Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#597713
skous έγραψε:Ψίχουλα είναι όταν σου δίνει ευκαιρία 3μήνες να τακτοποιήσεις μια γνωστή εκ των προτέρων διαδικασία.


Σύμφωνοι, αρκεί στις 01/03:
Να έχουν υποβληθεί οι ΤΕΛΙΚΕΣ βεβαιβώσεις απόδοχών από ΟΛΟΥΣ του ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ Φορείς
(και όχι να αλλάζουν τα ποσά των ένστολων μέχρι και τον Ιούλιο)
Να έχουν βγει οι βεβαιώσεις του ΕΦΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ (και όχι 31/05)
Να δουλεύει εν γένει το σύστημα και όχι να μας έχει πεθάνει στα GR.datastore.error και στις σελίδες σφάλματος της Oracle.

Και ΟΧΙ, δεν κάθομαι 12-1 τα μεσάνυχτα να στέλνω δηλώσεις, δεν είμαι κανένας σκλάβος στη γαλέρα.

Να είναι λοιπόν αυτοί στην ώρα τους για να είμαστε κι εμείς.
Άβαταρ μέλους
By skous
#597742 Δεν διαφωνώ, αλλά νομίζω ότι οι περισσότεροι που τρέχουν τελευταία στιγμή ΔΕΝ έχουν καθυστερήσει λόγω των απο πάνω τραγικών ενεργειών της ΔΔ.
Για όλους αυτούς, θα έπρεπε να ισχύει ότι η δήλωση έχει deadline Χ μήνες (όση η κανονική διάρκεια), ΜΕΤΑ την τελευταία έκδοση βεβαίωσης απο Δημόσιο Φορέα.
Ή απλά να γίνεται δεκτή όπως είναι.... και ας κάνει εσωτερικούς συμψηφισμούς το σύστημα μετά, ώστε τα χρωστούμενα να αποδίδονται πίσω με τόκο την ερχόμενη χρονιά (τόκο που θα βαραίνει τον εκάστωτε Δημόσιο Φορέα), ή να τα ζητάνε στην δήλωση της επόμενης χρονιάς (άτοκα).
Άβαταρ μέλους
By Govus
#597774 Μάλλον αυτοί που δεν έκαναν ακόμα δήλωση, θ' ανεβάζουν ομαδικά φωτό από τις διάφορες παραλίες που περιφέρουν τις κορμάρες τους :superman: ...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#597826 ρε παιδιά για δείτε κάτι, στον φπα αυτού του μήνα σου έχει άλλη ταυτότητα εκεί που υποβάλλεις το Φ2 και άλλη στη προσωποιποιημένη ή μου φαίνεται; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#597828 Ισχύει. Το τσέκαρα μόλις με τη δική μου. Με άλλη ταυτότητα οφειλής πλήρωσα κατά την υποβολή της δήλωσης, άλλη βγάζει τώρα συν προσωποποιημένη.

< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#597829 ναι επειδή ήδη έσκασαν τηλέφωνα ότι δεν δουλεύουν οι ταυτότητες που είχαν πάει..

καλά δε θα πάμε διακοπές φέτος..
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#597838 Η πληρωμή πάντως της πρώτης δόσης (1/2) έχει προχωρήσει κανονικά (εμφανίζεται στην προσωποποιημένη μόνο η μη ληξιπρόθεσμη 2η δόση).

< >
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#597840
QsisVTS έγραψε:ρε παιδιά για δείτε κάτι, στον φπα αυτού του μήνα σου έχει άλλη ταυτότητα εκεί που υποβάλλεις το Φ2 και άλλη στη προσωποιποιημένη ή μου φαίνεται; :hmmm:


Πάντα δε έτσι γίνεται και δεν δουλεύουν και οι 2 Τ.Ο. κανονικά; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#597847 δεν το είχα προσέξει ποτέ μου το συγκεκριμένο, δεν μου έχει πει ποτέ κανείς ότι δεν την έπαιρνε το ebanking ο,τι του έχω στείλει οπότε ποτέ μου δεν τα είχα συγκρίνει, σε άλλα πράγματα είναι η ίδια παντού

τελοσπάντων ίσως στη συγκεκριμένη περίπτωση ήταν λάθος όντως το νούμερο που είχε πάει και σε σχέση και με αυτό της αρχικής τ.ο. γιατί είχε σταλλεί από συνάδελφο χειρόγραφα σε mail (θα μπω να δω όταν έχω χρόνο)

εγώ κάνω pdf την ταυτότητα και γενικά αποφεύγω όσο γίνεται να γράφω νούμερο
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#597849 Εγώ λέω ότι ήταν λάθος ή χειρόγραφη γιατί μου έχουν επισημάνει στο παρελθόν κι εμένα ότι άλλη βγάζει η υποβολή ΦΠΑ και άλλη η προσωποποιημενη πληροφόρηση αλλά αποδεδειγμένα λειτουργούν και οι 2. Και για τη 2η δόση..

.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#597852 κι όμως φίλε σωστά είχε γραφτεί μιας και το τσέκαρα.. τεσπά δεν με ενόχλησε άλλος οπότε ίσως απλά ήταν τυχαίο πρόβλημα με το ebanking

δεν το ψάχνω άλλο

ειλικρινά όμως δεν το είχα αναρωτηθεί καν ποτέ ότι παίζει αυτό μιας και ποτέ κανείς με είχε πάρει για λάθος τ.ο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#597992 Με χαρά μου είδα ότι το Ctrl και + μεγαλώνει το Ε1 και δεν βγάζεις τα μάτια σου.
Με χαρά μου είδα ότι αν και δήλωση έκανα 29/7 το απόγευμα με έβαλε στις 3 δόσεις. Φίλος που την είχε κάνει στις 28/7 του έδωσαν μόνο 2 δόσεις (αλλά είχε πάει από εκεί με δικαιολογητικά).


Στην ερώτησή μου για το πως δηλώνεις στο Ε2 ενοικίαση σε δύο άτομα που μοιράζονται το ενοίκιο.
DAP έγραψε:Νομιζω οτι γραφεις στη μια γραμμη τα στοιχεια του ακινητου νο 1,στην ιδια γραμμη τα στοιχεια του ενος με το ΜΙΣΟ ενοικιο ,στην δευτερη γραμμη με αριθμ.2 ξανα τα στοιχεια του ακινητου και εδω πια τα στοιχεια του δευτερου με το ΜΙΣΟ ενοικιο οποτε στη αθροιση θα βγει το συνολικο ποσο που σου πληρωνουν ......
Περίπου αυτό έκανα, ναι μεν αντιγραφή και άλλαξα όνομα+ΑΦΜ αλλά δεν βάζεις μισό ενοίκιο, το βάζεις όλο αλλά μετά λές 50% οπότε βάζεις το μισό συνολικά και έτσι το δέχτηκε.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#597993
sknipper έγραψε: Φίλος που την είχε κάνει στις 28/7 του έδωσαν μόνο 2 δόσεις

ο φίλος μήπως είναι σε καμιά οε, εε;