Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#597575 δεν είναι ο όγκος της δουλειάς το θέμα, αλλά ότι ο κόσμος είναι ζώα που σκάνε τελευταία στιγμή

εκεί τι να τους πεις; κόψε το λαιμό σου και σε γράφω στα @@ μου; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#597582
QsisVTS έγραψε:δεν είναι ο όγκος της δουλειάς το θέμα, αλλά ότι ο κόσμος είναι ζώα που σκάνε τελευταία στιγμή

εκεί τι να τους πεις; κόψε το λαιμό σου και σε γράφω στα @@ μου; :hmmm:


Ω ναι! Με χαρακτηριστικη ανεση το εχω ριξει το ακυρο και σε δικους μου ακομα. 7 εργασιμες μερες πριν την καταληκτικη ποτε δεν πηρα πελάτη. Η απάντηση παντα ηταν: "Αν σε πάρω, μπορει να μην προλάβω να σου την στειλω γιατι προηγουνται αλλοι πριν απο σενα" και ετσι ήταν δλδ. Δεν θα κάθομαι ουτε στις 11 το βράδυ στο γραφείο ουτε θα χαλαω τα ΣΚ μου και την ψυχικη μου υγεια.

Ολα έχουν ενα οριο.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#597621
elteo έγραψε:Εκπροθεσμα =πρόστιμο από 100 έως 500 ευρώ στα νιουζ


Ναι και η αληθεια ειναι οτι τα προστιμα καποτε θα πρεπει να εκλογικευτουν και να προσγειωθουν σε ρεαλιστικοτερα επιπεδα. Το υπουργειο νομιζει οτι τα κατοσταρικα ειναι ψωμοτυρι...

30-50 ευρω max για ιδιωτες. Παραπανω δεν θα τους εβαζα.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#597627 Σιγά τα πρόστιμα...
Θα επιβραβεύουμε δηλαδή τον στ@ρχιδισμό του κάθε ΕΛ, που βαριέται να πάρει μια ταυτότητα πληρωμής (αν χρωστάει) και να πληρώσει με καθυστέρηση και ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΗ προσαύξηση κάποτε στο μέλλον ;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#597638 ναι από την άλλη αν ο επαγγελματίας ξεχάσει κάτι που είναι απολύτως ανθρώπινο μαζεύει κατοστάρικα για πλάκα

πχ σκέψου πόσες εκατοντάδες φμυ μπορεί να στέλνει κάποιος σε ένα χρόνο.. ένα να ξεχάσει θα σκάσει το 250αρι

και δε μιλάω φυσικά να αρρωστήσει και να μην μπορεί να είναι στη δουλειά του..
Άβαταρ μέλους
By Govus
#597639 Για να μην παρεξηγηθώ, ΔΕΝ αναφερόμουν στους επαγγελματίες, αλλά στο πόπολο της "ασεγιαυριο" νοοτροπίας...
Άβαταρ μέλους
By skous
#597652
corsair έγραψε:
elteo έγραψε:Εκπροθεσμα =πρόστιμο από 100 έως 500 ευρώ στα νιουζ


Ναι και η αληθεια ειναι οτι τα προστιμα καποτε θα πρεπει να εκλογικευτουν και να προσγειωθουν σε ρεαλιστικοτερα επιπεδα. Το υπουργειο νομιζει οτι τα κατοσταρικα ειναι ψωμοτυρι...

30-50 ευρω max για ιδιωτες. Παραπανω δεν θα τους εβαζα.


Ψίχουλα είναι όταν σου δίνει ευκαιρία 3μήνες να τακτοποιήσεις μια γνωστή εκ των προτέρων διαδικασία.

Όσο πιο μικρά τα πρόστιμα, τόσο δεν βάζουμε μυαλό.

Στην Κύπρο μέχρι πρόσφατα όπως μου μετέφεραν (δεν ξέρω εαν άλλαξε), το πρόστιμο για οδήγηση με κινητό ήταν κάπου 80€. Ε, ήξερα τουλάχιστον 4 άτομα που στο μηνιαίο μπάτζετ τους συμπεριλαμβαναν και αυτό, μιάς και δεν ήταν ικανό (το μέγεθος του προστίμου) να τους κόψει αυτή την συνήθεια.
Ας ήταν κανα χιλιαρικάκι και θα τα λέγαμε...


< >
Άβαταρ μέλους
By corsair
#597653
Govus έγραψε:Για να μην παρεξηγηθώ, ΔΕΝ αναφερόμουν στους επαγγελματίες, αλλά στο πόπολο της "ασεγιαυριο" νοοτροπίας...


Κοιταξε, οπως και να έχει γι αυτον που δεν υποβάλλει δηλωση τρέχει ουτως η αλλως επιτοκιο χειροτερο!! απο πιστωτικη κάρτα στις ενδεχομενες οφειλές του. Ο σκοπος του κράτους δεν πρεπει να ειναι η χρεοκοπια ουτε η κερδοσκοπια (οπως κανει σημερα, τα εξηγησε και ο QSIS) σε αυτες τις υποχρεώσεις, αλλα η συμμορφωση. Το 100αρικο ειδικα σημερα ειναι σεβαστο ποσοστο του εισοδήματος για μεγαλη μεριδα πλυθησμου. Ισως αν υπηρχε καποια κλιμάκωση αναλογα με το εισοδημα να ηταν σωστοτερο.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#597704 ή να υπήρχε κάποια κλιμάκωση έστω με τις φορές, σαν point system που θα έπεφτε μετά από κάποιο διάστημα

είναι τελείως ανθρώπινο να ξεχάσεις κάτι, αν το κάνεις συστηματικά, ας σε σκίσουν οκ
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#597712 Εδώ ένα hover στις μικροσκοπικές γραμμές του Ε1 δεν μπορούν να βάλουν, τι ζητάς τώρα;