα εγγραφο-διαγραφή στο taxisnet του ποσού (στην ουσία επιστροφή) χωρίς να κάνω καμία ενέργεια, αφού το ποσό ήταν αμελητέο και είχα αποφασίσει (αν δεν ρυθμιζόταν μόνο του) , να το "κεράσω" :lol: .
Άβαταρ μέλους
By otso
#632252 δεν ξερω που να το βαλω , αλλά μαλλον οι φοροτεχνικοι ασχολουνται και ισως εχουν την απαντηση

εφκα , χρωστουσα στον ογα το τελευταιο εξαμηνο , οταν εγινε περσι τον ιουνη δεν θυμαμαι η ρυθμιση για τις 100 δοσεις εκανα την ρυθμιση απο το pc και ερχισα να πληρωνω καθε μηνα . μετα βγηκε η νδ και εκανε ακομη ευνοεικοτερη την ρυθμιση
Ρωτησα τον φοροτεχνικο μου αν ισχυε και για μας και μου ειχε πει οτι αυτοματα θα αναπροσαρμοζοταν η δοση
βεβαια ποτε δεν ηρθε ειδοποιηση η εμειλ και συνεχιζα να πληρωνω κανονικα .
χθες αρχισα να ψαχνω αν ολα αυτα φαινονται καπου στο εφκα οτι πληρωνω δοσεις και μηπως εχουν αναπροσαρμοστει οι δοσεις .δεν βρισκω τιποτα πουθενα .
Ξερει κανεις που να ψαξω;
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#632278
otso έγραψε:δεν ξερω που να το βαλω , αλλά μαλλον οι φοροτεχνικοι ασχολουνται και ισως εχουν την απαντηση

εφκα , χρωστουσα στον ογα το τελευταιο εξαμηνο , οταν εγινε περσι τον ιουνη δεν θυμαμαι η ρυθμιση για τις 100 δοσεις εκανα την ρυθμιση απο το pc και ερχισα να πληρωνω καθε μηνα . μετα βγηκε η νδ και εκανε ακομη ευνοεικοτερη την ρυθμιση
Ρωτησα τον φοροτεχνικο μου αν ισχυε και για μας και μου ειχε πει οτι αυτοματα θα αναπροσαρμοζοταν η δοση
βεβαια ποτε δεν ηρθε ειδοποιηση η εμειλ και συνεχιζα να πληρωνω κανονικα .
χθες αρχισα να ψαχνω αν ολα αυτα φαινονται καπου στο εφκα οτι πληρωνω δοσεις και μηπως εχουν αναπροσαρμοστει οι δοσεις .δεν βρισκω τιποτα πουθενα .
Ξερει κανεις που να ψαξω;


Στο κεαο έχουν πάει.Εχεις βγάλει ειδικούς κωδικούς για Κεαο(εκτός από αυτούς που έχεις του taxis) που λογικά τους έχει ο λογιστής που σου έκανε την ρύθμιση και από εκεί θα μπεις και θα ενημερωθείς για την πορεία της ρύθμισης σου και για τις δόσεις που απομένουν.



https://www.efka.gov.gr/el/elektronikes ... esies-keao


Εκεί που λέει ηλεκτρονική καρτέλα οφειλέτη τα βλέπεις.


< >
Άβαταρ μέλους
By otso
#632285 manoliossss ευχαριστω , τα ειχα φτιαξει μονος μου και εχω τους κωδικους (το ειχα ξεχασει)
λοιπον μπηκα και δεν καταλαβα χρηστο
στις ρυθμισεις οφειλων εχει 2 ρυθμισεις
μια με 23 δοσεις ανενεργη νομιζω αυτη που ειχα κανει
και μια ενεργη με 15 δοσεις που ομως αρχιζουν απο 1-1-20 και εκει φαινονται οτι εχουν πληρωθει οι γεναρης και φλεβαρης
οι 7 που ειχα πληρωσει ομως μεσα στο 19 τι εγιναν ;
αν εισαι σχετικος και εχεις καποια γνωμη θα ενοιωθα υποχρεωμενος να την ακουσω
και παλι ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#632289
otso έγραψε:manoliossss ευχαριστω , τα ειχα φτιαξει μονος μου και εχω τους κωδικους (το ειχα ξεχασει)
λοιπον μπηκα και δεν καταλαβα χρηστο
στις ρυθμισεις οφειλων εχει 2 ρυθμισεις
μια με 23 δοσεις ανενεργη νομιζω αυτη που ειχα κανει
και μια ενεργη με 15 δοσεις που ομως αρχιζουν απο 1-1-20 και εκει φαινονται οτι εχουν πληρωθει οι γεναρης και φλεβαρης
οι 7 που ειχα πληρωσει ομως μεσα στο 19 τι εγιναν ;
αν εισαι σχετικος και εχεις καποια γνωμη θα ενοιωθα υποχρεωμενος να την ακουσω
και παλι ευχαριστω
Τα ποσά σαν σύνολο της δόσης που άρχισε από 01/01 μέχρι και το τέλος της ρύθμισης συμβαδίζουν με το ποσό που είχες ληξιπρόθεσμο του ΟΓΑ;


< >