Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#434471
GTS έγραψε:Ηλεκτρονικα τις υποβαλουν? Παιζουν πολλες φοροαπαλλαγες από ότι ακουω στην Γερμανια. Ξερει κανεις ποιες είναι οι ποιο κυριες?

η βασικότερη φοροαπαλλαγή είναι η χιλιομετρική απόσταση σπίτι-δουλειά...
μετά μπορείς να δικαιολογήσεις ένα δώματιο του σπιτιού ως δωμάτιο εργασίας, οπότε το αντίστοιχο ποσοστό ενοικίου-ρεύματος εκπίπτει...
μετά εκπίπτουν συνέδρια, ξενοδοχεία κ χλμ για αυτά, τόκοι πρώτης κατοικίας κτλ..
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#437688 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/36937

...και χρειαζόμαστε ξεχωριστή εγκύκλιο, 3 ΟΛΟΚΛΗΡΑ χρόνια μετά την δημοσίευση του νόμου, που να "διευκρινίζει" το αυτονόητο
Κατόπιν των ανωτέρω και δεδομένου ότι η βεβαίωση της προκαταβολής του φόρου εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα που αποκτούν φυσικά πρόσωπα, γίνεται, κατά ρητή διατύπωση του νόμου, έναντι του φόρου που αναλογεί στο εισόδημα του διανυόμενου φορολογικού έτους, σε περίπτωση διακοπής εργασιών ατομικής επιχείρησης κατά το φορολογικό έτος που αφορά η δήλωση και δεν έχει υποβληθεί εκ νέου έναρξη εργασιών μέχρι την υποβολή της δήλωσης, δεν βεβαιώνεται προκαταβολή φόρου καθόσον δεν υφίσταται εισόδημα στο διανυόμενο αυτό έτος (έτος υποβολής της δήλωσης).


:s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#437702 Δεν είχαμε και τόσες περιπτώσεις, άσε που οι περισσότεροι στο κλείσιμο τελείωναν με ζημιά [ :innocent: ] και δεν είχαμε τέτοια θέματα.
Τώρα λύνεται το θέμα μια και καλή.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#437704 ναι κι εμένα στη τελευταία περίπτωση που μου έτυχε είχα ζημιά οπότε ναι και μία που έκλεισα τώρα πριν λίγες μέρες είναι ζημιογόνα μέχρι τα μπούνια οπότε προκαταβολή δεν θα έχω

αλλά σε τύπο που ήταν κερδοφόρος πάντα και απλά έκλεισε για να βγει σε σύνταξη, πήγα εφορία με τη δήλωση ακριβώς για να μην του βεβαιωθεί η προκαταβολή

το έπαιξαν λίγο δύσκολοι, αλλά το έκαναν γιατί μόνο έτσι γινόταν η φάση, οπότε φαντάζομαι ότι αυτή ήταν η έως τώρα προβλεπόμενη διαδικασία, αλλά ναι το σωστό είναι ηλεκτρονικά και αυτόματα
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#437706 Η προβλεπόμενη διαδικασία είναι να κάνεις αίτηση μέχρι 30/09 βάση του άρθρου 70 Ν.4172 και να μειωθεί η προκαταβολή μόνο στις επόμενες δόσεις που οφείλονται (ουσιαστικά δηλαδή κατά τα 2/3 ή 1/3 ανάλογα πότε θα προλάβουν να εξετάσουν την υπόθεση).

Γενικά δηλώσεις "με επιφύλαξη" για να τις κατεβάσω χειρόγραφες αποφεύγω να κάνω για να μην τις σκαλίζουν γενικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#437708 ναι οκ δεκτό, αν και σου λέω η μοναδική περίπτωση που έτυχε κάτι τέτοιο ήταν ότι πιο σωστό θα μπορούσε να έχει κανείς από πελάτη όσο και να σκάλιζαν

αλλά μιλάμε για λαμπρή εξαίρεση και σπανιότητα κάτω του 5%, τα λοιπά σούργελα τρέχα γύρευε.. πάλι καλά που δεν είμαι εγώ ο βεβαιών
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#439004 Έχει κανείς πληροφορία για το πότε θα ανοίξει η εφαρμογή για τροποποιητικές του 2016 λόγω αναδρομικών;
Θα μου πείτε, είναι 3 μήνες καιρός ακόμα, αλλά το τελευταίο που θέλω είναι να τρέχω Δεκεμβριάτικα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#439015 Έλα ντε; Πάντως φίλο μου που είχε αναδρομικά για τα φορολογικά '12, '13, '14 ή οικονομικά έτη '13, '14, '15 όπως θες πες το, του τα έφτιαξα χειρόγραφα και τα κατέθεσε εφορία τη βδομάδα που μας πέρασε να τελειώνουμε
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#439049 Μμ, υποτίθεται ότι μόνο για το περσινό έτος θα λειτουργήσει εφαρμογή ηλεκτρονική. Για τα παλαιότερα υποχρεωτικά χειρόγραφα στην Εφορία.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#439050 Ναι, ο πατέρας μου που έχει πάρει αναδρομικά του '15 αναμένει..

Πάντως το χουν αργήσει όντως
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#439884 Δεν είναι ακριβώς φορολογικό θέμα, όμως ΠΟΣΟ δύσκολο είναι να στέλνει ειδοποιήσεις με email ο ΕΦΚΑ για να ξέρεις πότε εκδόθηκε το ειδοποιητήριο σου;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#440314 ε; :hmmm:

πού έγινε αυτό; για πες την περίπτωση να το κοιτάξω.. :hmmm:

εγώ ξέρω τις εξής περιπτώσεις να αγοράζεις χωρίς φπα

1) ενδοκοινοτικές
2) απαλλακτικό φπα (τιμολόγιο σε καράβι συνήθως)
3) κάποιες επιχειρήσεις που εξαιρούνται από καθεστώς φπα, αλλά είναι ασήμαντη ποσότητα και δύσκολο γενικά να είσαι σε τέτοιο καθεστώς
4) και αυτό μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση όταν το είδα, σε περίπτωση που κάποιος έχει πιστωτικό στο διάστημα παίρνει έγγραφη άδεια από την εφορία να αγοράσει κάποιο μεγάλο πάγιο (μιλάω τώρα για άνω του 10χιλιαρου) χωρίς να πληρωθεί ο φπα και κόβεται το τιμολόγιο με 0% φπα
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#440338
QsisVTS έγραψε:ε; :hmmm:

πού έγινε αυτό; για πες την περίπτωση να το κοιτάξω.. :hmmm:

εγώ ξέρω τις εξής περιπτώσεις να αγοράζεις χωρίς φπα

1) ενδοκοινοτικές
2) απαλλακτικό φπα (τιμολόγιο σε καράβι συνήθως)
3) κάποιες επιχειρήσεις που εξαιρούνται από καθεστώς φπα, αλλά είναι ασήμαντη ποσότητα και δύσκολο γενικά να είσαι σε τέτοιο καθεστώς
4) και αυτό μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση όταν το είδα, σε περίπτωση που κάποιος έχει πιστωτικό στο διάστημα παίρνει έγγραφη άδεια από την εφορία να αγοράσει κάποιο μεγάλο πάγιο (μιλάω τώρα για άνω του 10χιλιαρου) χωρίς να πληρωθεί ο φπα και κόβεται το τιμολόγιο με 0% φπα
Τώρα και η/υ και κινητά ...

< >