Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By skous
#763089 Δεν διαφωνώ με αυτά που λέτε, ιδιως οταν υπαρχουν τα τεκμηρια διαβιωσης τα οποια περιλαμβανουν και ακινητα….
Ενα υπηρχε ενα εκ των 2 (ΕΝΦΙΑ vs Τεκμηρια) θα ηταν πιο σωστο


< >
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#763093 Άλλο ένα μαστάρι που αρμέγει το κράτος...

Η φορολόγηση των ακινήτων είναι αισχρή και έγινε για εισπρακτικούς λόγους και αφαίρεση εισοδήματος.

Και τι τα θέτε τα σπίτια; Γιατί να μη ζείτε όλοι σε εστίες, να κοινωνικοποιείστε, να μην κλειδώνετε πόρτες, τι διάολο, να μην έχετε καν πόρτες, ένα κοινόβιο ανθρώπινου πολτού και από την άλλη η μπουρζουαζία να σας κοιτάει λες και βλέπει τα ζώα στο ζωολογικό κήπο...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#763305 Πού μπορούμε να βρούμε παλαιότερες τιμές ζώνης, πχ του 2014;
edit: Βρήκα του 07, λογικά θα κάνουν
https://www.minfin.gr/documents/31361/6 ... 8747e60d13

Επίσης πότε θ'ανοίξει η δυνατότητα τροποποιητικής Ε9 για το 2022 (οικ. 2021) ;
Τελευταία επεξεργασία από Dimitris_P και 14 Μάιος 2022, 20:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By nEK
#763307 ~480€->~290€
Ενφια, επεσε η τιμη ζωνης 50€ και το σπιτι περασε στα 41 ετη αν παιζει ρολο και αυτο. Γιατι σε αλλες κατοικιες ιδια περιοχη νεοτερες κατασκευες η μειωση ηταν αισθητα λιγοτερη ποσοστιαια.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#764014 Προς λογιστές, όταν πελάτες του γραφείου σας διατηρούν οικοδομικό έργο, είναι σύνηθες να αναλαμβάνετε εσείς τη διαδικασία με τα ένσημα των εργατών;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#764700 Υπάρχει τρόπος να αλιευτεί ηλεκτρονικά στο taxis η βεβαίωση αποχώρησης από εταιρεία; Ψάχνω τη βεβαίωση που αποχώρησε ο πατέρας μου από την εταιρεία του, ΟΕ αν θυμάμαι καλά. Δεν ξέρω αν αναζητείται με το προσωπικό ΑΦΜ, μιας και το εταιρικό ήταν διαφορετικό, αλλά δεν υπάρχει πρόσβαση στο εταιρικό, μπορεί κάπως να φανεί στο προσωπικό;
Αλλιώς πρέπει να ψάξει ντάνες με χαρτιά.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#764704 Δες στα στοιχεία δημοσιότητας ΓΕΜΗ, αν και οι υποχρεώσεις δημοσιότητας των ΟΕ είναι σαφώς λιγότερες από αυτές των λοιπών εταιρειών, ίσως είναι αναρτημένη η τροποποίηση καταστατικού με την οποία αποχώρησε ο father. Ψάξε με το ΑΦΜ της εταιρείας. Δεν χρειάζεται κωδικούς taxis. Μόνο ένα σπαστικό CAPTCHA κάποιες φορές...
https://www.businessregistry.gr/Publicity.aspx
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#764716 Και εγώ εκεί θα κοίταγα, νομίζω ότι όλες οι τροποποιήσεις καταστατικού αναρτώνται πλέον...
Δε γνωρίζω για τις πολύ παλαιότερες...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#764743 Ευχαριστώ για την πληροφορία,
όχι δεν αναφέρει κάτι σχετικό, ίσως επειδή ήταν πριν 10 χρόνια, βλέπω άλλη κίνηση μεταγενέστερη που δεν κάνει.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#764744
Dimitris_P έγραψε:Υπάρχει τρόπος να αλιευτεί ηλεκτρονικά στο taxis η βεβαίωση αποχώρησης από εταιρεία; Ψάχνω τη βεβαίωση που αποχώρησε ο πατέρας μου από την εταιρεία του, ΟΕ αν θυμάμαι καλά. Δεν ξέρω αν αναζητείται με το προσωπικό ΑΦΜ, μιας και το εταιρικό ήταν διαφορετικό, αλλά δεν υπάρχει πρόσβαση στο εταιρικό, μπορεί κάπως να φανεί στο προσωπικό;
Αλλιώς πρέπει να ψάξει ντάνες με χαρτιά.

αν έχεις τους κωδικούς της εταιρείας στο taxis φαίνεται κανονικά ποιος μπήκε και βγηκέ και πότε

σε κάθε περίπτωση στα αρχεία της εταιρείας θα πρέπει να υπάρχει το έγγραφο της μεταβολής από τη δου και καλό θα ήταν να είχε από εκείνη τη στιγμή το σχετικό αντίγραφο
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#764747 Ναι χαίρω πολύ, μάλλον στα Μ4 + Μ8 αναφέρεσαι, προσπαθεί ν'αποφύγει το ψάξιμο στη χαρτούρα γι'αυτό μ'έχωσε αν μπορεί να βρεθεί κάτι online :lol:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#764753
rafi έγραψε:Προς λογιστές, όταν πελάτες του γραφείου σας διατηρούν οικοδομικό έργο, είναι σύνηθες να αναλαμβάνετε εσείς τη διαδικασία με τα ένσημα των εργατών;


Προσωπικά όταν πρόκειται για κάτι μικρό -κάποια βαψίματα ή λίγα μπετά / πλακάκια - συνήθως έρχονται σε εμένα και τους κάνω μία τυπική ΑΠΔ κατόπιν συνεννόησης με τους εκάστοτε εργάτες.

Σε μεγαλύτερα έργα, π.χ. μια οικοδομή ή ανέγερση ολόκληρου κτίσματος, εκεί συνήθως τα αναλαμβάνουν οι μηχανικοί/εργολάβοι που έχουν σαφέστερη εικόνα και των σταδίων υλοποίησης και των εργατών. Ωστόσο μου έχει τύχει και μηχανικός να μη γνωρίζει και να μου λέει εμένα στάδια & εργάτες ώστε να υποβάλλω εγώ. Σε κάθε περίπτωση όσο μεγαλύτερο το έργο τόσο μεγαλύτερες οι ευθύνες και οι δυσκολίες, συνήθως αποφεύγω να αναλάβω κάτι τέτοιο. :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#764769
QsisVTS έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Υπάρχει τρόπος να αλιευτεί ηλεκτρονικά στο taxis η βεβαίωση αποχώρησης από εταιρεία; Ψάχνω τη βεβαίωση που αποχώρησε ο πατέρας μου από την εταιρεία του, ΟΕ αν θυμάμαι καλά. Δεν ξέρω αν αναζητείται με το προσωπικό ΑΦΜ, μιας και το εταιρικό ήταν διαφορετικό, αλλά δεν υπάρχει πρόσβαση στο εταιρικό, μπορεί κάπως να φανεί στο προσωπικό;
Αλλιώς πρέπει να ψάξει ντάνες με χαρτιά.

αν έχεις τους κωδικούς της εταιρείας στο taxis φαίνεται κανονικά ποιος μπήκε και βγηκέ και πότε

σε κάθε περίπτωση στα αρχεία της εταιρείας θα πρέπει να υπάρχει το έγγραφο της μεταβολής από τη δου και καλό θα ήταν να είχε από εκείνη τη στιγμή το σχετικό αντίγραφο

Δες εκεί, στην προσωποποιημένη πληροφόρηση της εταιρείας στο taxis, στα στοιχεία μητρώου της και στις σχέσεις προσώπου, ίσως υπάρχει κάτι..
και αντίστοιχα στο ίδιο σημείο με τους προσωπικούς κωδικούς του father.
Κάτι θυμάμαι είχα δει παλιά όταν μπήκα σε αντίστοιχη περίπτωση με ΟΕ/διαχειριστή.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#764773 Πρόσβαση στο εταιρικό δεν υπάρχει, έχει φύγει προ δεκαετίας.
Στο προσωπικό δεν φαίνεται κάτι στο μητρώο, εκτός από τη συζυγική σχέση.
Anyway θα χρειαστεί να ψάξει στη χαρτούρα απ'ότι φαίνεται. Περίεργο όμως γιατί του το ζήτησαν από την εφορία για ένα άλλο θέμα, έτσι ξεκίνησε αυτό το ψάξιμο.